Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Lidská práva Made in China

Otočím cedulku svého trička a vidím značku Made in China. Kdejaká elektronika v mém pokoji nese hrdý nápis Made in China. Často si říkám, jestli by se svět bez čínské produkce vůbec obešel, vypěstovali jsme si totiž na Čínu pořádnou vazbu. Víme ale vůbec, co je tahle lidová republika zač?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

maxvel

(Ne)svoboda v Číně

Je hezké, že jste připomněla nesvobodu v Číně, je to dnes skoro módní trend mluvit o lidských právech v této zemi. Nicméně troufám si říct, že Čína je dnes daleko svobodnější, než Československo před rokem 1989 a zapomíná se na země, kde skutečně panuje tvrdý diktát, který nemá s Čínou srovnání. Stát zasahuje do takových práv, jako vlastnictví  auta,  televize, o internetu, či vybrat si, kde a v čem bude bydlet, se jim může jenom zdát. Jenom malá nevhodná zmínka o politickém systému uvrhne autora do těžkého žaláře v koncentračním táboře s celou jeho rodinou, kde jsou mučeni k smrti. Zkuste si najít nějaké informace o KLDR, o tom, jak teprve nedávno povolila vláda prodej mobilních telefonů občanům na Kubě. Jistě není rozdílu, když stát zasahuje jakkoliv do lidských práv, nicméně i my, ve svobodné zemi, jsme omzeneni jistými regulemi, na které jsme si zvykli, a které si ani neuvědomujeme. Čína je v porovnání s jinými procházka rajskou zahradou.

0/0
30.4.2008 16:52

sacredmoon

Normální život

Petro, nevěřte až zas tolik všemu, co se píše nebo říká v médiích. Média se dnes v převážné míře honí za senzacemi, protože lidé to od nich očekávají. Většina lidí nemá čas se věnovat čtení o tom, jak dnes žije "normální" Číňan. Myslím obyčejný člověk. Možná byste se divila, jak kulturní Čína vlastně je. Bohužel velkou měrou chování současných čínských "vládců lidu" vyplývá z tisícileté tradice. Svoboda v našem západním slova smyslu nikdy v Číně nebyla. "Velká" Čína by se rozpadla jako domeček z karet. To ovšem neznamená souhlasit s politikou nesvobody. Čína potřebuje dolar. A za dolar je schopna udělat mnohé. Jen když se to po ní bude chtít.

0/0
30.4.2008 12:44

Magumi

Hezká úvaha

ale dokážete si představit, co by se stalo, kdyby 1200 miliónů Číňanů chtělo žit stejným způsobem života jako obyvatelé Západu. To, že čínský komunistický režim drží své obyvatele zkrátka, je ku prospěchu náš všech. Zbývá ovšem otázka, jak dlouho je ještě taková situace udržitelná.

0/0
30.4.2008 10:18

Najdete na iDNES.cz