Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Soud opět přiřkl svatovítskou katedrálu státu, církev se dovolá

Katedrála svatého Víta s přilehlými nemovitostmi patří státu, rozhodl pražský městský soud. Potvrdil tak zářijový verdikt Obvodního soudu pro Prahu 1. Přelíčení osobně sledoval kardinál Miroslav Vlk. Prohlásil, že se církev proti rozsudku dovolá k Nejvyššímu soudu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Kajmik01

Starý dobrý 65c02

Re: Historie 3

Jak jste přišel na tu ptákovinu, že "všichni obyvatelé Českého

království byli katolíky"?? Před Bílou horou bylo území dnešního ČR

převážně protestantské! Taky i "čeští stavové" byli protestanti.

Katolicismus se stal státním náboženstvím teprve až za vlády Habsburků.  30.04.2008 18:35  65c02

0/0
30.4.2008 22:08

Kajmik01

Re: Starý dobrý 65c02

Tady je pěkná ukázka demagogie :)

Křesťanství se u nás rozšířilo v 8. století příchodem Cyrila a Metoděje z Byzance a pokřtěním českých knížat v německém Řezně. Pokud pomineme židovskou menšinu, tak prakticky celé České království bylo až do období husitských válek katolické. Následně vlivem necitlivého jednání ve věci Jana Husa byl zvláště v čechách odklon části obyvatel k protestantizmu. Morava zůstala i v této době převážně katolická. Znovuobnovení katolické víry bylo po prohrané bitvě na Bílé hoře jednak odchodem vůdců protestantů do exilu a druhak zhoršením situace protestantů, kteří později více či méně dobrovolně přešli zpět mezi katolíky.

Jinak nečiním velkých rozdílů mezi protestanty a katolíky, v obou případech se jedná o velmi podobné křesťanské církve. Stejně jako pravoslaví, prostě jen různé proudy křesťanství.

A teď pár drobností. Hus byl katolický kněz a požadoval pouze reformu církve, např. zrušení odpustků a přijímání pod obojí.

0/0
30.4.2008 22:21

Generál Ugarte - inmortal

Re: Re: Starý dobrý 65c02

Kolik protestantů tehdy (po Bílé hoře) přešlo na katolictví dobrovolně?

0/0
30.4.2008 22:25

Kajmik01

Re: Re: Re: Starý dobrý 65c02

Nevím a ani jsem přesná čísla nikde nenašel. Dokonce jsem nenašel ani přesný poměr katolíků/protestantů. Ale jako moravák se tím nemusím zabývat, tady byla i před Bílou horou většina obyvatel katolíky ;-) 

Jinak tady je odkaz na Wikipedii, ale je spíš nakloněný křesťanům:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Rekatolizace

A hlavně jak jsem psal jinde, nerozlišuju mezi katolíky a protestanty, prostě se jedná o věřící křesťany.

0/0
30.4.2008 22:33

Kajmik01

Re: Re: Starý dobrý 65c02

Tyto věci už katolická církev dávno "splnila". Takže Hus by byl z tohoto pohledu spokojen.

A katedrálu sv. Víta, o kterou teď stát tak stojí, vyplenili poprvé husité a díky tomu nebyla v té době dostavěna.

A někdo tu zmiňoval T.G.Masaryka a jeho citáty proti církvi. Tyto citáty jsou pravdivé, ale napsal je v době, kdy byl relativně mladý, ve starším věku svůj postoj přece jen zmírnil. Pochopitelně některé výtky byly pravdivé, ale nutno si uvědomit, že církev je tvořená pouze lidmi, kteří do ní vstupují. Takže je odrazem doby a vždy se lépe pamatuje to negativní, co se stalo, než věci, které byly dobré.

0/0
30.4.2008 22:27

65c02

Re: Re: Starý dobrý 65c02

Jedna věc je jistá! - Dnes máme sekulární stát díky kterému je katolická církev (stejně jako všechny ostatní církve) postavena na roveň třeba kroužku pěstitelů angreštu či klubu jakýchkoliv jiných hobbystů!

Pevně doufejme, že to tak už zůstane už napořád!

Nedělejme si iluze o tom, že by katolíci neřádili nemlich tak stejně jako ještě nedávno komoušové, kdyby k tomu opět dostali příležitost!:-)

0/0
30.4.2008 22:54

Kajmik01

Re: Re: Re: Starý dobrý 65c02

Řekněme to takhle: nekontrolovatelná moc jakékoliv ideologie nebo jedince je vždy nebezpečná a časem sklouzne k totalitě.

Takže je jedině dobře, že církev je od státní správy oddělená a nerozhoduje o osudu lidí. Jakmile se totiž něco stane neomezenou silou ve státě, naleze tam spousta kariéristů, kterým je jedno, co je to za ideologii, hlavně že jim to poskytuje výhody.

Na druhou stranu mě mrzí nenávist spousty lidí vůči věřícím a církvím. Prostě se vypíchne něco negativního co udělal někdo v církvi, ale pozitivní věci nikoho nezajímají. A znalosti spousty lidí jsou jen na úrovni hodin dějepisu, který byl pokřiven komunistickým viděním historie.

A aby bylo jasno, nejsem kněz, ale obyčejný IT specialista středního věku, který začal věřit až v dospělosti, takže žádná manipulace rodičů a spol.

0/0
1.5.2008 10:47

belgian chocolate

když bude katedrála patřit církvi

je menší nebezpečí, že se z ní časem stane mešita

0/0
30.4.2008 20:28

65c02

Re: když bude katedrála patřit církvi

Ale zase vyvstane nebezpečí, že tam katolická církev vybuduje své řídící středisko!

http://uk.youtube.com/watch?v=-HvQ8gmF_b4

0/0
30.4.2008 21:38

astabilak

Re: Re: když bude katedrála patřit církvi

proč to tu furt dáváte?? to video už je trapné, kdysi to bylo srandovní, teď užse mi to jeví jako ohrané, nudné a o ničem... Rv

0/0
30.4.2008 21:43

65c02

Re: Re: Re: když bude katedrála patřit církvi

Tak proč se na to teda stále dokola koukáte? Něco vás snad k tomu pudí? 8-o

Já sem tu výbornou vtipnou scénku dávám pro ty, kdo to ještě neznají. Jistě uznáte, že i tací se najdou.;-)

0/0
30.4.2008 21:46

astabilak

Re: Re: Re: Re: když bude katedrála patřit církvi

hmmm, tak o tom pochybuji...  dyť to je staré.. já se na to nedívám, jen to zapnu a vyplnu jakmile zjistím, o čem to video bude..

0/0
30.4.2008 21:50

65c02

Re: Re: Re: Re: Re: když bude katedrála patřit církvi

Zatím je tam jen něco kolem 100 tisíc prohlédnutí a ČR má několik milionů dospělých obyvatel, navíc, jistě ne všichni, kdo to video viděli, jsou Češi, takže jistě uznáte, že rezery zde stále ještě jsou.:-)

0/0
30.4.2008 21:55

macrelka

Re: Re: Re: Re: Re: když bude katedrála patřit církvi

no vidíte, já to třeba vůbec neznám :-)

0/0
1.5.2008 0:46

Kajmik01

Historie 3

Katedrála:

osobně mi je jedno, jestli bude "státní" nebo církevní. Stát ji nezbourá a církev neodveze do Vatikánu.:)

Ono ve středověku se totiž moc nerozlišovalo mezi královstvím a církví, takže stavbu opravdu zahájil Karel IV a byla svěřena církvi do opatrování. V podstatě se tehdy jednalo spoluvlastnictví, které bylo účelové a logické. Vždyť všichni obyvatelé Českého království byli katolíky.

Katedrála sloužila jednak běžně pro katolické mše v souvislosti s povýšením pražského biskupství na arcibiskupství a také jako prostor pro korunovaci českých králů, kterou prováděl právě arcibiskup.  Stavba se nakonec protáhla na 500 let, protože byla několikrát vypleněna, poprvé například Husity, a byla dokončena v roce 1929.

Prostě jádro sporu je v tom, že vlastnictví tak, jak bylo chápáno ve středověku nelze aplikovat na současnost a jak stát tak církev mají na katedrálu svým způsobem nárok. Místo dlouhotrvajícího handrkování to mělo být řešeno domluvou mezi státem a církví.

0/0
30.4.2008 18:31

65c02

Re: Historie 3

Jak jste přišel na tu ptákovinu, že "všichni obyvatelé Českého království byli katolíky"?? Před Bílou horou bylo území dnešního ČR převážně protestantské! Taky i "čeští stavové" byli protestanti.

Katolicismus se stal státním náboženstvím teprve až za vlády Habsburků.

0/0
30.4.2008 18:35

Semper2

Re: Karel IV byl katolík národnosti nedefinované

Až do cca první třetiny 15. stol. byli všichni obyvatelé Čech katolíky (kromě pár neustále cestujících židů). Po cca 200 leté epizodě se po r. 1627 Češi vrátili k víře svých otců t.j. zpět ke katolictví. Státním náboženstvím bylo katolické křestanství už od dob sv. Cyrila a Metoděje tzn. od r. 885, resp. od křtu českých knížat v bavorském Řezně . Karel IV. byl v první řadě katolík potom dlouho, dlouho nic pak český Němec nebo německý Čech , jak je ctěná libost...Náš handrkující se "zemský sněm " by nechal okamžitě rozpuistit a komouše Tlustého by čekala tortura za císařovy osobní přítomnosti...

0/0
30.4.2008 21:33

65c02

Re: Re: Karel IV byl katolík národnosti nedefinované

hehe... "... Po cca 200 leté epizodě...." - 200 let přejít jako "epizodu", to je fakt dobrý vtip!R^ :-))

.

Po Bílé hoře se "Češi vrátili k víře svých otců t.j. zpět ke katolictví." - to je taky moc pěkný vtip! Copak asi ty Čechy po té Bílé hoře přimělo k tomu, aby se najednou z ničeho nic tahle z nenadání "vrátili k víře svých otců t.j. zpět ke katolictví."?:-)

Vy katolíci jste vážně náramně humorní kolíci. Když nemáte žádnou moc, tak se těm vašim výpotkům člověk i docela zasměje. Pevně doufám, že vaše moc už nikdy obnovena nebude, sekulární stát tady bude navěky (nebo přinejmenším po dobu mého života a života mých potomků:-)) a vy i nadále budete jen na úrovni spolku zahrádkářů, či jakýchkoliv jiných hobbystů.:-)

0/0
30.4.2008 21:54

Kajmik01

toto napsal Montaigne

To jsou dobrý kecy

prý matriky, no jasně , aby církev měla přehled o svých

ovečkách, právě tak patronace nad svatbami a pohřby, ...no jistě ,

církevní stavby, komupak asi sloužily, patřily a kdo je dnes chce zpět? Obrana křesťanstva,? to je největší výsměch! Máš na mysli krvavé výboje do Ameriky a do Palestiny a nebo války mezi křesťany , ty jeden černo(Y)ický de*ile?;-D

30.04.2008 16:52  Montaigne

0/0
30.4.2008 18:15

Kajmik01

Re: toto napsal Montaigne

Tomu říkám úroveň diskuse ;-D

Objevení a obsazení Ameriky není krvavý církevní výboj, Jednalo se o misi financovanou králem a ne církví. Stejně tak hlavní slovo při jejím dobývání měly jednotlivé velmoci, církev hrála od doby Filipa SAličného druhé housle.

Obranou křesťanstva myslím třeba bitvu u Poitiers v roce 732 a následnou reconquistu pyrenejského poloostrova, kde byla později shromážděna křesťanská armáda a při dobývání např. Granady byli hlavními útočníky Templáři.

Stejně tak jako spoustu jiných bitev v pozdějších dobách proti Mongolům a Turkům.

0/0
30.4.2008 18:15

Generál Ugarte - inmortal

Re: Re: toto napsal Montaigne

Pokud myslíte Řád chudých rytíů Krista a Šalamounova chrámu, tak ti určitě Granadu nedobývali, protože byli papežským výnosem Vox in Excelso v roce 1312 zrušeni.

0/0
30.4.2008 22:31

Kajmik01

Re: Re: Re: toto napsal Montaigne

Omlouvám se za nepřesnost. Účastnili se reconquisty a dobytí území někdejšího córdobského chalífátu (Córdoba padla v roce 1236, Sevilla 1248, Cádiz 1262). U Granady také bojovali, ale v této době nebyla dobyta a od té doby si vykupovala mír tučnými dávkami.  Právě díky jejich pomoci se ve Španělsku proti Templářům nezasahovalo až do vynuceného přiznání velmistra Templářů a nátlaku Filipa Sličného.

0/0
30.4.2008 22:42

65c02

Jak funguje katolická církev? Takto:

http://uk.youtube.com/watch?v=-HvQ8gmF_b4

R^;-D

0/0
30.4.2008 17:12

martiXXXX

hmmm

Komunismus byl blízký českému srdci protože byl ateistický. V roce 46 ho ještě ve svobodných volbách volilo 46 % voličů. jenže pak se zjistilo, že ten ateistický režim zrovna není schpen zajistit to materiálno, které sliboval, takže se od něj Češi odvrátili ;-D

0/0
30.4.2008 17:11

pseana

..

Vite, co je dobry? Ze Prazskej hrad by by cirkevni stavby byl uplny prrrd! Predstavte si to panorama bez Vita urcenyho k nabozenskejm

ucelum..

0/0
30.4.2008 17:03

martiXXXX

Re: ..

Pokud vím tak turisti sem v podstatě jezdí jen za církevníma stavbama a za temným tmářským středověkem...za ateistickými novovodobými komunistickými památníky nikdo...

0/0
30.4.2008 17:05

Bhans

Re: Re: ..

na okraj: pokud vím, tak jeden z nejuznávanějších architektů světa je doteďka komunista. K tobě se to nemůže donést, neb by ti způsobilo zvracení. Ale to je v pořádku.

Další hovadina je o cirkevních stavbách. Copak je projektovali biskupové? Copak ty víš jak nábožensky byli založení architekti, kteří se podíleli na výstavbě Prahy?

Opravdu dětinské hemzy...

0/0
30.4.2008 17:12

martiXXXX

Re: Re: Re: ..

Napsal jsem v Praze. Nepsal jsem o Corbusierovi. takže pražské středověké církevní památky stavíš na roveň nacistickým nebo komunistickým památkám. Přece je taky leckdy projektovali schopní architekti. A film Leni Riefenstahlvoé je svým způsobem ceněný.Takže památková rezervace Praha má stavby zavrženíhodné ale projektované schopnými lidmi???

0/0
30.4.2008 17:17

Semper2

Re: Re: Re: Re: ..

Výborně , souhlas marti xxx:-):-):-)R^

0/0
30.4.2008 21:36

pseana

Re: Re: Re: ..

Ale je to kostel..! Vysvecenej!! Pouzivanej! V tom je ten for!

0/0
30.4.2008 17:17

Semper2

Re:To co v Praze za něco stojí postavili katolíci

Všichni architekti od Petra Parléře přes Broggia po Santiniho nebyli machometáni, židé, budhisti ani komunisti - byli to katolíci. Ti naposledy zmiňovaní ovšem stvořili díla jako Pakul, severojižní magistrála apod.

Infantilita tedy naní na naší straně Bhansi.

0/0
30.4.2008 21:50

Semper2

Re:To co v Praze za něco stojí postavili vesměs katolíci

Všichni architekti od Petra Parléře přes Broggia po Santiniho nebyli machometáni, židé, budhisti ani komunisti - byli to katolíci. Ti naposledy zmiňovaní ovšem stvořili díla jako Pakul, severojižní magistrála apod.

Infantilita tedy není na naší straně Bhansi.

0/0
30.4.2008 21:51

Semper2

Re: Re:To co v Praze za něco stojí postavili vesměs katolíci

Errata : má být...ti naposledy zmiňovaní NEstvořili díla jako...Omluva

0/0
30.4.2008 21:54

martiXXXX

hmm

ve starověku a středověku se prostě člověk nesustále brodil krví bez ohledu na křes´tanství nebo ne..Řecko..tam furt mezi sebou válčili městské státy, zabíjelo se, popravovalo se..Spartakus...........otroci, kteří chtěli svobodu...byly postaveny statisíce křížů...ateisti, pohani, křesťané...vše jedno..taková byla doba..dokonce po francouzské revoluci, prti křes´tansky zaměřené...se gilotina nezastavila.......vláda rozumu chrlila krev

0/0
30.4.2008 17:01

martiXXXX

hmmm

ale osuhlasím s tím, že se oDS hlásí ke své pravicovosti a chce vrátit majetek církvi; což levice nechce

0/0
30.4.2008 16:57

Bhans

Re: hmmm

ať je cirkvi vrácen její majetek, který ji patřil do r.1948. Ale řádně, transparentně a objektívně doloženo, nikoliv seznamem a znaleckými posudky jí vytvořenými. Pak to bude v pořádku. Momentálně je soupis majetku neověřen nezávislou instituci a cirkev je ve velkém podezření znekalého přístupu. neb zkušenosti s církvi i jinými jsou takové, jaké jsou a nic neoprávňuje k víře v bezelstnost, nebo naivitě.

0/0
30.4.2008 17:08

Better red than dead

.

je to celkem jedno... ...v uzivani ji bue mit i nadale katolicka cirkev a spravu bude i nadale platit stat... ...tak by tomu bylo, i kdyby byl rozsudek vpacnej... ...no ale asi tam budou este naky jiny vokolnosti ;-)

0/0
30.4.2008 16:51

Kajmik01

Historie

Ach jo, tady se to chytráky, kteří svou znalost načerpali jen v hodinách dějepisu jenom hemží :) Takže začínám svou sérii historie.

Církev pochopitelně je rozporuplnou organizací, ale některé věci, které se dříve děly je třeba sledovat v historických souvislostech dané doby.

1. "Desátky" pro církev

V podstatě se zjednodušeně jednalo o obdobu dnešních daní. Církev byla organizace, která vykonávala spoustu činností a na ně vybírala "desátky". Jednalo se o vedení matrik se soupisem obyvatelstva, přepisy starých knih, školy; a různé aktivity jako křty, pohřby, svatby, oprava a výstavba církevních staveb, financování případných válek na obranu křesťanstva...

Třeba u klášterů často vznikaly špitály pro nemocné a některé řády to měly přímo v náplni. V klášterech se přepisovaly a uchovávaly veškeré dokumenty, šířilo vědění, a až později začaly školy vznikat i ve významných městech.

0/0
30.4.2008 16:37

Better red than dead

.

sou 2 typy lidi - jedni to vedi a druhy to nechtej vedet... ...takze docela zbytecnej prispevek :-(

0/0
30.4.2008 16:39

Kajmik01

Re: Historie

2. Křížové výpravy

O pomoc s obranou křesťanských území požádal císař Východořímské (Byzanské) říše v Konstantinopoli (dněšní Istambul) po obsazení Palestiny, Antiochie a většiny východního území Araby, kteří byli sjednoceni pod nově vzniklou islámskou víru.

Na základě této žádosti papež Urban druhý vložil na evropské panovníky znamení kříže (v podstatě mu králové složili přísahu) a začalo shromažďování vojska pro ochranu a osvobození křesťanského území.

Další popis by vydal i ve zhuštěné formě na několik stran, takže pro zvědavé lido doporučuju knihy:

Piers Paul Read - Templáři a Bridge Antony - Křížové výpravy, které jsou docela obsáhlé a v prvním případě líčí politické záležitosti a vývoj templářů, v druhém případě se jedná hlavně o detailní popis vlastních křížových výprav. Jistě, toto období bylo hodně problematické a křesťanská vojska se dopouštěla spousty ukrutností, ale například křesťanská vojska Byzance byla ukázněná a poraženým většinou shovívavá.

0/0
30.4.2008 16:49

Montaigne

Re: Re: Historie

že toho válečného zločince papeže Urbana vůbec připomínáš! Shromáždil ve Francii křižáky tak, že na ně řval: "Bůh to chce"! A stál tak u zrodu jednoho z nejkrvavějších výbojů v dějinách. Historici píšou, že se v Jeruzalémě ti tvoji křižáci - spasitelé doslova brodili krví!;-O;-€

0/0
30.4.2008 16:56

klv

Re: Re: Re: Historie

jo arabové, ti byli takoví mírumilovní

0/0
30.4.2008 16:58

Better red than dead

Re: Re: Re: Historie

melo se jit dnesni cestou eu a nebranit se, nebo jak? ti arabove, co delali najezdy do evropy nas nechteli vyvrazdit/zotrocit?

0/0
30.4.2008 17:00

Montaigne

to jsou dobrý kecy

prý matriky, no jasně , aby církev měla přehled o svých ovečkách, právě tak patronace nad svatbami a pohřby, ...no jistě , církevní stavby, komupak asi sloužily, patřily a kdo je dnes chce zpět? Obrana křesťanstva,? to je největší výsměch! Máš na mysli krvavé výboje do Ameriky a do Palestiny a nebo války mezi křesťany , ty jeden černo(Y)ický de*ile?;-D

0/0
30.4.2008 16:52

Better red than dead

Re: to jsou dobrý kecy

no este ze sme se jako krestane branili - vsak turci byli mnohkrate u vidne a taky sme mohli mit v cesku mesity a mluvit arabsky, kdyby se to krestanstvi nechranilo... ...ale vztekej se - je to docela zabava to cist ;-D

0/0
30.4.2008 16:56

Montaigne

Re: Re: to jsou dobrý kecy

ty o koze a já o voze, kde byli tvoji Turci v době křížových výprav, red umělče?;-)

0/0
30.4.2008 17:01

Better red than dead

Re: Re: Re: to jsou dobrý kecy

krizovy vypravy je docela dlouha doba - mnoho staleti...

0/0
30.4.2008 17:03

klv

Re: to jsou dobrý kecy

nejsi ty náhodou jen nevzdělaný hlupák, matriky "aby měla církev přehled o svých ovečkách", vymyslet takovou pitomost to už chce umění

0/0
30.4.2008 16:57

Kajmik01

Re: to jsou dobrý kecy

Tomu říkám úroveň diskuse ;-D

Objevení a obsazení Ameriky není krvavý církevní výboj, Jednalo se o misi financovanou králem a ne církví. Stejně tak hlavní slovo při jejím dobývání měly jednotlivé velmoci, církev hrála od doby Filipa SAličného druhé housle.

Obranou křesťanstva myslím třeba bitvu u Poitiers v roce 732 a následnou reconquistu pyrenejského poloostrova, kde byla později shromážděna křesťanská armáda a při dobývání např. Granady byli hlavními útočníky Templáři.

Stejně tak jako spoustu jiných bitev v pozdějších dobách proti Mongolům a Turkům.

0/0
30.4.2008 18:13

martiXXXX

hmmm

Jak vůbec přišli ti dnešní kapitalisti ke svým majetkům. A vůbec všichni lidi. Já bych to nechal prověřit dva tisíce let dozadu a v případě pochybností bych to zestátnil.

0/0
30.4.2008 16:32

Najdete na iDNES.cz