Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Řemeslo má zlaté dno, láká ODS děti

Poslanec ODS a expert na školství Walter Bartoš navrhuje, jak řešit nedostatek řemeslníků - zrušit specializované obory a udělat kampaň v duchu hesla "řemeslo má zlaté dno". Chce přesvědčit rodiče, že šikovný řemeslník může vydělávat víc peněz než třeba úředník v kanceláři.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

opportunity

Třeba by mohli jít na hornický učňák

a v 65 do důchodu... jestli se dožijí...

0/0
29.4.2008 19:12

65c02

Montovny libě pějí - "Pojďte k nám, milé děti."

Pásová výroba volá!:-)

.

Docela by mě zajímalo kolik funkcionářů ODS, nebo jakékoliv jiné parlamentní strany, by svoje děcka dobrovolně dalo na nějaké řemeslo.

.

To je úplně stejný případ jako s Buzkovou, tehdejší ministryní školství, která byla obrovskou  propagátorkou státního školství, ale sama svoje děcka posílala do drahé soukromé školy.:-)

0/0
29.4.2008 19:01

dislektik-idnes si na mě zasedla

jojo ODS-áci si chcou koryta nechat jen pro sebe

horší jak bolševici

0/0
29.4.2008 18:54

cejkis

Doba, kdy řemeslníci byly za babku, skončila

V 90.letech, kdo šmelil měl nejvíc peněz. Postupně se to obrací správným směrem a čím dál více peněz mají lidé vzdělaní a lidé, kteří umí řemeslo. Lidé bez odbornosti budou čím dál více k ničemu. Jak krásně vyznímá návrh Kuchtové...ještě více gymnázií ;-D Ano s gymnáziem můžete tak akorát nakoupit a prodat tovar.

Proto se značná část populace v ČR živí krédem "Nakup, vyždímej a prodej"

0/0
29.4.2008 18:23

Cenda22

Penize

Já vidím základ ve špatně nastaveném financování školství. Školy dostávají finance na studenta, takže si ho snaží udržet => na střední studují lidi, kteří tam nemají co dělat (pro VŠ to paltí taky), kvalita výuky jde do řiti a požadavky na studenty se rapidně snižují. V důsledku se celý systém prodražuje a chybí nám řemeslníci, místo toho tady je spousta blbců s maturitou a o něco menších blbců s titulem ing.

Gausova křivka pořád platí, rozložení "inteligence" je pořád stejné!!!!

0/0
29.4.2008 15:54

aktalzz

Re: Penize

R^ jen souhlas

0/0
30.4.2008 20:32

h@luzak

Re: Penize

Pokud jde o kvalitu výuky, tu by mělo hlídat MŠMT prostřednictvím akreditací. Pokud jde o peníze na studenta (normativ), je to pořád lepší než "peníze na školu". Takhle se aspoň škola snaží mít studenty (a být potřebnou) a zároveň projít průběžnými akreditacemi. Skutečnost, že chybějí řemeslníci, se pochopitelně odráží v jejich ceně. Jsem rád, že ten kapitalismus tak hezky funguje. Jakmile dostatečný počet dalších lidí začne dělat řemesla, cena se zase sníží a tak pořád dokola. Nemyslím si, že by v tom nějaké nařízení shora mohlo dokázat víc, než dokáže volná soutěž.

Můj názor ale asi nestojí za nic. Přeci jen jsem (sice trochu menší) blbec s titulem Ing. :-/

0/0
2.5.2008 1:36

Kocour Bobule

Re: Re: Penize

Nedělám si žádné iluze o tom, že akreditace zajišťuje kvalitu. V poslední době se třeba na VŠ přesouvají obory, které nikdy vysokoškolský status nepotřebovaly, přesto akreditaci mají. Typicky jde o turismus, cestovní ruch, obory pro pomocný zdravotnický personál, pedagogiku volného času atd. To všechno bylo a je vyučováno na středních nebo vyšších odborných školách, "přidaná hodnota" na VŠ bude pravděpodobně nulová.

Ad peníze: a co příspěvek za absolventa? K čemu ten motivuje?? Školy vůbec nezajímá, zda jsou potřebné, protože studenty nezajímá, zda studují potřebné věci. Studenti jdou v 90% po titulu, nikoliv po vzdělání. VŠ jim vyšly vstříc a otevírají další pochybné obory, např. blízkovýchodní studia.

Když se teď budu chtít při zaměstnání vyučit, tak budu mít smůlu, protože ani několik desítek kilometrů okolo mého bydliště není jediný učňák, který otevírá třídu dálkařů. Některé se už neotevírají vůbec.

 

Můj - též bezvýznamný - názor je, že do školství zcela volná soutěž nepatří.

0/0
2.5.2008 21:58

jarda.h

no nevim

Dělám "ajťáka", peníze nemám špatný. Kámoš co dělá na stavbě má sice o třetinu až polovinu víc (jak kdy), ale maká od nevidim do nevidim, umazanej v montérkách a v prašném a špinavém prostředí. Děkuji, řemeslo ne. Kancl je kancl:-)

0/0
29.4.2008 15:12

redback

Re: no nevim

... a teď si představ, že bys tomu ještě rozuměl. To by sis vydělal tolik, co ten tvůj kámoš na stavbě. :-)

0/0
29.4.2008 15:25

jarda.h

Re: Re: no nevim

Ano, to je pravda. A možná ještě víc. Ale rozumět tomu, to znamená opět makat od nevidim do nevidim a mít v hlavě spoustu příkazů a syntaxí, což degraduje charisma, křiví záda, zhoršuje zrak a ochabuje svalstvo. Radši budu normální kluk s průměrným výdělkem než retardík s nadprůměrným;-)

0/0
29.4.2008 15:40

captain cook

Re: Re: Re: no nevim

a az ti bude pretekat doma haj*l, nepujde pracka, zacnou padat tasky se strechy, auto potvora bude delat potize...pak zavolas instalatera, opravare, pokryvace a automechanika a kazdemu z nich zaplatis majlant za par minut prace;-)

0/0
30.4.2008 1:51

h@luzak

Re: Re: Re: Re: no nevim

Nevím, jak vy, ale já mám na takové práce šikovnou manželku. Je až k neuvěření, jak dokážou být ženy praktické a zručné. Po instalatérech (Praha) jsem už musel několikrát opravovat (samozřejmě spolu se ženou). Tady špatná velikost těsnění (sifon u umyvadla), támhle špatně otočená trubka.. Asi jsem měl smůlu na instalatéry. Ty, kteří nám prošli bytem, bych nenechal ani utřít prach (bál bych se, že tam ten prach budou přidávat). Samozřejmě věřím, že mezi námi je velká spousta schopných (leč pro mne bohužel neviditelných) instalatérů.

0/0
2.5.2008 1:40

captain cook

Re: Re: Re: Re: Re: no nevim

moje manzelka je take v mnoha smerech sikovna a zrucna, ale inteligentne ty male instalaterske prace nechava mne a na ty vetsi si zavolame kvalifikovaneho remeslnika;-)

0/0
2.5.2008 6:36

Lotras

I to zlate dno na E59 zkrachovalo

...tak o cem je rec, kapitalismus si slusnou praci od lidi nezaslouzi.

Houno od houna poslo....

0/0
29.4.2008 14:46

Kocour Bobule

Fušerem za dva měsíce

Vývoj ve školství je pozoruhodný. VŠ bude mít půlka populace (díky čemuž toto "vzdělání" nezaručuje nic, snad jen to, že dotyčný do cca 25 let nepracoval), na ZŠ by prý normálně mohli učit lidi bez VŠ (na děti prý stačí selský rozum), no a na výučák už se nebude muset člověk ani vyučit, stačí rychlokurz a papír (řemeslník se pozná podle papíru, umět už nic nemusí). No fuj!

Můj táta se před čtyřicítkou rekvalifikoval ze strojaře na truhláře dálkovým studiem učňáku, a neumím si představit, že by šlo truhlařinu zvládnout za pár týdnů bez odborného výcviku v dílnách. Totéž se týká všech řemesel. Z žádného kuchaře za dva měsíce instalatéra udělat nejde, leda jakousi parodii na řemeslníka.

Navrhovatelé změn si zjevně pletou řemesla a fušeřinu.

0/0
29.4.2008 14:35

231

Re: Fušerem za dva měsíce

Já bych to zas tak jednoznačně neviděl. I vyučený kuchař, může dělat kvalitní nové rozvody (to zas taková věda neni). Náročnější jsou rekontrukce a opravy, kdy je potřeba znát materiály a postupy používané dřívě.

0/0
29.4.2008 17:35

Kocour Bobule

Re: Re: Fušerem za dva měsíce

No však, myslím si, že výuční list by měl garantovat nějakou úroveň, tzn. instalatér by si měl umět poradit nejen s novými rozvody, ale i s olověnými trubkami, stoupačkami v panelácích, radiátory, starou kanalizací apod. To se za pár týdnů včetně praxe v dílnách naučit prostě nedá. Ty učební obory přeci nevznikly jako tříleté náhodou.

0/0
29.4.2008 18:36

231

Re: Re: Re: Fušerem za dva měsíce

To je pěkné, že ho naučí dělat s olověnými trubkami, ale když se k tomu dostane 20 let po vyučení, nic si nepamatuje. Stejně tak nemáte jistotu, že bude používat nové postupy a technologie.

Buď můžete živit kuchaře dávkami pro nezaměstnané, nebo ho necháte dělat třeba tu instařinu, pokud ho bude bavit. Odbnorník od fušera se pozná v tom, že to co dělá, dělá dobře a co neumí, to nedělá. Raději kuchaře, který řekne tohle udělám (a udělá kvalitně) a do tohodle nejdu, to neznám, či neumím, než někoho, kdo je "kvalitně" vyučen, ale "zprasí" i to co se zprasit nedá.

0/0
29.4.2008 20:56

:-(

Řemeslo má zlaté dno

a viko?

0/0
29.4.2008 14:25

prorok.pravejj

ČSSD: korupce a zlodějna má zlaté dno!

Viz: Gross ,Paroubek,Tvrdík,Zgarba,Doležel,Srba,Kavan,Kraus,Péťa,Vybíral a stovky dalších šibalů ČSSD radí.......slibujte lžete sockám až se jednou budete mít jako Sranda upřímný Křišťál Gross......;-)

0/0
29.4.2008 14:07

Philosopher

Re: ČSSD: korupce a zlodějna má zlaté dno!

Jen upozorňuji na název článku:

Řemeslo má zlaté dno, láká ODS děti.

0/0
29.4.2008 14:23

karel60

Re: Re: ČSSD: korupce a zlodějna má zlaté dno!

To nic, to je jen místní exot prorok. Za chvíli ještě přijde Dutá hlava - univerzální.;-D

0/0
29.4.2008 14:32

zaregistrovany

to nějak nejde

dohromady s odchodem do duchodu v 65, ktery se za par desitek let zvedne tak na 70. Jeste jsem nevidel nikoho 8-10 hodin dene manualne pracovat v tomhle veku:-)

0/0
29.4.2008 14:03

_m-

A kde se ty děti

mají tomu řemeslu učit? V zrušených učňákách?

0/0
29.4.2008 13:40

redback

Ano! Poslanecké řemeslo má zlaté dno.

V tom mají soudruzi z ODS pravdu. :-)

0/0
29.4.2008 13:38

karel60

Co takhle zrušit

střední školy? Zavést učňovské obory tříleté (pro slabší žáky), čtyřleté učňovské obory s maturitou (pro chytřejší a manuálně zručné žáky) a vysoké školy 6-8 let, které by v prvních dvou ročnících obsahovaly učivo střední školy. Pak by se nestalo, že student přijde na vysokou školu, chtějí se po něm matice a on na střední skončil u kupecké matematiky.

0/0
29.4.2008 13:12

Hagenbaden

Re: Co takhle zrušit

Asi nikdy jsem nepochopil ucnak s maturitou. Bud jsem zrucnej nebo chytrej. Degraduje to skutecne stredni skoly. Maturity nrjsou srovnatelne a pak se tihle kuchari s maturitou tlaci na mista, kde by vubec nemeli byt. Podle me je lepsi umet poradne remeslo, nez si hrat na stredne vzdelaneho cloveka. Za dobre remeslo se nikdo stydet nemusi. Za spatne provadenou praci v kanclu urcite ano!

0/0
29.4.2008 13:21

231

Re: Re: Co takhle zrušit

A že by někdo byl zručnej a chytrej zároveň nepřipouštíte?

0/0
29.4.2008 13:26

Hagenbaden

Re: Re: Re: Co takhle zrušit

Pripoustim, ale bud se zivim jednim nebo druhym. Asi se schodneme, ze delat pres den v kanclu a po odpolednach chodit po melouchach (to je vubec ceskej fenomem) asi nebude to prave orechove. Me spis vadi, ze si nikdo nechce spinit ruce, remeslnika sehnat je skoro nemozne (o kvalite prace tech, ktery sezenete polemizovat nebudu) a jini, kteri by takovou praci delat mohli si stezujou, ze nesezenou praci (v kanclu). Proste a jednoduse, uznavam pouze kvalitni praci. Jedno jestli v kanclu nebo v remesle.

0/0
29.4.2008 13:33

_m-

Re: Re: Re: Re: Co takhle zrušit

No jistě se lze živit jedním nebo druhým, ovšem ideální je, když dělník chápe o čemže ten inženýr mluví a inženýr ví k jak náročnému úkolu toho dělníka vlastně nutí. Což při současném středním školství a jeho postoji k praxi dost dobře nejde. Navíc hodně dětí - a zvláště kluků v 15 letech vůbec nemá jasno jestli se chce živit hlavou nebo rukama, takže je jen dobře, když dostane ty 4 roky na rozmyšlenou - a po nich se rozhodne, zda chce ty letadla raději stavět, nebo navrhovat.

0/0
29.4.2008 13:39

Hagenbaden

Re: Re: Re: Re: Re: Co takhle zrušit

Ja jsem se v 15ti letech taky musel rozhodnout, jestli budu technik nebo biolog. Tam uz druha sance nebyla. Kdyz po ucnaku nechce delat v Dcku, tak si udela 2 roky navic na stredni a muze dal studovat. Mam 3 kamarady inzenyry, kteri to takhle udelali, proto vim, ze to jde a je to jen rok navic. Ale vim, ze maturita na ucnaku NENI maturita na gymplu nebo prumyslovce a proto by to nemely byt ucebni obory s maturitou! Neni to rovnocenne vzdelani.

0/0
29.4.2008 13:51

_m-

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co takhle zrušit

No vidíš - můj syn má maturitu z učňáku a na technice byl v matematice jeden z nejlepších. Ze všech zkoušek  matematiky (i ze základů fyziky - z těchto předmětů mj. maturoval) měl na VŠ  výborné.

0/0
29.4.2008 14:00

karel60

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co takhle zrušit

Určitě není maturita v učňáku srovnatelná s maturitou na gymplu a průmyslovce, ale ona také není srovnatelná maturita na gymplu a na průmyslovce. Vím, co jsem musel na ČVUT dohánět v matematice, přestože jsem z ní maturoval na SVVŠ (nejprve 11tiletá střední škola, pak 12tiletá střední škola a nakonec Střední včeobecně vzdělávací škola i když třída matematicko-fyzikální). Maturanti z průmyslovek byli v matematice o rok dál, než maturanti středních škol.

0/0
29.4.2008 14:04

karel60

Re: Re: Re: Re: Co takhle zrušit

Vy zapomínáte na soukromé podnikatele nebo majitele menších podniků. Ti lidé musí umět práci v kanceláři a současně stejně dobře jako jejich zaměstnanci ovládat řemeslo. Podnikatel si nemůže dovolit udělat ze sebe hlupáka nesplnitelným požadavkem a naopak, musí umět posoudit kvalitu práce a nasazení zaměstnance.

0/0
29.4.2008 13:53

Hagenbaden

Re: Re: Re: Re: Re: Co takhle zrušit

Ja si vsechny vase argumenty uvedomil, davno pred tim, nez jsem je napsal.

1. panu/mi _m- : I moji kamaradi na CVUT FSI nemeli s matikou a fyzikou problemy. Naopak, ale sami rikali, ze byli na ucnacich ve tride jedini (kazdy s jineho kouta republiky), kdo tomu rozumeli. Ostatni byli skoro "nevzdelatelni". Duvody, proc vas syn nedelal stredni skolu neznam, nesoudim. Z pohledu systemu by mu ucnak nebranil si dodelat SS a VS a to je dulezite! Ti, co by nemeli na to udelat SS nemaji podle me pravo na to mit maturitu.

2. panoni karel 60: Podnikatel ke zvladnuti "uradovani" nemusi mit maturitu. Ta zkouska nikomu k temto schopnostem nepomohla. Musime toho zvladat hodne a verte mi, ze ani VS vam v tom prilis nepomuze :-). Z hlediska podnikani je prave dulezitejsi vyucni list, nez maturita. Nedostanete na vsechno zivnostak, kdyz mate maturitu a nemate vyucni list z toho oboru.

0/0
29.4.2008 15:02

Philosopher

To je pořád dokola

Vládnoucí dělnické třídě se nehodila inteligence. Víme proč.

Vládnoucí komunistické straně se nehodila inteligence. Víme proč.

Vládnoucí ODS se nehodí inteligence. Hádejte proč.

0/0
29.4.2008 12:29

vaclavj1

Re: To je pořád dokola

tak pokud jde dnes o absolventy strednich skol, tak bych byl se slovem "inteligence" ponekud opatrnejsi ;-)

0/0
29.4.2008 12:41

Philosopher

Re: Re: To je pořád dokola

To je jen otázka kvality školy a kvality studenta.

0/0
29.4.2008 13:02

vaclavj1

Re: Re: Re: To je pořád dokola

Tak na to nezapominejte. ;-)

0/0
29.4.2008 13:12

celtic

Re: To je pořád dokola

R^;-)

0/0
29.4.2008 12:42

chorhjevanipsejkebuoraP

Re: To je pořád dokola

tebe se to naštěstí netýká ;-D

0/0
29.4.2008 12:55

Philosopher

Re: Re: To je pořád dokola

Máš částečnou pravdu. Nejsem vládnoucí dělnická třída, nejsem vládnoucí komunista a nejsem ani členem ODS.

0/0
29.4.2008 12:58

habit

Re: To je pořád dokola

... proč? ... a proč ji teda volej?

0/0
29.4.2008 13:18

Philosopher

Re: Re: To je pořád dokola

Nevím, proč ji volí ? Zeptej se jich.

0/0
29.4.2008 14:01

vaclavj1

Re: Re: Re: To je pořád dokola

on asi myslel, ze se k te inteligenci radite take

0/0
29.4.2008 16:28

celtic

je nutné tady vybudovat silnou dělnickou třídu....

R^;-)

0/0
29.4.2008 12:24

Ivano

Nestačí,

že z česka je jedna velká montážní linka? Nůžky se otevírají a každý chce být raději vzdělaný a bohatý nabo nevzdělaný a bohatý, ale řemeslo má možná zlaté, ale moc hluboké dno. Tudy cesta nevede.

0/0
29.4.2008 12:24

Madness

Plaťte a plačte

I toto je výsledek řádění modropláštníků a černoprdelníků v devadesátých letech, který jsem pocítil na vlastní kůži. A lidi jim zase skočili na špek. Tak teď bych poslal všechny rádoby firmy a podnikatele do kadibudky. Plaťte a plačte, hi. ;-D;-D;-D;-D;-D

0/0
29.4.2008 12:21

pvl1

A co takhle nekecat

a podpořit malé a střední podnikání.

0/0
29.4.2008 12:08

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.