Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Děti s ďábelským věnem z neúplných rodin

V zájmu tolerance se učíme potírat jakékoli stigmatizace. Jenže to ještě není důvod, abychom přehlíželi, že ne všechny varianty rodiny jsou stejně výhodné pro zdravý vývoj a výchovu dětí. Český stát pracuje na tom, aby ohrožených jedinců přibývalo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

kamush

trocha vědecké sebekritiky by neškodila

Jsem pro to  ve společnosti promýšlet taková rodinná uspořádání, která by nestála pouze na libovůli rodičů a myslelo by se v nich především na děti. Zároveň nikdo nejsme dokonalí...Co mě ale štve je nekritičnost autorů k sobě jako k psychologům. Foucault a celá řada autorů po něm kritizují mocenskou nadřazenost psychologie jako expertní vědy říkat, co je pravda. Nezpochybňuje se, že psychologie někam došla a má některé platné závěry, ale přimýchává spoustu polopravd a v mnoha směrech je sama neznalá. V dnešních západních společnostech je  'normálních' rodin - biologičtí rodiče  a děti  poskrovnu, dnešní společnost je pluralitnější a spousta lidí je v pluralitě spokojenějších a šťastnějších a tak mohou být šťastnější i jejich děti. Za pluralitu nepovažuji nevěru a rozbíjení rodin, ale např. rodiny gayů, apod. Myslím, že důležité je, abychom se snažili děti přivádět do prostředí lásky a přijetí, spokojenosti, péče atd.  'Zlo' a 'ďábelskost' lze definovat i jinak než 'jinakostí'.

0/0
12.5.2008 19:15

Jub

Vecnost

Jak je to vzdy se vsim, s casti lze souhlasit a zcasti nelze, ale co mi na tom clanku opravdu pripada pritazene za vlasy je ten priklad s tim malym klukem. Opravdu zde autori ponekud prehnali, interpretace je take ponekud jednostranna a tezko uveritelna. Bez toho uletu je to jiste dobry clanek do diskuse.

0/0
6.5.2008 11:55

chvala

Re: Vecnost

Díky za reakci, chápu, že Vám připadá příklad s chlapečkem přitažený za vlasy, ale je skutečně z praxe, ze života, a není zdaleka jediný. Tento jsme vybrali jen proto, že se jím zrovna zabýváme. Chápeme, že s těmtio případy není veřejnost seznamována, tyto zoufalé matky nebývají v parlamentu a svou chybnou volbu nemohou napravit. Nevím, proč bychom si to vymýšleli... s pozdravem

dr.Chvála, dr.Trapková

0/0
6.5.2008 15:04

adelle

Re: Re: Vecnost

Aj mne sa to zdá trochu pritiahnuté za vlasy. Spomínaný zákon by som uvítala, pretože s priateľkou chceme mať v budúcnosti určite deti, takto by sme museli ísť niekam do Holandska.... Na túto možnosť ste akoby zabudli. Viem, že bolo robených mnoho výskumov, ktoré potvrdili, že deti z takýchto rodín sa správajú úplne "normálne" a nemajú problémy s včlenením sa do spoločnosti, ako ste spomínali. Práve naopak, partnerky sa im snažia poskytnúť čo najviac vzorov z mužského pokolenia, veď predsa nežijeme izolovane;)

0/0
8.5.2008 21:24

chvala

Re: Re: Re: Vecnost

Děkujeme za názor, milá paní čtenářko. Jistě je príma,když dítě vyrůstá v harmonické rodině, kde se rodiče mají rádi. A když může žít s vlastními rodiči. Teprve v druhé řadě, když to nejde, a muselo by vyrůstat v ústavu, je lepší rodina adoptivní. To lze ale ošetřit jinými zákony- o rodině a adopci. Zapomínáte asi, že ve Vašem případě ať děláte co děláte, jedna z Vás nemůže být vlastním rodičem dítěte a skutečný biologický otec žije někde jinde. Pak přijdou na řadu síly, se kterými prostě jen nepočítáte, ale ony na Vaše dítě působí. Přečtěte si třeba Hellingera, chcete-i to z jiné ruky. A pak, rodiny homosexuálních párů nemají méně problémů než rodiny heterosexuální, to by jinak byly dávno normou. zdravíme, autoři :-)  

0/0
12.5.2008 17:41

kamush

Re: Re: Vecnost

Myslím, že jste nereagoval na tu připomínku, že vaše interpretace panovačnosti je jednostranná. Psycholožka Prekopová vydala celou knihu s názvem Malý tyran, dětská panovačnost se objevuje i v úplných rodinách, každé dítě k ní má jiné předpoklady a rodiče různé výchovné postoje...

0/0
19.5.2008 9:59

opportunity

???

"zoufalé matky ... svou chybnou volbu nemohou napravit"??? A proč by měla být chyba jednoznačně na matce? A jak předem poznat, jestli je volba správná nebo chybná? 8-o

0/0
19.5.2008 10:11

gazda2

Díky za pěkný článek.

Na idnes k problematice rozdělených rodin po dlouhé době normální, nezaujatý, kvalifikovaný a vystihující podstatu věci či problematiky.  Bohužel tyto všechny zkušenosti jsou asi obtížně přenositelné mezi nezúčastněné a nezainteresované.

Zdravím autory a přeji jim hodně sil do další práce.

0/0
5.5.2008 14:03

ix.

Velmi dobrý článek, dík...

R^

0/0
5.5.2008 13:37

chvala

Kdybyste lépe četl/a/o...

Kdybyste byl/a lépe četl/a (neuvádíte pohlaví ve svém diskusním příspěvku 'Správné řešení'; promiňte, zůstanu pro jednoduchost u mužského), nemusel byste se bát shazování dětí s ďábelským věnem z Ještědu. Nic takového v článku nenavrhujeme (autoři jsme dva, račte si všimnout). Každý člověk je cenný, ať má věno jakékoli, musí s ním vyjít. Ale není vůbec potřeba zákony upravovat tak, aby se záměrně takové podmínky, které zhoršují naději dítěte na dobrý život v populaci, instalovaly a mátly tak populaci ještě více než zmatena jest.  :-)

autoři   

0/0
28.4.2008 20:41

rohatey

Jo, jo přesné, odborné

nepostrádající logiku a pravdivé. To se zase ta grupa kolem té Vodičkové vztekne, to jim do té jejich feministické ideologie, dogmat, pocitů a dojmů určitě pasovat nebude :-) Mám dojem že už se níže pode mnou začínají houfovat.:-P

0/0
27.4.2008 19:16

bětka.báthory

Správné řešení

N8-oezbyde než v rámci zachování zdravého společenského klimatu shazovat dětičky s ďábelským věnem  z Vyšehradu a jejich rodiče z Ještědské rozhledny, viďte, autore?

0/0
27.4.2008 18:43

mamenec

Tady bude dneska zase grafomanský orgasmus,

až to najde zbynek_s a ostatní kluci fialový. A zase mají zábavu na celý víkend;-D

0/0
25.4.2008 14:06

Najdete na iDNES.cz