Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

V Soči o nás bez nás aneb Rusové zase zde?

V období, kdy se ruský svět pokoušel přebudovat mou malou zemi k obrazu svému, formuloval jsem svůj vlastní ideál Evropy: maximální rozmanitost v minimálním prostoru. To napsal v jednom svém eseji Milan Kundera, nejslavnější český spisovatel současnosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Bouše

Myslím, že už vím, co dělal Paroubek v Moskvě

Přijel Rusům nakukat, aby požadovali trvalou misi svých odborníků při provozování radaru v Brdech. Moc dobře totiž ví, že trvalá přítomnost ruských vojáků na našem území je jedna z mála věcí (ne-li jediná), která může zabrnkat na nervy většině zastánců radarové základny a popřípadě je i odradit. V tomto duchu už se nesou i výroky Paroubkových nohsledů (viz včerejší Rathův, "že když si představí ruské vojáky na našem území, dostává kopřivku"). Paroubek s celou svojí suitou jsou zrádná, falešná a populistická sebranka, která se neštítí vůbec ničeho. :-/ :-©  

0/0
7.4.2008 8:17

rezjir

Není pravdou

že v Jaltě se něco rozhodlo. Už v Moskvě v prosinci 1943 se rozhodlo, jakým způsobem se kořist bude dělit (kam vstoupí noha vojáka, toho království), v Jaltě už šlo o vytyčení limit tohoto principu, který kdyby byl neomezeně uplatněn, tak by dovoloval Sovětům daleko větší podíl na kořisti.Viz Walter Lippmann: Zahraniční politika USA a válečné cíle,  Prostě a jednoduše: Amíci za svůj válečný cíl stanovili přenechání střední a východní Evropy Sovětům za pomoc Japonsku. No  tak se nesmíte divit, že Rusové se zlobí, že dokonce když tento prostor opustili za slib, že tu nikdo nevleze odjinud, tak že se tu Amíci zase začínají tlačit za velmi podezřelých okolností. A že se tedy my chováme jako agresor.

0/0
7.4.2008 7:13

rezjir

Budovat obranu ještě před tím, než ohrožení vzniklo

)1) agrese, 2) je to neefektivní, protože nevíme, jaké povahy budou budoucí ohrožení. Na budování obrany proti neexistujícím nebezpečím zařvaly už mnohé státy a civilizace. Navíc už dnes je bakteriologický útok pravděpodobnější a efektivnější  z hlediska přípravy a  provedení než útok raketami. Pravdou ovšem je, že může dojít k "náhodnému" odpálení nějaké mezikontinentální balis\tické střely kterého kolikoliv státu. A je lepší v tom případě mít tu obranu vybudovanou na úrovni Rady bezpečnosti (pak by i ti Rusové zde byli pod hlavičkou Modrých přileb), nebo alespoň NATO než na úrovni izolované americko-české úrovni. Proč nedotáhnout ta jednání do konce na multilaterální úrovni, když navíc česká ústava nedovoluje budování trvalého obranného zařízení, které nepatří NATO?

 

0/0
7.4.2008 7:08

Najdete na iDNES.cz