Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Právo na smrt

Chantal Sébireová, nevyléčitelně nemocná Francouzka, kterou nádor připravil o chuť, čich a zrak a příšerným způsobem jí znetvořil obličej, spáchala sebevraždu otravou barbituráty. Tahle sebevražda byla zbytečná, krutá a nemilosrdná − a plnou zodpovědnost za toto tragické řešení nese pokrytectví euroatlantického civilizačního okruhu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Dr No

Má to jeden háček

nikdo z nás neví, co vlastně znamená zemřít a ani to, proč vlastně žijeme. Víra mnoha lidí, že po smrti už není nic, je stejně nepodložená, jako víra v nějaké posmrtné pokračování naší existence. Takže nikdo z nás nemůže mít jistotu, jestli předčasný odchod ze světa je skutečně tak dobrým řešením, jak se mnoha lidem zdá. Jestli ten nedožitý kousek života, třeba i vyplněný bolestí, nebude někde chybět.

0/0
2.4.2008 22:44

Czechdoodle

Re: Má to jeden háček

Tak si ten nedožitý kousek života strč třeba do (Y), třeba se ti uleví.

0/0
2.4.2008 23:03

capka

Souhlasím se sebevraždou

Sebevražda je podle mě adekvátní řešení situace člověka, který se vědomě rozhodl pro smrt. Nepřijde mi správné snažit se do toho zatahovat někoho dalšího a dělat z něj vraha, už vůbec ne z lékaře.

znávám, že zabít se není snadné - hodit mé zabití na druhého (aneb chtít eutanázii místo sebevraždy) naopak podle mě je jednoduché až příliš.

Kdo nechce žít, ať raděj přehodnotí možnost sebevraždy - když přijde na to, že jí není schopen, uvědomí si snáz to, že je schopen žít..

Ona paní žít mohla, chtěla-li by. Bolest se dá potlačit, žít se dá s horšími postiženími.

Nechce žít leckdo. Nebudu mu usnadňovat cestu ke smrti..

0/0
30.3.2008 17:32

ix.

Re: Souhlas....

...doplnil bych, že je třeba trvat na tom, aby lékaři skutečně využili všech možností mediciny k odstranění bolesti a to i bez ohledu na vedlejší následky. Myslím, že hodně mnoho je při tzv. léčbě bolesti hodně pozadu.  

0/0
30.3.2008 22:07

ix.

..a babičko, víte, že s váma doma zůstat nemůžeme...

...musíme edělat a splácet hypotéku na ten nový domek. A na ty doplatky za léky a u doktora už váš důchod nestačí a mu na ně také nemáme. Nějak byste to měla řešit. Už jste požádala?

0/0
29.3.2008 14:38

rohatey

Re: ..a babičko, víte, že s váma doma zůstat nemůžeme...

Hele už jseš s tou demagogií opravdu trapný, tady není diskuze o tom že by mohl někdo žádat o utracení z důvodu věku, tady je diskuze o tom že by toto právo měl mít trpící člověk který má před sebou cca půl roku nedůstojného umíraní jako třeba ta Francouzska. Tak sem laskavě nedavej ty opakované tapety jak někdo bude čiperného dědečka nebo babičku přemlouvat k sebevraždě, to může ostatně každý psychopat dělat i  dneska. 

0/0
29.3.2008 15:41

rohatey

Příklad ze života

Jedna moje známá měla psa, který začal mít nějaké velmi vážné problémy s čumákem. Nakonec s ním šla na tomograf a tam zjistili že má obdobný nádor jako ta Francouzka. Zvěrolékař paní vysvětlil co toho psa čeká atd. a panička na místě rozhodla že tomu psovi  který byl pro ty účely tomografu uspaný, dají injekci a od celého toho utrpení ho uchrání. Zvíře má prostě právo zemřít důstojně jako člověk a člověk musí kvůli nějakým pahumanistickým hňupům povinně umírat jako zvíře.

Každý by měl mít právo dát zmocnění u notáře nějakému svému blízkému že může rozhodovat  v  takovýchle situacích  i o smrti svého blízkém i pokud by došlo k vadnému rozhodnutí nebo omylu tak do toho nikomu nic není,  stát nemá právo strkat svůj byrokratický rypák do rodinných záležitostí.

0/0
29.3.2008 14:26

Železobetonová Krysa

Re: Příklad ze života

R^

0/0
30.3.2008 22:59

ix.

..a babičko, ta sousedka, která už požádala,..

...říkali, že se jí to moc  líbilo. Měla tak krásný pohřeb. Lidé plakali. A kdy vy požádáte??

0/0
29.3.2008 14:21

rohatey

Re: ..a babičko, ta sousedka, která už požádala,..

Akorát odborníku z oboru demagogie jaksi zapomínáš že tady nikdo neuvažuje o tom že by toto se dalo použít pro člověka z důvodu stáří, zemřít sešlostí věkem to je zcela důstojná smrt kterou jsem zažil, babičče najednou není dobře přijde lékař a ten šetrně sdělí rodině že babička umírá a do rána babička nežije.

Tady se uvažuje toto použít pro lidi kteří fakticky bolestivě umírají , mají před sebou cca půl roku nedůstojného a bolestivého života, jako třeba ta Francouzska.  Jestli má někdo potomka který by snad nedokázal těch půl roku počkat a přemlouval netrpící babičku k sebevraždě no tak to by evidentně znamenalo že došlo k nějaké zásadní chybě ve výchově, za tohle by si babička mohla sama a je to v podstatě rodiná záležitost do které  nikdo nemá právo strkat svůj rypák.

0/0
29.3.2008 14:35

ix.

Re: Re: ...každý má již nyní právo na negativní revers...

...pokud odmítne léčbu , má právo žádat i jen o léčbu bolesti. Stav mediciny je takový, že při odpovědné práci lékaři musí bolest zvládnout. To za prvé. Za druhé....pokud se někdo sám rozhodne k odchodu ze světa, tak v době, kdy je k takovémuto rozhodnutí způsobilý psychicky, je způsobilý i k tomu, aby to provedl sám. Pověřit zabíjením druhého, je otevřením Pandořiny skřínky lidské zvířeckosti.

0/0
29.3.2008 15:24

rohatey

Re: Re: Re: ...každý má již nyní právo na negativní revers...

Že je u nás možno utratit beztrestně nemocného a trpícího psa tak to evidentně způsobilo tu strašnou situaci že lidé hromadně  vraždí své rodinné miláčky. ;-D

Normální člověk svou starou mámu nebo otce nebude přemlouvat k sebevraždě nikdy to by mohl dělat tak psychopat tvého formátu. Zrůdné je když ta stará máma nebo otec velmi a velmi trpí a prosí o tu pomoc jako ta Francouzska a  ten blízký pomoci nemůže protože by ho obvinili humanističtí hlupci jako jsi ty z vraždy. :-©

0/0
29.3.2008 15:35

ix.

Re: Re: Re: Re: ...každý má již nyní právo na negativní revers...

milý vulgární pane, právě lidé, kteří se vyjadřují jako vy, tj. slovy rypák apod....mají tendenci k mnou popsanému kořistnickému jednání. A bohužel jich ve společnosti není málo.

0/0
29.3.2008 15:40

rohatey

Re: Re: Re: Re: Re: ...každý má již nyní právo na negativní revers...

Zajímavé mě osobně by něco takového jako že někdo bude přemlouvat svou starou matku k sebevraždě nenapadlo nikdy, protože tohle je pro mě zcela absurdní jednání nějakého zločince, by mě zajímalo proč se takovéhle myšlenky honí v tvojí hlavě, že bys patřil mezi ty co by tohle byli schopni dělat?.

0/0
29.3.2008 15:46

rohatey

No tohle je opravdu hezky napsané

Ještě tam pan Doležal zapoměl upozornit na tu zrůdnou absurditu, že kdyby té nešťastné ženě někdo pomohl v tom utrpení, třeba nějaký blízký příbuzný tak ho ještě bude ta zhlouplá pahumanistická justice stíhat za vraždu. :-© Ta snaha tam byla  jak psali v tisku tak po té smrti už tyhle hyeny začali šetřit jestli by se nedal někdo obvinit. :-©

0/0
29.3.2008 13:55

Železobetonová Krysa

Re: No tohle je opravdu hezky napsané

R^

0/0
30.3.2008 23:02

agnostik1

Souhlas,

svobodný člověk má právo svobodně rozhodovat nejen o svém životě, ale i smrti.R^!

0/0
29.3.2008 10:29

capka

Ne a ne

A o svém narození jsi taky svobodně rozhodl?

Upřímně - já ne...

0/0
30.3.2008 17:33

ix.

...a babičko, kdy už o to požádáte??

...doma se o vás starat nemůžeme. Víte, že máme děti. A sousedka už požádala a prý to ani nebolelo.

0/0
29.3.2008 8:30

rohatey

Re: ...a babičko, kdy už o to požádáte??

Komu se honí tohle v hlavě tak to je opravdu psychopat, jestli má někdo takovéhle děti tak to bude zřejmě jeho vina buďto to budou geny nebo výchovat. Nechápu proč kvůli nějakým ojedinělým psychopatům někomu zakazovat důstojně zemřít, to by také mohli jednou zakázat prodej nožů aby nějaký psychopat někoho nezapíchnul atd. atd, zkrátka by bylo potřeba potom zakázat zcela všechno co by mohlo být nějak zneužito a zneužít se dá zcela všechno Taky by bylo potřeba potom hned po porodu všem rodičům odebrat děti aby je náhodou nějaký rodič - psychopat netýral a nazabil atd...  :-)

0/0
29.3.2008 14:01

Bouše

Obavy ze zneužití eutanázie jsou   p ř e h n a n é

Pokud budou stanovena jasná pravidla, například, že:

     -  j e d i n ý m  důvodem k eutanázii bude beznadějný zdravotní stav 

     - o eutanázii bude moci požádat jen ten, kdo je delší dobu hospitalizován

     - žadatel bude muset být svépravný a při plném vědomí

nevidím důvody k obavám z jejího zneužití. Je to všechno jen otázka důvěry, že byla splněna všechna zákonná opatření. Se stejnou důvěrou dnes vyslechnou příbuzní zemřelého sdělení lékařů, že pro záchranu pacienta udělali všechno a málokoho napadne o tom pochybovat (vyjma některých do očí bijících medializovaných případů). Neobstojí ani obavy, že nesvědomití příbuzní donutí svého rodiče či prarodiče k eutanázii kvůli majetkovému či jinému prospěchu. I kdyby se k tomu nějakým způsobem nechal přemluvit, vždy to nakonec bude otázka jeho svobodného rozhodnutí, nehledě k tomu, že i tak budou muset být splněny další podmínky pro eutanázii. Jsem jednoznačně pro zavedení eutanázie a doufám, že až budu na řadě, bude už legální. :-))

0/0
28.3.2008 9:35

kremsa

Re: Obavy ze zneužití eutanázie jsou   p ř e h n a n é

ad 1) Co je to "beznadějný zdravotní stav"? Tu paní její nádor na životě neohrožoval. Jakékoliv trvalé poškození je "beznadějné", a přitom někdo se hroutí pod týmž, s čím jiný dokáže spokojeně žít. Uznal byste za důvod pro euthanasii třeba oslepnutí nebo ztrátu obou rukou?

ad 2) Nesmysl. Ta paní nebyla vůbec hospitalizována, ten francouzský chlapec, jehož asi před rokem usmrtila jeho matka, také ne. Většina lidí, u nichž by mohla být euthanasie oprávněná, žijí v rodinách.

ad 3) Svéprávnost a plné vědomí nevylučuje, že žadatel jedná pod nátlakem příbuzných, v důsledku dočasného zhoršení zdravotního stavu, mylného uvažování, duševní indispozice, dočasné ztráty naděje apod. Pokud Vám i za těchto okolností stačí, že jeho rozhodnutí je z hlediska zákona "svobodné", pak s Vámi hluboce nesouhlasím.

Jsem přesvědčen, že na každého, jemuž by euthanasie pomohla, by bylo alespoň sto zbytečně zabitých, kteří by při neexistenci zákona svou krizi překonali a mohli ještě nějakou dobu spokojeně žít.

0/0
28.3.2008 12:57

Bouše

Re: Re: Obavy ze zneužití eutanázie jsou   p ř e h n a n é

ad 1) Beznadějný zdravotní stav je takový, který spěje k nezadržitelnému konci. Tu paní její nádor pochopitelně na životě ohrožoval. Její stav se vlivem nádoru nezadržitelně zhoršoval, oslepla a postupně to zasahovalo mozek. Ztráta zraku, sluchu nebo končetin nikoho neohrožuje na životě a umožňuje člověku existenci v rámci možností. To se nedá říci o člověku, jehož jediná aktivity jsou příjem potravy, vyměšování a skučení bolestí. 

ad 2) Tou podmínkou delší hospitalizace jsem měl na mysli právě to, aby nebyla eutanázie tak lehce dostupná a aby měli lékaři dostatek času na zjištění skutečného zdravotního stavu pacienta. Zkrátka, aby o eutanázii nežádal kdejaký nasraný dědek. 

ad 3) I lidé, kteří spáchají dokonanou sebevraždu jednají zpravidla v důsledku duševní indispozice. U jejich aktu však zpravidla není nikdo, kdo by jim to rozmluvil. Na rozdíl od eutanázie, kde má člověk klid a dost času k probrání všech možností. Předpokládám, že s každým žadatelem by určitě hovořil i psycholog.

0/0
28.3.2008 14:10

kremsa

Re: Obavy ze zneužití eutanázie jsou   p ř e h n a n é

Ale mám proti zákonu o euthanasii ještě závažnější námitku, než že pravděpodobně zbytečně zabije tisíce lidí, kteří by bez něj mohli žít. On totiž velice poškodí statisíce starých lidí, i když je nezabije. Míním tím staré lidi, jimž ubývá zdraví a síly a cítí se zbyteční a neužiteční a trápí se, že jsou svým blízkým na obtíž. Mnozí tito staří lidé pochopí už samotnou existenci zákona o euthanasii jako oficiální vyjádření společnosti, že staří neužiteční lidé by měli zmizet a neobtěžovat. Můžete napsat do novin sto článků, v nichž budete vysvětlovat, že zákon má jiný smysl, a přesto budou zákon chápat přesně takto. Zhorší to jejich sebevědomí a pokazí jim to radost ze života. Desetkrát denně budou uvažovat, zda by už neměli o tu euthanasii požádat. Desetkrát denně se budou obávat, zda si jejich blízcí, jimž jsou na obtíž, náhodou nepřejí, aby to udělali.

A to všechno jen proto, aby si několik nešťastných lidí nemuselo ten jed do sklenice nasypat sami, ale aby jim jej tam nasypal lékař.

0/0
28.3.2008 13:14

Bouše

Re: Re: Obavy ze zneužití eutanázie jsou   p ř e h n a n é

Proč mluvíš za staré lidi, jak eutanázii pochopí? Možná to vezmou sportovněji, než si myslíš. Nehledě k tomu, že eutanázie nebude nikdy povinná. :-)

0/0
28.3.2008 14:13

rohatey

Re: Re: Obavy ze zneužití eutanázie jsou   p ř e h n a n é

Ježíš soudruhu demagogu on tady někdo mluví o tom že by se toto mohlo používat obecně pro staré lidi ??, zemřít na sešlost věkem to je docela důstojná a bezproblémová smrt, tam o tomhle nikdo nikdy neuvažoval, že by bylo potřeba někomu takovému urychlovat smrt.  Něco jiného je ovšem třeba hnít zaživa někde na lůžku, nebo být takto jako ta Francouzka prorostlý nádorem a čekat několik měsíců než přijde ukončení té mučivé hrůzy.  

0/0
29.3.2008 14:08

capka

Re: Re: Obavy ze zneužití eutanázie jsou p ř e h n a n é

plný souhlas R^

0/0
30.3.2008 17:17

kv.george

Problém

Problém je, že někdo musí podat ten smrtící nápoj, vědomě zabít. Byť z milosrdného důvodu. Dokázal by to např. autor článku??

0/0
28.3.2008 8:17

Bouše

Re: Problém

Takové věci se dějí už dnes, když se lékaři rozhodnou odpojit od přístrojů člověka v kómatu. I tam musí být někdo, kdo aparaturu vypne. Řekl bych, že pro člověka (lékaře), který se setkává se smrtí a utrpením denně, nemusí být asistence u eutanázie až takový problém. Nehledě k tomu, že se to dá technicky zajistit tak, aby ten poslední (definitivní) krok musel udělat pacient sám. Například vědomým stiskem knoflíku spustit mechanismus, který nějakým způsobem vpraví do těla smrtící látku.

0/0
28.3.2008 9:04

kremsa

Re: Re: Problém

Přerušení beznadějné léčby není euthanasie a ani Církev je neodsuzuje. Zabíjí zde nemoc a nikoliv lékař. Euthanasie je něco zcela jiného, neboť při ní nezabíjí nemoc, ale člověk. Úkolem lékařů je a vždy bylo léčit, nikoliv zabíjet ani asistovat při sebevraždách (kromě dr. Menegeleho apod.). Nedávejme lékařům nový úkol, zcela protikladný ke všemu, co doposud dělali. Mnoho lidí by nemělo důvěru k lékaři, jenž mimo léčení též zabíjí, a nepřáli by si, aby je takový lékař léčil.

0/0
28.3.2008 13:29

Železobetonová Krysa

Re: Re: Re: Problém

No já k němu zase budu mít důvěru větší. :-)

0/0
30.3.2008 23:12

kremsa

Nechápu a nesouhlasím

Pan autor používá mnoho silných slov a obvinění, ale nijak je nevysvětluje a nezdůvodňuje. Mně naopak připadá, že pro nemocného je vcelku jedno, zda ten jed, jejž dobrovolně požije, si připravil sám, anebo zda mu jej připravil úřední lékař-zabíječ nebo někdo z blízkých příbuzných. Zákonná euthanasie by přinesla mnoho rizik, možností zneužití a nežádoucích vedlejších účinků, které v případě sebevraždy nemocného nenastávají. Domnívám se, že pokud už by euthanasie měla být vůbec uzákoněna, pak výhradně pro ty nemocné, jimž jejich zdravotní stav neumožňuje, aby spáchali sebevraždu sami bez pomoci jiného člověka. A tímto pomocníkem při euthanasii by určitě neměl být lékař - jejich úkol je odjakživa (kromě dr. Mengeleho) přesně opačný - ale matka (pokud žije) anebo jiný nejbližší příbuzný.

0/0
28.3.2008 5:04

micnad

Ja nechapu a nesouhlasim s Vami.

Neni tak snadne se bezbolestne zabit, jak si snad Vy myslite. Pokud clovek uz leta trpi jako ona, melo by mu byt umozneno odejit alespon z tohoto sveta tak, jak se to malokomu z nas podari, tj. bez bolesti a strachu, tj. ve spanku.

Bezbolestne zpusoby totiz nejsou bezne k dostani. Nestaci si zajit do lekarny, jak snad vy naznacujete (..je vcelku jedno, zda ten jed, jejz dobrovolne pozije, ...).  Kde ma ten jed asi tak koupit?

0/0
28.3.2008 6:08

micnad

Ja nechapu a nesouhlasim s Vami. II

Mate stejnou nemoc, jako ona. Ze budete chtit zemrit, na tom se asi shodneme. Co udelate? Prostrelite si hlavu, aby vas nasli vasi pribuzni v krvi a pak to museli drhnout? Podrezete si zily - bude to ukrutne bolet a nejspis se vam ani zemrit nepodari. Skocite z Nuselaku? Bude z vas hromada rosolu a neprijemna identifikace od pribuznych je opet tady. Otravite se plynem? Jak? V byte? Prijde nekdo a rozsviti. Tak pouzijete masku, ale to se vam nepodari. Telo se bude branit a az budete v bezvedomi, tak si ji sundate - mozek to udela za Vas, bez vaseho vedomi. Nebo se teda otravite barbituraty, kdyz je sezenete. Nevim jake jsou ucinky, ale bezbolestne to urcite neni.

I pres vas nazor vam preji, at tohle nikdy nemusite resit a zustanete u chytraceni.

0/0
28.3.2008 6:09

kremsa

Re: Ja nechapu a nesouhlasim s Vami. II

V mnoha věcech s Vámi souhlasím. Jen to "bez bolesti a ve spánku" asi není přesné - případná zákonná euthanasie je přece navrhována tak, že lékař připraví sklenici s jedem, postaví ji před nemocného, a ten si ji sám vezme a vypije. Takže to nemá být ve spánku ani bez bolesti. Samozřejmě pro tu nešťastnou paní by bylo lepší, kdyby mohla zemřít s pomocí zákonné euthanasie.  Ale takových lidí je jen pár. A existence zákonné euthanasie by možná připravila o život tisíckrát tolik lidí, kteří by jinak vůbec zemřít nemuseli, mohla by být zneužívána ke zločinům a snad i ke genocidě, poškodila by vztahy mezi starými rodiči a jejich dětmi a otrávila by konec života statisícům starých lidí, kteří by už i samotnou existenci zákona o euthanasii chápali jako vyjádření společnosti, že jsou zbyteční a měli by sami dobrovolně zmizet. Je mi líto utrpení té paní a dalších takto postižených, ale nepovažuji za správné odstraňovat toto utrpení několika jednotlivců za cenu nesrovnatelně vyšších škod a rizik.

0/0
28.3.2008 8:50

leontýnka

Re: Re: Ja nechapu a nesouhlasim s Vami. II

R^R^R^R^R^R^

0/0
28.3.2008 11:52

dykl

Re: Nechápu a nesouhlasím

svědomí je nad jakýkoli zákon, je jedno, jak je zde psáno, zda si jed nechám podat, nebo si jej vezmu sám, z hlediska svědomí je to jedno, otázkou zákonité euthanásie, je, když již nejsem schopen si jed vzít sám

0/0
28.3.2008 12:26

rohatey

Re: Nechápu a nesouhlasím

Hm, v takovémhle stavu je opravdu nejlepší na sobě dělat nějaké chemické pokusy a skončit někde v dlouhodobém komatu. Na nějaké podání jedu není potřeba žádný lékař, jak je obecně známo tak v tom Švýcarsku se to děje naprosto bez asistence lékařů

Ono asi je tak jednoduché zjistit jaká je smrtelná dávka a  tu smrtelnou dávku si opatřit. Zkus třeba se svěřit svému lékaři že bys potřeboval 20 Rohypnolů na sebevraždu, co tak si myslíš že ti řekne ????  8-o

0/0
29.3.2008 14:15

Najdete na iDNES.cz