Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Místopředseda KDU-ČSL David Macek: Chci vyvolat debatu o potratech

Místopředseda lidovců na sebe nedávno upozornil hned několikrát. V době prezidentské volby se stavěl za kandidaturu Jana Švejnara. Minulý pátek zaslal prezidentu Klausovi dopis, ve kterém ho vybízí k odsouzení potratů. "Za svým dopisem prezidentu republiky si stojím," napsal David Macek čtenářům iDNES.cz.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

maso007

Názor

Co to tady je za demagogické názory?

Co takhle uzákonit závazek ploditele, že se  o "zárodek" minimálně

do věku než dostuduje bude starat, že mu poskytne jak materiální tak

citovou oporu ! Tedy pokud je v naší demokratické zemi ještě žena plnoprávným občanem a ne bezvýznamným nesvéprávným strojem na výrobu dětí.

0/0
28.3.2008 9:56

annamariaa

Re: Názor

V naší demokratické zemi je žena plnoprávným občanem a ne bezvýznamným nesvéprávným strojem na výrobu dětí-proto svéprávné ženy používají rozum a antikoncepci.Nikdo ženy nenutí mít dítě.Myslím, že v dnešní době je spousta jiných způsobů,zabraňujících  početí....Je dostatek informací o antikoncepci.

Jde jen o to pochopit, že interupce NENÍ druh antikoncepce.

Nebo snad je demagogie když vím, že dítě nechci, chovat se odpovědně a zabránit jeho početí?

0/0
28.3.2008 10:45

maso007

Re: Re: Názor

Ano je jistě sousta požností antikopcepce. Bohužel pokud se domníváte,

že každá žena může užívat během celého svého fetilního věku, což je

zhruba 30 let nejúčinější a to hormonální antikoncepci, bohužel není tomu tak.

I tak má zhruba 98% účinost. Není pochyb, že interupce je krajní řešení.

0/0
28.3.2008 11:25

annamariaa

Re: Re: Re: Názor

Bohužel ta čísla -počet- provedených interupcí, neodpovídají tolik krajnímu řešení, ale spíše naznačují že u nás je v podvědomí zafixován potrat jako jednoduché, bezbolestné,pohodlné řešení problému.

0/0
28.3.2008 12:40

maso007

Re: Re: Re: Re: Názor

Nemyslím, že by to některá žena tak chápala. Z vlastní zkušenosti vím, že

je to před i po vykonu velmi psychicky traumatizující, nemluvě o fyzické

bolesti a častým komplikacím (pooperační zánět). Navíc je to výkon

placený - stojí 3-10 tisíc. A mimochodem předpokládám, že už tak relativně nízký počet výkonů ve statistikách zahrnují i interupční výkony provedené přistěhovalkyním (Vietnam, Ukrajina).

0/0
28.3.2008 13:09

inedible

Re: Re: Re: Re: Názor

"potrat jako jednoduché, bezbolestné,pohodlné řešení problému" evidentne nevis, o cem to je a potom nechapu, proc o tom pises

0/0
28.3.2008 14:59

_m-

Re: Re: Re: Re: Re: Názor

:-) omlouvám se za duplicitu - ale ta kravina mě tak vytočila, že jsem nedočetla vlákno do konce

0/0
28.3.2008 15:36

_m-

Re: Re: Re: Re: Názor

 ???potrat jako jednoduché, bezbolestné,pohodlné řešení problému.???

Že vy jste v dětství upadl/a na hlavičku? Už jsem slyšela v diskuzích o interrupci lecos, ale takovouhle kravinu ještě ne.8-o8-o

0/0
28.3.2008 15:34

_m-

Re: Re: Názor

Poněkud vám uniká fakt, že k vzniku dítěte musí být dva (minimálně). Tak proč shazujete odpovědnost jen na jednoho?

0/0
28.3.2008 15:35

Montaigne

Už aby černí spadli pod 5 procent

;-O

0/0
28.3.2008 8:15

annamariaa

Konečně!

Je správné vyvolat debatu o potratech.Přeci není normální zabíjet nenarozené děti!Nechápu toho,kdo s tím souhlasí-nechápu ženy, které chodí na interupci pravidelněji než k zubaři,nechápu rodiče, kteří své dcery nutí k potratu,aby si prý nezkazili život..Nechápu muže,kteří se tváří,že to je jen věc ženy a NECHAJÍ JI V TOM SAMOTNOU!Nechápu lékaře,kteří to berou jako běžný zákrok a nevysvětlí ženě rizika..Jak může lékař který slibuje v přísaze ochranu života život UTRATIT?Kam se to řítí naše společnost?Chápu, že potraty byli vždy,služtičky,děvečky a prostitutky vždy hledaly způsob,jak si odpomoci,když selhala ochrana.

Jenomže dnes je potrat společensky tolerovaný,tváříme se že je to NORMÁLNÍ a mnoho žen to pak za NORMÁLNÍ považuje.A proč si tedy dělat starosti,že?

NIKDO je nevaruje,že už navždy ponesou v sobě hořkost,že v noci budou slýchat ve snu pláč svého zabitého dítěte,že si budou pamatovat kolik by teď tomu dítěti bylo,že si ho budou chtíc nechtíc představovat...

Tak dělají hrdinky

0/0
28.3.2008 3:16

annamariaa

Re: Konečně!

Tak raději říkají,že to byl jen kousek tkáně,že to je jen jejich věc jejich tělo, že oni mají možnost a zákonem danou volbu, tak jí využívají,že mají nárok na svobodné rozhodnutí, že to je jako vytrhnout zub, že by teď výchovu -nezvládli, že nemají prostředky, musí dostudovat, nebo si ještě užívat, že se jim dítě teď prostě nehodí..

Nebo mají strach že od nich partner odejde, nebo že se jim sníží životní úroveň..

A stávaj se z nich bojovnice za práva na potrat.Protože potřebují od okolí slyšet,že se rozhodli dobře.

A pak platí za umnělé oplodnění protože když už se jim dítě hodí a chtějí ho, tak prostě nepřichází-jedno z rizik potratu.....

0/0
28.3.2008 3:32

Železobetonová Krysa

Místopředseda KDU-ČSL David Macek: Chci vyvolat debatu o pot

Místopředseda KDU-ČSL David Macek: Chci vyvolat debatu o potratech - Co je nám do toho, o sobě ať se mezi sebou lidovci baví jak chtějí.:-©Rv

0/0
28.3.2008 1:46

Lotras

Macku nech se preoperovat na babu a pak kecej

.....ty v tom mas bordel jako cirkev v neposkvrnenem početí......az budes baba tak nebudes tak blbe kecat...a trochu mozna tomu vice budes rozumet ...vono mnoho zenskych ma lepsi kebulku nez ty a mozna ti ta operace taky pomuze

0/0
28.3.2008 1:43

tenisovej loket

nejhorší je

že do toho kecaj chlapi..... ať to nechají na ženských, žádnej chlap nerodil ani nebyl těhotný, takže vědí kulový 

0/0
27.3.2008 21:21

DanSed

Interrupce je zabití člověka

Hlavním argumentem zastánců potratů je obhajoba práva ženy, jejího rozhodování o svém těle. Ale žena nerozhoduje pouze o svém těle, ale i o nenarozeném dítěti. Nenarozené dítě již od početí, tj. od splynutí pohlavních buněk, je jedinečná a nezávislá bytost. Jedinečná a nezávislá proto, že v tuto chvíli v sobě nese kompletní informaci pro svůj další růst a vývoj. Nic víc již od rodičů nezbytně nepotřebuje. Nezvratným důkazem je to, že se zárodek může vyvíjet i mimo tělo své matky. Veškerá závislost je na poskytované výživě a prostředí pro růst a vývoj, nikoliv na biologické matce. A tato závislost v různých formách přetrvává i do doby, kdy je dítě dávno na světě.

Rozhodování o ukončení těhotenství není tedy rozhodování ženy o vlastním těle, ale rozhodování ženy o životě či smrti jiné lidské bytosti.

0/0
27.3.2008 21:15

doktor_bota

Re: Interrupce je zabití člověka

Interupce je zničení zárodku člověka. Zárodek si svoji existenci neuvědomuje, proto nemůže být nazýván člověkem. Ani mimino si svoji existenci neuvědomuje, nicméně pravděpodobnost, že se z něj stane člověk je natolik vysoká, že je nutné je chránit jako člověka.

0/0
27.3.2008 21:31

DanSed

Re: Re: Interrupce je zabití člověka

To je pustá demagogie. Sám zpochybňujete měřítko uvědomění si existence a argumentujete pouze pravděpodobností, že se z mimina stane člověk. (Což mimino ještě také není člověk?) Od jakého procenta pravděpodobnosti přežití už má zárodek právo na ochranu? Od jaké míry uvědomění už považujete život za hodný ochrany? Jak to změříte? Zvířata, která si po celý život neuvědomují svou existenci, se tedy mají vyhladit? Člověk se člověkem stává v okamžiku plné genetické výbavy, dál už je to jen vývoj, který dříve či později končí smrtí. Pokud byste měl povědomí o teoriích poruch, pak člověk je typickým reprezentantem tzv. vanové křivky, kdy pravděpodobnost poruch je nejvyšší na počátku a konci životnosti.

0/0
27.3.2008 21:42

doktor_bota

Re: Re: Re: Interrupce je zabití člověka

Nehodlám debatovat o víře a dojmech. Člověka definuje schopnost uvědomění lidství. Mimino samozřejmě není člověk, ale je na cestě k němu dost daleko, aby bylo ochraňováno. Zárodek právo na ochranu ve stejném rozsahu nemá.

0/0
27.3.2008 22:02

Dr No

Re: Re: Re: Re: Interrupce je zabití člověka

S tou definicí člověka bych byl opatrný - pokud by se důsledně uplatňovala, pak by bylo možno beztrestně utratit dost velké procento dospělých lidí.

Jinak, když už si zákon dovoluje definovat hranici, odkdy je člověk člověkem, bylo bylo mnohem praktičtější ji posunout třeba o pár roků dál - dětátko šilhá, je moc tlusté, zlobí, chtěli bychom raději chlapečka místo holčičky - žádný problém, podejte si žádost a přineste ho zpátky do nemocnice, kde vám ho za mírný poplatek humánně utratíme (pardon, přerušíme jeho nežádoucí vývoj)...

0/0
27.3.2008 22:19

DanSed

Re: Re: Re: Re: Interrupce je zabití člověka

"Mimino samozřejmě není člověk" - to snad ani nemá smysl komentovat.

0/0
27.3.2008 22:19

Dr No

Re: Re: Interrupce je zabití člověka

Vzhledem k tomu, že pravděpodobnost samovolného potratu nebo úmrtí při porodu není až tak vysoká, jsou šance "zárodku" na to, že z něj stane člověk prakticky stejné, jako u narozeného mimina. Rozdíl je jen v těch několika měsících času.

0/0
27.3.2008 21:54

doktor_bota

Re: Re: Re: Interrupce je zabití člověka

To je nesmysl. Podíl spontálních potratů je řádově vyšší, než počet dětí, které se nedožijí dospělosti.

0/0
27.3.2008 22:00

Dr No

Přesevším je zapotřebí nazývat věci pravými jmény

Euthanazie vyvolává obrovskou diskuzi a zákon ji zakazuje - a přitom se jedná o dobrovolný odchod člověka většinou těsně před koncem jeho cesty. Potrat je zabití člověka bez jeho souhlasu ještě dříve, než mohl přijít na svět - a je zákonem povolen.

Žena, která zabije své novorozené dítě je po zásluze trestána zákonem - žena která nechá zabít své nenarozené dítě doktory je zcela beztrestná.

Zastánci interrupcí používají argument, že žena má právo nakládat se svým tělem - ano má právo nakládat se SVÝM tělem (například ji nikdo nesmí nutit k souloži), ale nemá právo nakádat s životem jiného člověka, jímž je od okamžiku početí nenarozené dítě.

Zákaz intrrupcí zákonem nic neřeší - je zapotřebí změnit postoj lidí. Nejlépe tak ,že zabití nenarozeného dítěte budeme nazývat zabitím a nebudeme si lhát, že jde "jen" o nějaké přerušení těhotenství.

0/0
27.3.2008 21:00

jaske

KDU-ČSL - Macek o potratech

Zameťte si před vlastním prahem. Na vašem spodním prádle jsou milióny nenarozených dětí. Jděte příkladem a nechte si uříznout koule.

0/0
27.3.2008 18:33

DanSed

Re: KDU-ČSL - Macek o potratech

Nastudujte si něco z biologie, prospěje Vám to. Myslím, že Vaší úvaze chybí celkem 23 takovým maličkostí...

0/0
27.3.2008 21:17

blavel

potraty

Dobrý den, zajímalo by mě proč chcete trestat ženy, které se rozhodly pro potrat, jeho zákazem? Za to, že nechtěly otěhotnět? Proč neuzákoníte povinné používání kondomů pro muže a při nechtěném těhotenství muže neodsoudíte do vězení? Proč mají ženy být trestané za své nezodpovědné partnery, ne každá může a chce používat antikoncepci, která určitě více škodí než jednoduchý kondom pro muže? A proč vždycky tuto debatu rozvíří muži, není to jejich černé svědomí? Děkuji za odpověď.

0/0
27.3.2008 18:02

DanSed

Re: potraty

Nejde o trest, ale o vyžadování odpovědnosti. Pokud souložím a zplodím dítě, jsem za toto konání odpovědný. Nejen žena, ale i muž. Dnes není vymahatelná odpovědnost ani u muže ani u ženy. A pokud rodiče dítě opravdu nechtějí, mohou své minimální odpovědnosti dostát alespoň tak, že dítě donosí a nabídnou k adopci. Pořád lepší, než dítě utratit.

0/0
27.3.2008 21:23

_m-

Re: Re: potraty

Ty jsi muž nebo žena? kolik nechtěných dětí jsi odnosil a porodil? Proč má žena postupovat riziko celoživotních zdravotních komplikací  a dokonce i smrti? Uvědomíte si pánové konečně že těhotenství se netýká jen případného dítěte, ale především té ženy - muže jen tehdy když sám chce a to ještě okrajově, ale ženy plně.

Ani mně se nelíbí potraty, ale jejich zákaz je rozhodně nevymítí. Jediná obrana proti poitratům je prevence v podobě výchovy k odpovědnosti a snadno dostupné antikoncepce, a pomoc těhotným ženám - psychologická i materiální.

0/0
28.3.2008 9:00

Slaine55

Opravdu nejpalčivější problém dneška????

0/0
27.3.2008 14:47

IoannesBaptist

Re: Opravdu nejpalčivější problém dneška????

Chápu, že mnohým to tak nepřipadá. Ale v širších souvislostech to nejpalčivější problém dneška opravdu je.

0/0
27.3.2008 15:16

Jakub76

Re: Re: Opravdu nejpalčivější problém dneška????

v jakých širších souvislostech je téma potratů (v době kdy jejich počet u nás neustále klesá) nejpalčivějším problémem dneška?

0/0
27.3.2008 15:47

IoannesBaptist

Re: Re: Re: Opravdu nejpalčivější problém dneška????

V tom, čemu se říká "šíření kultury smrti". V tom, že každá civilizace, která zabíjí své potomky, je odsouzená k zániku. V tom, že budoucnost se nerodí na univerzitách nebo v technologických centrech, ale v klínech žen. V tom, že za pár let už to mohou v našich končinách být skoro výhradně muslimské nebo romské ženy, pro které je potrat tabu.

0/0
27.3.2008 16:50

DanSed

Re: Opravdu nejpalčivější problém dneška????

Ano, jen v Praze bylo utraceno loni více dětí než kolik zahynulo lidí při teroristických útocích na WTC a v Madridu dohromady.

0/0
27.3.2008 21:25

_m-

právě

"Podle jeho slov jsou potraty velmi bolestivou záležitostí s vážnými důsledky pro osobní život všech zúčastněných. "

Tím spíš byste to mohl nechat na nich, co myslíte?

0/0
27.3.2008 14:40

qiiz

a pak si nedej ...

Pane Macku, až někdo zbouchne vaši dceru, nechte jen na ní a jejím bouchači, zda půjde na potrat nebo si zárodek nechají dorůst do podoby narozené lidské bytosti. Vaše debata je zbytečná stejně jako Paroubkovy parlamentní vyšetřovací komise.... Rv

0/0
27.3.2008 14:35

celtic

David Macek by měl být předseda KDU....

je to křesťansko demokratický politik západního stylu, nikoliv jako Kalousek....;-)

0/0
27.3.2008 13:55

Ahaman

Re: David Macek by měl být předseda KDU....

Čunek už ti nestačí ?:-)

0/0
27.3.2008 13:58

celtic

Re: Re: David Macek by měl být předseda KDU....

mně ano, ale po 9 měsíční mediální masáži to má velmi těžké....:-)

0/0
27.3.2008 14:00

Zmuda

Re: David Macek by měl být předseda KDU....

..Macek je hlavně nosič vody frátera Halíka,...ty politiku západního stylu. Byl jsi akorát tak (Y), a budeš zde kádrovat kdo je politik západu a kdo je politikem východu. Nech si to na stranickou buňku,spolusoudruzi ti určitě porozumí...;-D

0/0
27.3.2008 14:02

1_130_202_135

Re: David Macek by měl být předseda KDU....

Copak, copak - Kalousek-dobrá volba už je špatná volba? ;-D;-D;-D

0/0
27.3.2008 21:26

Zmuda

Když vidím a slyším,nebo čtu...

...názory takovýhleho ucha,a je jedno jestli je to Gross, Macek.. nebo Sobotka,hned bych je "osolil" řádnou "mackovkou" !

0/0
27.3.2008 13:48

Fidel Castro v plne sile

Potraty

omezit!!! zakázat ne:-)R^R^

0/0
27.3.2008 13:41

Ahaman

Re: Potraty

Proč jen omezit ?

0/0
27.3.2008 13:44

Fidel Castro v plne sile

Re: Re: Potraty

protože jsou případy kdy může potrat zachránit život matce...no a pak znásilnění taky není zrovna chtěné...jinak bych je zakázal:-)R^

0/0
27.3.2008 13:46

Ahaman

Re: Re: Re: Potraty

Za komunistů na to byly komise, to nebyla tak úplně marná praxe. Jinak bych nechal potraty povolené.R^

0/0
27.3.2008 13:49

Zmuda

Re: Re: Re: Re: Potraty

..a byl jsi někdy před takovou komisí ?!?

Já že tu plácáš něco o dobré praxi ... ;-€

0/0
27.3.2008 14:05

Ahaman

Re: Re: Re: Re: Re: Potraty

No, něco si z toho pamatuji a posuzovaly se tam vesměs takové věci, jako znásilnění a nebo zdravotní stav té které ženské.Politiku do toho nepletli.

0/0
27.3.2008 14:11

Cody666

Re: Re: Re: Re: Potraty

dalsi ukazka toho, jak blizko ma krestanstvi ke komunismu

0/0
27.3.2008 14:12

Ahaman

Tak jo, přispěju do debaty-

-s možností potratů souhlasím a rozhodnutí bych nechal na ženské. Nikdo jiný do toho nemá co kecat.

0/0
27.3.2008 13:37

Najdete na iDNES.cz