Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Hvězdičky rozliší dobré a špatné nemocnice

Stejně jako hotely, i nemocnice v Česku budou mít v budoucnu hvězdičky od jedné do pěti. Pacienti podle nich poznají, jak lékaři v jednotlivých nemocnicích umějí léčit. Může se stát, že nemocnice bude mít pět hvězdiček za to, jak umí rodit děti, a jen jednu za léčení infarktů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

obhájkyně zájmů pacientů

Kvalita nemocnic jako blamáž občanů

V západních zemích lze kvalitu péče v nemocnicích vymáhat v praxi, protože nástroje k tomu jsou dobře upraveny zákony, a to i preventivně - je např. dobře upraveno, jak má vypadat vedení nemocnice, kdy lékařský ředitel plně odpovídá za správný výběr primářů či přednostů - a ti pak nesou plnou odpovědnost za lege artis péči ve svém oboru, jenže u nás se do budoucna počítá s příliš špatnými pravidly, kdy preventivně nebude zajištěna ani minimální bezpečnost pacientů. U nás nebude povinně lékařský ředitel (vedle ředitele - ekonoma), a odpovědnost primářů u nás vůbec v zákoně neexistuje, místo toho se stále jen počítá s jakýmsi "odborným zástupcem", který však bude odborníkem jen v jednom oboru, takže např. internista má uhlídat i kvalitu v chirurgic. oborech - to nás tedy potěš pámbu, nezlepší se u nás nic. Nějaké hvězdičky pro nemocnice, to je k smíchu, když neexistují dostatečná pravidla pro jejich získání.

0/0
26.3.2008 17:39

ODSakEda

Zdravotní jen tzv. "pojištění" "ZADARMO" Sami to tak chcete!

No dokud to bude státní monopol socialisticky financován..., tak stejně nebude fungovat efektivně natiž kvalitně, jako to bylo za komunistů i s autoservisy, restauracemi i všemi jinými službami!!!... Ale budeli to klasická služba, tedy privátní alespon z 50%, a klasická konkurence, jako je to v sousedním Rakousku, USA a jinde(!), pak jistě bude i stejně kvalitní, nebo alespon bude velký výběr z velkého rozptilu kvality této taky klasické služby! Zatím ale neexistuje skutečné zdr. pojištění ale dan (počítaná % z příjmu/zisku...) a skutečná spoluúčast (%z ceny léku, úkonu!) namísto symbolických 30Kč -ale i tak je řev, tedy lidem asi neva že je úroven pod psa, hlavně když bude ZADARMO?!...;-D A tak to nebude nikdy v čR fungovat jako v Rakousku, Něměcku a pod.! Lidé to nechtějí funkční! Se spoluúčastí! Hlavně, i když mizérii...,  ZADARMO...

0/0
22.3.2008 18:09

sorgedoktor

Ředitelka sdružených nemocnic

Karlovy   Vary, Cheb    sokolov   MUDR  Procházková   zdůvodnila   debaklovou   skituaci   v Karlových  Varech  m. j. konkurencí  mezi uvedenými nemocnicemi byt   v  rámco   sdružení nemocnic   v  jednu  s r o..

M o d ř í   p t á c i   co  jsme   si   zavinili???Že od komunistů  trvá pragocentrismus, že na Morabvě jsou  důchody kolem 8 tisíc a méně zatí co v hlavním městě přes 10  tisíc???Za tohle by se  nemusel   stydět  propagandista  kterékoliv  komunistické   organisace..

V   pohraničí   ruší  nemocnice../Včera v televizi 2 oddělení v Dačicích..

0/0
23.3.2008 11:54

Filosofelita

Děkujeme paní redaktorko, přesně

tak jsme si představovali že bude vypadat   zdravotnictví.Kdo nebude  solventní umře doma, no a ti co mají důchod kolem 6 tisíc tak ti zemřou v Domově    důchodců..Tak to bude   vypadat..

0/0
22.3.2008 16:48

gentlastwo

Co vám u n i k á

O   tomto  problemu bylo  diskutováno již  mnohokrát..

Za   dané   situiuace  zveřejnění  kde umře kolik lidí   atd...

Umírajícího pacienta nebo ve vážném stavu  žádní nemocnice   nevezme..

0/0
22.3.2008 15:41

ELAPHURUS

Tak

dobré budou označeny třeba...třeba... modře a ty špatné by mohly být ...orange ?

0/0
22.3.2008 13:07

redback

Dobré a špatné nemocnice jsou asi jako ...

dobrý a špatný dodavatel elektřiny. Prostě kravina. Dokud bude stát podporovat monopoly, budou lidi platit více peněz za méně služeb.

0/0
22.3.2008 12:43

ODSakEda

Re: Dobré a špatné nemocnice jsou asi jako ...

No dokud to bude státní monopol tak ano-stejně to za komunistů vypadalo s autoservisy, restauracemi i všemi jinými službami!!!..., ale budeli to klasická služba, tedy privátní alespon z 50%, a klasická konkurence, jako je to v sousedním Rakousku, USA a jinde(!), pak jistě NE! Zatím ale neexistuje skutečné zdr. pojištění ale dan (počítaná % z příjmu/zisku...) a skutečná spoluúčast (%z ceny léku, úkonu!) namísto symbolických 30Kč -ale i tak je řev, tedy lidem asi neva že je úroven pod psa, hlavně když bude ZADARMO?!...;-D

0/0
22.3.2008 18:03

Michal007

Analogie

Už se těším, až někdo natočí po vzoru L.de Funes tragikomedii Jatýrka nebo ledvinky.

0/0
22.3.2008 12:35

obhájkyně zájmů pacientů

Sledování a vymáhání kvality uzákonit

Bez zákonné opory nemáme dostatečný systém průběžného sledování a také vymáhání kvality péče. Dobrý vzor poskytuje u nemocnic např. SRN, kde každá nemocnice musí vždy aspoň jednou za pět let projít nezávislým auditem kvality - a v týmu nezávislých odborníků je i zástupce za pojišťovny, vč. zástupce pojištěnců (podobně v Anglii v komisi pro audity nemocnic je i zástupce pacientů). Bez nástrojů k vymáhání kvality v praxi se tato věc neobejde. Německé pojišťovny musejí rozvázat smlouvu s ústavem bez dobrých výsledků, podobně státní správa musí aspoň přechodně pozastavit provoz nemocnič. oddělení bez dostatečné kvality - je to jediná záruka bezpečnosti pacientů, a přesně tyto zákonné nástroje u nás dosud chybějí. Stejně tak nám chybí zákonné definování tvorby standardů péče podle mezinárodně uznaných postupů. Vyžaduje to po nás směrnice Rady Evropy k tvorbě standardů lege artis péče.

0/0
22.3.2008 11:58

biofyzik

Re: Sledování a vymáhání kvality uzákonit

Jo to by bylo dobré. V praxi to bude vypadat tak, že papírově bude všechno v pořádku a ve skutečnosti kvalita mizerná. Chybí totiž lékaři i sestry. V nemocnicích většinu práce dělají absolventi, pouze s formálním dohledem, kteří jsou bez zkušeností. Systém předávání zkušeností od starších mladším už dávno nefunguje.

0/0
22.3.2008 12:07

antigogo

Re: Re: Sledování a vymáhání kvality uzákonit

Nelze se divit. Za ty platy jim nikdo dělat nebude, a pokud věříte blbostem o výše platů, kterými nás krmí sdělovací prostředky a nesmyslné statistiky, tak nemá cenu diskutovat.

0/0
22.3.2008 14:04

gentlastwo

Biofysik..Vaše poznámka je vcelku moudrá..

Výkon  úpraxe je  spojen  s   enormním  nárustem   administrativy, to co je zde   předkládáno   připomíná   různé  akce  předchozích činitelů..

Je to   volovina na kvadrát..

0/0
22.3.2008 15:44

ODSakEda

Re: Sledování a vymáhání kvality uzákonit

Naivko, pročpak asi lidi zvonili klíčema v 89. rpce?! "kvalita" byla uzákoněna i tehdy a kontroloři (úplatní samozřejmě...) kontrolovali a knihy příní a stížností také nic nevyřešili!!! Dnes není anijedno ani druhé a kvalita restaurací, autoservisů, stoláren či pekařů je velmi vysoká a lze si vybírat a šmejdům nedat vydělat! Všechno toto je však privátní a né stattní, jako postsocialistické zdravotnictví v česku, se jen tzv. zdrav. "pojištěním", ale defacto daní kterou přerozděluje stát a stanoví i ceny až po extrém - nehrazený lék, úkon vůbec!!!... Tedy tudy cesta nevede! Soukromým sektorem ano! V Rakousku je 99% subjektů a samostatných lékařů soukromejch! Artz je tam v každé zaprděné vesnici a drží i neformální pohotovost, tedy ta nestojí nic stát -to je produktivita a konkurence, co zvašuje kvalitu a snižuje náklady a tedy i výši pojištění, kterou si sama zvolíte a tím i výši spoluúčasti-ale skutečné, %z ceny léku , úkonu a né jen symbolických 30kč..., ale i tak je řev...

0/0
22.3.2008 17:59

JosefJosef

MÁME I JINÁ těla než fyzická!

 Lidé se snaží vše vyléčit jenom prášky. Musí proto pro ně v životě nastat určitá změna, někdy i šok.Katastrofy, které s tím souvisí, jako povodně, zemětřesení a jiné, je možné stále ještě ovlivnit. Více na našem webu (www.nebe-lidem.cz)v MENU-vesmírní o medicíně a další sdělení.Spojte se se svým vnitřním já, tím hlasem svého srdce, který vás bude neomylně vést k vašemu cíli.

0/0
22.3.2008 11:35

oběšenec

Re: MÁME I JINÁ těla než fyzická!

Jsem se spojil se svým vnitřním já  a nic:-/;-D

0/0
22.3.2008 11:47

singlemalt

Re: Re: MÁME I JINÁ těla než fyzická!

není divu, prázdná hlavo .

0/0
22.3.2008 12:07

12345hanka

Tak tohle

už vypadá, jak kdyby to vymejšlel ministr školství ;-(

0/0
22.3.2008 11:24

antigogo

to je broskvovina

...a já myslel, že větší blbosti se už vymýšlet nedají !!!!!!!!!

0/0
22.3.2008 11:01

pekelně nakrknuté neutrino

Re: to je broskvovina

Ale dají ... třeba privatizace fakultních nemocnic ;-)

0/0
22.3.2008 11:26

IoannesM

!!!

Kdo

byl jednou v nemocnici, musí vědět, jací občani v nemocnici oxidují:

mnoho socek, kteří nejsou spokojení naprosto s NIČÍM! Furt by jen

nadávali a všechno jim vadí, ale když  přijde vizita, jsou z nich

najednou slizouni lezoucí doktorům do...

0/0
22.3.2008 10:32

ODSakEda

Peníze a konkurence -skutečné zdr. pojištění je metr a bič!

v čR neexistuje opravdové zdr. pojištění, ale odvod-dan, pouze jen tzv. "pojištění" (odvádí se povinně , vypočítává nelogicky se % z příjmu/zisku(?) a stát určuje ceny, až po extrémy-dle stále platné úhradové vyhlášky Dr Ratha -nehrazený lék, úkon pomůcky, dokonce vůbec!!!) a neexistuje nejlepší motivace pro obě strany- opravdová spoluúčast v % z ceny léku úkonu, ale jen symbolický poplatek a ještě i přesto je řev...

 žeby ale někomu spíše než symboliský poplatek vadila úroven až nedostupnost zdravotnictví v čR (čekání na operace 3-5let!) a dokonce hrozba až 100% doplatku až desetitisíce u nehrazených komodit (viz žebrání invalidy v TV o peníze na el. invalidní vozík) namísto jen pouhé % spoluúčasti z ceny, kteroužto si výší pojistného sami dobrovolně zvolíte!

 žádné "motivace" jako body socialistickým zdravotnictvím nepohne! Ale jak vidím odpor dokonce i k symbolickému poplatku (a přitom opakuji hrozí doplatky i desetitisícové! a stejně se uplácí dokonce až 20.000!)

0/0
22.3.2008 10:07

lobo 2

Taky dobrý vtip

Tak např. po autonehodě kdy budou rozhodovat minuty jak rychle se dostanu do nemocnice dostanu seznam nemocnic a budu si moci vybrat kam chci,lépe řečeno na jakou nemocnici mám našetřeno.Navíc si myslím,že nemocnice z jednou hvězdičkou by měli obměnit personál nebo to negativní hodnocení řešit jinou cestou vždyť to bude reklama toho jak funguje zdravotnictví.Ale v naší zemi se to zaobalí tak,že se řekne úspěšnost  operací *,pooperační péče*,JIP*,interna*,patologie*****.Takže celkem dobrý,ale my se polepšíme.[>-]

0/0
22.3.2008 9:28

pekelně nakrknuté neutrino

Re: Taky dobrý vtip

Každý špitál by chtěl mít patologii na pět hvězdiček ... to je dar z nebes ;-)

A až si i ty někdy přečteš, k čemu taková patologie ke všemu slouží, tak to taky oceníš ;-D

0/0
22.3.2008 10:36

IoannesM

!!!!!!

Vždyť to je skoro šíření poplašné zprávy!!! ;-€;-€;-€ To se má jako pacoš bát jít na operaci kloubu tam, kde dělají méně než 100 operací ročně? To ho tam podle pana doktora zmrzačí nebo co? vždyť jinak to ani nejde! Nebo si nějaký chytrák na ministerstvu přeje, aby se dělaly operace jen na pár místěch v ČR, aby ta místa měla víc než 100 operací/rok? 

0/0
22.3.2008 9:27

IoannesM

Re: !!!!!!

Jestli ty žebříčky budou sestaveny na základě spokojenosti pacošů, tak

to potěš PánBůh, protože takovéto hodnocení je čistě subjektivní.

0/0
22.3.2008 10:32

hovnoval-

@@

dys sem kandidoval na Papeze tak se nic nerozlisovalo. To bylo jenom....ses Papes nebo nejses Papes. Vzhledem k tomu, ze sem byl Papes, tak sem se tim Paapezem opravdu stal. No co, lepsi byt Papes nez nejaky neco jiny.R^

0/0
22.3.2008 9:05

Dennys

Vybírat si podle hvězdiček

stejně nepůjde. Pokud ty vícehvězdičkové (fakultky) budou mít převis poptávky (což už stejně mají a nadšený tam z toho není nikdo z otroků), budou se prodlužovat čekací termíny a to se nikomu líbit nebude. Pokud se budou termíny honit přetěžováním personálu, tak ten začne utíkat.  Ale kam? Nemocnice o.d.s., pardon s.r.o. se hroutí už teď a jsou perspektivou akorát pro masochistu. Zbývá zahraničí, v SRN je míst dost a lze si vybírat.  Anglie je prý, co se pracovních a finančních podmínek lékařů týká, super, ale na mne daleko.  Ale i v Bavorsku je krásně.:-)R^ 

0/0
22.3.2008 8:50

biofyzik

Re: Vybírat si podle hvězdiček

Jasně. To je důvod proč jsem odešel z českého zdravotnictví po 5 letech praxe. Životní náklady (nájem, energie, jídlo) jsou v česku už stejné jako jinde v evropě a platy neporovnatelně nižší. A jak pane kolego píšete: v Bavorsku je krásně. Krásně je i jinde (Franci, Švédsko...). Ta česká ekologicky poničená zasmogovaná krajina mi fakt chybět nebude. A jazuková bariéra? Zas takový problém to není.

0/0
22.3.2008 8:58

pekelně nakrknuté neutrino

Re: Re: Vybírat si podle hvězdiček

Jo, jo, Švédsko R^

Švédové se mohou roztrhat, aby k sobě přetáhli české doktory a dokonce už na to jdou přes ČLS JEP ;-D

0/0
22.3.2008 10:39

biofyzik

Re: Re: Re: Vybírat si podle hvězdiček

Máte o tom něco bližšího? Napište mi prosím na: biofyzik@seznam.cz. Dík předem.

0/0
22.3.2008 11:27

ELAPHURUS

Rozdělení nemocnic

1.ŠULÍNKOVKY - jdou nám na ruku, poslouchají na slovo.

2.CIKRTOVKY - jdou nám dost na ruku, nějaký lék mohou koupit jinde

3. RATHOVY - buřičské, mají výhrady, nejdou nám vůbec na ruku

0/0
22.3.2008 8:20

redback

Re: Rozdělení nemocnic

a co ty, které nám jdou po krku?

0/0
22.3.2008 8:23

ELAPHURUS

Re: Re: Rozdělení nemocnic

To jsou ty první dvě, tos nepochopil ?

0/0
22.3.2008 8:25

redback

Modré hvězdičky budou mít nemocnice, které ...

zprivatizovali funkcionáři ODS, ostatní budou šedivé.

0/0
22.3.2008 8:19

Lord of Baskerville

Klasika

Křidýlko nebo stehýnko. Doufám, že to testovali všicni z ministerstva zdravotnictív jako Louius de Funés.;-D

0/0
22.3.2008 8:15

biofyzik

je to jen komedie

O skutečném stavu věcí se pacient nedozví. Třeba o tom, že ti nejlepší lékaři odcházejí do zahraničí a v nemocnicích léčí mladí absolveni bez zkušeností, kteří nemají od koho se učit.

Papírově je ale všecho v pořádku.

0/0
22.3.2008 7:57

zimní okvětní lístek

výborný nápad!

stejně by mě zajímalo proč jsou tajena čísla o úspěšnosti nemocnic v léčbě nemocných a mají je k dispozici jenom pojištovny;-O

0/0
22.3.2008 7:46

Kocourek69

Re: výborný nápad!

Protože ty čísla jsou zaváděcí. Jinými slovy horší a méně vybavené nemocnice které závažné případy přeposílají do těch větších a lépe vybavených by na tom byly neprávem lépe.

0/0
22.3.2008 7:51

pavelthelong

kriteria

hmm, to jako kdybych tvrdil, ze AAA auto prodava nejlepsi ojetiny, protoze v CR proda nejvic aut......kriteria budou : spokojenost pacienta? odborne provedeni operace? funkce kloubu po 1 roce po operaci ? vyska vsimneho bodovaci komisi?

0/0
22.3.2008 7:12

Brainwashington

Áčka a Béčka.

V prvním pŕípadě bude ožralec a těžkej kuřák léćen na následky v zahraničí za "párset" milijónů.

V druhém případě( 99,99% populace) bude po umrtí jim dána papírová hvězdička na rakev, za kterou zaplatí poplatek 30,- Kč.

To je Tscheská skutečnost(realita).;-D

0/0
22.3.2008 7:00

majklmaus

Hvězdičky.

To už tady bylo za socialismu,sice jen rozlišovaly hotely a hotelové restaurace.Jaký byl rozdíl?Skoro žáden ve službách,vybavení a přístupu k hostům.ALE OBROVSKÝ rozdíl byl v CENÁCH,což tímto taky Julda sleduje.R^

0/0
22.3.2008 6:58

aJFa against censorship terror

další ŠulínkoCykrrtova

<I>wina (Y);-D

vsadím se, že na konci bude toto hodnocení:

Drymlova nemocnice ve Vrchlabí - 0 hvězdiček

všechny privátní zlodějiny Tluchořova tchána Rubáše - *******

to bude hodnocení objektivní jak když si v Bangladéši napíšou na chatrč HOTEL a přičmáraj pět * (Y)Rv:-P

0/0
22.3.2008 6:32

alienated

Má to logiku?

j chápu, že na jednu stranu chce někdo ohodnotit kvalitu těchto zařízení, ale v hotelu má každý možnost vařit ze stejných surovin, zařídit pokoje podle záměru..atp atp, no ap pak dostane hvězdičky podle toho jak moc se snaží a investuje. Jak chcete hodnotit kvalitu výkonů, když každý pacient je jiný? Jak dopadne třeba špičkové kardio pracoviště, pokud mu tam vozí komplikované případy? větší počet neúspěšných zákroků .... a důvěra lidí? nevím jestli je tohle dobrý nápad...

0/0
22.3.2008 6:07

vovov

Ale, ale ....

... a přidělování těch hvězdiček bude ale určitě bez jakékoliv korupce -- tak jako všechno v tomto státě --- včetně Strany, vlády a prezidenta.

0/0
22.3.2008 5:52

Najdete na iDNES.cz