Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Provozovatel Palladia čelí kritice za požár

Pražské nákupní centrum Palladium si včera vyslechlo kritiku za to, že údajně podcenilo bezpečnost svých zákazníků. "A ukázalo se to teď při požáru," poukazuje mezinárodní společnost Asis International sdružující odborníky na bezpečnost.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Pan Navratil

Moc se nedivím,

onehdy jsem viděl snímky elektroinstalace v obdobném "centru." ty části schované v podhledech a sádrokartonech, no a tam je takový průšvih jenom otázkou času. Kdo to zrevidoval nevím, ale zasloužil by pořádně přes držku.RvRvRv

0/0
27.2.2008 10:12

yrral

náhradní zdroj

Moc bych se divil, kdyby v centru nebyl náhradní zdroj - dieselagregát. Jak by chtěli asi zajistit funkčnost všech požárních systémů (požární větrání, evakuační výtahy, atd.) při výpadku el.energie? Bez náhradního zdroje by nedostali stavební povolení, natož aby to prošlo kolaudací.

0/0
27.2.2008 9:32

Pan Navratil

---

Ale náhradní zdroj utáhne jenom potřebné, ne celé centrum. Je-li zničená rozvodna, je to smůla zdroj nezdroj.

0/0
27.2.2008 10:07

Pan Navratil

Re: náhradní zdroj

OK, tak vidím, že reagujete na článek. No, možné to je, že tam zdroj není, je to obchoďák, ne hotel.

0/0
27.2.2008 10:09

yrral

Re: Re: náhradní zdroj

Ten náhradní zdroj tam musí být, bez něj to neprojde legislativou. Požární systémy pro takovéto objekty musí být napojeny ze dvou nezávislých zdrojů. Ten druhý zdroj je v objektech takovéto velikosti vždy dieselagregát. Navíc je běžný standard, že při výpadku el. diesel zásobuje (pokud neběží požární systémy) část osvětlení a dalších rozvodů aby centrum mohlo fungovat v nouzovém režimu (ukončení nákupů, odchod návštěvníků).

Jakým způsobem je to ale provedeno a co vše se při kolaudaci "přehlídne" je věc jiná.

0/0
27.2.2008 10:25

yrral

Re: Re: Re: náhradní zdroj

Ještě bych dodal, že pokud vyhoří hlavní rozvodna, tak pokud rozvody nemám decentralizovaný (dvě hlavní rozvodny), tak mi samozřejmě žádný diesel nepomůže, protože je rovněž zapojen přes hlavní rozvodnu.

0/0
27.2.2008 10:29

Pan Navratil

Re: Re: Re: Re: náhradní zdroj

Ještě k tomu náhradnímu zdroji - nemůže ho nahradit napojení na mřížovou síť? Protože dejme tomu osvětlení můžou zvládnout akumulátorový nouzáky (haha), eskalátory se dají sejít i když nejedou, ale výtahy a požární čerpadla by teda nějakej zdroj mít měly.

0/0
27.2.2008 12:49

yrral

Re: Re: Re: Re: Re: náhradní zdroj

Připojení na mřížovou soustavu ale platí pouze na straně nn, tzn. např. bytové domy, které nemají vlastní trafostanici. Takovéto centrum má vlastní trafostanici a napojení centra je tak ze strany vn, kde mřížouvou soustavu rozvodné závody nebudou garantovat. Pochybuji, že by hasiči, kteří mají takřka rozhodující slovo, toto povolili.

Ten diesel tam určitě je, jen mluvčí neví o čem mluví a zřejmě měla pocit, že i když vyhoří hlavní rozvodna, tak lze objekt jednoduše napojit na diesel a jede se dál jako by se nic nestalo.

0/0
27.2.2008 13:40

ctverak

Re: Re: Re: Re: Re: Re: náhradní zdroj

Takové obchodní centra mají vždycky vlastní velkoodběratelskou trafostanici. Standartně jsou na diesel napojeny zařízení funkční při požáru což jsou evakuační výtahy, požární větrání, sprinklery, pořární dveře, rolety atd. Nouzová svítidla mají buď vlastní baterky a nebo centrální baterky. Určitě ten diesel tam není kvůli napájení nájemců a podobným.

V Palladiu diesel má být, ale zatím není dodaný a celé centrum zatím nemá snad ani kolaudaci. Ke smůle Palladia tam vyhořelo vstupní pole hlavního přivodu od trafa, takže to je pak bez proudu komplet všechno.:-/

0/0
5.3.2008 15:37

Alexus

Dodatek

A uz se tesim jak sice najemci uplatni nahradu skody u pojistoven najemci,avsak pojistovny obratem regresnou vyplacene POjistne udalosti po Paladiu....

Doufam,ze to bude velka palka....At vi co stoji setrit na nespravnem miste...(Y)

JE videt, ze nekeri pro prachy udelaji cokoli ;-€:-©;-O(Y)

0/0
27.2.2008 0:10

Alexus

Lzi Paladia....

Paní Kozová je asi opravdu ko.a, pac jinak by nemohla rici, ze se chystaji ziskat revizni osvedceni na nektera zarizeni az ted !!!!!!

KDo to proboha kolaudoval??? A kolik dostal ???

POkud pri kolaudaci nepredlozite vsechny potrebne dokumenty o provedeni a platnych revizich ukazujicich funkcnost vsech systemu, tak to nikdo nema zkolaudovat ani pustit zkusebni provoz ;-€.....A uz vubec ne u bezpecnostnich systemu....

Take by me zajimalo a proc se na to pani novinari jeste nezeptali....Proc se k tomu vyjadruje marketingova reditelka, kera o bezpecnosti nema ani PARU ??? Jak si takova nana muze dovolit vyjadrovat se k bezpecnostnim systemum,kdyz k tomu nema kompetenci, hm ??? NEbo tam soudruzi maji takovy bordel, ze tam nemaji cloveka odpovedneho za bezpecnost provozu ???

IDNES, makejte a ziskejte odpovedi na otazky...Diky

0/0
27.2.2008 0:06

goober

Víme proč...

Vzhledem k tomu, jaké problémy provázely stavbu obchodního centra, co vše jim bylo prominuto, tak ve srovnáním s hotelem v Letenské ulici na Malé Straně, kde nám i zástupce investora do očí řekl, že to je uplacené až do nejvyšších míst, tak bych se nedivil, že zde to bylo nějak jinak....

0/0
26.2.2008 20:06

goober

Víme proč...

Vzhledem k tomu, jaké problémy provázely stavbu obchodního centra, co vše jim bylo prominuto, tak ve srovnáním s hotelem v Letenské ulici na Malé Straně, kde nám i zástupce investora do očí řekl, že to je uplacené až do nejvyšších míst, tak bych se nedivil, že zde to bylo nějak jinak....

0/0
26.2.2008 19:04

Qesospi Cobigan

Od kdy hasiči vyšetřují...?

8-o

0/0
26.2.2008 14:48

roba21

Re: Od kdy hasiči vyšetřují...?

Odjakživa.

0/0
26.2.2008 16:59

papazian

Majitel Palladia lže jako když tiskne,

majitelem vybraný menežment pochopitelně kope za své platy, tedy svého pána, co jim také zbývá, takže lžou jako když tiskne, drží společnou basu. Možná, že se tam někteří i pojedou podívat, taková Pankrác před rekonstrukcí je docela hezký zážitek! Dravá drzost a chamtivost, krvelačnost  po zisku za každou cenu, otevřít před vánoci ať se třeba dělníci zblázní, snížit náklady pod výrobní náklady, to je dnes realita. Jen se divím, kdo podepsal kolaudační rozhodnutí. Nebo se klidně otevřelo bez něj? Je dobře, že hořelo, mohlo hořet i více, aspoň bychom viděli, že lžou jak před tím, tak i nyní... , že prý by se lidem nic nestalo! Samo nebe, že se nic nestalo, kdyby hořelo více, tak to bude úplná tragedie. Doporučuji zavřít na půl roku a dát všechny závady skutečně do pořádku, žádné takové to  kapitalistické naefekt!

0/0
26.2.2008 14:17

made.in.panelak

Tož su rád, že mám jen byt v paneláku

Tož nevím, ale myslím si, že mnohé restaurace to mohou využít k tomu, že zruší smlouvy s tím, že je to zruinovalo. Musi platit kuchařům, číšnikům, perzonálu, zničily se potraviny, ztráta zisku z nulového obratu je katastrofální. Navíc, obávám se, nemá každá firma uzavřena tu správnou pojistku - je to jako o povodních, kdo by čekal velkou vodu v tom onom okamžiku, že jo. Přesto je velice podivuhodné, že provozovatel není schopen obnovit provoz, že nejsou záložní zdroje, že asi nebylo plánovaní bezchybné atd..Pro nás z paneláku jen jedna útěcha - nic nemám, nic nemohu ztratit. Přesto si spokojeněji žiji než t.z. bohatej a zodpovědnej za svůj podnik . Ty bláho, ani za nic v jeho kůži, i když má bourák před domem a v něm blondýnku...

0/0
26.2.2008 13:17

NT05

Pro nás z paneláku - nic nemám, nic nemohu ztratit

Však počkej, až budeš sedět jen v pyžamu před panelákem! ;-D

0/0
26.2.2008 20:06

1gomez

Bylo to vůbec zkolaudovaný bez náhradního agregátu ?

kolik tomu požárníkovi na stavbním zaplatili ?  V Praze 5 nebo 6 by tohle neprošlo.

0/0
26.2.2008 12:23

cinella

Re: Bylo to vůbec zkolaudovaný bez náhradního agregátu ?

Požárník není součástí úřadu, vydávajícího stavební povolení (nebo kolaudace, to se ale už dneska tak nejmenuje). Požární technik je "dotčený orgán"! R^

0/0
26.2.2008 12:35

1gomez

Re: Re: Bylo to vůbec zkolaudovaný bez náhradního agregátu ?

ale bez něj to nikdo nevydá

0/0
26.2.2008 16:33

1gomez

moc lidí do hornách restaurací nechodilo

ani před požárem. Kromě Suschi a Nordsee to zelo prázdnotou. Někde už to i zabalili. V Agnusu jsem byl dvakrát, skoro prázno a neskutečný ceny za obyčejnej s steak podávaný fornou samoobsluhy.

Obchody si také stěžovali na málo lidí.

0/0
26.2.2008 12:21

Emilio di Marco

Re: moc lidí do hornách restaurací nechodilo

Už před požárem se povídalo, že tam některý obchody nemůžou platit  ty hrozný nájmy a jsou před krachem. Jen aby to už nezůstalo zavřený nafurt.

0/0
26.2.2008 12:56

Pribinacek

Re: Re: moc lidí do hornách restaurací nechodilo

Zase tolik by se nestalo a Kotva naproti bude jen ráda.

0/0
26.2.2008 16:29

Kosice

Re: moc lidí do hornách restaurací nechodilo

Stálo by za práci zjistit, kolik lidí se tam denně tak v průměru pohybovalo. Úmyslně nepíšu kupujících, protože, by to asi byla slabota. Víc lidí potká člověk na hřbitově než tam.

0/0
27.2.2008 14:14

Najdete na iDNES.cz