Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Exekuce majetku stála armádu statisíce korun

Několikaměsíční obstavení majetku armády v závěru minulého roku přišlo vojsko na stovky tisíc korun. Do exekuce, jak už v prosinci informovala MF DNES, mnohamiliardový armádní majetek spadl kvůli pouhým šestnácti stům údajného dluhu. Teď vojáci sečetli škody.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Vážný

Ach jo

Problém exekutorů je to, že si myslí (a tak si jejich šéf nechal vyložit i zákon), že jejich moc je omezená jen tímto zákonem.

Problémem je, že oni jsou ve významné míře orgánem státní moci (byť "privatizovaným") a pak pro ně platí princip minimálního potřebného zásahu, princip, že co zákon nepovoluje je jim zakázáno a především požadavek ústavně konformního výkladu zákonů.

V dané věci měl exekutor před sebou paragraf o zákazu nakládání s majetkem. A nyní nastává otázka, zda ústavně konformní výklad zákona (laicky řečeno výklad, který má za sebou logiku a spravedlnost) je zákaz nakládání se vším majetkem, nebo s přiměřenou částí stanovenou exekutorem. Každému kdo má hlavu, nejen zákon, dojde že správně je b)...

Fakt bych si přál, aby to soudy vyložily, a pokud možno, aby se to mohlo dostat před soud ústavní (což zde nejde, neboť je to zřejmě spor armády, nikoli privátní osoby...)

0/0
26.2.2008 22:27

CortaCircuito

Re: Ach jo

Achjo ... asi už potisící. Exekutor nikomu v nakládání s majetkem nebránil. V nakládání s majetkem bránil zákon, a to konkrétně tohle ustanovení:

§44 odst. 7 exekučního řádu

(7) Po doručení usnesení o nařízení exekuce nesmí povinný nakládat se svým majetkem včetně nemovitostí a majetku patřícího do společného jmění manželů, vyjma běžné obchodní činnosti, uspokojování základních životních potřeb, udržování a správy majetku. Právní úkon, kterým povinný porušil tuto povinnost, je neplatný.

Chápem ? nebo ještě ne ?

0/0
26.2.2008 23:07

Tutti

a co exekutor

Doufam ze exekutor prijde o licenci a zaplati aspon cast zpusobene skody.

Kdyz ridic spatne vjede do zatacky, tak prijde o ridicak a zaplati velkou pokutu, odpovednost ma i doktor, stavbyvedouci, dokonce i blbej zednik.

Tak proc ne exekutor?

0/0
26.2.2008 9:45

CortaCircuito

Re: a co exekutor

Proč by měl exekutor přijít o licenci? Zablokování nemovitého majetku v katastru je zcela automatický následek nařízení exekuce - exekutor je v tomhle případě jen pošťák s lepším razítkem.

0/0
26.2.2008 10:12

inedible

Re: Re: a co exekutor

protoze kvuli par tisicum zablokoval na co sahl? jaky mel k tomu duvod? stacilo mu zabavti jedno auto. treba. ne cele kasarna a tak. nebo se mylim?

0/0
26.2.2008 11:20

pvl1

Re: Re: Re: a co exekutor

Cti dole. Za to nemuze executor, ale spatne zakony a chyba soudu.

0/0
26.2.2008 11:29

Jean-Jacques

Re: Re: Re: Re: a co exekutor

Soud má sice také máslo na hlavě, ale je jen a jen věcí exekutora, aby zabavil majetek v hodnotě úměrné výši dluhu.

0/0
26.2.2008 19:32

CortaCircuito

Re: Re: Re: Re: Re: a co exekutor

Bože ... tak to zkusím jinak... co třeba:

§44 odst. 7 exekučního řádu:

(7) Po doručení usnesení o nařízení exekuce nesmí povinný nakládat se svým majetkem včetně nemovitostí a majetku patřícího do společného jmění manželů, vyjma běžné obchodní činnosti, uspokojování základních životních potřeb, udržování a správy majetku. Právní úkon, kterým povinný porušil tuto povinnost, je neplatný.

(usnesení o nařízení exekuce vydává soud)

0/0
26.2.2008 23:05

Jean-Jacques

Re: Re: Re: Re: Re: Re: a co exekutor

Děkuji za poučení, ale to není jediné ustanovení našeho právního řádu, které upravuje exekuce, pane doktore.

0/0
27.2.2008 0:24

borowitz

exekutor

nejak mi chybi zminka o tom, ze exekutor si uspesne odpykava 10 lety trest, podobne jako nejvyssi exekutor Polanecky v kauze Krejcir - Cepro.

0/0
26.2.2008 9:24

Jen Aby

asi jsem blbej

ale jestliže se armáda odvolala a soudní rozhodnutí nenabylo právní moci, tak nemohl exekutor jednat ... a jestliže jednal, tak to znamená, že soudní rozhodnutí jednak nabylo právní moci  A ARMÁDA TĚCH 1 600,- Kč nebo 4 000,- Kč - to mi teď není jasné - nezaplatila. Protistrana pak dala návrh na exekuci a exekutor obstavil armádě majetek. Jinak to být nemohlo.

Takže sečteno podtrženo: ARMÁDA NEPSLNILA TO, CO JÍ SOUD PRAVOMOCNĚ ULOŽIL A NÁS VŠECHNY (jakoupak armádu? ta sama sebe neplatí) NÁS ROZHODNUTÍ NĚJAKÝHO ZELENÝHO MOZKU STÁLO TŘI ČVRTĚ MILIONU !!!

Tak co z nás dělají voly? Tam je osobní a systémová odpovědnost jak vyšitá? Jak to, že nepadají hlavy?

Jo aha ... ono nějakých 750 tisíc vlastně v tom bordelu nic není ...

0/0
26.2.2008 7:58

damenico

Re: asi jsem blbej

Nejseš blbej, jen mylně předpokládáš, že soudci nedělají chyby. Ministerstvo obrany se odvolalo, ale SOUDKYNĚ ODVOLÁNÍ ZTRATILA a pak protože předpokládala, že v důsledku absence odvolání rozhodnutí nabylo právní moci, nařídila usnesením výkon rozhodnutí a určila exekutora. Další už je známé. Jen je zas na pováženou, jak dlouho soudům trvalo, než chybné rozhodnutí zrušily...

Ale do Ministerstva obrany se dobře kope, že jo...Rv

0/0
26.2.2008 8:47

CortaCircuito

Re: Re: asi jsem blbej

Jak víš, že se armáda odvolala? viděl si to odvolání? s potvrzením o doručení soudu ? ;)

0/0
26.2.2008 10:11

damenico

Re: Re: Re: asi jsem blbej

Shodou okolností viděl. A samozřejmě existuje, bylo podkladem pro Městský soud, aby zrušil rozhodnutí Obvodního soudu. Z hlediska práva je to jasná, i kkdyž těžko pochopitelná věc. Fatální pochybení soudu a exekutora, když kvůli nepořádku ve spisech a pár tisícům zablokují na 2 měsíce majetek za desítky miliard. Navíc stát není s.r.o. a i kdyby dluh existoival, není problém jej na něm vymoci.

0/0
26.2.2008 10:18

CortaCircuito

Re: Re: Re: Re: asi jsem blbej

Pokud říkáš, že z hlediska práva je to jasné, tak předpokládám, že si taky někdy viděl exekuční řád. Exekutor s tím nadělat nic nemohl. Zákaz nakládat s majetkem (mimo běžné nakládání) po doručení usnesení o nařízení exekuce povinnému vyplývá přímo ze zákona... exekutor nemusí ani hnout prstem.

Exekutor dostal usnesení o nařízení exekuce-je povinen konat-mj. MUSÍ poslat oznámení o nařízení exekuce katastrálnímu úřadu, který vyznačí poznámku o exekuci na všech nemovitostech (zablokování nemovitostí).

I kdyby ta exekuce byla nařízena pro korunu tak se to prostě stane-zcela automaticky.

Jiná věc by byla, kdyby exekutor vydal exekuční příkazy na nemovitosti, ale to neudělal. Exekutor exekuci jen tak zrušit zrušit nemůže. O tom rozhoduje soud-to že možná byl nějaký bordel na soudu je druhá věc.

Chápu zášť lidí proti exekutorům. ale trocha právního povědomí by neškodila... bohužel se ho mezi lidmi nedostává a rozhodně se nedostává novinářům co píší o právu - viz "SKP" v článku.

0/0
26.2.2008 10:39

damenico

Re: Re: Re: asi jsem blbej

Jo, na odvolání skutečně bylo razítko soudu. Jen se pak asi rok ve věci vůbec nic nedělo, dokud se soudkyně nerozhýbala a nenařídila exekuci.

0/0
26.2.2008 10:21

Jean-Jacques

Re: Re: asi jsem blbej

Také to může být tak, že odvolání ztratil nějaký jiný úředník soudu dříve, než ho soudci (nebo soudkyni) stačil předložit.  Jinak je dost pravděpodobné, že rozhodnutí, které se vykonávalo, vydal jiný soudce než ten, který nařídil exekuci.

0/0
26.2.2008 19:40

anča kurníková

REDAKCE! co je to za nesmysly???

poslední věta článku... A právě proti tomu se armáda odvolala. Kvůli ztrátě dokumentu pak správce konkurzní podstaty zablokoval všechen armádní majetek. - ... jaký správce konkurzní podstaty, kdo byl v konkurzu? západočeská energetika, nyní ČEZ? nebo armáda?

ztracené odvolání u soudu je průšvih, který by se měl prošetřit a  vyvodit z něj důsledky, ale nemělo by se už říct, že exekuce je zahájena vždy na návrh oprávněného a nikoliv soudu, nebo exekutora. takže pokud váš článek není celý blábol, pak exekuce byla zahájena na základě návrhu západočeské energetiky, resp. nyní ČEZU, který si nevšiml, že dlužnou částku už má dávno od armády zacvaknout na svém účtu?

0/0
26.2.2008 7:03

CortaCircuito

Re: REDAKCE! co je to za nesmysly???

Přesně tak... blábol :)

Jinak zase se vščichni rozhořčují a neznají detaily... co když to bylo tak, že se armáda "zapoměla" odvolat a teď jen udělala "dodatečné" odvolání a snaží se tvrdit, že ho podala (nějaký dotyčný armádní úředník se snaží zachránit si zadnici)? Co když je to takhle?

Napadají mě ještě další možnosti jak tohle mohlo vzniknout a všehcny odpovídají informacím, které média předala... a stejně tak může být všechno úplně jinak.

0/0
26.2.2008 10:09

babacek

Exekuce majetku stála armádu statisíce korun.

Nechci tvrdit, že toto je zrovna ten případ, ale faktem je, že exekutoři většinou jednají v rozporu ze zákonem a proti etice.:-/

0/0
26.2.2008 5:40

fantomas III

Exekuce majetku stála poplatníky statisíce korun

Vojsko o nic nepřišlo,ale daňoví poplatníci.

0/0
26.2.2008 5:35

username

hurá

já mám radost, že konečně státní úředníci vidí jaký bordel se tu děje. Takže doufám že

a) bude vyhozeno vedení soudu, které ztratilo dokumentaci

b) bude vyhozen soudní exekutor, který dal nesmyslnou exekuci

c) bude za nesmyslnou exekuci vyžadována náhrada škody po soudním exekutorovi a to opět nejlépe žádostí o exekuci jeho majetku

d) bude zjišťováno, jakto, že takovýto nesmysl se řeší půl roku a nebyl napraven okamžitě, jakmile byla zjištěna chyba a budou vyhozeni všichni ze všech oborů, kteří to mohli byť jen o jeden den urychlit

0/0
26.2.2008 3:16

cbx

Re: hurá

exekutoři u nás mají takřka božské pravomoci, nestane se nic, oni dostali, co chtěli a tím to hasne.

0/0
26.2.2008 3:37

babacek

Re: hurá

Nebude, nebude!

Nebo si snad viděl, že by zde nějaký soud uznal svoje pochybení?8-o

0/0
26.2.2008 5:41

G-lock

Re: hurá

a/ Ne, kárné řízení se soudkyní stačí

b/ Ne, exekutor jednal podle soudce, sám "mýrnixtýrnix" exekuovat nemůže

c/ Ne, když už, tak požadovat po soudkyni, která ztratila rozsudek

d Ano, ale vyházet všechny? Nikdo by tam nezbyl.

anything else?

0/0
26.2.2008 9:25

G-lock

Re: Re: hurá

oprava: "... ztratila odvolání..."

0/0
26.2.2008 9:26

morbidni_kreten

:-P

hihih, exekutoři jsou hovádka;-D

0/0
26.2.2008 2:30

babacek

Re: :-P

To si ještě velice umírněný ve vyjadřování na exekutory. :-)

0/0
26.2.2008 5:43

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.