Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Pokutu za rychlost má podle návrhu platit majitel auta

Radar vyfotí řidiče, jak se řítí stovkou městem. Ze snímku však není poznat, kdo za volantem seděl, takže se dotyčný úředníkům vymluví, že auto řídil někdo z jeho blízkých. Trestu tak unikne. Už od příštího ledna by to mělo vypadat jinak. Úřady nebudou pátrat, kdo vůz řídil. Prostě majiteli auta pošlou výzvu, ať zaplatí pokutu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

wcbaba

Navrhuji to vylepšit tak zvanou roční paušální pokutou

 kterou by povinně platil 1x ročně každý majitel auta.

0/0
16.10.2008 9:18

Pan Navratil

A

zase nejvíce řvou zastánci prasojízdy. Tohle je taky pěkné, kocourku: "A taky by měl majitel platit alimenty za dítě zplozené v jeho domě!" No, víš jak je to s otcovstvím za trvajícího manželství, že ;-)

0/0
16.10.2008 9:07

libienski

Re: A

nejsem zastánce prasojízdy, ale jsem proti šikanoprasoparkingu prosazenému mafií v čele pražského magistrátu a systém tedy ignoruji a sabotuji. Majstrštyk se mi podařil letos 12. ledna, kdy jsem vytočil jednoho měšťáka tak, že mě asi 10 minut honil na motorce kolem Legerky, než skončila sranda, protože při mém zatýkání za jízdy na motorce mezi auty, se génius pustil řidítek, spadl, zničil svou hondu a zlomil si ruku a ještě byl označen za viníka dopravní nehody;-D

0/0
16.10.2008 9:21

hasmen

Hmm

A jak se to budeřešit,když bude v tu dobu majitel ležet v bezvědomí na JIPce?

0/0
16.10.2008 9:03

libienski

Re: Hmm

Samozřejmě, že konečným updatem v česku bude přepis všech aut na 90ti leté nemohoucí starce bez řidičáků;-D

0/0
16.10.2008 9:05

hasmen

Re: Hmm

I když ten udávaný věk nemusí být podmínkou... ;-)

0/0
16.10.2008 9:09

singlemalt

Takže se vrátíme ke starému otřepanému vtipu.

Všichni chlapi v Česku dostanou flastr za znásilnění, protože jsou majiteli "přístroje"....

0/0
16.10.2008 8:44

libienski

Re: Takže se vrátíme ke starému otřepanému vtipu.

Vždyť jsou sami směšní. Variant jak tomu uniknout je stále nepřeberně. Například lze udat, že vozidlo řídil jistý Alexandr Lukaščenko, toho času trvale hlášen v Minsku, Bělorusko. Tak udal jsem řidiče a nevymluvil se na osobu blízkou a milí měšťáci, konejte, protože todlencto není v rodině! Stejně tak mohu udat Mbeki Khamisuna z Ghany, opět nejde o osobu blízkou, ale o konkrétního člověka. Znovu opakuji, že dokázat opak pak bude znovu na policii české republiky respektive měšťácích;-D

0/0
16.10.2008 8:53

Pan Navratil

Re: Takže se vrátíme ke starému otřepanému vtipu.

Pokud bude spolehlivě identifikováno, že znásilnění způsobil JEJICH nástroj, nu, ano.

0/0
16.10.2008 8:55

singlemalt

Re: Takže se vrátíme ke starému otřepanému vtipu.

0/0
16.10.2008 9:15

wcbaba

Re: Takže se vrátíme ke starému otřepanému vtipu.

R^R^R^!

0/0
16.10.2008 8:57

fiba

Kdo řídil si mám pamatovat 3 roky?

Nedávno jsem zaznamenal informaci o tom, že ministerstvo dopravy chce promlčení přestupku prodloužit na 3 roky. Takže by se mohlo stát (pokud by oba tyto návrhy nyní platily), že se mě teď zeptají: Kdo řídil Vaše vozidlo 15.8.2005? A já si to mám pamatovat? Vozidlem jezdím já nebo osoba blízká (kamarádům jej po špatných zkušenostech již nepůjčuji). Ani na sebe ani na osobu blízkou nejsem povinen "žalovat", kdo řídil. Je na policii, aby mi to dokázala (nebo osobě blízké).

Pominu teď rychlost a zmíním se o parkování. Policie může na špatně parkující vozidlo dát botičku nebo jej odtáhnout. Proč toho nevyužije? Strčit lísteček za okno a rozčilovat se, že bych měl dělat něco navíc, když majitel nepřijde se svěšenou hlavou a nezaplatí pokutu, je jenom lenost.

Kvůli délce příspěvku ještě doplním v reakci ....

0/0
19.8.2008 9:01

fiba

Re: Kdo řídil si mám pamatovat 3 roky?

Co se týče rychlosti, mám pár kamarádů u městské policie v Táboře. Když měří, zastaví každé auto, které naměřili a rovnou to řeší. Sice v době řešení přestupku neměří, ale výsledek je ten, že je na místě vidí další řidiči a v daném místě je pak mnohem více řidičů, kteří jedou, jak mají. To je podle mě účelem a ne vybrat co nejvíce pokut. Nazměří sice padesát přestupců za hodinu, ale nemají problém s identifikací řidiče. Jinde si prostě pořídí radar, plácají se po ramenou, kolik přestupců načapali a pak jsou prostě rozčarováni z toho, že by také měli něco dělat a ne jen všechny bez práce zkasírovat.

Jinak letos jsem byl v Itálii, která je zde zmiňována jako země, kde je v článku uvedený model úspěšně nasazen. Přál bych všem těm expertům, ať si tam zkusí jezdit podle předpisů (především dodržovat předepsanou rychlost). Tolik vytroubení, vyblikání a řidičů spínajících ruce asi jinde nezažijí.

0/0
19.8.2008 9:02

barbudo

A jakého přestupku ...

... se majitel dopustil?

0/0
14.4.2008 7:50

libienski

Re: A jakého přestupku ...

ale žádného, jen ani ten novinář tomu moc nerozumí. Tebe jako provozovatele vozidla nemůžou voject na přestupek, to by bylo proti listině práv a svobod garantované ústavou. Voni chtěj buzíci vymyslet další "správní delikt" což by vlasně byla sankce za to že nesdělíš toho, kdo z rodiny auto řídil. Protože když si nepamatuješ, kdo auto řídil, vosolí tě už teď, protože přesně to je už nyní správní delikt!

0/0
16.10.2008 9:04

unbelieving dog999

Tady je zase tupcu...

Majitel auta zodpovida za auto, stejne jako majitel strelne zbrane. Pokud nekdo neci zbrani nekoho sejme, tak jde sice do bane, ale ten, kdo mu kver pujcil na tom nebude zrovna nejlip. Proste a jasne lidi, kteri nemaji ridicaky maji auto na co?? To musi byt totalni tupci, ze plati pojistku na neco, co nepouzivaji. Kazdej by si mel uvedomit, komu auto sveruje a majitel aspon bude mit prehled, zda se s nim chova ten co si ho pujcil zodpovedne, ci drti plyn co to jde..

U sluzebnich aut taktez, firma jiste bude rada vedet, jak se chovaji na silnici jeji zamestnanci a proto tady tito lide tak qici..;-D

0/0
14.4.2008 0:38

Atol

Je to blbost

Nápady různých dopravních "odborníků" na zrušení možnosti odvolávat se na osobou blízkou se objevují se stejnou pravidelností jako vychází a zapadá slunce. Do zblbnutí omílají stejné argumenty a přitom dobře vědí, že k této změně by byla nutná změna Ústavní listiny práv a svobod. Z té vyplývá mj., že každý smí potrestám jen zato co prokazatelně spáchal. To že svůj majetek (auto) někomu půjčil a ten s ním spáchal přestupek nemůže být důvodem k postihu vlastníka. Je to totéž jako kdyby někdo někomu půjčil nůž, ten s ním někoho podříznul a nepodařilo se ho vypátrat. Zato by se našel nůž a majitel byl souzen za trestný čin spáchaný jeho nožem. To je stejná logika.

Nejvyšší soud nedávno vydal judikát, že pro posuzování přestupků platí stejná pravidla jako na trestné činy a tam právo nevypovídat proti blízkým osobám je  zakotvené.

Celá věc směřuje k dalšímu posilování vlivu státu a policie na úkor občanů a to nesmí projít. Současná právní úprava je třeba nedokonalá, ale raději ji nechat být.

0/0
25.2.2008 11:38

Bouše

Re: Je to blbost

S tím, že automaticky by neměl být pokutován majitel auta, se dá souhlasit. Když ovšem tento odmítne policii sdělit, kdo auto řídil, s odůvodněním, že se jedná o osobu jemu blízkou, je podle mne zcela na místě, aby v takovém případě uhradil pokutu on.

0/0
25.2.2008 13:38

Majklova_proxy

Re: Re: Je to blbost

Tak to tezko. V pravnim state byva dobrym zvykem, ze vinu je treba cloveku prokazat a ze clovek nenese vinu za precin nekho jineho. vysetrovani je povinnosti policie.

To, co pan Vaca nazyva vymluvou (odepreni výyovedi uradum v pripade, ze by tim vzniklo nebezpeci trestniho stihani mne nebo osobe blizke), je ve skutecnosti jednim ze zakladnich obcanskych prav obsazenym i v LZPS.

Pan Vaca priste ... placa.

0/0
14.4.2008 0:32

libienski

Re: Je to blbost

Už 2 roky je v zákonně povinnost sdělit policii, kdo auto řídil. Provozovatel vozidla je navíc povinen si to pamatovat a dnes dokonce neomezenou dobu. Pokud policii odmítnu říci, kdo auto řídil nebo jí řeknu, že to nevím, tak platím pokutu již dnes! Jde jen o jednu jedinou věc zachování práva odepřít výpověď. Nic víc, policie má dnes dost nástrojů jak si důkazy opatřit.

0/0
16.10.2008 8:39

libienski

Re: Je to blbost

Majitel vozidla policii neodmítne sdělit vůbec nic. Dostaví se k vysvětlení a zcela v souladu s listinou základních práv a svobod "odmítám podat vysvětlení s odkazem na § 12 zákona č. 283/1991 Sb. (v případě podání vysvětlení u PČR) nebo s odkazem na § 60 zákona č. 200/1990 Sb v případě projednávání na městském úřadě. Podpis odchod. Žádná ztráta paměti, žádná osoba blízká. Jinak jakékoli předvolání ze strany Městské policie je možno ignorovat zcela, nemá na to žádné zákonné pravomoci. Tento postup má ještě mnoho update a vylepšení. Např. pokud cítíte, že vaše foto může být kvalitní a lze vás dle něj ztotožnit, stačí splnomocnit k podání vysvětlení kohokoli, kdo kolovrátek s paragrafy odříká za vás, ale jaksi policie nebude moci ztotožnit jeho ksicht z vaším fotem v radaru:-)

0/0
16.10.2008 9:01

hasmen

Re: Je to blbost

Proč by se potom vymlouval na osobu blízkou,když by pokutu stejně platil on?

0/0
16.10.2008 9:05

libienski

Re: Je to blbost

To je jednoduché. Jako majitel luxusního auta budeš moci pořád valit 250 km/h, protože pokud se dostavíš na policii a odmítneš podat vysvětlení, tak tě sice nebudou moci pustit jako dnes, ale zacvakáš love za tzv. "správní delikt" (což platíš i dnes, pokud prohlásíš, že nevíš, kdo auto řídil). Pointa v tom, že je to bez trestných bodů.....

0/0
16.10.2008 9:09

hasmen

Re: Je to blbost

Oni ale MUSÍ prokázat,že jsem to auto v uvedenou hodinu a čas řídil...Když ne,moje úcta pane ouřad ;-)

0/0
16.10.2008 9:11

libienski

Re: Je to blbost

To se kámo bohužel pleteš:-/  Zákon č. 361 2000 Sb. který vám ukládá ZNÁT totožnost řidiče vozidla. Pokud neznáte, pak platíte za tzv. správní delikt, nikoli za spáchání konkrétnho přestupku. Ovšem zákonodárci samozřejmě podcenili národ Čechů, který sice dnes už totožnost řidiče zná, ale zase naproti tomu odmítá vypovídat;-D dle § 12 odst. 3 zákona o policii.

0/0
16.10.2008 9:18

hasmen

Re: Je to blbost

(§ 68 odst. 4)

0/0
16.10.2008 9:31

Mar__tanka

to není špatné

tomu rozumím...trestné body ne, ale pokutu ano.....člověk většinou ví, komu auto půjčil - takže si pak tu pokutu vybere zpět - případně,pokud by ten daný rodinný příslušník pokutu zaplatit nechtěl - ví, komu už auto nikdy nepůjčit...;-)

tato věc by ale neměla platit v případě, že nahlásí krádež vozidla....

0/0
25.2.2008 11:20

libienski

Re: to není špatné

Další mezera je v tom, že nahlásíš exsistující osobu z rovníkové Afriky. Pak bude holt muset inspektor rozšířit okruh podezřelých ze spáchání přestupku a spojit se interpolem a pohledat afričana v africe;-D

0/0
16.10.2008 9:12

wcbaba

A tak je to spravné, kázeň musí bejt

kázeň to je to hlavní -  my budeme trestat a tak to má bejt ....

0/0
25.2.2008 10:36

hormon

bravo

Už jen čekám kdy soudruzi znovu zavedou lidové milice. (Y):-©

0/0
25.2.2008 9:51

Nedobrota2

Presumpce viny ?!

Jestli jsou fízli tak líní, a město tak lačné po prachách za pokuty, nechť si laskavě za radar postaví hlídku a kasírují to na místě !

Automatické radary považuju za fašistickou metodu, proti které je nutno bojovat ! Fízlování obyvatelstva je třeba bránit i násiolnou formou, rozsekat radary na kaši a příště nevolit lakomé zastupitele.  !;-€Rv

0/0
25.2.2008 9:39

Kocour Garfield

Body, ŘP atd

A nebude jednoduší každého druhého řidiče zastřelit?

Myslím si, že pokud byse policie vykašlala na automatický radary, kamery a podobný hovadiny. A měřili u silnic jak tomu bylo dřív a zrovnu pokutovala hříšníky, nebyl by problém s osobou blízkou....

0/0
24.2.2008 23:17

v.bobek

Totální idiotismus

..to jsem zvědav, jak budou sbírat body neřidičům, kteří vlastní auto..???!!!

Lenost celého "systému".. připadá mi to jako o tom znásilnění .. máš "přístoj" tak jsi tu holku musel znásilnit....!!

0/0
24.2.2008 15:26

doktor_bota

Re: Totální idiotismus

Body se sázet nebudou, podle dostupných informací...

0/0
24.2.2008 15:27

libienski

Re: Re: Totální idiotismus

Takže stejní "experti", kteří před rokem dvěma horovali za zavedení bodového systému, z něj bez mrknutí oka vyvedou všechny opravdové piráty  s tím, že těm stačí zaplatit pokutu za správní delikt.  Málokdo ví, že již dnes zákon nařízuje provozovateli vozidla znát totožnost osoby, která vůz řídí nebo řídila a to dokonce po neomezenou dobu, což byl zatím poslední "service pack" českého práva. Tak teď se změnilo skutečně jen to, že stát a jeho orgány evidentně zcela rezignovaly na ochranu slušných řidičů - občasných přestupců před piráty a naopak lidem sděluje, že si jde posvítit na běžné přestupce, ale na stíhání opravdových pirátů ve skutečnosti rezignuje.

0/0
24.2.2008 16:44

u.boat

Re: Re: Totální idiotismus

takže to bude vesele pokračovat - pořád lepší pokuta než pokuta + body. A jsem zvědav co se stane pokud bude auto firemní. Jistě, pokutu zaplatí firma a ať si to strhne řidičovi z výplaty... Ale pořád to neřeší hlavní problém. Stát si namaže kapsu a výchovný účinek? Po půl roce? Viník má být okamžitě na místě spáchání přestupku odchycen a zkérován na místě přítomným policistou. Ne rozmísťovat kamery na každém rohu a se zpožděním měsíců otravovat  vlastníka, který si po té době fakt nemusí pamatovat kdo to minulý rok řídil.(Y) 

0/0
25.2.2008 9:38

wcbaba

Já navrhuji každého řidiče označit

čipem nebo možná levnějším nesnímatelným obojkem a nepřetržitě monitorovat jeho pohyb - pak nemůže být sporu kdo v daný čas  se na konkrétním místě vyskytoval.

0/0
24.2.2008 13:27

libienski

Re: Já navrhuji každého řidiče označit

Proč jen řidiče? Všichni jsme přece potenciální podezřelí a můžeme škodit státu, který o nás tak všestranně pečuje. Já bych zavedl rovnou insitut občanského preventivního vedení alibi všech ve veřejně dostupné databázi, aby nemohl stát dovozovat, že snad někdo páchá něco nekalého.

0/0
24.2.2008 16:47

JÚLINEK ŠÍŠAL

Re: Re: Já navrhuji každého řidiče označit

jen aby to neskončilo zase naopak ... pohraničním plotem;-D

0/0
24.2.2008 17:19

ppelc

To je hloupost,

co kdyz budu presne vedet, kdo vozidlo ridil, ale dotycny bude nasledujicich pet let nekde v asii, tak jak si to mam jako ja vyresit "v rodinne" ?

0/0
24.2.2008 13:12

zberanek

Šel bych dál

Za přestupky bych potrestal výrobce aut, pro polici by to bylo jednodušší, no a o to přece jde? Nebo ne?

0/0
24.2.2008 11:00

rafol

Jak neplatit

Takze, kdyz si pujcim auto v pujcovně a policajtum pak reknu, ze jsem neridil ja, tak zaplati majitel pujcovny?

0/0
24.2.2008 10:42

Logic

Re: Jak neplatit

To uz me taky napadlo, ale myslim ze to omezi jen na fyzicky osoby a je po srande :) Pro firmu ta pokuta beztak nic moc neznamena v pripade ty "napravy" za prestupek :-))

0/0
24.2.2008 10:56

klukcz

Re: Jak neplatit

to je nesmysl. půjčovna si tu knihu jízd vede a odpovědnost je schopna dokázat tomu, kdo si vozidlo půjčil.

0/0
24.2.2008 12:17

Pribinacek

Re: Jak neplatit

Kámoš vede databázi aut v jedné nadnárodní firmě a nestalo se mu, že by přišla výzva od MP k podání vysvětlení. O tom, že by všichni uživatelé jezdili podle vyhlášky, pochybuje, takže policie prostě na auta, napsaná na velké firmy, kašle.

0/0
24.2.2008 20:38

Pan Navratil

Re: Jak neplatit

Většinou v půjčovně vypisuješ všechny řidiče a řízení vozidla někým jiným je v rozporu s půjčovní smlouvou a půjčovna by tě mohla pěkně osolit.

0/0
16.10.2008 8:58

phantomplate

chranit a pomahat neboli skodit a okradat

s photoblockerem mi asi tezko neco prijde domu (Y) photoblocker.cz :-)R^

0/0
24.2.2008 9:32

icepoint

Re: chranit a pomahat neboli skodit a okradat

Kdyby tahle blbost za 1000kc opravdu fungovala, tak to ma kazdy a ostatni nevyvyjeji pasivni radarove detektory,rusicky laseru a pod za mnohem vetsi penize. Argument ze to nepomuze pri zastaveni, coz prave nahrazuji tyto elektron.hracky neobstoji, protoze poldove museji mit i pri mereni se zastavovanim vozidel foto dukaz, coz by s photoblockerem nemeli, takze neverim, ze to funguje """"" ;-D

0/0
24.2.2008 10:20

libienski

Re: chranit a pomahat neboli skodit a okradat

;-D toho si na Češích vážím asi nejvíc. Ačkoli to vypadá, že si od státu nechají dělat hlavu, tak nakonec to stejně o.ebou:-)

0/0
24.2.2008 17:00

pius99

zapomínáme na jedno.

POKUD JSME v PRÁVNíM STÁTĚ MUSÍ PLATIT ZÁKONY.  Takže, pokud mám právo odmítnou výpověď dle čl.37 zákl.list.práv a svobod nemůže mi ji obyčejný zákon brát. A každý  může být trestán jen za to co spáchal. Takže pokud mám právo vlastnit auto a pokud mám právo ho pujčit osobě blízké nemohu být v právním státě trestán za to co osoba blízká spáchala a nemohu být nucen vypovídat, která osoba blízká daný přestupek spáchala. POKUD ANO, PAK NEJSME V PRáVNÍM STÁTĚ. Podotýkám, nikdy jsem se na osobu blízkou nevymlouval, jezdím víc jak 30 let, nikdy jsem nikomu ani neodřel blatník, zato do mě tlučou na parkovištích ze všech stran. (2 měsíce staré auto a už mám na dveřík dolík od debila)

0/0
24.2.2008 3:41

Najdete na iDNES.cz