Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Osobo blízká, ještě že tě máme

Skupina expertů, která pro ministra dopravy Aleše Řebíčka připravuje změnu silničního zákona, se shodla na tom, že napříště se nebude moci provozovatel vozidla hájit tím, že dopravní přestupek nespáchal on, ale osoba jemu blízká. Tuto obhajobu nyní využívají podle dopravní policie tisíce lidí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

wcbaba

Problém je v tom, že byl vydán zákon, který

se čím dál tím více ukazuje jako naprosto nesmyslný a teď se neví co s tím dál dělat. Tak se bude různě upravovat a doplňovat a vznikne další hybrid jak je u nás zvykem.

0/0
23.2.2008 21:12

i.marigor

osoba blízká

Onehdá pod Barandovým mostem,kde je v úseku asi 500 metrů snížena rychlost na 50 km/hod. meřili rychlost.Protože jsem se bavil se spolujezce,nezaregistroval jsem dopravní značku a nesundal jsem včas nohu z plynu.Na nejbližším relativně bezpečném místě mě zastavil policista.Když policista zjistil,že nemám u sebe požadovaný obnos,propustil mě se slovy,máme vás vyfocené radarem předvolají Vás.Kdyby nebil líný pracovat jak měl,nedopustil by abych se mohl vymlouvat na osobu blízkou.A nesouhlasím s Vámi,že vozidlo zaparkované v křižovatce,nebo před přechodem pro chodce,je menším zlem než překročení rychlosti.Když Vám spoza takhle moudře a ohleduplně zaparkované dodávky vyběhne dítě,budete se na to dívat jinak.Rv

0/0
23.2.2008 12:53

liberecak

To je všechno jenom kvůli bodům

Je mi fuk, jestli vypláznu 2 litry za to, že sem jel strašlivých 65 na 50ce, ale nechci ty body. Nic jinýho za osobou blízkou nestojí, než body. I kdyby to bylo postavený jako buď 2 body a 2 tisíce nebo 4 tisíce a bez bodů, nikdo to řešit nebude a osoba blízká skoro zmizí. Ale hrozba přijít o papíry za takový fakt kokotiny, když člověk co ho chytí 10x ožralýho a ještě srazí cyklistu dostane trapných 8 měsíců po té, co "místním policistům došla trpělivost", běžte se s tím vycpat!!! Když to jde v Německu, automobilové velmoci, proč to nejde u nás? Pak všichni brečí, že jezdíme se stínítkama, se slunečníma brejlema v tunelu atd, ale já se nenechám buzerovat za pár km navíc. A kdo je "skutečný pirát"? Je to ten, kdo má pojistou událost 8x do roka, nebo ten, kdo jezdí novým autem 160 po dálnici a přesto už 10 let bez nehody?:-©

0/0
23.2.2008 1:38

Lombardo666

tečka

Já si budu jezdit podle svého pudu sebezáchovy a na nějaké přihlouplé zákony kašlu.

0/0
21.2.2008 8:07

i.marigor

Re: tečka

Udržuj svoje orgány v perfektním stavu a nechej si na viditelné místo vytetovat krevní skupinu.Alespoň po smrti budeš k něčemu.!

0/0
23.2.2008 15:37

inzinierbula

Z toho příspěvku vyplývá,

že celé naše právo, pojetí viny a trestu, odpovědnosti za spáchaný přestupek i myšlení právníků je zcela zvrácené, deformované, postavené na hlavu. Korunu tomu nasazují úvahy nad tím, jestli tím, že pachatele potrestáme, mu náhodou, nebohému, nezpůsobíme nějakou újmu. Že tento "chudáček" už předtím sám způsobil nebo mohl způsobit újmu jiným, je zcela marginální. Každý zletilý a svéprávný občan je za své jednání zodpovědný a měl by za ně nést všechny případné důsledky. A konec s výmluvami na osobu blízkou! Potrestán musí být pachatel  bez ohledu na to, je-li to osoba blízká nebo vzdálená! ;-€

0/0
21.2.2008 8:01

lynxxx

Re: Z toho příspěvku vyplývá,

Vše by bylo v pořádku dle Vás, kdyby byl potrestán skutečný pachatel a ne někdo náhradní, protože se policii nechtělo zjišťovat, kdo je pachatel. Např. zapsat si auto a odkráčet. Mají počkat a chytit řidiče za ruku nebo ho aspoň vyfotit. Je to těžké, ale jedině správné.

0/0
22.2.2008 7:08

Alcator

První půlka OK, závěr šílenost

Jak to, že překračování rychlosti je nebezpečnější než špatné parkování?? Když nějaký řidič zaparkuje tak, že vozidlo najíždějící z vedlejší silnice na hlavní nemůže vidět, zda se něco neblíží, a musí tedy "vjet na hlavní naslepo", je to pochopitelně VELMi nebezpečné; a naopak jsou případy, kdy právě díky (krátkodobému) překročení rychlosti nebezpečnost klesá -- například budu-li náklaďák jedoucí 85 km/h předjíždět 90kou, potrvá mi to 5x delší dobu, než když prudce zrychlím na 110 a prosvištím před něj, a budu na to potřebovat skoro půl kilometru, zatímco při překročení rychlosti to zvládnu na 100 metrech.

Pokud bylo auto použito ke spáchání přestupku, tak ať policie vyzve majitele, aby buď na policejní služebnu k projednání přestupku poslal osobu, která vozidlo řídila, nebo ať jako majitel zaplatí maximální sazbu pokuty -- tohle zaveďme a bude po problémů.

0/0
21.2.2008 1:14

Alcator

Re: První půlka OK, závěr šílenost

Je potřeba si už konečně uvědomit, že řidič a auto při provozování "splývají" - auto samo od sebe (s výjimkou poruchy) nic nespáchá. Nevím, proč je za přestupek trestán řidič; má být trestána "jednotka" form;auto-řidič]. Není-li majitel auta ochoten prozradit, kdo byl řidič, tak se trest vztahuje na auto, a za to zodpovídá majitel. Von už si to se svým bratránkem či manželkou či synátorem vyříká, a žádné rodinné vztahy to narušit nemusí, pokud to majitel rodině nastíní jako "Někdo z vás jel předevčírem jako prase, stálo mě to 8 tisíc, takže očekávám, že ten, kdo to byl, za mnou sám přijde a ty peníze mi dá." Jestli má někdo v rodině tak blbé vztahy, že ty peníze nedostane, tak nemá půjčovat auto.

0/0
21.2.2008 1:17

MaverikOne

Re: Re: První půlka OK, závěr šílenost

Nelze než souhlasit, tady je vidět totiž to co je u autora uvedeno, je to advokát a je vidět, že opravdu jsme na tom tak, že zákon nemá být posuzován dle morálky, ale dle litery, což nás vede do nesmyslů soudních rozhodnutí alá USA apod. Dnešní soudnictví není o tom kdo co udělal, ale o tom kdo to lépe ukecá u soudu, kdo najde byť jen debilní procesní chybu apod. a tam spějeme a pak se to projevuje všude od prezidenta, parlament až na silnice... prostě se vymlouváme, neuznáváme zákony, vymýšlíme jenom jak je obejít, nemáme vlastní hrdost, zodpovědnost a tím chybí i morálka. Co dodat. Mě osobně nenapadne se vymlouvat na osobu blízkou už dnes, kdo zákon přestupuje je za to zodpovědný.

0/0
21.2.2008 6:43

727

Re: Re: První půlka OK, závěr šílenost

Tě chci vidět ja si vzpomeneš až tě pozvou na projednání přestupku starého víc jak deset měsíců. To budeš frajer. A doma se určitě všichni rádi přiznají a vzpomenou kdo tenkrát na čtyřproudu z kopce vyřadil a jel 61km/h a půjde zaplatit 2000.

0/0
21.2.2008 13:37

chroustík

Re: První půlka OK, závěr šílenost

Tady nejde ani tak o to, kdo bude cálovat, jako spíš o to, kdo chytne bodíky, to by za chvíli mohl být majitel bez řidičáku.

0/0
21.2.2008 13:41

Najdete na iDNES.cz