Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Velmi jednoduché myšlení Umberta Eca

Reaguji zde jako mladý křesťan, kterého nesmyslné výlevy myšlenkově překonaných autorů – jakým je například Umberto Eco – urážejí. Mám na mysli tzv. úvahu tohoto italského spisovatele, kterou Kavárna publikovala pod názvem Náboženství není opiem, ale kokainem lidstva.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Ghort

Jinak...

...se, ac krestan, nemuzu pod tento clanek podepsat, a ani ne tak z duvodu, ze jsem ten Ecuv necetl, ale spis z toho duvodu, ktery tu byl jiz mnohokrat zminen...

0/0
12.2.2008 13:52

Ghort

Nojo...

G. K. Chesterton -  The Christian ideal has not been tried and found wanting; it has been found difficult and left untried.

0/0
12.2.2008 13:43

Kosta262

Nádherný článek

Skoro mi to připadá, jako kdyby autor chtěl svým netolerantním článkem dokázat, že má Umberto Eco pravdu.

0/0
6.2.2008 17:07

Kosta262

Re: Nádherný článek

Ze všeho nejvíc mě asi pobavil výrok:

"Tato víra mě rozhodně nemotivuje k násilí a netoleranci naopak mi dává

v mnohém nadhled, například i nad podobně nepodařeným pisálkovstvím,

kterým tento Ecův příspěvek je."

Nezdá se mi, že by pan filipec bral článek Umberta Eca s nadhledem, když ho ovládlo nutkání takto se k němu vyjádřit ;-D

0/0
6.2.2008 17:08

Bochi1

Typická reakce omezeného křesťana

"Smutné na Ecově pseudoúvaze je to, že pisatel jemu podobní nenabízejí

člověku alternativu – nenabízejí cestu, jak naplnit svůj život."

A proč by ji měl automaticky nabízet? Když napíšu kritiku něčeho, hned k tomu nemusím připsat, jak bych to dělal (nebo dělám sám) sám nebo jak by to podle mě mělo být "správně". Potažmo když si myslím, že žádné jediné a objektivní "správně" neexistuje. Irituje mě to povýšenecké přesvědčení mnoha věřících o tom, že pokud jsem nepřijal jejich víru, je můj život automaticky prázdný a bezvýchodný.

A právě jako takový povýšenecký arogant jste se, autore článku, dnes projevil.

0/0
5.2.2008 7:25

illuminated

Vážený pane Filipče,

nic proti Vám osobně, ale zjevně jste vůbec nepochopil, o co panu Ecovi šlo a jaký styl myšlení a argumentace používá. Myslím, že by Vám prospělo, kdybyste se pokusil své myšlení rozšířit o filozofickou a vědecko-kritickou dimenzi. Jinak budete v podobných diskuzích působit jako hlupák.

0/0
4.2.2008 21:37

martyalex

citace

"vytržené citace Josého Saramagy o mírumilovné ateistické společnosti"

Jak vytržené??

Pokud budeme mluvit o přesvědčivosti a vyčpělosti, celý Vás článek je jen sbírka naprosto obecných argumentů, Eco dává příklady a podkládá tvrzení...

0/0
4.2.2008 19:22

Magumi

Berlička

Mimochodem, nejsem věřící, ale přesto nemám rád argument, že víra je berličkou

slabých. Vědomé přijetí křesťanského Boha, zvlášť v dnešní době, podle mě vyžaduje velkou odvahu a velkou pokoru. Je mnohem snazší věřit v abstraktní 

transcendentno,  v módní "duc-hovno" nebo vědecký pokrok, než se odevzdat vůli jednoho vševědoucího a všemohoucího Boha.

0/0
4.2.2008 11:12

The DOBROVOD

Re: Berlička

Ano. Opravdu chce odvahu, spolehnout se v životě na teoretickou všemohoucí entitu a nevěřit v toaletní papír, splachovací záchod, elektřinu a vodní kapky ohýbající paprsky světla různých vlnových délek pod různým úhlem.

0/0
5.2.2008 17:54

Lucius_Malfoy

Re: Berlička

A kterého z mnoha desítek, stovek či tisíců vševědoucích a všemohoucích bohů máte na mysli ? Dia, Héru, Poseidóna, Déméter, Apollona, Artemis, Arése, Afrodítu,  Herma, Athénu, Usíra, Thovta, Anúbise, Amóna,  Dagdu, Brighid, Aenga, Bělboga, Mokošu, Moranu, Peruna, Velése, Ahura Mazdu,  božskou trojici Trimúrti, Kálí, Lakšmí  nebo snad některého dalšího ?

0/0
5.2.2008 18:09

Ghort

Re: Re: Berlička

Pisatel pred Vami psal o krestanskem Bohu. Bude Vam stacit toto upresneni, nebo budete potrebovat dalsi upresneni?

0/0
12.2.2008 13:50

Magumi

Eco nemá pravdu

Mě se Ecův článek taky nelíbil. Podle mě je pod úroveň člověka jeho inteligence a vzdělání omezit křesťanství pouze na nástroj moci a na důkaz svého tvrzení uvést příklad několika krvavých diktátorů. Formule 1 je auto, ale to neznamená, že všechna auta jsou formule 1, a pár šílenců na dálnicích nejsou důkazem, že auta jsou dobrá jen k závodění a k ohrožování zdraví a životů všech kolem.

Ať se nám to líbí nebo ne, křesťanství je základní osou naší kultury, základní strukturou, která formovala západní civilizaci a příčinou toho, proč dnes Západ dominuje celému světu. To, že se dnes můžeme svobodně vymezovat proti křesťanství a psát články o tom, jaké škody nám náboženství způsobilo a způsobuje, je ostatně také možné jen díky křesťanskému dědictví, které nám koluje v žilách.

0/0
4.2.2008 11:06

Brancaleone da Norcia

Re: Eco nemá pravdu

Ten článek opravdu za moc nestál, zjednodušoval daleko nad únosnnou míru. Ale s tím základem, osou a dědictvím západní civilizace bych to tak snadný neviděl. U snahy dostat zmínku o křest. základech Evropy do euroústavy je podle mně přání otcem myšlenky. Těch kořenů je mnohem víc a těžko rozlišit, který je ten základní. Však i samo křesťanství z něčeho vyšlo.  

0/0
4.2.2008 12:25

amelie22

Umberto Eco je chytřejší

zajímavé, pán píše, že mu Eco svým pisálkovstvím sahá na právo svobodně a především vnitřně prožívat své náboženské přesvědčení, čili jakousi filosofii, životní postoj. Toto mu dává sílu přežít v dnešní hrozné době a vyrovnat se s ní s tolerantním nadhledem, jež je ostatně katolíkům vlastní. Ať si.Ale zásadně nesouhlasím se zaměněním vnitřní potřeby duševního osvícenství a zkostnatělé instituce, jakou představuje katolická církev. Ano papež Jan Pavel II někdě něco přiznal, omluvil se, ale co na tom? Staletí mocenských tahanic a tlačenic a mnohých nespravedlností (což je ještě slabé slovo), to určitě neodčiní. Nehledě na to, že krátkozraké názory (např. na kondomy ), jsou krajně sebevražedné!Ale to už jsem tendenční, chci být taky tolerantní. Jen zkrátka nemám ráda, když se míchají jablka s hruškami. Já si taky klidně mohu věřit v boha, ale do kostela v neděli prostě chodit nebudu a na instituci KATOLICKÉ církve mám jasný názor. A ještě pozor. Nezaměňovat katolíka a křesťana!

0/0
4.2.2008 10:05

Keramx

Re: Umberto Eco je chytřejší

Podpis! Velmi přesně řečeno :"Nezaměňovat katolíka a křesťana!".

Z katolické církve neustále slyším dožadování se majetku, který mimochodem po Bílé hoře z valné části sami nakradli ale o bohu jsem od nich prakticky nic neslyšel.

Působí to na mě, jako kdyby vedení katolické církve říkalo: "Buď nám dáte ty prachy a nebo se vám na toho boha vy...". K víře v boha žádný majetky potřeba nejsou.

0/0
5.2.2008 18:40

seppikub

Kazdy ma pravo na svou

viru, aniz by se upsal nejakemu rybarskemu spolku, napriklad. ;-) 

0/0
3.2.2008 21:48

Barbora Haf

??

Nemyslím si, že by pan Eco byl názorově či jinak vyčpělý, to co napsal je sice zjednodušené, ale je pochopitelné, že články podobného ražení zjednodušené být musí. Není pro mě pochopitelné, proč se autor článku považuje za povzneseného a přesto se nezdráhá na Eca útočit. Náboženství a víra se rovněž nedají házet do jednoho pytle a přesto, že jsem věřící nekloním se k žádné konfesi, která by se mě snažila zaškatupkovat pod jí dané chápání Boha. Ať už hovoříme o Islámu, Křesťasntví, Buddhismu musíme si přiznat že se

jedná o normativní systémy, které sice mají mnohé kladné stránky, ale

některé aspekty víry, které nám předkládají jsou přinejmenším

diskutabilní. Zkrátka s autorem tohoto článku rozhodně nesouhlasím.

0/0
3.2.2008 20:57

killy

Náboženství je hlavně neštěstím lidstva..

Stačí pohlédnout do minulosti i současnosti. Je pouze psychickým násilím na věřících, zvaných omylem homo sapiens !

0/0
3.2.2008 19:37

Dr No

Je třeba říct,

že kdokoliv se dopustil nebo dopustí jakékoliv špatnosti "ve jménu Božím", porušuje tím hrubě druhé přikázání, které říká "Nevezmeš jména Božího nadarmo". Tyto špatnosti nepřipadají na vrub špatnosti křesťanství, ale špatnosti konkrétních lidí - byť by třeba stáli na vysokém postu v církevní hierarchii.

0/0
3.2.2008 16:22

Yep

Velmi jednoduché myšlení Umberta Eca :-)

Článek onoho mladého křesťana jen dodává další důkaz neblahého vlivu náboženství na lidi, kteří nejsou schopni utvořit si názor na život a svět sami a potřebují k tomu jakousi "univerzální" podporu, kterou ospravedlňují svá jednání a rozhodnutí.

Mimochodem, není pravdou, že Umberto Eco alternativu nenabízí. Autor článku tím jen prozrazuje svoji neznalost onoho "jednoduchého myšlení" Umberta Eca, který napsal na toto téma několik knih. Ostatně, i konflikt scholatiky a monastiky, mistrně popsaný ve známé knize "Il nome de la Rosa", je jasným příkladem.

0/0
3.2.2008 16:14

1049an

Uf

To je Názor s velkým "N". Naštěstí Eco tu bude názorově dalších mnoho let a na jeho díle budou stavět další. tento Názor s velkým "N" ale zapadne za dva - tři dny. Také naštěstí.

0/0
3.2.2008 16:01

Andreejks

Univerzálny nástroj na manipuláciu ľudí ?

Pravdu nemá ani kresťan a ani ateista. Dôležité je v niečo veriť a zároveň mať rešpekt, že je tu niečo, čo nemôžeme pochopiť - hybná sila ľudstva, alebo chaos okolo nás. Viera pomáha prežiť a to nepochopitelné náš mozog zatiaľ nedokáže spracovať. Ale celá rozprávka o Ježišovi je len univerzálny nástroj, ktorý na jednej strane manipuluje a na druhej dáva šancu prežiť. Niečo za niečo a vždy sa nájdu jedinci, ktorýto zneužijú. Chyba systému. Rozprávka o Ježišovi je len mix predošlých a na zamyslenie doporučujem prvú kapitolu filmu Zeitgeist, ktorý je voľne šíritelný na internete.

Pekný deň.

0/0
3.2.2008 14:19

Pan Navratil

---

V článku chybí výzva k postavení Eca na hranici a kejhot potrefené husy by byl kompletní.;-)

0/0
3.2.2008 13:27

Machalu

Každý nepotřebuje berličku...

Autor lehce a záměrně pozapomněl na miliony obyvatel naší planety, kterým Ježíš z Nazareta nepřinesl nikdy žádnou naději a nic pro ně neznamená, ať už jsou vyznavači jiného nekřesťanského náboženství či ateisté. Nesouhlasím s tím, že by Ježíš z Nazareta přinesl naději jednou provždy každému z nás, je to holý nesmysl, proč asi má židovský národ nyní rok 5768 namísto 2008??

Proč by měl Eco za každou cenu nabízet nějakou alternativu, vytloukat klín klínem? Náboženství je svým způsobem "berlička" pro ty, kdož nechtějí zcela a úplně býti zodpovědni za své činy, svůj život a chtějí být tedy "vedeni" vyšší mocí.

Tolerance je ale na místě a pokud někdo tuto "berličku" k životu potřebuje, nechť se o ni opírá, jak je mu libo. Ale nikdo nikdy by neměl by zapomínat na to, že svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. Rozhodně odsuzuji podbízivý způsob většiny propagátorů většiny náboženství, kterým dávají "bezvěrcům", a nejen jim, najevo, že oni jsou ti lepší....

0/0
3.2.2008 13:21

horsefeathers23

dodatek

nazaver se omlouvam za chyby ... a chybejici interpunkci.... koneckoncu tento clanek pisi v rychlosti.v internetove kavarne na francouzkem typu klavesnice:) PS: zrovna jsem na dovolene v Nove Kaledonii... tady je mnoho krestanu a farari patri k nejbohatsim z obyvatel .... jak je na pacifickych ostrovech zvykem kazdy odevzdava ze sveho platu cca 10% pro svuj lokalni kostel.... docela zvracene nemyslite.... ale proti gustu.....

0/0
3.2.2008 13:10

newcomer.k

Šťastný to člověk

Pan pisatel je velmi šťastný člověk, který díky ochranné bublině své víry překoná vše nepříjemné v životě. Nikdy nezjistí, jaký svět skutečně může být. Jaký může být zlý, ale také dobrý, a to i pro ty, kteří nejsou podřízenými obrovské nadnárodní společnosti zvané Křesťanská církev, popř. dalších takových nadnárodních společností.

Překvapuje mě ale, jak je takový nepochybně šťastný člověk agresivní. Jakmile si někdo dovolí napsat něco ošklivého o jeho zaměstnavateli, tak začne prskat. Tak mi totiž připadá jeho článek v porovnání s velmi zajímavým příspěvkem Umberta Eca. Než se někdo pustí do kritiky takového autora, jakým Eco je, měl by trochu více přemýšlet a být méně fanatik. Napsat o Ecovi takové věci, jaké autor napsal, je opravdu úsměvné. Od mladého a evidentně vírou zaslepeného člověka obzvlášť. Kdyby si autor přečetl pár Ecových knih a hlavně kdyby si přečetl jeho článek pořádně (třeba i vícekrát), možná by si rozmyslel, zda napíše o "velmi jednoduchém myšlení Umberta Eca".

0/0
3.2.2008 13:09

horsefeathers23

muj nazor 2

... krestanstvi jako takove je jedna z nejvetsich lzi v historii lidstva a krestane jako lide za dobu sve existence dokazali povrazdit vice lidi nez nacisti. To je nesporny fakt stim ze krestanum to trvalo skoro 2000 let aby prekonali hitlerovo skoro 10-ti lete radeni.Ale jak jsem uvedl to je pouze muj nazor. Autor se zminuje o sve hrosti. Ja jsem taky hrdy. A  to na to ze zeme ze ktere pochazim tedy CR je zemi s nejmensim poctem vericich v EU. Skoro 60% populace bena zadne vyznani. Coz je dle mne pozitivni a svedci to o jakesi strizlivosti naroda. Na zaver bych autora rad upozornil ze jeden z nejuznavanejsich autoru druhe poloviny 20. stoleti rozhodne neni tvorem jednoduchym. Narozdil od mnoha jinych radoby ... zbytek si domyslete....

0/0
3.2.2008 13:02

horsefeathers23

muj nazor 1

Umberto Eco je dle meho nazoru velice inteligentni clovek a skvely spisovatel. Jeho literalni ila jsoul narozdil od knizek kuprikladu Mishaela Viewegha pro ctenare intelektualnim prinosem... Vas vylev povazuji za relativne jak je zde jiz napsano zaslepeny a nespravedlivy. Dokazu pochopit nesouhlas s Ecovym clankem... nicmene bych od Vas jako od novodobeho krestana cekal jinou reakci nez zaujmuti antikacirskeho postoje hodneho stredovekych knezi kdy odsuzujete cloveka s jinym nazorem i kdyz musite vedet ze ten koho odsuzujete ma pravo mit svuj nazor at jiz je jakykoliv.... Ja osobne se o dejiny krestanstvi zajimam ne ze bych je studoval ale ctu ta ci ona dila ruznych historickych badatelu... V krestany a lidi jineho vyznani toleruji. Maji pravo na to mit tento svuj nazor pokud svymi cini nikterak neomezujou ostatni. Koneckoncu ma mamminka je krestanka. Muj osobni vnitrni nazor na krestanstvi jako nabozenstvi je jednoduchy.

0/0
3.2.2008 12:37

Charles Boner

.

Až na to, že náboženství často nemá s vírou nic společného a prelátům nikdo nedal na transcendentno patent.

0/0
3.2.2008 12:34

antos2

Náboženství v rukou církví

Já zase nechápu, tento "křesťanský výlev". :-) Eco jen na základě historické zkušenosti vyslovil svůj názor. Problém je, že si za špatnou pověst mohou "militantní církve" samy a těžko nás přesvědčí, že je to jinak.

0/0
3.2.2008 12:10

TrueRobos

Klasika

Každý, kdo nesdílí moje přesvědčení, je "jednoduchý", "prostý", "zaslepený", "omezený". Freud, Sagan, Ecco, celá plejáda "ignorantů". Výborně R^ Člověk by skoro řekl, že pokud je pravda jediná a univerzální, budou se věřící v pravou víru vyskytovat víceméně pravidelně rozloženi po globu. Oni místo toho tvoří geograficky poměrně homogenní patche s jasnými, nezřídka konflitkními hranicemi. Člověk by si skoro položil otázku, jak je toto možné...

0/0
3.2.2008 11:52

Lucius_Malfoy

Je mi vás líto, mladý zaslepenče.

Ve své pýše vůbec nejste schopen pochopit,  nakolik zábavný je pro ostatní  váš úsudek o Umbertu Eccovi. Snad vám ten, v něhož v souladu se svou vírou věříte dá časem prohlédnout...

0/0
3.2.2008 11:37

dodad

Re: Je mi vás líto, mladý zaslepenče.

Také nerozumím této uražené reakci, která navíc nemá žádnou úroveň. Používání výrazů jako nesmyslné výlevy, pseudoúvaha nebo pisálkovství si mohl autor odpustit. Jen dokazuje, že "pravé křesťanské vlastnosti" mu asi chybí zato zapálenost bojovat za tu správnou víru asi ne. Tato polemika z mého pohledu jen dokazuje, že Eco má pravdu.

0/0
3.2.2008 12:06

Najdete na iDNES.cz