Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Svatý Václav stojící, bdící

Jsme národem sv. Václava, realistického, věřícího politika umírajícího rukou bratrovou? Anebo patříme k zrádnému, prospěchářskému Boleslavovi? Český kníže a světec se narodil okolo roku 907, zemřel mučednickou smrtí 28. září 935. Katolická církev zasvětila letošní rok oslavám 1 100. výročí jeho narození. Mají tyto oslavy smysl?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Brainwashington

To je ale blbost.

Historie tvrdí něco jiného - Václav protěžovaný bábou byl povahy slabé a hodil se jenom jako lokaj u císaŕského stolu. Zato Boleslav vybudoval českou státnost a 30 let si vedl skvěle tak, že germáni, když od něho dostali přes čuňu, sem nos přestali strkat vůbec. To je ale v Tschesku normální, že tam mají všechno navopak. Jeslipak se už alspoň katolická církev omluvila za upálení Husa? ;-D(Y)[>-]

0/0
31.1.2008 11:45

PetroleumLampoIdorablo

Re: To je ale blbost.

chtěl jsem něco v tomhle duchu.

Jak můžeme chtít střízlivý pohled na sami seba, když lžeme si di kapsičku už od prvopočátku. Dejme tomu legendy a mýty, jsou jistým morálním, ideovým východiskem. Ale překroucený výklad historických skutečností novinářema. To neobstojí, je to směšné a nechutné, jakási berlička k sebevědomí. Mýty nám cizina přehlédne, historické skutečnosti nikoliv a budou shovívaví, pokud nás budou mít jenom za směšné.

Jasně, že se dobře poslouchají hrdinné skutky praotců. K tomu ještě nějaký paravýklad o příbuzenstvu s Keltama, z čeho čouhá stydlivost za slovanský původ.

Ale když ani bitva na Bílé hoře nebyla, natož aby byla bitvou a ty tristní důvody, proč nebyla...

Aby to nedosáhlo rozměrů, že Čech bude synonymem ještě i šaška, nakročeno k tomu je fest.

0/0
31.1.2008 12:08

kremsa

Re: To je ale blbost.

Historie neříká o povaze sv. Václava téměř nic. Dle legend to žádný slaboch nebyl: v boji o moc poslal svou matku do vyhnanství, porazil v osobním souboji vůdce nepřátelského vojska, ve rvačce před vraždou přemohl svého bratra, prohřešky svých podřízených prý trestal bičem. Podpora sv.Ludmily by mu moc nepomohla, kdyby on sám byl slaboch; Drahomíra měla silnější postavení než Ludmila. Máte pravdu, že Boleslav vybudoval českou státnost a skoro 30 let si vedl skvěle, ale Germánům přes čuňu nedal - zkusil to, dostal od nich přes čuňu sám, a tak pochopil realitu a platil jim pak stejný poplatek, jaký kdysi vyčítal svému bratrovi.

0/0
31.1.2008 14:01

Najdete na iDNES.cz