Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Na armádní skandál s černým fondem ukázal exministr Šedivý

Skandál s mnohamilionovým černým fondem v generálním štábu armády se bleskově rozrůstá. Zasahuje už do nejvyšších pater české generality. MF DNES zjistila, kdo vlastně jako první na korupci ve velení armády ukázal - exministr obrany Jiří Šedivý.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

skrbling

Proč jen nejsem překvapen?

Kdekoliv se objeví měkké peníze, tzn. peníze, které si dotyčný subjekt nemusel těžce vydělat v tvrdé konkurenci na trhu, tam se nevyhnutelně objeví neskutečné plýtvání. Ať už jde o armádu, ministerstva nebo evropské fondy. A toto jsou jen drobné. Jak asi musejí vypadat velké armádní zakázky v řádech miliard?

0/0
24.1.2008 17:34

český venkovan

..autor si asi plete slova skandál..a...skanzen....

0/0
24.1.2008 14:56

fenix007

Prověřte také

výstavbu střelnice v Náměšti a ve stejné posádce zrušení beach voleybalových kurtů výměnou za fungl nově postavený minigolf. Minigolf je taková typická vojenská kratochvíle, že? ;-)

0/0
24.1.2008 13:02

thatsit

"elitní generálové"

Bohužel tak daleko to dotáhli tito "generálové". Srovnání s opravdovými generály jako např. armádní generál Klapálek (pěkná kniha o něm-"Muž,který velel mužům") opravdu nesnesou. Ne proto, že studovali a krátce či déle sloužili před rokem 1989, ale protože morálně selhali, a jejich "jasnou hvězdou" se staly peníze a požitky, na které neměli nárok  a které si tudíš různými praktikami obstarali jinak. 

 

0/0
24.1.2008 12:14

thatsit

Re: "elitní generálové"

několik otázek, proč generál Štefka odešel z armády v srpnu, když funkci náč.gen.štábu předal na začátku roku?

odpověď: protože v srpnu se mu započítal další rok do výsluhy.Naprosto nepředstavitelná věc, která by u jiného vojáka nebyla možná, aby byl v dispozici, když už předal funkci a ví se že odejde. Ale holt engéeš :)

A co generál Hrabal, známý ještě za své působnosti jako velitel společných sil v Olomouci,.Major Haluška by ten souboj prohrál.Ne že by pan generál byl hloupý,ale tak zvrácený žebříček hodnot a pohled na morálku, silné kafe!

0/0
24.1.2008 12:23

thatsit

Re: Re: "elitní generálové"

Prostě tato parta by měla odejít, ne jen z gen. štábu. Někteří si myslí, že dělají dobrou práci a že to organizačně  "řídí" naplňují vize...atd

Ale řídí to špatně, když se toto děje. Takže páni generálové Kolkus, Gurník, Hrabal a spol - odejděte, takhle ne!! S BohemRv

0/0
24.1.2008 12:41

thatsit

Re: Re: Re: "elitní generálové"

Holt takové "blitz kariery" stojí za hovno. jen genrál Štefka se stal z plukovníka armádním generálem myslím za pět nebo šest let. Směšné, v době míru :-)

A srovnání s jinými armádními generály české, čs. historie-ubohé.

Prostě se nechal sám povyšovat, tak to fungovalo. Hodnost armádní generál byla u mne pojem, teď bohužel je pro zasmání!!

0/0
24.1.2008 12:48

SlusnyClovek

Re: Re: Re: Re: "elitní generálové"

Ten postup má svoji logiku. Problém je v rychlém postupu důstojníků - brzy majory, plukovníky. Podle počtu mužů by naší armádě měl velet generál major (dvě hvězdy). Mezi ním a brigádním generálem je malý rozdíl. Je správné vybírat velitele gšt mezi plukovníky. Generálové - to jsou stejně jen podle jména. Schopný plukovník, který velel brigádě klidně může být najednou náčelníkem gš naší malé armády. Nadsazení o dvě hodnosti je zbytečné, budí dojem velkého rozdílu mezi plukovníkem a "armádním generálem".

Stb kdysi šéfovali lidi - někdy plukovník (např. A. Prchal) jindy generál poručík (A. Lorenz, dvě hvězdy, jiné pořadí hodností). Jeho zástupce K. Vykypěl byl ale plukovník. Takže funce generála je spíš čestné označení.

0/0
24.1.2008 15:02

zberanek

Objevili Ameriku

Každému musí být jasné, že korupce ve státním sektoru jenom kvete, Poslaneckou sněmovnu nyvyjímavě. Njednou někdo ukáže prstem na armádu, tedy jednoho z hltounů peněz daňových poplatníků. Ptám se, proč až nyní? Parkanová se pod tíhou informací probouzí, přesto ještě na něco čeká, namísto toho, aby ihned začala konat. Je mi už z podobných politiků hodně špatně.

0/0
24.1.2008 11:27

Júlinek šíšal

Re: Objevili Ameriku

to je fakt ... v soukromém se tomu říká provize  a je to normální ... většinou už v ceně ... asi příklady táhnou ... :-P

0/0
24.1.2008 11:33

SlusnyClovek

Mezi generály by neměli být, co sloužili za bolševika

To je zásadní chyba. Neříkám ty lidi vyhazovat, ale nedělat z nich generály. Lidi, co bez potíží sloužili komunistickému režimu nebudou charakterový výkvět, což se potvrzuje.

Armáda má na cca 30tisíc vojáků nějakých 35 generálů v akt. službě. Tj jeden vyjde tak na 90 vojáků. Inflace hodností, jak za bolševika (tehdy bylo přes 200 generálů, ale sloužilo více vojáků).

Chtělo by zredukovat, aby generálů bylo max. 1 na 3tis. vojáků, vč. generálů na štábu. V západních armádách běžně velí brigádě podplukovník nebo plukovník. A generál major klidně velí jednotkám o síle 50 tisíc mužů. Nakonec i policejní prezident, který má pod sebou 40 tisíc mužů, je pouze plukovník (čerstvě jmenovaný). Tj. naše armáda se bez generálů klidně obejde, při počtu vojáků co máme.

0/0
24.1.2008 9:34

Josefaprav

Re: Mezi generály by neměli být, co sloužili za bolševika

Naprostý souhlas s drobnou připomínkou. Oni někteří generálové byli generály už za komunistického režimu. S generály je potíž. Praporčíka a důstojníka propustí armáda v okamžiku, kdy dosáhne důchodového věku (55 a 57let) nebo jestliže pro jeho hodnost není v armádě volná funkce (pro každou funkci je stanovena maximální dosažená hodnost), nebo se odmítne za volnou funkcí stěhovat na druhý konec ČR. Generálové mohou sloužit dokud je nevynesou nohama napřed.

0/0
24.1.2008 9:41

smotitak

Re: Mezi generály by neměli být, co sloužili za bolševika

Armáda má na cca 30tisíc vojáků nějakých 35 generálů v akt. službě. Tj jeden vyjde tak na 90 vojáků.        Přepočítej si to ještě jednou.

0/0
24.1.2008 10:46

SlusnyClovek

Re: Re: Mezi generály by neměli být, co sloužili za bolševika

Omlouvám se za překlep, lépe řečeno nedoklep. Mělo být 900, samozřejmě. Tolika mužům by standardně velel podplukovník, bez problémů i major.

Americké letadlové lodi mají osádku 4tisíce mužů, námořníků - nepočítám pěchotu. Těm obvykle volí námořní kapitán, zástupce má tutéž hodnost. Jednohvězdičkový admirál volí celé skupině - jedna či dvě letadlové lodi a jejich doprovod raketové křižníky atd. Celkem kolem 20 tisíc mužů.

Námořní kapitán je ekvivalentem plukovníka. Význam nelze poměřovat jen podle počtu mužů. VYšší hodnosti jsou u letectva, tankistů - vztaženo na počet vojáků. Jenže velitel křižníku o 350 mužích (málokdy kapitán - zpravidla o jednu dvě hodnosti níže) z hlediska strategického je významnější, než velitel 1000 můžů pěchoty (rakety, vrtulníky atd.).

U nás je i inflace vyšších hodností - plno plukovníků, majorů atd. Inflace jak v ruské armádě - ale oni už taky nevedou maršály.

0/0
24.1.2008 14:51

Júlinek šíšal

Re: Mezi generály by neměli být, co sloužili za bolševika

kdepak ... cílem je alespoň několik velících důstojníků na jednoho  vojína ... jak velí historické zkušenosti ...:-P 

0/0
24.1.2008 11:36

lu2222

...

Nebylo by to lepsi nasi armadu uplne zrusit? Stejne kdyz se nekdy neco semlelo, tak se kapitulovalo bez boje. Tech par jednotek co za neco stoji by klidne mohlo bejt pod policii.

0/0
24.1.2008 9:14

Josefaprav

Re: ...

Takhle jednoznačně bych si nedovolila tvrdit, že armáda kapitulovala bez boje. Armáda (vojáci) byli vždy odhodláni bránit svojí vlast, byl to vždy vrchní velitel (prezident, premiér vlády), kdo vydal rozkaz nebojovat a našly se posádky, které jeho rozkazu neuposlechly. Chce to zjistit něco o historii naší armády.

0/0
24.1.2008 9:32

Júlinek šíšal

Re: Re: ...když já ti, pepičko, teď nevím ...

...jestli to vysoké odhodlání k obraně nebylo podmíněno povšechným vědomí, že vrchní velení bude velet tak, jako dosud obvykle velelo ... jenom ty neuposlechnuvší posádky měly velení snad poněkud přitroublé ...;-( 

0/0
24.1.2008 11:41

Yaroukh

Re: ...

šmarjápano

0/0
24.1.2008 9:44

inzinierbula

Parkanová má můj obdiv a úctu,

pokud to dotáhne do konce a vyčistí ten Augiášův chlév. Třeba pak dostanou pdvahu i jiní poctiví. Protože ten bordel a korupce, co všude vládne už začíná být neúnosný a někteří lidé si myslí, že jsou pány všeho a všech! ;-€

0/0
24.1.2008 8:00

Doktor69

Re: Parkanová má můj obdiv a úctu,

...a co s tím má společného Parkanová 8-o krom toho, že tu zlodějnu buď kryla, nebo o ní vůbec nevěděla?!?

0/0
24.1.2008 8:06

Dezider Šiška Múčka

Re: Re: Parkanová má můj obdiv a úctu,

Ta se vždy jen veze na vlně.

0/0
24.1.2008 8:11

prazakm

Re: Re: Parkanová má můj obdiv a úctu,

Třeba to, že teď se nesnaží nic ututlat, ale vyšetřit.

0/0
24.1.2008 8:19

kiliannedory

Re: Re: Re: Parkanová má můj obdiv a úctu,

no doktor69 tady horuje pro to aby odstoupila - zřejmě přesně tohle mu vadí Rv

0/0
24.1.2008 8:21

Dezider Šiška Múčka

Re: Re: Re: Parkanová má můj obdiv a úctu,

A proč by to dělala? Takhle si líp udrží a možná zvýší popularitu.

0/0
24.1.2008 8:31

Josefaprav

Re: Re: Re: Parkanová má můj obdiv a úctu,

Když už je to venku, nic jiného jí nezbývá. Určitě by nejraději neřešila nic, ale to už teď nejde, vlak se rozjel a nelze zastavit. Jen zůstává otázka, kam až vydrží lokomotivě pára a koho přejede (budou to zase jen ti na nejnižších funkcích?).

0/0
24.1.2008 9:35

Júlinek šíšal

Re: Re: Re: Re: ...soudružko pepko,

správný soudruh se nikdy nevdává ... natož soudružka ...i u té lokomotivy by šlo  vyvrtat dirku do parovodu ... popřípadě do rozvodu stlačeného vzduchu ... vždyť podívej se na sebe a svou snahu... :-P

0/0
24.1.2008 11:45

gourmett

Re: Re: Re: Parkanová má můj obdiv a úctu,

[>-]Ty jsi asi Marťan.  Už si viděl, aby se v týhle Banánový republice něco pořádně vyšetřilo? Já ještě ne! A to je mi už 60 let. G.;-€

0/0
24.1.2008 10:35

Yaroukh

Re: Re: Parkanová má můj obdiv a úctu,

Možná, že kdyby sis přečetl článek, pod nějž kydáš, dozvěděl by ses to.

0/0
24.1.2008 9:45

OldFaker

Parkanová má můj obdiv a úctu,

No, ta kravka nic nečistí, kdybyste věděl, co ji ( a nejen ji!!!!) k těm blicím výkřikům donutilo, byl byste klidnější! Nemá cenu odkrývat skutečný mechanismus, který zpěvačku nutí tak trochu zavřít stavidla penězotoku do rodné strany, kdo nutí Vidímy držet hubu a Štefku, toho plukovnického poskoka nutí jemně pípat, že to on... Je to proces, který přichází pozdě, ale díky za něj, díky za to, že to není v režii úředníčků MO ani GŠ...

0/0
24.1.2008 22:35

PEPAN06

velitel

vrchní velitel armady je prezident republiky - pro nezasvecene a take mimo jine jmenuje generaly

0/0
24.1.2008 7:57

Buster

Re: velitel

Prezident nemá v tomto smyslu žádnou výkonnou moc. Např. jmenuje soudce a nikdo mu nepředsouvá, jestli rozhodují správně, jmenuje ministry, atd.

0/0
24.1.2008 8:18

Josefaprav

Re: Re: velitel

Už dříve jsem tu psala, že prezident (ač Klause nemusím) je v době míru jen papírový vrchní velitel armády. Až v případě napadení státu se stává vrchním velitelem (přesněji předsedou Rady obrany státu).

0/0
24.1.2008 9:44

frankie51

A co křišťálový Kalousek?

 Nebo si snad někdo myslí, že se kradlo jen na generálním štábu a ostatní byli čistí?

Zeleným mozkům nestačí, že si hrají na vojáčky a chtějí na to z rozpočtu stále více peněz. Většina z těch zelených kreténu nic jiného neumí a přitom si neváží dobrého bydla.

0/0
24.1.2008 7:54

Doktor69

Jak je možný,...

...že ani takový podvod nezlomí Parkanové vaz? Co horšího by se muselo stát, aby odešla z funkce? Podvody v tendrech? Nic. Častušky pro Bushe v době, kdy jako Ministr ČR z Ústavy  zastupuje občany ČR a výrazná většina je proti radaru? Nic. Rozkrádané desítky milionů? Nic. Tak já už fakt nevím..., něco v tomhle státě pěkně smrdí!:-© REVOLUCI!!!

0/0
24.1.2008 7:53

kiliannedory

Re: Jak je možný,...

Parkanová kradla a může za to, že většina občanů ČR jsou pitomci ?

0/0
24.1.2008 7:57

Doktor69

Re: Re: Jak je možný,...

Kradli její podřízení, což je vzhledem k jejímu postavení její odpovědnost. A k té většině - tomu se říká demokracie, víš...?

0/0
24.1.2008 8:08

kiliannedory

Re: Re: Re: Jak je možný,...

1.) Její podřízení kradli když ona nebyla ministryně 2.) Nikdo nepíše o demokracii ale o nepopíratelném faktu, že blbců je prostě víc....

0/0
24.1.2008 8:18

Sharkee

Re: Re: Re: Jak je možný,...

no predevsim se tam kradlo v obdodi 2002-2006 a to tam ona asi nebyla, ze ano

jinak si o Parkance myslim sve - jestli mela abdikovat, pak po tom songu o radaru

0/0
24.1.2008 8:33

xx123x

vlada

rozhazuje se kde muze a beznej obcan je buzerovanej nesmyslnyma danema. Stat je jedna velka mafie, je nacase si zalozit vlastni mafii.

0/0
24.1.2008 7:50

oId fashioned Vince III..

já si myslím,

že Čunek by byl vhodným ministrem obrany:-)

0/0
24.1.2008 7:47

Dezider Šiška Múčka

Já to říkám pořád, že jediný slušný ministr obrany

byl Šedivý. Škoda jen, že tam pobyl tak krátce. Vůbec je škoda, že Šedivý není ve vládě.

0/0
24.1.2008 7:25

Dezider Šiška Múčka

Re: Já to říkám pořád, že jediný slušný ministr obrany

Takový čunek mu nesahá ani po kotníky.

0/0
24.1.2008 7:27

ro16ck

Čachry v armádě - novinka ???

;-D;-D  O čachrech v armádě ví každej lampasák i záložák. Žádná novinka. Co jste dělal pane Šedivý v roce 93, když jsem na to upozorňoval až na SZV MO?? ;-D;-D Už od té doby jsem Vám nevěřil - a dneska ukazujete na jiný. Že se nestydíte.  Jen čekám co vyplave za skandál na štábu NATO;-D;-D 

0/0
24.1.2008 6:16

PEPAN06

dementi k příspěvku zloději

v příspěvku zloději opravuji jméno nejedná se o gen.šedivý ale o gen.štefka, tímto bych se chtěl panu gen.šedivému omluvit-bylo moc brzo ráno:-)

0/0
24.1.2008 6:08

PEPAN06

upřesnění

Je třeba rozlišovat generál šedivý a bývalý pan ministr Šedivý jsou to různé osobnosti a je zde pouze shoda jmen. I některá naše média to popletli. A co se týče médií měli by zvýšit svůj zájem o armádu a ne jen zveřejňovat co jim GŠ nebo ministerstvo předhodí. Myslím že mají lepší informace než naše zpravodajské služby;-D dohromady.

0/0
24.1.2008 5:58

Zla Lopata

Funguje to podivne

Pan sedivy byl na ministerstvu, ale neco s tim zacal delat az odesel. Mam pocit ze se z toho stava bezna praxe - ministri (a jini vysoce postaveni cinitele) poukazuji na neco spatneho, co se delo za jejich vlady, az potom co z postu odejdou. Defacto priznaji chybu, zavari svemu nastupci, ale jim se uz nic poradne nestane. A pro jistotu se obcas haji tim ze nic nemohli delat. K cemu je sef co nemuze nic delat?

0/0
24.1.2008 5:36

space-worm

černý, šedivý

jedna barva lepší než druhá

0/0
24.1.2008 4:57

PEPAN06

zloději

-konečně se ucho utrhlo. pan gen.šedivý se po celou dobu své kariéri choval jako p...se. Jeho nohsledové jak pánibozi na zemi doufám že vlastička jim to zatrhne a pan vrchní velitel ozbrojených sil zaujme také své stanovisko.

Ryba smrdí od hlavy to se v armádě potvrzuje dvojnásob.

Náš generální štáb kazí to co dlouhodobě budují řadoví vojáci a zapoměli si uvědomit ,že bez řadových vojáků nejsou generálové!!

                                                                             dlouholetý voják tzv.kopr

                                                                               (koncový pracovnik)

0/0
24.1.2008 4:42

Najdete na iDNES.cz