Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Historik přinesl nové důkazy o hrdinech českého odboje

"Skal a stepí divočinou, hladový a roztrhán, s puškou v ruce, s ohněm v srdci uhání vpřed partyzán..." Tolik komunistická píseň. I ona přispěla k odpudivému klišé a pomohla zapomenout na skutečné hrdiny. Dosud neznámé pohledy na české partyzány přináší nová kniha Jaroslava Čvančary Někomu život, někomu smrt.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Dr No

Skutečnost byla taková,

že mnoho "partyzánů" byli lidé, kteří utekli před stíháním za trestné činy a přežívali na úkor olupování civilního obyvatelstva a tyto lidi vystavovali nebezpečí odplaty okupntů. Jiní partizáni pod vedením sovětských velitelů si počínali vůči civilnímu obyvatelstvu podobně. Jejich "vojenské akce" , které byly z vojenského hlediska bezvýznamné, přivolávaly odvetu opět vůči civistům. Nejvíce "partyzánů" se objevilo v posledních dnech války a těsně po válce a stávali se jimi převážně lidé, kteří tím kryli kolaborantskou činnost za okupace a také zamindrákovaní úchylové, kterým dělalo dobře se zbraní v ruce terorizovat a vraždit bezbranné lidi. Tito lidé si přišli na své při nevybíravé vendetě, kterou legalizovaly takzvané Benešovy dekrety a při drancování majetku obětí těchto represí. Existovali i takoví, kteří skutečně aktivně bojovali proti okupantům, ale těchto lidí bylo mnohem míň, než těch výše zmíněných a po válce byli většinou právě tito lidé po zásluze odměněni perzekucí.

0/0
14.1.2008 22:55

danax

stejně jako za Hitlera

nebylo ani za Gottwalda moc prozíravé hovořit o účasti v partyzánském odboji...

0/0
14.1.2008 17:44

Lisen

Historik přinesl nové důkazy o hrdinech českého odboje

Článek i kniha jsou jenom další tendenční snůškou antikomunistických lží a žvástů.  Z předválečných politických stran byli v odboji daleko nejpočetněji zastoupeni komunisté a po válce do KSČ vstoupila většina odbojářů. Lidé totiž měli v živé paměti, kdo proti nacizmu skutečně bojoval a kdo se tak jenom na poslední chvíli tvářil. Stačí si jenom ověřit, kolik členů té které předválečné politické strany v odboji padlo - to by se ovšem tendenčním publicistům nehodilo do jejich antikomunistického krámu. [>-]

0/0
14.1.2008 15:49

pedol

Re: Historik přinesl nové důkazy o hrdinech českého odboje

Nesmysl. Ná základě smlouvy Molotov-Ribentropp byl až do akce Barbarossa komunistický odboj = 0. Poté byl pomocí provokatérů velmi rachle zdecimován. Ještě před tím však gestapo zdecimovalo odboj Sokolů. Oni "partizáni", kteří se po květnu 45 vyrojili a po válce hromadně vstupuvali do KSČ se často proflákli jako konfidenti a kolaboranti.  Tisíce perzekuovaných letců a frontových vojáků vědělo své. Osobně nevěřím jednostranné bolševické vymývárně školáckých mozků, ale spíš jsme dal na autentické vtpomínky mého dědy, v daném čase spojky probenešovského odbojového křídla na Valašsku.

0/0
14.1.2008 16:35

rbursik

Lisene!!!!

a tuto znáte, kdo nejde s námi je proti nám. porazit fašismus, chtělo společný boj všech antifašistických mocností a sil. Jen rodící se komunistické republiky posílaly své hrdiny na oprátku, do lágrů, uranových dolů. KSČ  podvedla a podváděla své voliče a její nástupkyně, to chce udělat znova.

Proto říkám komunistická strama Čech, Moravy a pekla je nedemokratickou stranou vedoucí k potlačování práv a svobod občana. 

Radim Buršík

0/0
14.1.2008 18:11

Deratizátor

Pokud si někdo chce udělat nezkreslený názor na

partyzánský odboj, tak můžu doporučit knížku Rudolfa Strobingera - Rudá zrada.

Pěkně polopatisticky formou románu, doloženého fotografiemi a písemnými dobovými dokumenty je tu popsáno celé závěrečné dějství partyzánského odboje. Konkrétně o "hrdinstvích" partyzánské skupiny Olga, působící právě v regionu a v době popsané v článku.

0/0
14.1.2008 14:14

nibor

Re: Pokud si někdo chce udělat nezkreslený názor na

No, od Ströbingera jsem svého času četl podobně fundovanou knížku o tom, jak A-54 byl pomalu nejlepším agentem za války. Pak se ukázalo, že poněkud dost přeháněl:-)

0/0
14.1.2008 14:25

Deratizátor

Re: Re: Pokud si někdo chce udělat nezkreslený názor na

Je tu spousta fotografií a fotodokumentace z úředních archívů. Koneckonců není takovým problémem si akce těchto lidí ověřit z jiných pramenů. Jako závěr, že hlavní protagonisté byli aktivní agenti gestapa (ne, nejednalo se o obyčejné konfidenty), kteří na konci války hleděli k zahlazení vlastních zločinů a důkazů o nich.

0/0
14.1.2008 14:29

Starý zrzavý opičák

Re: Re: Re: Pokud si někdo chce udělat nezkreslený názor na

Knížku jsem četl a mnohé její závěry podporují i tvrzení pamětníků. Bohužel člověk, který do oněch historických událostí (Salaš) mohl vnést hodně světla zemřel, aniž by za celý život o něcem blíže promluvil. Prostě mlčel jako partyzán.

0/0
14.1.2008 15:44

Jan Žižka z HK

Partyzánská brigáda Jana Žižky z Trocnova

R^R^ :-)

0/0
14.1.2008 14:02

Hekynen

Re: Partyzánská brigáda Jana Žižky z Trocnova

To byli ti frajírci s vozovou hradbou? :-)

0/0
14.1.2008 17:36

vver440

no jo morava

tam se vždycky fest bonzovalo:-)

0/0
14.1.2008 13:49

str222

Re: no jo morava

Ne ze by na tom zalezelo, ale Hriste lezi par set metru v Cechach:)

0/0
14.1.2008 13:56

Charles Boner

Re: Re: no jo morava

To máte z deště pod okap :-)

0/0
14.1.2008 15:26

foxy2

Pustili az v triasedesatem?

Ale to uz podle Jicinskeho a Pitharta u nas nebyla totalita. 8-o

0/0
14.1.2008 13:40

Jan Žižka z HK

Re: Pustili az v triasedesatem?

právě proto je pustili

0/0
14.1.2008 14:03

vymrzovac

dříve partyzánem.....

....dnes teroristou........     jaký je v tom rozdíl? Oba bojují za svobodu,ale když ji vybojuje,tak se po několika letech ukáže,že vybojoval nějakou totalitu.     Naši pisálkové by líp udělali,kdyby o tom vůbec nepsali.Sami totiž budou později označeni jako přisluhovači režimu.......:-/ tak vo co go?     jsou to jen žvásty

0/0
14.1.2008 13:39

mtis

Re: dříve partyzánem.....

Já si živě pamatuju, jak mi děda vypravoval o tom, jak se partyzání za německé okupace s oblibou vyhazovali do povětří po tržnicích a školách, aby sejmuli pár desítek civilistů, a taky jak mi popisoval prvni svobodné volby v zemi, které tehdy Gestapo uspořádalo ... :-):-):-)

0/0
14.1.2008 15:31

Hekynen

Re: Re: dříve partyzánem.....

Jojo, taky si na to vzpomínám... A zejména velmi poutavé bylo vyprávění mé babičky, jak se odpálila přímo na Zelňáku v Brně. A to prosím byla dokonce těhotná, čekala první dítě (mého strýce - nejstarší ze čtyř dětí). Barvitě popisovala, jak se rozletěla i s Fanouškem po celém náměstí... Vzali ssebou jednoho německého vojáka, další dva zranila těžce, tři lehce a jednoho urazila. Pak tam ještě zařvalo pár desítek civilů (vesměs matky s dětmi; bylo to ráno, šli na nákupy), ale když se kácí les, tak hold létají třísky...

Jak probůh může někdo napsat takovou kravinu, že dříve partyzáni, dnes teroristi...

0/0
14.1.2008 17:34

str222

Re: Re: Re: dříve partyzánem.....

Snadno. To je o uhlu pohledu. Staci si precist tehdejsi nemecke zpravy.

0/0
15.1.2008 12:35

bezik

Zhruba před třiceti lety

u nás v hospodě sedávali dva bojovníci.Jeden byl bývalý partyzán a bojoval vesměs na území Běloruska.Druhý býval příslušníkem SS Wiking.Jejich vyprávění,dokud ho byli schopni(hrozně chlastali),bylo nesmírně zajímavé.Hlavně v kontextu tehdejší doby a jejího oficiálního učení.Jejich debaty obvykle končily tím"ty vole, škoda že jsme se za války nepotkali,my bychom se určitě dohodli".

0/0
14.1.2008 13:16

sorgedoktor

Re: Zhruba před třiceti lety

Panr   Bože, to snad není možné...

Oni odsunovali lidi, kteří neměli s nacismem a politikou nic společného..

žE BY PŘÍSLUŠNÍK  ss ???

tO SI SNAD PLETETE S NĚJAKÝM   DŮSTOJNÍKEM   wERMACHTU...vOJÁK...BYLO  SNAD  STEJNĚ     ČESTNÉ POVOLÁNÍ, JAKO LÉKAŘ, UČITEL A POD.

aLE ss ??

0/0
14.1.2008 17:28

bezik

Re: Re: Zhruba před třiceti lety

Nepletu,byl to unterscharfuhrer divize SS Wiking.Co je na tom divného?Takových bylo víc.

0/0
14.1.2008 18:53

rbursik

Re: Zhruba před třiceti lety

příslušník SS, byla zasloužilá a dobrovolná na rtozdíl od wermachtu, taky za ními bylo dost smrti. Ohodlaní.

Radim Buršík 

0/0
14.1.2008 18:47

Najdete na iDNES.cz