Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Lékárníci radí, jak ušetřit: pro některé léky rovnou do apatyky

Některým poplatkům ve zdravotnictví se půjde vyhnout. Podle lékárníků postačí řídit se od ledna jejich radami. Doporučují, aby si lidé chodili pro levnější léky rovnou do lékárny. Ušetří tak 30 korun za návštěvu doktora a dalších třicet za položku na receptu. Radí také kupovat větší balení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

marmota

Kdyby blbost kvetla, ...

Kurňa, to bude v rodině "hukot", kterak to vyučtovat. Brácha felčar, sestřenice apatykářka. Tu 30, tam 30 a co ještě stojí premedikace? Pokud mne brácha nezinkasuje, hrozí mu flastr až 50K. Pokud si k sestřenici skočím třeba pro rohypnol, nyní pro stillnox (obé léky plně hrazené pacientem), abych občas zahmouřil oko, obviní jí z nezákonného šíření omamných a psychotropních látek . Ono je jasné, že z toho paralenu taklé leccos psychotroplího lze vyloužit. Záleží na znalostech a šikovnosti lučebníka. Takže, co dodat. Jenom snad něco o "rektálním otvoru", kterýžto otvor a jeho okolí, má ryze české pojmenování, které cenzor nectí.

0/0
29.12.2007 10:49

Milhaus1

konečně

už nebude nejpředepisovanějším lékem, a taky lékem za který dávají zdravotní pojišťovny nejvíc peněz, PARALEN, ale snad něco co je pro lidské zdraví mnohem potřebnější!!! Už se těším... .R^[>-]V

0/0
28.12.2007 19:54

joyFX

Re: konečně

on už je delší dobu stejně bez příspěvku pojišťovny. Ale podle snaživé paní doktorky nedávno to vypadalo, že je možná Zentivou odměňována za to, co předepíše, i když si to pacoš zacvaká sám :-/

0/0
28.12.2007 21:00

4sAd

Re: Re: konečně

Ale dřisty. Paralen je hrazen ze zdravotního pojištění cca 7 korunami.

0/0
28.12.2007 23:09

marmota

Re: Re: konečně

Kdože to v Zentivě má zastoupení? Není to náhodou konkubína pana stínového ministra zdravotnictví?  Možná se mýlím.  

0/0
29.12.2007 10:53

Svoboda slova ohoržena

abyste se z toho šetření nepodělali

:-©:-©:-©:-©:-©:-©:-©:-©:-©:-©

0/0
28.12.2007 18:33

(s)něžná žena

Báby kořenářky radí

VAŘTE SI LÉKY SAMI DOMA !

0/0
28.12.2007 17:24

Já král 1

Re: Báby kořenářky radí

Ve většině případů je pomoc báby kořenářky úspěšnější, než pomoc doktora.

0/0
28.12.2007 20:49

medick

ha ha ha

jen kupujte lidi, kupujte, lekarnici uz se tresou...

0/0
28.12.2007 14:52

StandaT

Oni můžou

Oni můžou a už dávno. Jen se jim to, jaksi, nevyplatí.

0/0
28.12.2007 13:45

Nazdar blbci

Proč zrovna do apatyky?

Vždyť spoustu léků by mohli prodávat u benzinových čerpadel a nakonec všichni hokynáři a trafikanti.

0/0
28.12.2007 13:30

65c02

Re: Proč zrovna do apatyky?

To by ovšem museli být ti hokynáři a trafikanti vybaveni tak, aby ten jejich prodej splňoval hygienické předpisy, což by pro toho hokynáře či trafikanta znamenalo natolik velikou počáteční investici, že by se mu ten prodej nejspíš nemohl rentovat.

Ale pro lidi jako jsi ty, kterým nevadí nelegální prodej, který neodpovídá hygienickým předpisům, jsou tady třeba vietnamské tržnice. Ty jsi jistě jejich věrným zákazníkem a stálým konzumentem tam nabízených léčiv, viď?!:-)

0/0
28.12.2007 13:37

SlusnyClovek

Re: Re: Proč zrovna do apatyky?

Prodávat potraviny je náročnější na hygienu. Maso musí být např. v chladu, určité potraviny se musí prodat během jednoho,dvou dnů. Což o většině léků neplatí.

Běžný léka stačí uchovávat při běžné pokojové teplotě, ne na slunci, v suchu. Lék vydrží déle než maso, nestane se mu nic, pokud do balení nenateče voda. Maso v teple zezelená, zčervaví - může jít o dosti jedovaté zboží. Takže řada potravin je citlivější na zacházení než balené léky.

Každý ví, že tady nejde o odborné zacházení, ale o monopolní prodej, který umožní vyšší ceny. I takhle hypermarkety prodávají léky - potravinové doplnky. Např. vitamíny, které nejsou vázány na prodej v lékárně. Vedle toho lékárny prodávají různé zboží hygieny - kartáčky a pasty na zuby, dentální nitě a řadu dalších. Obchod jako každý jiný.

Pokud jste psal, že práce prakt. lékaře je zbytečná a laik pozná sám, tak si spíš myslím, že práci lékárníka zastane každý prodavač. Stejně výdej tj. prodej není často věcí Magistry, ale laborantnky.

0/0
28.12.2007 13:51

Vanislav

Re: Re: Re: Proč zrovna do apatyky?

doporucuji vam aby jste si precetl normy pro skladovani a uchovani leku, to co rikate je snuska nesmyslu. Budete se divit co vsechno se musi dodrzovat pokud prodavate leciva.

0/0
28.12.2007 14:07

SlusnyClovek

Re: Re: Re: Re: Proč zrovna do apatyky?

Asi to normu znáte, já lékárník nejsem, ale teta lékárnice byla. Prý píšu nesmysly - co? Tvrdím, že skladování potravin je náročné, má dost přísné předpisy. Není pravda?? Lék má dobu expirace, leckdy mají lidé doma, zvláštní podmínky lék nemá - a musí vydržet. Jen např. oční kapky musí do lednice a vydrží pár dní. I prodej jiného zboží v lékárně jsem vidě před svátky, kartáček byl kvalitní, i pasty. Prostě prodejna jak každá jiná. I výdej léku často provádí laborantka a ne magistra, - tak co jsem psal za nesmysl? Kterou věc konkrétně?

Spíš jsem psal, co se pánu lékárníku nelíbilo. Mně se nelíbí špatný systém zdrav., kdy zlatý důl mají farmac. firmy, zvl. cizí, jim hrajou na ruku státní úředníci a politici. Pak se mají dobře lékárníci. Lékaři si už tak nevydělají, i když mají kvalifikovanější a náročnější práci. Takže tu zbyde odpad a nadšenci a kvlitní půjdou na Západ. Zdravotnictví je pro pár lidí zlatý důl, pak chybí peníze a dolují se z kdekoho.

0/0
28.12.2007 14:43

65c02

Re: Re: Re: Proč zrovna do apatyky?

Nepsal jsem, že je "práce praktického lékaře zbytečná". Pokud to tak vyznělo, tak se za to omlouvám.

Psal jsem pouze, že ani praktický lékař podle banálních příznaků většinou nerozpozná rozvíjející se nebezpečnou nemoc v počátečním stádiu a také jsem psal, že naprostá většina nemocí se nakonec ukáže jako banalita, kterou je možné vyléžit pouhým několikadenním klidem na lůžku, požíváním volně prodejných léků a konzultace s praktickým lékařem je v takovém případě zbytečná - resp. má jediný důvod - vystavení neschopenky.

0/0
28.12.2007 14:13

venomacek

Re: Re: Re: Proč zrovna do apatyky?

co se norem  týká, vanislav má pravdu. Jenom pitomá vlhkost vzduchu...

ad 2 - běžný prodavač zastane práci lékárníka v případě, že mu řeknu, co chci a on je schopen si to na etiketě přečíst. Ale rozebírat s ním dávkování, kontraindikace - přeju hodně štěstí :-)

0/0
28.12.2007 14:20

SlusnyClovek

Re: Re: Re: Re: Proč zrovna do apatyky?

Nevím, ale v lékárnách klimatizaci nemají, běžná vlhkost, běžná pokojová teplota. O existenci norem nepochybuji a nevím, jestli jsou delší normy na skladování masa nebo balených léků.

Dřív lékárníci říkali poučení pacientovi, jak brát, kontrolovali, jestli na receptu není nesmysl. Dnes to je zpravidla výdej - lékárník nanejvýš přepíše na krabičku, kolikrát brát, což ví od lékaře z receptu. Toto opravdu zvládne i lékárník s maturitou.

Dávkování u předepsaných léků určuje lékař. Lékárník by měl pouze zachytit chybu, např. nepřípustně vysoké dávkování. V reálu pouze přepíše dávkování z předpisu. I kontraindikace řeší lékař, má vědět všechny ostatní léky, co pacient bere od jiných lékařů. To neřeší a nemá řešit lékárník.

Léky na recept by měla vydávat lékárna, s tím souhlasím. Co je ale volně prodejné, to at si koupí pacient kdekoli.Má-li pak rok doma léky v domácí lékárničce (velké balení), tak supermarket by toto taky zvládl.

0/0
28.12.2007 14:35

bapchpytho

Re: Re: Re: Re: Re: Proč zrovna do apatyky?

Přesně tak, nikdo nechce, aby se např.na benzince prodávaly antibiotika na recept, ale proč musím i pro pitomý paralen nebo acylpyrin do lékárny, když zrovna teď je tam narváno šílencema,co nakupují léky do zásoby a musel bych stát půl hodiny frontu ?

0/0
28.12.2007 14:50

qydko

Re: Re: Re: Re: Re: Proč zrovna do apatyky?

Jistě, že to supermarket zvládne. Ale nikdy to dělat nebude, protože z prodeje aspirinu by neměl téměř žádný zisk. Kdyby si k němu totiž přirazil tolik, co k běžným věcem ,tak by si ho tam nikdo nekoupil. Léky, které nejsou na předpis, může prodávat skoro kdokoli, ale nikomu se to nevyplatí.

0/0
28.12.2007 17:14

kasavaros

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Proč zrovna do apatyky?

Víte, já nejsem odborník a už vůbec nedovedu předvídat obchodní politiku supermarketů. ale myslím si, že otázka "rentuje se - nerentuje se" se nedá řešit jen samostatným vyhodnocením jedné položky, ale že je třeba přihlédnout k "vedlejším efektům" a tak podobně. Například, člověk, který si půjde koupit aspirin do lékárny, si k němu nekoupí ve vedlejším (či dokonce vzdáleném) supermarketu tu lákavou tyčinku, která by ho  třeba zlákala.

0/0
28.12.2007 18:13

joyFX

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Proč zrovna do apatyky?

nikdy neříkej nikdy! V USA je naprosto běžné, že tzv. drugstory prodávají volně prodejné léky v obrovských regálech společně s prášky na praní, čaji a krémy. Takže s nějakými zvláštními podmínkami pro skladovaní to nebude tak žhavé. Pak je tam ovšem přepážka pro recepty - a tam se vydávají opravdu jen léky na recept. V USA nikdy nedostanete původní firemní krabičku. Léky vám nasypou do plastové dózičky s oranžovým uzávěrem.

0/0
28.12.2007 20:49

joyFX

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Proč zrovna do apatyky?

a ještě něco - léky jsou velký kšeft. Proto taky lékárníci nejvíc řvali, když mělo být zákonem umožněno prodávat vybrané volně prodejné léky třeba u pumpy. Takže ne že to supermarkety nikdy dělat nebudou - ony by moc chtěly! ;-)

A k tomu, že v lékárně vám odborně poradí - moc na to nesázím. Dlouhé fronty, neschopní prodavači, neochota ... naposledy mi utkvěla perla: před frontou asi 10 lidí nervózní paní prodavačka v lékárně (hodně nahlas) dědečkovi:  tohleto už se patnáct let nevyrábí, já teda nevím, co si na ty vaše hemeroidy představujete! :-©

0/0
28.12.2007 20:55

Milhaus1

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Proč zrovna do apatyky?

přesně tak to je!!!R^R^R^

Lékárníci se bojí pustit kšeft a stále se něčím ohánějí - jde o obrovský prachy, zájezdy - oficiálně nazývané týdenní školení v Alpách i s kapesným na ledovci a další "dárky a prezenty"od výrobců a distributorů léčivR^R^R^ Tohoto se těžko dobrovolně vzdává;-)

0/0
28.12.2007 22:37

4sAd

Re: Re: Re: Re: Re: Proč zrovna do apatyky?

Tenhle způsob je hlavně rozšířený v Praze. Jednání lidí v lékárnách je strašné a podle toho se chová i personál. Kdybyste zašel do nějakého menšího města, tak uvidíte kompletně jiný přístup. Navíc lidé jsou zvyklí chodit do té "své" lékárny a její personál je potom schopnější lépe poradit. V Praze chtějí lidé hned všechno co nejrychleji, kolik zaplatí a šmytec. Nemluvě o tom, že jdou pokaždé jinam.

O kontraindikacích a interakcích volně prodejných léků a doplňků ani nemluvit, protože lidi příbalové letáky nečtou (buď je to pod jejich úroveň, nebo se bojí, že tomu nebudou rozumět). Ve výsledku si pak lupnou pár paralenů, ibalginů a acylpyrinů a diví se, že jim to nezabírá, případně, že se cítí ještě hůře.

0/0
28.12.2007 23:18

HolmesS

Re: Re: Proč zrovna do apatyky?

Mohl bys třeba vyrazit někam do ciziny. V USA je to běžné, že se léky prodávají v drogeriích.

0/0
28.12.2007 14:40

Nazdar blbci

Re: Re: Proč zrovna do apatyky?

Šikulo, ty mně znáš lépe, než hygienické předpisy pro skladování Acylpyrinu a jiných volně prodejných léčiv. Nejsi sám. Takové, co vědí všechno nejlépe, oslovuji svým nikem.

0/0
28.12.2007 17:00

StandaT

Oni můžou

Oni můžou a už dávno. Jen se jim to, jaksi, nevyplatí.

0/0
28.12.2007 13:46

zab2

..

Jsem zmaten!! Poplatky jsou zaváděny kvůli nadměrným návštěvám u lékařů a přílišnou spotřebou léků. Že prý lidi mají doma celé lékárny. A teď se nám dostává rady, abychom kupovali co největší balení do foroty! Budu jim věřit jako mí modří bratři a budu je poslouchat! Každý den je to jinak, ale ať, třeba se najde zas nějaký jiný důvod k tomu, aby se mi lépe a více platilo!

0/0
28.12.2007 13:20

65c02

Re: ..

Jestli si za své vlastní peníze budeš kupovat větší balení do foroty nebo nebudeš, to je jen tvoje soukromá záležitost. To si rozhodneš jen ty sám dle svého vlastního soukromého uvážení.

Reforma se vytváření "foroty" léků, které si plně zaplatíš, nijak nesnaží omezit. Reforma omezuje pouze a jenom vytváření "foroty" z léků, které za tebe platí zdravotní pojišťovna.;-)

0/0
28.12.2007 13:34

Vanislav

Re: ..

je to velmi jednoduche. Kdyz si lek zacvakas tak si ho klidne kup metraky.

0/0
28.12.2007 14:08

joyFX

Re: Re: ..

R^R^;-D

0/0
28.12.2007 20:57

Fanatic.Dz

Já vám dám jedinou spolehlivou radu jak ušetřit

... buďte bdělí, buďte pozorní a učte se bedlivě naslouchat vlastnímu tělu, protože za léky může bez obav o své zdraví ušetřit jen ten kdo je zdravý. ;-D

0/0
28.12.2007 12:50

Vanislav

Re: Já vám dám jedinou spolehlivou radu jak ušetřit

nesouhlasim, dnes se bezne deje ze clovek s teplotou si jde k lekari pro predpis na paralen ci podobnou hloupost. Misto toho aby si clovek lehl a dva dny se potil tak se hned bezi k lekari pro antibiotika a pokud mozno co nejdelsi neschopenku.

0/0
28.12.2007 13:07

trudoch

Re: Re: Já vám dám jedinou spolehlivou radu jak ušetřit

Ano, řidiči  autobusů z toho nevyjímaje.Ty ses povedl.

0/0
28.12.2007 13:24

Vanislav

Re: Re: Re: Já vám dám jedinou spolehlivou radu jak ušetřit

tak to nam jiste vysvetlite, proc mame 2x vetsi vyber neschopenky nez zbytek Evropy. Ze by jsme byli extre nemocnym statem? Ne, kazdej jde s kazdou prkotinou k lekari a pak to dopada jak to dopada.

0/0
28.12.2007 14:10

trudoch

Re: Re: Re: Re: Já vám dám jedinou spolehlivou radu jak ušetřit

Velice snadno.Osoby samostatně výdělečně činné řeší sezoní nedostatek práce neschopenkou.Ušetří tak na na socialních,zdravotních a nemocenských odvodech a ještě něco dostanou.Věřte že vaše rada přecházet nemoci a nedat se odborně vyšetřit,by vedla nakonec k daleko delšímu a nákladnějšímu léčení,např.nemoci srdce. Jestli stačí dva dni potu a acylpirin bych také nesvěřoval amatérovi.

0/0
28.12.2007 14:48

Montaigne

souhlas

takový Růžen Pinková naslouchá svému tělu a proto furt lítá v podprdě a v lodičkách!;-)

0/0
28.12.2007 13:08

trudoch

Re: Já vám dám jedinou spolehlivou radu jak ušetřit

 Zkuste býti zdraví,bohatí,mladí,úspěšní,krásní,sexualně přitažliví,urostlí a diplomem puncovaní a nic Vám nebude chyběti.Jak je možné že to někdo nechápe???:-P

0/0
28.12.2007 13:16

Montaigne

Re: Re: Já vám dám jedinou spolehlivou radu jak ušetřit

zapomněl jsi na klíčové slovo: dynamičtí!;-D

0/0
28.12.2007 13:23

Montaigne

Asi nejlevnější bude jít

rovnou na krchov!:-/

0/0
28.12.2007 12:36

wopi

Re: Asi nejlevnější bude jít

to by ses divil, kolik dneska stojí funus:-/

0/0
28.12.2007 12:52

tojuska

Re: Re: Asi nejlevnější bude jít

To už mi může bejt ukradený, buď to zaplatí pozůstalí nebo erár.

0/0
28.12.2007 13:03

Fanatic.Dz

Radí také kupovat větší balení.....

 ....  no tak k doktorovi si pro recepty chodím pouze v případě léků volně neprodejných - logicky nemám tolik času jako důchodci kvůli slevě na acylpirinu ve výši 5Kč promrhat 3 hodiny svého času. Každopádně nápad nakupovat léky po větších baleních je vskutku unikátní. Předepíše-li mi doktor antibiotika na týden požádám ho o léky na týdny dva a tak ušetřím.  

0/0
28.12.2007 12:08

astrix

Re: Radí také kupovat větší balení.....

No, ono je to opravdu míněno jako "větší" balení, ne více balení, a zejména se to týká volně prodejných léků. A je pravda, že například balení s 20 tabletami obvykle stojí méně než dvě balení po 10.

0/0
28.12.2007 12:14

Fanatic.Dz

Re: Re: Radí také kupovat větší balení.....

S rohlíkama to tak děláš taky - máš hlad a víš, že jich sníš 5 takže si koupíš výhodné rodinné balení po 50 kusech? OMG tak to jseš dobrej konzument, zákazník a dle mého také debil. :-/

0/0
28.12.2007 12:18

freak2

Re: Re: Re: Radí také kupovat větší balení.....

A ty víš, kolikrát tě bude do roka třeba bolet hlava, budeš nachlazenej - aby jsi si mohl koupit přesně tolik kolik budeš potřebovat, inteligente?;-D:-)

0/0
28.12.2007 12:23

Fanatic.Dz

Re: Re: Re: Re: Radí také kupovat větší balení.....

Ne a právě proto nenakupuju zásoby léčiv pro případ vypuknutí epidemie, ale právě tolik kolik spotřebuji při aktuálních potížích. ;-D

Tedy na jednu stranu nám politici trvdí, že státní dotace zneužíváme, abychom na předpis fasovali nadměrné množství dotovaných léčiv (které pak skladujeme bez užitku v lednicích a posléze je vyhazujeme) a tedy že provedou kroky které povedou spotřebitele ke zvrácení tohoto trendu. A na druhou stranu přijdou lékárníci s tvrzením, že ušetříme pokud si budeme kupovat právě nadměrné množství dotovaných léčiv. Tedy stát velí hot a farmaceuti čehí - role si popřípadě obrátí, ale výsledek zůstává stejný. Rv

0/0
28.12.2007 12:35

SlusnyClovek

Re: Re: Re: Re: Re: Radí také kupovat větší balení.....

Tady je malý rozdíl. Pokud stát hradí, tak říká, nemít zásoby léků. Pokud prodává lékárník, radí větší balení do zásoby. VYsvětlení je jednoduché, peníze.

Platí obě poučky, že je škoda plýtvat léky nadbytečnými zásobami i že větší balení je levnější. Hloupé je, že poučka se neříká, protože platí, ale slouží k něčemu jinému - zdůvodnění, jak stát šetří na pacientovi či zdůvodnění k většímu obratu lékárny.

0/0
28.12.2007 12:40

Fanatic.Dz

Re: Radí také kupovat větší balení.....

Možná by pomohlo omezit maximální povolenou marži prodejců a výrobců nějakým rozumným stropen třeba 500-1000%.

 V případech některých léků se marže výrobců pohybuje v řádech desítek tisíc procent. Sice nyní asi příjde námitka drahého vývoje a klinických testů, ale mou odpovědí je - ano bohužel již nemáme koncentrační tábory kde by světové farmaceutické jedničky mohli tak jako v minulosti nakupovat lidský tovar na své experimenty. A tak se může výzkum a výroba prodražit - na což je ostatně pamatováno licenční politikou a ochranou lhůtou nového výrobku na trhu před výrobou generik.

 Btw. o maximální síle farmaceutické lobby svědčí i evropská zkušenost po konci 2.sv války, kdy Norimberský tribunál odsoudil majitele a vedoucí pracovníky velkých německých farmaceutických firem jako válečné zločince k dlouholetým trestům a konfiskaci veškerého majetku (z důvodu obchodování s lidmi za účelem klinického testování nových léčiv) aby byli tím samým tribunálem posléze omilostněni v plném rozsahu.

0/0
28.12.2007 12:16

Najdete na iDNES.cz