Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Jak zachránit život? Umělé dýchání už není v módě

Pacient je ve stabilizované poloze, co dál? Ptají se nejčastěji volající na linku 155. Pravidla první pomoci se sice v mnohém změnila, přesto lékaři říkají: Cokoli uděláte, bude to jen pro dobro zraněného.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

offf

Aktualita - samotná masáž už je oficiální doporučený postup

Jedna ze dvou světově nejvýznamnějších organizací podílejících se na zpracování doporučených postupů pro neodkladnou resuscitaci, American Heart Association, vydala v pondělí 31.3.2008 průlomové stanovisko, zásadně modifikující stávající doporučení Gudelines 2005: AHA napříště doporučuje, aby v případě spatřené náhlé zástavy oběhu laici prováděli resuscitaci pouze nepřímou masáží srdce. Dýchání z plic do plic je nadále považováno za doporučený postup jen tehdy, pokud je svědkem zástavy osoba vycvičená v provádění neodkladné resuscitace a která je dýchání z plic do plic schopna poskytnout s jistotou a účinně. Nutno dodat, že Evropská rada pro resuscitaci se s tímto stanoviskem neztotožnila, a ve svém prohlášení z dnešního rána nadále doporučuje univerzální poměr 30:2.

0/0
3.4.2008 9:05

minx

První hodnotný článek za několik posledních měsíců.

Nadpis je sice trapnej, ale pokud přitáhl mě a další čtenáře, tak splnil svůj účel. Akorát se bojím, jestli bych ty poznatky dovedla převést do akce. Mám docela silnou předtuchu, že bych v tu chvíli nevěděla ani jak se jmenuju.

0/0
11.12.2007 10:29

offf

Ad: Kdo psal ten článek?

Vážený pane, článek jsme psal já ve spolupráci s paní redaktorkou, která všechny mé připomínky akceptovala, tudíž jsem za jeho obsah odpovědný. Jen ten titulek je pravda trochu nešťastný, ale aspoň zaujme - aby to bylo přesné, spíš by tam mělo být napsáno že "většinou není až tak moc potřeba".

K Vašim připomínkám:

Ad 1) NIJAK. V popsané situaci (náhlý kolpas - prosím přečtěte si text pozorně) to nejméně několik minut není potřeba do postiženého dýchat, protože v sobě má kyslíku až dost (kam by se poděl, když postižený do poslední chvíle dýchá - ale krevní oběh se zastaví?). Dokonce se stává, že pokud budete dobře masírovat, postižený si bude dýchat třeba 10 minut sám až do příjezdu záchranky.

Pouze minimum zástav začíná dušením - i o tom je v článku zmínka - typicky to bývají třeba třeba utopenci nebo lidí kteří utrpěli úraz.

(pokr.)

0/0
6.12.2007 18:04

offf

Re: Ad: Kdo psal ten článek?

Tam je skutečně naopak podsatatné to dýchání. Těch je ale naprostá menšina (<10%) a pokud ale u těchto lidí  dojde až k zástavě oběhu, jsou jejich šance na přežití prakticky nulové. Bohužel... Takže jednoznačně když nějak optimalizovat postup, tak pro ty, kteří mají šanci - a to jsou lidé "zastavení" z příčiny zástavy srdce. A ty je potřeba HLAVNĚ masírovat.

 

Ad 2) Krutý omyl - postižený po zástavě za těch 10-15 sekund omdlí (zkolabuje), ale DÝCHÁ DÁL a dýchání teprve později postupně odeznívá - to skutečně trvá desítky vteřin! U zástav oběhu je to naproto typický jev, který pozorujeme u DRTIVÉ VĚTŠINY volání na tísňovou linku v těchto případech. Bohužel příručky první pomoci to příliš nezdůrazňují, pokud to vůbec zmiňují. Často je totiž píšou lidé, kteří zástavu oběhu na ulici v praxi v životě neviděli... Výsledkem je to, že zachránci uvidí, jak se postižený jednou nadechne, otočí ho do "stabilizované polohy" a nechají v klidu umřít.

(pokr.)

0/0
6.12.2007 18:04

offf

Re: Re: Ad: Kdo psal ten článek?

V Praze máme za posledních pět let vyhodnocených několik TISÍC hovorů na 155ku, popisujících, jak vypadá zástava oběhu. Takže myslím, že docela vím, o čem mluvím - resp. píšu. A pro Vaši zajímavist - taky výsledky resuscitací záchrankou jsou v Praze na špičkové světové úrovni, hodnoceno podle zcela standardních, mezinárodně platných kritérií (Vaše naděje přežít zástavu na ulici v Praze je cca 3-4x větší, než v průměru poblikovaných výsledků v USA)

 

Ad 3) Nevím, to je Váš subjektivní soud, snad si tam aspoň někdo něco najde. Snad aspoň infobox v dolní části článku (jak poznat zástavu a co dělat) by Vám byl srozumitelný.

 

Hezký den, Dr. Ondřej Franěk, ZZS HMP-ÚSZS

0/0
6.12.2007 18:05

j@ck

Re: Re: Re: Ad: Kdo psal ten článek?

takze uz neplati pravidlo ABC, ktere se vsichni tak peclive ucili? Airways, Breathing, Circulation?

myslim ze nekdy tento rok vysly nove smernice pro resuscitaci od WHO a nevim o tom, ze by tam nedoporucovali dychat. Myslim ze jen zmenili pomer masazi srdce k vdechum na 30:2 z 15:1

0/0
6.12.2007 18:18

notebook.r51

Re: Re: Re: Re: Ad: Kdo psal ten článek?

Panebože chlape/dámo - umíte aritmetiku na úrovni základní školy? 30:2 je 15 a 15:1 je taky 15, takže zvyšte otáčky z maxima na minimum? Pokud jsou u WHO taky takoví blbci, nedivím se vůbec ničemu. Jinak pražské záchranky i jejích výsledků při resuscitaci si hluboce vážím, jakož i informační hodnoty sdělení vlastního článku - jako systémák chápu, že není podstatné přiokysličit krev, ale dopravit ji tam, kde je toho kyslíku fatální nedostatek, tzn. do mozku. To mne nikdy nenapadlo, thnx 4 info, budu si to pamatovat, má to logiku. Díky, skutečně.

0/0
6.12.2007 21:44

j@ck

Re: Re: Re: Re: Re: Ad: Kdo psal ten článek?

Clovece, vy si zase uvedomte, ze medicina neni matematika a ze 30:2 je neco jineho nez 15:1 a ze se to neda kratit. Schvalne si poridte figurinu a zkuste si obe varianty, pak muzete rict, zda je nebo neni mezi nimi rozdil. Pokud jste nekdy zkousel resuscitovat a delal to alespon 5 minut, tak vite jaka je to drina a ze 15:1 nebo 30:2 predstavuje dost vyrazny rozdil. Rozdil to vsak neni jen z hlediska driny, ale i z hlediska fyziologie a transportu kysliku. Je rozdil udelat 30x masaz srdce a pak 2 vdechy, nez 15x masaz srdce a pak jeden vdech. Takze s tema otackama uberte, kdyz vubec nevite, o cem je rec a nic o tom nevite.

Mne osobne prijde trochu divne, ze ten clanek se snazi vyvolat dojem, jakoby dychani nebylo treba, pritom vsude v guidelinech se doporucuje.

http://depts.washington.edu/learncpr/quickcpr.html

zkuste si sam vyhledat v googlu hesla jako CPR, kardiopulmonalni resuscitace apod. Vsude se doporucuje zakladni schema ABC - Airways, Breathing, Circulation - presne v tom pora

0/0
6.12.2007 21:53

offf

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ad: Kdo psal ten článek?

Když ono ABC se tak hezky pamatuje... nicméně v situaci o které tady jde řeč - vidíte, jak najednou někdo nečekaně zklaboval a je bez sebe - platí A-C-B nebo spíš C-A-B. To, že v téhle situaci dýchání není potřeba, není dojem, ale daty podložený (a logický - vždyť ten člověk do poslední chvíle dýchal) fakt...

of.

0/0
7.12.2007 8:24

Deleter

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ad: Kdo psal ten článek?

Nezlob se, jacku, ale mám-li si vybrat americké schéma, nebo "pražské", tak z hlediska úspěšnosti si to americké nevyberu.

0/0
11.12.2007 11:05

offf

Re: Re: Re: Re: Ad: Kdo psal ten článek?

To, co zmiňujete, je základní univerzální schéma pro resuscitaci. Potíž je v tom, že je pouze skutečně základní, snažící se řešit univerzálně obě - z hlediska toho co se v těle děje zcela rozdílné - situace (primární zástava dechu x primární zástava oběhu). Chcete-li poskytnout OPTIMÁLNÍ pomoc, je potřeba přemýšlet o tom, k čemu došlo a reagovat OPTIMÁLNĚ, ne UNIVERZÁLNĚ.  Ony "doporučené postupy" mají ve skutečnosti (podle toho kdo je vydal) cca 200 stran velmi odborného textu, kde se tohle všechno probírá... jenže to celé moc lidí nečte a neučí a z celé té knihy pak zbývá to jediné schéma...

Technická poznámka: nová doporučení vyšla v roce 2005 a vydalo je rukou svornou a nerozbornou několik světově významných organizací zabývajících se resuscitací - z těch nejvýznamnějších to byly European resuscitation council a American heart association.

of.

0/0
7.12.2007 8:00

notebook.r51

Re: Re: Re: Ad: Kdo psal ten článek?

Pane doktore, proč nekřičíte víc, aby se nepropagovaly bezduché nesmysly á la 112 "s nasazením života" ale aby vaše věcné a užitečné rady, které skutečně mohou zachránit lidi, byly slyšet hlasitěji? Hluboce si vážím všech lidí na našich národních tísňových číslech, jako technik okolo záznamu o tom něco vím...

0/0
6.12.2007 21:51

biofyzik

proboha kdo ten článek psal???

1. Umělé dýchání není v módě??? A jak sakra zajistit ventilaci plic při absenci spontánního dýchání???

2. člověk se zástavou srdce nepřestane dýchat do 2 minut ale asi za 15 sekund

3. článek je naprosto zmatečný, nedává žádný návod a může jen veřejnost dezorientovat a příštím obětem tak uškodit.

Přizvětě si prosím příště odborníka, aby shlédl konečnou podobu článku než na vás někdo podá trestní oznámení za obecné ohrožení.

0/0
6.12.2007 11:01

kotatkoxxl

Re: proboha kdo ten článek psal???

Ty nevíš, že se záchrana života stává módním trendem a způsob diktuje paní Móda 8-o

Díky reformě přibude pár bezdomovců a pár z nich bude umírat na ulici, jelikož na léky a bydlení nebude mít. Ne každej je ochoten jít žebrat na úřad a o dávky, někteří mají svou hrdost. Tady v rámci reformy prý nebude v módě nejen umělé dýchání, ale ani masáž srdce nebude patřit k módním trendům Rv

Náklady na léčení by byly prý moc vysoké a důchodu je prý taky škoda pro takové lidi :-/

0/0
6.12.2007 13:17

Hekynen

Nadpis článku

...a ten nadpis článku je opět ukázka novinářského "mistrovství" yhojte...

0/0
6.12.2007 10:12

slatin

Nejlepší je hned začít shánět nejbližšího truhláře

na rakev...

0/0
6.12.2007 9:17

slatin

Re: Nejlepší je hned začít shánět nejbližšího truhláře

sorry

0/0
6.12.2007 9:19

anča kurníková

ještě by se mělo ve článku

zdůraznit, že mírně zaklonit hlavu neznamená podložit ji polštářem apod., jak to lidé s oblibou dělávají. doma jsem to mnohokrát zdůrazňovala a ve chvíli, kdy můj vetchý tatík uklouznul na schodech a byl v bezvědomí, tak moje pořádkumilovná matka nelenila a podložila mu hlavu novým čistoskvoucím anatomicky tvarovaným polštářem...prý proto, aby ho hlava netlačila a leželo se mu dobře...doktor ze záchranky ji nepochválil

0/0
6.12.2007 9:13

Zazie

Dýchání z polic do plic

bych taky vynechala, kde vzít honem police.

0/0
6.12.2007 8:34

Pan Navratil

Re: Dýchání z polic do plic

Přece u jiřího rozehnala, máš tam na to kontextovou reklamu.

0/0
6.12.2007 9:11

Nedobrota2

No já bych se prvně zeptal...

zda postižený volil Paroubka !;-D  Jesli jó, tak bych mu vzduch z plic vycucával !  ;-D

0/0
6.12.2007 8:07

Mak1

Re: No já bych se prvně zeptal...

a co kdyby řekl, že volil Filipa ?;-)

0/0
6.12.2007 8:47

vajmi

masaz

Pocet stlaceni 100 krat za minutu?8-o Neni to nejak moc, pani redaktorko?

0/0
6.12.2007 8:00

jarmilprdel

Re: masaz

kdyz si uvedomite, ze to je 30staceni/2nadechy v pomerne rychlem sledu, tak je to 100-120stlaceni ... zkuste tohle delat 15minut, clovek je uplne hotovy

0/0
6.12.2007 8:05

Hekynen

Re: Re: masaz

Ale není hotový... Z vlastní zkušenosti můžu říct, že v tu chvíli nevnímáte únavu, zimu, ani čas, prostě nic.  Nevím, jak dlouhu jsem masáž dělal (kolegyně "dýchala"), prostě dokud se nám maník "nevrátil" (sejmulo ho na kole auto). Teprve pak jsem si uvědomil, že venku mrzne a já jsem v tričku (vyběhli jsme ze společenské akce)...

0/0
6.12.2007 10:10

jarmilprdel

Re: Re: Re: masaz

myslel jsem to obecne. je nam oboum jasne, ze jiny vykon poda statnejsi chlap a jiny modelka. zavisi to hodne faktorech, uz bylo x pripadu, kdy i zdravotni sestra v tehle situaci byla v soku a nedokazala pomoct. a pravda jsou i druhe poly teto situace, jak popisujete vy.

0/0
7.12.2007 7:28

vejpuste

Re: masaz

Nema cenu se dohadovat, jestli 100, 120 nebo 60. Stejne nebudete mit cas to stopovat a pocitat. Dulezite je zacit a cokoliv je lepsi nez nic.

Doporucovanych 100 je proto, ze neprima srdecni masaz je samozrejme mene ucinna nez normalni funkce srdce. A mozna i proto, aby lidi vedeli, ze musi opravdu zabrat.

Zkuste si to nekdy chvili na Andule a zjistite, ze po chvili budete mit dost. Ale stres da nastesti vetsinou cloveku silu, kterou by v klidu nenasel.

Snad to nikdy nebudeme potrebovat, ale je dobre byt pripraven.

Libor

0/0
6.12.2007 8:05

dr. John Zoiberg

Re: masaz

Není to moc, je to přesně tolik, kolik se doporučuje. Efektivita nepřímé masáže je poměrně nízká, je potřeba "natlakovat" oběh natolik, aby se prokrvil mozek. I proto se prodloužila doba mezi dechy (nyní 30 stlačení), protože těch 5 nestačilo k dostatečné perfuzi mozku. Doporučené postupy to zatím neuvádí, ale diskutuje se o tom, že v některých případech se poměr stlačení/dechy ještě zvýší, případně se dechy zcela vypustí.

Čili pokud Vám bude eklhaft do nějakého pozvraceného santusáka dýchat, nenechávejte ho kvůli tomu zcela napospas - docela slušně mu pomůžete aspoň tou masáží (ale musíte dost rychle a dost hluboko, hodně lidí se bojí pořádně zatlačit).

0/0
6.12.2007 9:03

kotatkoxxl

Re: Re: masaz

jj, pamatuju, že nám kdysi na kurzu říkali, že je třeba volit cestu menšího zla - raději víc zatlačit a zlomit pár žeber než s opatrností nechat člověka umřít. Stejně raději poskytnout pomoc i s rizikem otravy krve než nechat kvůli "čistotě a sterilitě rány" člověka např. vykrvácet

0/0
6.12.2007 9:41

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.