Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Putinovo Rusko: z mlhy do mlhy

Když sotva vzniklé komunistické Rusko počátkem 20. let navštívil legendární H. G. Wells a měl možnost se po tajemné zemi porozhlédnout a mluvit s Leninem, pojmenoval svou knihu črt a úvah "Rusko v mlze". Přestože dnešní Rusko se jeví racionálnější a srozumitelnější, jeho perspektivy jsou přísně vzato stejně nejasné, jako tomu bylo na úsvitu bolševické říše.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Leto_Atreides

Nejlepším vládcem Ruska za posledních 100 let byl asi Jelcin

Ten měl ovšem narozdíl od Putina v ekonomické sféře neobyčejnou smůlu. Zdědil nefungující podnik a ze všech svých (s lety rapidně ubývajícíh) sil se snažil minimalizovat následky škod, které velké ruské zemi nadělali přestárlý aparátčík Brežněv a po něm nerozhodný Gorbačov. Už nešlo znovu "utáhnout šrouby" a zavést reformy kupř. podle čínského vzoru - tedy nejdřív postupně liberalizovat ekonomiku, pak uvažovat o demokracii. Lidé si zvykli na svobodu slova; represivní aparát byl demoralizovaný a oddaný komunistům starého střihu, ne reformátorům. Ve vzduchu visela občanská válka. Boris Jelcin si nemohl dovolit bojovat zároveň se stále ještě mocnou komunistickou stranou, bolševickým Nejvyšším Sovětem, gubernátory, KGB, veliteli armádních okruhů a ještě s nově vznikajícími skupinami oligarchů. Ano, Jelcin chlastal, dopustil se mnoha chyb a nejednou udělal své zemi ostudu. Byl to velký státník, ale taky jen člověk.

0/0
21.12.2007 14:33

Leto_Atreides

Pokračování

Vyčítám mu dvě věci: 1) Čečenskou válku; je asi zbytečné to dále rozvádět. 2) Politiku bral velmi osobně. Proto odmítnul pomoc mnoha vysoce kvalifikovaných lidí prostě jen proto, že dříve pracovali pro Gorbačova, jehož nenáviděl. Každopádně ale dovedl odejít ze scény včas a za svoje omyly se Rusům omluvil. Čest jeho památce.

0/0
21.12.2007 14:34

Pilát

Putin

Putin je obycejny podvodnik  ;-D;-D;-D

0/0
3.12.2007 19:52

Jerry97

Vladimír Putin je dneska.....

.....nejpopulárnější & nejoblíbenější hlava státu na celé zeměkouli. Ruská mládež ho zbožňuje, a většina starších Rusů ho taktéž mají rádi .  ........  Přestovšak, většina Čechů ho rádi namají, a pořád ho pomlouvají.  Proč??  Hmm???   ....   Jonathan Swift mi to vysvětlil takto:

"Když se na světě objeví opravdový génius, poznáto ho podle toho, že se proti němu spiknou všichni hlupáci." R^

0/0
30.11.2007 20:39

Karlik1266

Podle meho

Ma ted Rusko cas se ozbrojit a vyvynout Ekonomiku,vsichni pozoruji USA a co delaji.Rusko v blizke budoucnosti bude zase velmoc protoze maji prirodni bohatsvi.Muze zase prijit cas kdy Ruske Tanky burcuji Prahou..

0/0
30.11.2007 20:16

nnattalli

Re: Podle meho

a kdo za ne bude makat aby to vytezili?;-D;-D;-D

0/0
30.11.2007 20:42

pedol

Rusko má stále blíže k Asii než k Evropě

Rusko je mocností hlavně díky politice zastrašování vyspělými zbraňovými arzenály, především těm jadernými, mnohdy z uranu vydrancovaného za totáče z českého nerostného bohatství.

Rovněž díky raketovému vzestupu cen ropy a plynu. Např. oproti r.2000 vrostly jejich inkasa za prodej tohoto zboží s miniální přidanou hodnotou na čtyřnásobek. Bez tohoto by doopravdy byli rozvojovou zemí s mizivým exportním potenciálem zmítajícím se v sociálním rozvratu.

0/0
30.11.2007 12:06

pedol

Re: Rusko má stále blíže k Asii než k Evropě

Dalším faktem je, že kdo má v Rusku dostatek rozumu a prostředků mizí z jejich potěmkinského superstátu do zemí "dekadentních západních demokracií". Navíc díky katastrofální natalitě Rusko vymírá a zároveň se islamizuje prokazatelně rychlejším tempem než západní Evropa. Kreml v duchu paktu Molotov-Ribentropp směřuje zemi k budoucímu rozvratu paktováním se s komunistickou Čínou či islámskými totalitními režimy a nebude to Západ, kterému již tradičně vyhrožují, kdo je nakonec pohltí. Sibiř je již řadu let kolonizována rostoucím přílivem čínských migrantů a za tu asi Rusko zaplaceno nedostane, jako kdysi dostali zaplaceno za Aljašku.

0/0
30.11.2007 12:06

mayqo

Vidim, ze se tady mota vic volu nez je zdravo

ze, Fidele ;-D;-D;-D

0/0
30.11.2007 11:34

pečlivý čtenář

Článek narvaný lží

1) CHruščev byl reformátor, díky němu mohlo u nás proběhnout pražské Jaro. Bohužel jako realtivně dobromyslný děda si nepohlídal záda.

3. světovou chtěli vyvolat USA. Argumentovat tím, že to byla reakce na rakety na kubě js snadné tím, že Rusko bylo ohrožováno raketami v Turecku. Kdyby nebyl v Kremlu rozumný Chruščev, tak už nejsme.

2) Brežněv byl čistý stalinista, tj. jako stalin věřil jen v sám sebe. Akorát už doba nepovolovala hromádné zabíjení a kult osobnosti.

3) Gorbačev byl upřímný a hodný člověk. Takový bohužel nemá v povaze sychrovat si záda - v SSSR měl 2 tábory nepřátel zatvrdlé komouše, kteří mu neodpustili oslabovní agrese a zavádění nových pořádků a dravé mladé pravičáky, kteří zjistili, že do prava přes střed to Gorbi v žádním případě sunout nehodlá.

0/0
30.11.2007 11:12

pečlivý čtenář

Re: Článek narvaný lží

4) Jelcin byl stalinista. Ovšem velice rychle pochopil, že USA se v politickém chaosu postaví na stranu liberálů a tak přešel. Pomocí peněz z USA a hrou na nacionalistickou notu(Rusku bude bez ostatních států lépe) přesvědčil ruské generály na svou stranu a provedl úspěšný puč. Následujích 8 let to byla čistá diktatura kapitalistů. Moc jednotlivých oligarchů byla za hranicí moci feudálních pánů nejtemnějšího středověku.

5) Putin byl Jelcinem vybrán, protože se zdál bez ambicí(zde má článek pravdu, díky nezájmu o politiku, vypadala jako Tabula Rasa). Ovšem Putin jelcina zradil. Jediné co zachoval v ústní dohodě mezi nima bylo, že Jelcina nenechá zabít ani trestat. Ostatně neměl důvod, Jelcin, který byl u mužiků pro svůj alkoholizmus a nevypočitatelné chování, stejně jako na neskrývaný verbální nacionalizmus oblíben, dělal putinovi u těchle dementů reklamu.

0/0
30.11.2007 11:17

pečlivý čtenář

Re: Článek narvaný lží

Putin se však zakousl do oligarchů, nejprve je zbavil gubernií, pak když zřel že Ruští voliči jsou laciné děvky, tak zakázal jejich přímou volbu. Fyzicky je začal likvidovat a jejich majetky, které si nakradli brát zpět.

Díky tomu získalo Rusko nejen kontrolu nad svými zdroji, ale také finanční rezervy, které Putin začal vrážet do racionalizace výroby, hi-technologií a nákupu zahraničních podniků. Ostatně systém, kdy stát vlastní podniky, ale řídí je schopní manažeři, kteří nejsou dosazování volbou politiků, ale výběrovými řízeními Putin nevymyslel. Okopíroval to od nejvyspelějších ekonomik světa(Lucembursko má díky nejdále dotažené této strategii neuvěřitelný HDP).

Vývoz nezpracovaných surovin z ruska dnes tvoří jen 28% jejich zahraničně-obchodní bilance. Další část této bilance tvoří zbraňové a kosmické systémy, jaderné technologie, vysocevýkonné elektronické a elektrické součástky, plasmové technologické aplikace, je také největším vývozcem HTS(souvisí s nalezišti vzácných kovů).

0/0
30.11.2007 11:29

pečlivý čtenář

Re: Článek narvaný lží

A to je samozřejmě začátek. Putin se rozhodl jít cestou evoluce a ne revoluce, proto mu to tak dlouho trvá. Na druhou stranu tak zajistil, že demokracie v Rusku nakonec vznikla. Ono totiž nelze považovat za demokracii systém, kde si je možné hlasy voličů koupit za zlé peníze(předtím ukradené nebo ze zahraničí) na základě jejich obecné chudoby.

Kapitalistická demokracie alá USA je opravdu vhodná jen pro bohaté země. Umíte si představit, jak by to dopadlo, kdyby putin nechal volný průběh opozici? USA by si Rusko mohla koupit. Investice v řádu 500 miliard USD by američanům zajistilo ovládnutí Ruska loutkovou vládou a je to mnohem levnější, než ukrást Rusku surovinové zdroje pomocí potenciální války.

Ostatně to jak málo stačí na ovládnutí postsovětských zemí pomocí peněz se ukázalo v barevných revolucích.

0/0
30.11.2007 11:30

zpravodajec007

Re: Re: Článek narvaný lží

Jojo, to jsme názorně viděli v Maďarsku 1957 při potlačování tamějšího pražského jara, jaký to byl reformátor a dobromyslný děda.

Jestli ono to není spíš tak, že po hrůzovládě Stalina by i Pol-Pot vypadal jako reformátor. ;-)

0/0
30.11.2007 18:30

Fidel Castro v plne sile

at je putin jakej chce

rusko vytáhl z Jelcinových sr/aček a hodně mu pomohl...jsem rád, že je rusko stabilní zemí co plní své závazky a ne zemí, kde vládnou různé skupinkyR^ Díky PutineR^

0/0
30.11.2007 10:31

zpravodajec007

Re: at je putin jakej chce

baže ... kde místo několika různých skupinek vládne skupinka jedna sdružená kolem jednoho absolutistického vládce. :-/

0/0
30.11.2007 18:33

Fidel Castro v plne sile

je logické, že mají fašisti se silným ruskem problém

:-)R^R^

0/0
30.11.2007 9:45

captain cook

Re: je logické, že mají fašisti se silným ruskem problém

bolsevici vidi fasisty vsude a ve vsem - i v pripadech, kde se vubec o fasisty nejedna ...tohle je jenom takova typicka reakce bolsevika, ktery se snazi odpoutat pozornost od nich jaka jsou svoloc:-©Rv

0/0
30.11.2007 9:50

Fidel Castro v plne sile

Re: Re: je logické, že mají fašisti se silným ruskem problém

argumenty máš?:-)

silné rusko je fajn, drží fašisty na uzdě:-)R^

0/0
30.11.2007 9:53

František Koudelka 4.Kyju

Re: Re: Re: je logické, že mají fašisti se silným ruskem problém

Tak proto jezděj ruský náckové dělat bordel na Letnou.

0/0
30.11.2007 9:59

Pan Navratil

Re: Re: Re: Re: je logické, že mají fašisti se silným ruskem

Ruský náckové dělaj bordel všude, stejně jako němečtí, angličtí, polští, čeští, američtí a papuánští.:-)

0/0
30.11.2007 10:09

captain cook

Re: Re: Re: je logické, že mají fašisti se silným ruskem pro

Jasneze mam argumenty a padne. Jeste si dodnes pamatuji jak nam za totace ve skole lili do hlavy o fasistech a zapadonemeckych revansistech a snazili se oblbit cely narod. Bohuzel se jim to u nekterych povedlo.

Umyslne v nas udrzovali nenavist protoze vedeli, ze lidska natura potrebuje porad nekoho nenavidet. Komousi vedeli, ze pokud se jim podari usmernit lidskou nenavist smerem na zapadni Nemce, budou 1) dederoni brani jako ti "hodni Nemci" a Hitlerovy obeti, prestoze Prusaci a dalsi z vychodnich oblasti Nemecka byli z Nemcu ti nejzurivejsi. Zapadni Nemci budou videni jako pricina vseho zla.

2) to nejhlavnejsi: lidi , kteri jsou zaneprazdneni nenavisti vuci fasistum a nemeckym revansistum nemaji cas si uvedomit, ze swinarny delane bolseviky jsou nemlich to same jako fasisti. V praxi neni mezi bolseviky a fasisty zadny rozdil. Zato ale narod oblbeny pripominkami nenavisti k fasistum a Nemcum nema prilezitost samostatne uvazovat a nenavidet komouse a Rusaky, za zverstva jimi pachana.

0/0
30.11.2007 10:22

Pan Navratil

Re: Re: Re: Re: je logické, že mají fašisti se silným ruskem

Máš naprostou pravdu.

Takže, jak na tebe působí současná propaganda, snažící se ze všech sil očerňovat muslimy?

0/0
30.11.2007 10:23

Fidel Castro v plne sile

Re: Re: Re: Re: Re: je logické, že mají fašisti se silným ruskem

tak jak neokons předpokládají u jednoduchých jedinců...nenávidí jeRv

0/0
30.11.2007 10:29

captain cook

Re: Re: Re: Re: Re: je logické, že mají fašisti se silným ru

muslimove se maji posuzovat podle svych cinu. Jsou muslimove slusni, snasenlivi a tolerantni vuci jinym viram...a  jsou muslimove, kteri jsou toho nazoru, ze Allah jim dal licenci vybit neverici psy.

Muslimove ve svych zemich ocekavaji, ze se neverici podrobi jejich zakonum - viz priklad te britske ucitelky. Ja zas pro zmenu ocekavam, ze muslimove, prave tak jako nemuslimove budou respektovat zakony me zeme, kdyz tady budou chtit zit.

0/0
30.11.2007 10:48

Fidel Castro v plne sile

Re: Re: Re: Re: je logické, že mají fašisti se silným ruskem pro

"Umyslne v nas udrzovali nenavist protoze vedeli, ze lidska natura potrebuje porad nekoho nenavidet."...tesat do kamene...měl byste se chytnout za nos a přestat se sžírat nenávistí k rusku...přes tu nenávist nevidíte fašisty v USA(okupace, války, propaganda, lži, touha být vládcem světa apod.)...já žádná putinova zvěrstva nevidím, za to vidím zvěrstva vlády USA...jsou toho plné noviny - vy je tedy nevidíte?

0/0
30.11.2007 10:26

captain cook

Re: Re: Re: Re: Re: je logické, že mají fašisti se silným ru

No jasne, bolsevik Putinova zverstva neuvidi, protoze je k nim slepy;-D;-D

0/0
30.11.2007 10:34

Fidel Castro v plne sile

Re: Re: Re: Re: Re: Re: je logické, že mají fašisti se silným ru

důkazy máš? já mám:-)

vím že nemáš fašoune...otevři oči a nech nenávist někde jinde:-)R^

0/0
30.11.2007 10:37

captain cook

Re: Re: Re: Re: Re: je logické, že mají fašisti se silným ru

a kdyz mluvim o zverstvech pachanych bolseviky..kdepak se asi Putin ucil? Jako vysoky dustojnik KGB mel za sebou skolu sahajici do minulosti k Dzerzinskemu, Stalinovi atd.:-©RvRvRv

0/0
30.11.2007 10:42

Fidel Castro v plne sile

Re: Re: Re: Re: Re: Re: je logické, že mají fašisti se silným ru

no a? je mi to fuk, žádná zvěrstva rusko nepáchá:-)

0/0
30.11.2007 10:47

captain cook

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: je logické, že mají fašisti se s

bud jsi bebec od prirody nebo mas dokonale vymyty mozek...nebo jsi za tuhle propagandu bolseviky placen;-)

0/0
30.11.2007 10:50

Fidel Castro v plne sile

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: je logické, že mají fašisti se s

argumenty nemáš?

0/0
30.11.2007 10:57

captain cook

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: je logické, že mají faši

jsi jak ohrana gramofonova deska, fpideli. Argumenty ti byly dany, ze je nerozeznas, to je tvuj problem. Potrebujes silnejsi brejle? Co se ale da jineho cekat od profesionalniho bolsevickeho provokatera:-P

0/0
30.11.2007 11:01

Fidel Castro v plne sile

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: je logické, že mají faši

pořád čekám na ty ruské zvěrtstva...nic nevidím asi jsem fakt slepej:-/

0/0
30.11.2007 11:05

zpravodajec007

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: je logické, že mají faši

Co takhle pro začátek vraždění odpůrců a nepohodlných lidí? Litviněnko, Politkovská, nic?

Mučení a vyvražďování civilistů v Čečně, nic? Vyhazování paneláků s vlastními lidmi do povětří, aby bylo možno rozpoutat další kolo kampaně proti Čečencům, taky nic?;-)

0/0
30.11.2007 18:40

Júlinek šíšal

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: je logické, že mají faši

to víš, někomu stačí jen zhn ... a ani je nemusí najít ... někomu holt ne ...   to máš  podobné tomu, že jen někdo může být tak hloupý jako ty :-P

0/0
21.12.2007 15:01

Júlínek šíšal

Nekvalitní alkohol zabije každoročně tisíce Rusů

http://www.novinky.cz/clanek/88911-nekvalitni-alkohol-zabije-kazdorocne-tisice-rusu.html  :-©

 

0/0
30.11.2007 6:22

tenisovejloket

Re: Nekvalitní alkohol zabije každoročně tisíce Rusů

tak to nemaj chlastat

0/0
30.11.2007 10:01

Richard.I Lví srdce

v Bohnicich uz vsichni spi jen ja ne

ja mam Vancouver cas 14:48 ;-)

0/0
29.11.2007 23:48

svizzero

Z Jelcinova rozvratu a rozkradani do Putinova rozkvetu

Clanek je tendencni a nepravdivy.Putin vyvedl Rusko z Jelcinova chaosu kdy se neplatily ani pense ani platy statnim zamestnancum a nefungovaly statni struktury od policie az po armadu a Rusko jako stat se rozpadalo..Pro Vasi informaci podle udaju Rusu ma Rusko pri soucasne urovni tezby ropy a plynu objevene tezebni zasoby na 450 let !!!A to se nemluvi o ostatnich strategickych surovinach jako uran, diamanty, palladium a jine. Proto ten zajem USA o stav demokracie v Rusku. Jinak by po nem ani po demokracii tamtez ani nevzdechly. Alternativa Putina je totalni rozvrat a druha VRSR..Takze uz i pro nas klid  nezbyva nez doufat, ze se Putin a jeho team u moci udrzi. Kdyz nic jineho bude Rusko solidnim statem platicim sve zavazky a o nic jineho nikomu ani nejde s vyjimkou USA ,ktere by rady ruske prirodni bohatstvi vyplundrovaly coz jaksi za Putina nejde! ;-€

0/0
29.11.2007 23:08

captain cook

Re: Z Jelcinova rozvratu a rozkradani do Putinova rozkvetu

a kdo rika, ze co dela Putin neni druha VRSR? Prozatim se to moc podoba navratu k esese-ser:-©....vcetne Putinova nahledu na byvale sovetske kolonie v Evrope;-€:-©Rv, ktere by rad zase dostal pod svuj vliv. Polibit nam(Y)

0/0
30.11.2007 3:13

Fidel Castro v plne sile

Re: Re: Z Jelcinova rozvratu a rozkradani do Putinova rozkvetu

je fajn, že rusko fašisty sere:-)R^

0/0
30.11.2007 9:46

František Koudelka 4.Kyju

Re: Re: Re: Z Jelcinova rozvratu a rozkradani do Putinova rozkvetu

Rusko spíš fašouny plodí.

0/0
30.11.2007 10:00

poslanec_termit

Re: Re: Re: Re: Z Jelcinova rozvratu a rozkradani do Putinova rozkvetu

pŘESNĚ TAK

0/0
3.12.2007 19:34

baronfonlempl

Panáčkům se nelíbí,

že Rusko je za Putina svébytné, chtěli by toho šedivého opilce, já vím...

0/0
29.11.2007 22:49

modrá šlápota

Re: Panáčkům se nelíbí,

úplně přesný odhadR^R^R^R^

0/0
29.11.2007 23:03

Yaroukh

Re: Re: Panáčkům se nelíbí,

jste politováníhodní a hlavně krátkozrací ťulpasové

0/0
29.11.2007 23:48

modrá šlápota

Re: Panáčkům se nelíbí,

On ten Putin by možná odmítl i US základnu u Moskvy.Prase bolševistický.:-(:-(:-(:-(

0/0
29.11.2007 23:07

tim340

Re: Re: Panáčkům se nelíbí,

kdyz jsme tak u tech raket. Nedavno jsem cetl docela dobry vtip - nevim, uz kdo to byl, ale prikladam:

"studii o skodlivosti radaru jsem uz cetl, ale jeste jsem necetl studii o skodlivosti raketoveho utoku"

0/0
30.11.2007 0:28

mtis

Re: Re: Panáčkům se nelíbí,

Momentálně odmítá základnu v ČR, tj. ve státě, který jím teprve nedávno přestal být okupován. Ať laskavě zkouší své gubernátorské fígle chvíli na někom jiném ... a ty laskavě též ...

0/0
30.11.2007 4:12

Najdete na iDNES.cz