Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Gripeny sledovaly letoun s radioaktivním materiálem

České stíhačky Gripen sledovaly minulý týden íránský dopravní letoun, který letěl přes území České republiky. Na palubě měl údajně radioaktivní materiál. Letadlo bylo ve vzdušném prostoru pod nepřetržitým dozorem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

barbudo

No myslím, že teď už to ledadlo jistě někde přistálo ...

... a už se jistojistě ví, co vezlo a co ne ...

... a to nám taky někdo unikne?

0/0
14.11.2007 20:36

str222

dobra akce

"Dopravní letadlo íránské společnosti letělo přes české území minulý čtvrtek. Na údajný náklad radioaktivního materiálu na palubě upozornily americké zpravodajské služby."

No sice tam nic nebylo, ale je to iransky, tak nam tu ten radar postavte. To musel mit v CIA nekdo noc, ze vymyslel takovou ubohost.

0/0
14.11.2007 15:23

efx.efx

zahranicni media

jak je mozne, ze na slovensku a v nemecku neni v mediich o teto veci ani zminka???

0/0
13.11.2007 11:18

Bůh Nejvyšší (9)

Včera tu nějaká tupá pisálková psala

"Jen víc úniků informací". Tak asi proto.

0/0
13.11.2007 12:00

Needle

Nevinná hláška...a hned tu máme titulky, které se hodí

A to, co bylo na palubě....na to se historie neptá:-P

0/0
13.11.2007 9:29

Norkey

...

už je to tady, Írán zaútočil! :-©

0/0
13.11.2007 8:58

Feo

Aha, oni nevěděli

Situace nebyla podle Čírtka vyhodnocena jako vážná a ministerstvo

obrany původně o akci ani nevědělo. Celou operaci totiž řídilo

velitelství NATO v německém Ramsteinu.

K čemu je pak dobré ? Jak probíhá velení? Z Ramsteinu ? Jakou roli má velitelství letectva a  genštáb???

0/0
13.11.2007 8:53

Andee

Re: Aha, oni nevěděli

Myslim, že je jen dobře, že o tom naše ministerstvo nevědělo... tam sedí experti, co prostřelujou nádrže apod. ;-D

0/0
13.11.2007 9:14

Feo

Re: Re: Aha, oni nevěděli

Tak to jsem si neuvědomil. Je to asi opravdu lepší. Škoda jen těch   40 miliard.

0/0
13.11.2007 9:27

QT1

Re: Aha, oni nevěděli

To teda taky nechápu. Pochopím, že když přijde z Rammsteinu pokyn, že mají startovat stíhačky v rámci urgentní operace NATO, tak nejdřív odstartují a až pak velitel letiště shání gen. štáb a ten pak hledá Vlastičku a mezitím operace sil vyčleněných pro operace NATO proběhne. Ale v tomto případě to letadlo bylo sledovaný asi už od Turecka nebo pokud by letělo přes Ukrajinu, tak stejně Rumuni museli být ve vzduchu a hlídat si prostor, takže informace u nás musela být nejméně 1,5 hod přes startem Gripenů.

I když umím pochopit velení v Rammsteinu, že vzhledem k možnostem utajení nám to nechtělo říkat vůbec, předpokládám, že ani teď nejsou nadšení z toho, že jediný noviny v Evropě co o tom píšou jsou v ČR...

0/0
13.11.2007 10:05

nemereth

Re: Re: Aha, oni nevěděli

Stejně jako ministr vnitra nemusí vědět o policejní sledovačce drogových dealerů, nemusí vědět ministryně obrany o sledování íránského letadla. Od toho jsou jiné osoby v rámci stanovené struktury, např. velení letectva, generální štáb (analogicky šéf policejního odboru, policejní prezídium).

0/0
13.11.2007 10:48

QT1

Re: Re: Re: Aha, oni nevěděli

Pokud bych byl ministrem obrany a naše armáda prováděla podobnou operaci a já bych o ní nebyl informován, tak nejdřív budou padat hlavy a pak odstoupím.

Protože kdyby si Iránci stěžovali přes svou ambasádu a obrátil se na mně premiér, prezident nebo ministr zahraničí, tak bych jim měl poskytnout odpověď co se děje a ne to teprve začít zjišťovat.

Kromě toho to pochopím, když se takových operací u nás bude odehrávat tři denně. Ale ne jedna za měsíc a zrovna týkající se Iránu, se kterým nejen my, ale celý svět intenzivně diplomaticky komunikuje. Protože i takovéto sledování civilního letadla je možné považovat za provokaci.

Sledovačka drogových dealerů je něco jiného. Pokud by ale do toho byl zapletený i iránský velvyslanec, pak by to měl ministr vnitra vědět.

A nemluvím tady o velení akci, ale o informování nejvyšších míst. Protože tady fakt nejde o doprovod cessny, co vletěla do bezletové zóny...

0/0
13.11.2007 13:03

cejkis

Re: Re: Re: Re: Aha, oni nevěděli

A myslíš, že naše ministrině obrany ví, co je to NATINDAS? ......

0/0
13.11.2007 19:39

QT1

Re: Re: Re: Re: Re: Aha, oni nevěděli

Asi bych ji z toho nepodezříval...:-/

0/0
14.11.2007 0:02

Feo

Re: Re: Re: Aha, oni nevěděli

Nemerete to je demagogie.

Tady šlo o to, že sem delší dobu něco letí a neví o tom GŠ, ale přímo z Rammsteinu umí tedy zcela utajeně zvednout  stihačku z českého letiště. Jak to asi vyhodnotila PVOS ?Pokud vím, to nebylo ani ve VS a velelo se prostřednictvím VO.

Jiná situace je u sledování osob, to je operativní akce specifického  charakteru a ne   doprovod/nedoprovod íránského letadla. Mimochodem na odposlech letové korespondence nemusí letět gripén poblíž, na to je celá služba, sedící v pohodlí na zemi.

0/0
13.11.2007 13:33

Feo

Re: Re: Re: Re: Aha, oni nevěděli

Ještě doplňuji, že když tudy lítaly letouny CIA tak o tom taky nikdo nevěděl. Ještěže máme tak kvalifikovanou PVOS, že jim nestačila "ukončovat" let jako v lpřípadě KL007.

0/0
13.11.2007 13:35

QT1

Re: Re: Re: Re: Re: Aha, oni nevěděli

No tak ty lety CIA se daly utajit v pohodě - šlo přece o "civilní" letadla s civilní registrací a věřím i tomu, že to CIA taky radši nehlásila, riskovala by zamítnutí přistání, takže soudruzi z Langley trošku porušili gentlemanské dohody, ale chápu je.

Nicméně celá tato debata po tom, co jsem viděl před chvílí ve zprávách, dostává jiný směr - Rammstein popřel, že na palubě něco bylo (logické mlžení, asi chtějí zachránit operaci, ale to už je teď jedno), nicméně nepopřel, že si vyžádal start Gripenů ve vyhrazeném režimu, takže mi z toho vyplývají tři věci:

- šlo fakt o vážnou věc, to letadlo evidentně stínovaly stíhačky po celou dobu letu nad územím pod kontrolou NATO. Zkusím najít, jestli někdo nevyfotil start AWACSu a v jakém předstihu, pak bylo jasné, že nešlo o planý poplach...

- někdo u nás pustil ven informaci, která měla zůstat tajná (= buď tu máme krtka, nebo pořádné de/men.ty), ale celá operace je asi v čoudu

- NEFUNGUJE KOMUNIKACE mezi armádou a MO.

0/0
13.11.2007 23:52

QT1

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Aha, oni nevěděli

Každopádně jsme asi "spojenci" k nezaplacení... Všechny naše jednotky využívané NATO jsou hodnocené výborně, jsou to evidentně profíci na svých místech, ale pokud jde o GŠ nebo MO, tak tam to vypadá na gumáky a neuvěřitelný amaterismus.

Myslím, že i kdyby nás někdo vojensky napadl, tak nebudeme mít největší problém s okupační armádou, ale s naším štábem a MO...

0/0
13.11.2007 23:55

QT1

Re: Re: Re: Re: Aha, oni nevěděli

No a ještě by samozřejmě bylo zajímavé znát rozkazy pro piloty - co kdyby se letadlo odchýlilo od koridoru???

Vizuální přiblížení a eskorta na vojenské letiště? Nebo na civilní? A co kdyby se iránci odchýlili u Dukovan nebo u Prahy? Kdo by vydával rozkaz k eliminaci? Rammstein? Ti piloti nějaký rozkaz mít museli. Tohle celé fakt smrdí pořádným pr/ůse.rem.

Mimochodem, kdo u nás vydává rozkaz k sestřelení vzdušného objektu? MO nebo GŠ?

0/0
14.11.2007 0:01

cejkis

Re: Re: Re: Re: Re: Aha, oni nevěděli

Ministr obrany, premiér, prezident

Tvrdík to kdysi nechal prověřit právníky.

0/0
14.11.2007 23:36

QT1

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Aha, oni nevěděli

Hm, sice je tohle taková trošku akademická debata, protože nemáme dost informací, ale zkusím pracovat jen s těmi veřejnými. Budu vycházet z toho, že tohle platí a předpokládat, že Klaus by od toho dal ruce pryč, protože by se bál že mu to později někdo vytkne a Topolánkovi by radši nevolali, protože ten by vydal rozkaz "sestřelit" ještě než by mu vysvětlili, o co jde.

Takže takový rozkaz by musela vydat Parkanová. Takže by o operaci musela být informovaná nejméně v okamžiku startu stíhaček. Takže tady někdo lže - nejspíš MO, když tvrdí, že o operaci nevědělo. Vychází mi z toho, že někdo pustil ven tu operaci, ale nechtěl, aby to vypadalo na MO... Ještěže našim jednotkám v zahraničí velí na místě odpovědný velitel a vyšší úrovně jsou ve strukturách NATO nebo americké či britské armády... I když jednotky v Kuvajtu by mohly vyprávět o pár rozkazech, které přišly přímo z MO...

0/0
15.11.2007 10:11

Železobetonová Krysa

Re: Re: Re: Re: Re: Aha, oni nevěděli

Už nikdo ? Myslím, že ten rozkaz "co kdyby" už existoval ..... logicky musel existovat...a neryl bych do teho :-)

0/0
14.11.2007 23:56

Deratizátor

Se divím, že soudruzi z USA nedali befél k sestřelení.

Preventivnímu.;-D

0/0
13.11.2007 7:32

Najdete na iDNES.cz