Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Hutka nazpíval song o udavači Nohavicovi

"Udavač z Těšína, koncert mu začíná, vtíravým hlasem svým bude nám zpívat," notuje Jaroslav Hutka chytlavou melodii své poslední písně. Udavačem z Těšína myslí kolegu písničkáře Jaromíra Nohavicu, který na konci osmdesátých let spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Chytracisko

Nesmysly

"Chudák Kryl si mu tam vylil srdce," vyčítal mu už před časem Hutka.

Ale (Y), jakejpak chudák Kryl. Chudák Kryl tenkrát byl možná chudák, ale ne blbec, muselo mu být jasné, že si na Nohavicu po návratu StB pořádně posvítí.

Brzy se asi vžije rčení "chytrej jak Hutka".

0/0
18.11.2007 23:51

dedazbrd

Hutka

potvrzuje svoji ubohost a závist.Nesahá Jarkovi ani po kotníky.

0/0
18.11.2007 21:08

xanana

vykrádačka

nemám právo kohokoli soudit, ale jednu věc posoudit zvládnu...tak mi po poslechu díla páně Hutky vlezlo do ucha, že hudba je takovou koláží Nohavicových složených melodií...pane Hutko, aspoň buďte původní(Y)...no, leda že bych nezládla ocenit umělecký záměr?:-©

0/0
18.11.2007 20:14

modryhovnival

Možná mu to poradil

nazpívat jeho dávný přítel "astrolog" Hřebačka (pokud už ovšem nenatáhl bačkory). V 71. roce Hutka tvrdil, že režim padne do dvou let, to měl od Hřebačky.

0/0
17.11.2007 15:00

kisssa

Ještě jedna věc

Když se podepisovalo pod petici Několik vět, tak jsme všichni úpěnlivě čekali, kdy už se konečně naše jméno bude číst na Hlasu Ameriky, kdy vyjde v Lidovkách, skoro jsme se tím chlubili, jak jsme odvážní!! (Ono když se podepisovala tahle petice, tak už se vědělo, že za tohle se nezavírá, to nebyla Charta, že..)Ti, kdo přinesli petici na Nohavicův koncert a snad prý tam o ní hovořili (??), už svým vlastním podpisem se dali "v plen", znali hladinu svého rizika - podstoupili to už tím, že to podepsali., a taky museli tušit, že alespoň v publiku bude nějaký donašeč, (jistě byl), případně přímo člen STB- s tím se muselo vždycky počítat a věděl to jistě i Nohavica. Takže mu bylo jasný, že tohle zamlčet nejde, že by to mohl být takový "testík" - když už s nima  tu hru hraje...Ale jen na jeho koncertech se toho dělo a říkalo jistě podstatně víc. A vůbec v jeho okolí - jako kolem nás všech, že? A kde je to v těch spisech? Já se dozvěděla zatím jen o samých  všeobecně známých (i tehdy) věcech.

0/0
16.11.2007 12:59

wcbaba

A to se ještě neotevřely archivy spolupracovníků KGB

to pak teprve bude songů

0/0
16.11.2007 12:58

Sámer Hnissa

Re: A to se ještě neotevřely archivy spolupracovníků KGB

třeba se Hutka pochlapí a napíše i o Hejmovi;-D;-D

0/0
16.11.2007 13:00

kisssa

Tři věci:

 Pořád dokola se omílá, co všechno Nohavica "svému" estébákovi řekl. Že má Kohout prima byt, kdežto Kryl naopak, Že se Brabenec stýká s Tigridem, že v Sv. Evrově vládnou "staroemigranti" a Kryl že je malej a vadí mu to...No, to asi do té doby naše rozvědka nevěděla.:)..Nikdo neřeší, co jim neřekl. Jestliže seděl ve Vídni s exulanty celý večer a "nadávalo se na poměry doma", tak toho asi bylo podstatně víc..

A ještě jeden detail:: dovolte trochu spekulaci: Úplně nejdřív asi musel někdo nabonzovat Nohavicu, co že to zpívá. A ne jednou a ne jeden člověk..Pak si na něj došlápli,.-Tak - mimo jiné - asi zjistil, že má kolem sebe donašeče, a na něco ho dostali..tak doufal, že to uhraje...Jestli byly všechny jeho zprávy tak "obsažné", jako ta z Vídně, tak to SKORO uhrál..Když Nohavica o své spolupráci mluvil, říkal, že "na pokoj s děvkou nešel, jen s ní seděl v kavárně"...netušil, že ta děvka mu v té kavárně mezitím vykrádá šrajtofli a pak píše dopis jeho ženě, že chodí za ku.vama....

0/0
16.11.2007 12:47

korytnačka

Jarek si na rebela jen hrál

V zimě 89 na koncertě pro postiženou Arménii přišli za JN dva hudební publicicisté podepsat protirežimní petici(za propuštění Havla),Honza Nedvěd je poslal do pr...., ale Jarek udělal frajera a podepsal.Hned na příštím setkání se svým zadavatelem je udal.Přitom musel vědět, že je vystavuje postihu.Toť v jeho spisu,a to se docoval jen zlomek.Co si mám o charakteru Nohavici myslet?Stokrát je mě milejší postoj Hutky,neb 70.léta byli daleko tvrdší než konec 80. A akci Asanace Nohavica vystaven nebyl,přesto spolupracoval.

0/0
16.11.2007 10:41

kisssa

To Korytnačka

Korytnačko, všichni jsme si hráli na rebely, když jsme podepisovali Několik vět - to Nohavica z nás ještě nejmíň, protože kromě toho ještě dávno před tím, než byl chycen a upsán, zpíval věci, které STB sakra vybudily. - a které lidem (mě taky) dodávaly odvahu, abych pak třeba tu petici podepsala, začala chodit na "demošky" atd.....Už jsem to psala výše: Hudební publicisté, kteří podepsali "Několik vět", věděli dobře, co to pro ně znamená a co jim hrozí. -A ta míra rizika zas nebyla (zejména v jejich kruzích), (ale nejen v těch) tak strašná. Jestli jste někdo měl s "Několika větama" nějaké výraznější problémy(a myslím tím výslechy, vyhazov z práce, ze školy,-ne jenom sprdáž od úsekového důvěrníka), tak se omlouvám, ale já o nikom takovém ve svém okolí nevím - a že nás bylo hodně! Byla to taková náhražka za to, že na Chartu jsme si ještě netroufli, i když míra nas.anosti se zvyšovala každým týdnem....

0/0
16.11.2007 13:18

korytnačka

Re: To Korytnačka

Jenže tady se příznivci Nohavici snaží urputně zdiskreditovat někoho(Hutku), kdo si to vůbec nezaslouží.Neměl by se jejich hněv spíš obrátit proti jejich idolu? Vždyt je zradil, nebyl to takový rebel, na jakého si hrál.

0/0
16.11.2007 20:50

Erinayet

Re: Re: To Korytnačka

Neni jednoduche byt clovekem... Kdo z nas neudelal veci, ktere by radeji udelat nechtel? Nastesti nase chyby zustavaji hezky zkryty, protoze nejsem ''ty idoly'', od kterych se ocekava, ze budou svati...

0/0
16.11.2007 22:42

Chytracisko

Re: Re: To Korytnačka

Hutka se zdiskreditoval sám tím svým dementním songem. Je z něj jasné, že nemá naprosto páru oč tu běží. Dokud ten song nestáhne či nenazpívá něco inteligentnějšího, bude pořád jasné, kdo je tady ten "špatnej".

0/0
18.11.2007 23:55

korytnačka

Hutkovi se nedivím

Že to v Hutkovi několik měsíců vřelo až složil tuto písen se vůbec nedivim.Písničkáři byli vesměs pod přísným "dohledem" STB, nebot písní se tehdy dalo revoltovat proti režimu.Řada z nich musela nedobrovolně opustit zem,že se písní v cizí zemi neuživili je nasnadě.A tady doma měli práskače.Tak to bych nevydejchal taky. A reakce příznivců JN mě taky nepřekvapuje.Fízlování má u nás dlouhou tradici, a jaksi se bere, že to jinak nešlo.Vždyt každý chtěl "přežít".Takže mu příznivci odpustí,bohužel.Proč tu proboha srovnáváte tvorbu Nohavici s Hutkovou? O tom to udávání nebylo.

0/0
16.11.2007 10:33

Erinayet

Re: Hutkovi se nedivím

Protoze to Hutka do sve pisne zakompomnoval a je jasne, ze se tim strhne diskuze... Protoze, co si budeme povidat, styl, jakym to bylo napsano, je natolik ubohy, ze to nemuze zustat bez povsimnuti... A kdyz v te pisni Hutka narazi na Nohavicovu tvorbu, je jasne, ze se mu zacnou lidi smat...

Trosku si pod sebou podrezal vetev.

0/0
16.11.2007 22:46

korytnačka

Re: Re: Hutkovi se nedivím

Kteří lidi,možná tak ty a jeho nekritičtí příznivci(J.N.)? Lidi z branže naopak Nohavicu odsoudili.Aspon já sem nikde nečetl,že by se ho nějaký písničkař zcela zastal.

0/0
17.11.2007 14:33

Chytracisko

Re: Re: Re: Hutkovi se nedivím

A co byste chtěl jako slyšet, jako slova "zastání". Ti, kteří ví, jak to tenkrát bylo maj jasno, akorát Hutka je nějak mimo a nazpíval song kterej je ještě mimovější. Je to škoda, vykopal si tím z půlky hrobeček.

0/0
18.11.2007 23:58

lucianetta

Nohavica je normální český člověk

schopný, ale jak ho nikdo nevidí pronese domů šroubovák. Dyk on s tím listopadem nepočítal, tak to podepsal. Chtěl mít desky a koncerty, kolaboroval s režimem jako Gott, ale na jiné úrovni. Nohavica je něco mezi Švorcovou a majorem Minaříkem.

0/0
15.11.2007 21:41

Erinayet

Re: Nohavica je normální český člověk

Tohle uz zni pravdepodobne... A bohuzel to jde dost proti tomu, co psal...

0/0
16.11.2007 22:48

sojkal

Tak to se JN jako agent moc nevyznamenal

Ta kopie zprávy co si ten Hutka dal do stránek neříká nic co jsme v té době neveděli.Kde je jaká hospoda, kudy se utíká,že RFE ovládají emigranti z roku 48 apod. Řekl bych že nejvíce vadí úspěch JN. Stejně jsem se ale nejvíce pobavil odstavci s "totalitními banány".Ergo dejte cenu benzinu,tepla el.energie,nájmu a potravin jako tamti a strčte si banány do ...

0/0
15.11.2007 9:33

Pan Navratil

.

Sláva.

Hutka dokázal za patnáct let zplodit něco, o čem se dokonce mluví.

Bravo, Jaroslave. Díky ti, chlapíku statečný.;-D

0/0
15.11.2007 0:31

hovnoval-

@@

prosim vas co tady resite takoveto drobnosti, kdyz se blizi konec sveta. globalni oteplovani zpusobi obrovskou katastrofu. behem pristich 8 let roztajou vsechny ledovce a nastane hladomor!;-(

0/0
14.11.2007 21:51

zhuy

Re: @@

Doufam, ze to nebude konec sveta, jen konec lidstva a toho mi lito nebude...

0/0
14.11.2007 22:16

hovnoval-

Re: Re: @@

zacit muzes hned u sebe...muzes to trochu urychlit, pomuzes tim celemu svetu

0/0
14.11.2007 22:43

zhuy

Re: Re: Re: @@

Neber slovo bozi nadarmo,hmyze...Nebo te priradim k lidstvu a zahubim te i s nimi!

0/0
15.11.2007 1:45

janta007

Lidi, prosim premyslejte

Lidi, vy si ten komunismus zaslouzite. Opet dostat pendrekem pres rypak, aby jste si vzpomneli na udavace, VB, SNB atd. Jak muzete porovnavat moralni profil se schopnosti skladat pisnicky??? To jako ze dobry hudebnik je dobry clovek, dobry ridic je dobry clovek, dobry dlazdic je dobry clovek--- jste normalni??? Hutka nas upozornil ze nami uctivany nohavica byl ukolovany udavac a ja MU ZA TO DEKUJI !

0/0
14.11.2007 21:36

zhuy

Re: Lidi, prosim premyslejte

AMEN!!!R^

0/0
14.11.2007 21:44

Pan Navratil

.

Nemáš bejt uctívač  a soustředit se na podstatu. Pěkný večer!:-)

0/0
15.11.2007 0:28

kisssa

Re: Lidi, prosim premyslejte

My jsme to o Nohavicovi věděli od vydání Cibulkových seznamů. Už tehdy ho propírali a už tehdy o tom on mluvil. To, co asi vadí teď je, že ho "národ" nezatratil,že on se vyhrabal z chlastu a dělá dobře (a s úspěchem) to, co dělal před tím. Vadí to, že se tady před náma všema a hlavně před svými kolegy neplazí sedmnáct let prachem a nekaje.se před každým svým koncertem....

0/0
16.11.2007 11:34

Chytracisko

Re: Lidi, prosim premyslejte

Hutka to hlavně bere hrozně černobíle -- otřeš se o estébáka, jsi práskač udavač špína, v opačném případě ne (jsi lepší víc správňák, hodnotnější člověk). Jenomže takhle to není a nikdy nebylo. Hutka je mimo a ukázal tak akorát to, že i velký člověk může být malý člověk (a není řeč o Nohavicovi).

0/0
19.11.2007 0:03

Malasort

Re: nazpíval??? song???

Soudím podle "songu" který jsem si poslechl, bohužel si musím stát za svým když si vzpomenu co to bylo za slátaninu... udělal by líp kdyby raději udělal jen rozhovor, ale to by se o tom tolik nepsalo.... chtěl se tímto pouze zviditelnit což se mu povedlo...

0/0
14.11.2007 21:21

MarHud

Stare veci

Jsme par let po revoluci a neustale vraceni

se z5 je uz asi trochu mimo deni.V soucasne dobe tady mame nove STB a

nove skudce,a tak misto toho se porad vracet,bychom se meli zamirit

na to jak se zbavit tech novych,kteri nam skodi dnes.Neodpustim si ale jeden komentar.Jaroslav i Jaromir na svem

cinu vydelali a ziskali tim popularitu a to si myslim, ze nejvic slo.

0/0
14.11.2007 14:24

QuuQ

Zavidí úspěch?

Možná trochu ano. Nicméně docela chápu jeho rozhořčení nad nespravedlností. To že on zapíral, StB po něm šlapala, výslechy atd. a on nic neřekl, zapírat a vytrpěl si své. Zatímco Nohavica zvesela všechny napráskal a ještě se jel podívat do Vídně aby mohl poreferovat. Nemá dost slušnosti ani aby se omluvil. A že už je to dlouho? Vražda a zrada je nepromlčitelná, alespoň já si to myslím.

0/0
14.11.2007 14:18

Liskac

Jak se Hutka pěkně vyjadřoval o Krylovi po jeho smrti?

1) 1994: Označil Krylova Bratříčka  za sračku. 2) 1996: Mně ho bylo  většinou líto, takže jsem k němu měl  takovej spíš něžnej vztah. 3)  1997: Kryla jsem potkal párkrát  začátkem osmašedesátýho roku,  protože on byl taky z

Moravy, ale on mě neměl rád a já jsem ho  nepovažoval za člověka z našeho  světa. 4) 1999: Bol to človek strašne na seba sústredený, takže sa z  neho dalo uťahovať a on si

to všimol  až neskor. Potom sa naštval. Čiže  najveselšie príhody sú v tom, že 

zareagoval chybne. Bol tragickou  figúrou a kto je tragická, je zároveň  aj

tragikomická postava.

0/0
14.11.2007 10:53

Kleki Petra

Re: Jak se Hutka pěkně vyjadřoval o Krylovi po jeho smrti?

Souvisí to nějak, alespoň volně, s tím, že ho Jarek nabonzoval?

0/0
14.11.2007 10:55

Liskac

Re: Re: Jak se Hutka pěkně vyjadřoval o Krylovi po jeho smrt

Souvisí to s tím tak, že Hutka je jeden z těch, kdo by se Krylem měli ohánět co nejméně.

0/0
14.11.2007 12:24

janta007

Re: Re: Re: Jak se Hutka pěkně vyjadřoval o Krylovi po jeho smrt

Rozhodne se muze ohanet Krylem vic nez nekdo, kdo na nej donasel estebakum

0/0
14.11.2007 21:38

Chytracisko

Re: Re: Re: Re: Jak se Hutka pěkně vyjadřoval o Krylovi po j

Když se zamyslíš nad tím, co přesně a kolik toho asi tak donesl, a kolik to asi bylo platný, tak se vrátíš do reality ;-D Někteří lidi tady dělaj, jako kdyby díky Nohavicovi někoho oběsili ;-D;-D

0/0
19.11.2007 0:06

QuuQ

Re: Jak se Hutka pěkně vyjadřoval o Krylovi po jeho smrti?

To že mi je někdo nesympatický, nebo se mi nelíbí jeho píseň a veřejně to řeknu je něco naprosto odlišného na někoho práskat a schválně se mu vtírat do přízně abych na něj mohl donášet.

0/0
14.11.2007 14:10

Erinayet

Re: Re: Jak se Hutka pěkně vyjadřoval o Krylovi po jeho smrti?

Vtiral do prizne?

Ehm, uprimne receno- kdybych jiz byla v emigraci a nekdo o me rekl, ze mam hezky dum, bydlim v tehle a tehle ulici a jsme ve SE, asi bych se na nej nezlobila, protoze bych sama chapala, ze to neni vzdycky jednoduche, pokud clovek nema na zodpovednosti jen sam sebe...

Navic brzy byl listopad 89, ne?

0/0
14.11.2007 23:29

Chytracisko

Re: Re: Re: Jak se Hutka pěkně vyjadřoval o Krylovi po jeho

Ješte můžeme přidat spoluodpovědnost emigrantů (nikdo nebyl tak hloupý aby si nemyslel, že se za Nohavicou StB dostaví hned po návratu, takže co mu řekli, takovou zátěž mu na bedra naložili... Kdo kecal míň, případně nedůležité či známé věci, byl evidentně inteligentnější.)

0/0
19.11.2007 0:09

Pan Navratil

.

Za emigrošama do Vídně přijede Nohavica a nikoho ani na okamžik nenapadne, že to asi nebude jen tak, když do Vídně se zase z ČSSR tak běžně nejezdilo? 8-o

0/0
14.11.2007 9:53

Erinayet

Re: .

Vsak mu taky v duvere ''vsechno vyklopili''

0/0
15.11.2007 1:19

Chytracisko

Re: Re: .

A on všechny ty důležité a klíčové tajnosti sdělil StB, aby pomohl režimu potírat práva a svobody R^ ;-D

0/0
19.11.2007 0:11

Chytracisko

Re: Re: Re: .

Hlavně "chudák Kryl" toho vyzvonil nejvíc, jak nám pan Hutka neopomenul sdělit. Možná by chtěl hnát k zodpovědnosti i Kryla, kdyby to šlo? Se taky provinil, prý moc kecal ;-€

0/0
19.11.2007 0:12

da_Mikesh

přepisy

co jsem četl přepisy od stb o výpovědi nohavici, tak jsem tam nenašel nic, co by krylovi mohlo uškodit. jen bláboli a omáčka okolo, kterou si přes kopírák psali STB. kdo v té době nežil, asi to nepochopí...

takže hutko - tohle se ti moc nepovedlo. čo bolo to bolo...

0/0
14.11.2007 9:42

QuuQ

Re: přepisy

Čo bolo to bolo? Tak pokud se nepletu, například Hutka byl v Barotolomějské u výlechu několikrát. On nic nenapráskal. Proto si myslím že on si takovéhle písně dovolit může.

0/0
14.11.2007 14:11

Juras

Re: Re: přepisy

Hutka si takovéhle písně dovolit může, soudný člověk by nemohl. Dokonce i na IDnes cenzurovadlo to bylo moc - uvedl jsem v příspěvku citaci z Hutkova uměleckého díla a spadlo to tam ;-D Bylo to z té písničky jak zpívá "když totiž mám v ruce kládívó..."

0/0
14.11.2007 21:30

pinguone

..me by zajimalo..

,,kdo ho do tej Vidne poslal.. a co dela dneska..:-/

0/0
14.11.2007 8:43

tridvaraz

Re: ..me by zajimalo..

jo, při každé diskusi o donašečích mě rozčiluje, že ti, kteří za to mohli, komlikovači života, úkolovatelé, uživatelé a zneuživatelé vytěženého, ti jsou v klidu, nikdo je nezná, nikdo je netepe, nikdo je jmenovitě neprotahuje novinama a trapnejma písničkama.

Občas z toho mám pocit, že STB byla pohádková bytost, jako třeba hejkal. Ale ona byla tvořena  lidmi z masa a kostí, kteří jsou zodpovědní za to, co dělali.

A nikdo je nejmenuje a neprudí.

0/0
14.11.2007 9:50

Najdete na iDNES.cz