Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Školní fígl: výlety na vlastní nebezpečí

Školy přicházejí s novým "fíglem", jak se zbavit odpovědnosti za děti během školních výletů a exkurzí. Chtějí tím předejít problémům, které měla například škola v Cizkrajově. Ta musela platit patnáctimilionové odškodné chlapci, který se během školního výletu na koupališti topil.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Baud

Moje děti chudinky

Moje děti chudinky na tyto akce nejezdily. Škola má učit a výlety nechť laskavě nechá na rodičích. Nevidím jediný důvod proč by měly děti platit výlety chudým učitelům (Paříž, Londýn,....).

0/0
12.11.2007 10:32

imunita

Pojištění výletů

Roky jsem s dětmi jezdila na puťáky. Děti měly úrazové pojištění a školy byly pro případ úrazů dětí též pojištěny. To dnes už neplatí? Velká neštěstí nebývají tak častá, aby to pojišťovna neunesla. Nechápu.

0/0
12.11.2007 9:38

berunel

Re: Pojištění výletů

Ono tenkrát ale nehrozilo 20 MEGA odškodnění a na plnění 20 MEGA odškodnění musí být trochu jiná pojistka na zodpovědnost než tehdy. Ono když by byla smůla velká tak by to  odškodnění mohlo být také 50 MEGA, co ty soudní baby za 5 let rozhodnou o tom nemá tušení dneska žádná pojišťovna ani žádná škola, zrovna jako neměly před 5 lety tušení že jim hrozí těch dnešních 15 MEGA.

0/0
12.11.2007 9:52

imunita

Re: Re: Pojištění výletů

To by ovšem muselo být k nezaplacení i pojištění na cesty do ciziny a pod. V tom je přece princip pojištění - menší částky od mnoha pokryjí řídké případy průšvihů. Takže pořád nechápu.

0/0
12.11.2007 10:22

berunel

Re: Re: Re: Pojištění výletů

Pojištění se sjednává vždycky na nějaké maximální plnění, takže před 5 lety nikoho nenapadlo uzavírat pojistky na plnění 15 MEGA když i za ty nejhorší úrazy mohlo být odškodnění max 0,5 MEGA. Zrovna tak jako dneska nikdo neví zda za 5 let tady nebudou rozhodnutí jako v USA kde třeba zaměstnavatel hasičů musí platit 3,5 MEGA dolarů jen za to že kolegové černému hasiči přidali do špaget psí konzervu. A co když tohle potom udělají na výletě spolužáci tmavému spolužákovi, to žádná pojišťovna z odpovědnostní pojistky ani neuhradí, protože to není úraz.

0/0
12.11.2007 10:29

zlej_protiva

Dítě bych nepustil

Na takovou akci bych dítě nepustil. Osobní zodpovědnost dozorujícího učitele je nutná, jinak dá děckám rozchod a půjde si po svém (vím o čem mluvím) a zodpovědnost školy na případném odškodnění se snad dá řešit komerčním pojištěním. Míra rizika není tak vysoká, aby se toho pojišťovny bály. A co takhle udělat toto pojištění ze zákona povinné jako povinné ručení?

www.vysemnesmite.cz

0/0
12.11.2007 8:38

berunel

Re: Dítě bych nepustil

A to jako myslíš vážně že učitel a škola má zodpovídat za to aby se 17 letým nebo dokonce dospělým studentům něco nestalo?, to jaksi nechápu, já jsem studentky v tomhle věku už pouštěl z domu i bez dozoru, maximálně jsem je dozoral sám pomocí mobilu. 8-o

0/0
12.11.2007 9:32

imunita

Re: Re: Dítě bych nepustil

Rozdíl je, o jak staré děti se jedná. Od 15 let výše už se dá předpokládat jistá samostatnost. To už byli na táboře instruktoři. Ale pak v jejich vlastním zájmu úrazové pojištění pro cesty.

0/0
12.11.2007 10:29

imunita

Re: Dítě bych nepustil

Souhlas, povinné pojištění pro tyto případy. Pro pojišťovny rozhodně menší riziko než provoz na silnicích, v zájmu rodičů i škol. Jinak se školám nedivím, jenže na takovou akci bych dítě také nepustila.

0/0
12.11.2007 10:26

malinak

Na výlety a exkurze se vždy jezdilo

A děti, rodiče a někdy i učitelé z toho měli radost. Jenže dnes, kdy je ve velkoměstech každé třetí manželství rozpadlé, a o dospívající děťátka pečují samotné matky (nebo jste viděli, aby soud přiřkl dítě jen tak otci?) máme plné školy nevychovaných a drzých spratků, kteří si doma manipulují s mámou a totéž zkoušejí i na učitele. Všechno dostanou a mají víc peněz, než jejich třídní. Pak je otázka,zda školní výlety nebudou brzy minulostí, protože se stanou příliš velkým bezpečnostním rizikem.

0/0
11.11.2007 23:22

voška

Řešením bude akce neorganizovat

Naše školství nestojí od r.1989 za nic. Ministry resortu jsou jen a jen političtí trafikanti bez kvalifikace. Spousta hodin ročně slouží k ,,ulívání" žáků z vyučování. K nejzbytečnějším patří právě výlety a školy v přírodě, kde se moc neučí, žáci zde kouří, kupují alkohol (často spolu s učiteli ho konzumují) a dělají si co chtějí. Učitelé jsou na mrtvici a těchto akcí se bojí. Takže je zrušme a všichni budou spokojeni.

0/0
10.11.2007 20:49

_Karel_

Obcházení zákona

Je to flagrantní obcházení zákona. Myslím, že pokud škola dá podepsat takový canc, dokazuje tím, že akci organizuje. Navíc, pokud s dětma je učitel, je to školní akce bez ohledu na to, že si vzal studijní volno, které mu pro tu příležitost dala opět škola. Pokud chce škola tvrdit, že zcela náhodou si děti usmyslely pozvat učitele v době výuky či o víkendu na výlet bez jejího vědomí, tak to není škola.

0/0
10.11.2007 13:50

berunel

Re: Obcházení zákona

Je to velmi rozumné obcházení zákona, pokud tam nějaký ředitel uvažuje rok dopředu a  na základě soudních rozhodnutí dělá opatření proti nějakým rodičovským hyenám aby tyto nemohly soudními pletichami na vysoké odškodnění zlikvidovat školu i zřizovatele kterým je obec tak to vidím potěšující a jako velmi a velmi zodpovědné a rozumné.:-)

0/0
10.11.2007 20:29

GalileoGalileovič

Re: Re: Obcházení zákona

meleš hovadiny. Škola a potažmo ředitel se má snažit o zajištění bezpečnosti na podobných akcích a nenechat pedagogy chlastat za bukem a kašlat na děti

0/0
11.11.2007 19:41

berunel

Re: Re: Re: Obcházení zákona

Ty jseš ale veselá kopa 8-o a jak by jsi to tak zařidil ?? asi pan ředitel najme agenturu aby dohlídly že učitelé správně dohlížejí 8-oale co potom dělat v situacích když spratci nerespektují co  po nich učitelé chtějí ??? Zřejmě najmout čečenské ostré hochy aby tu mládež eventuálně přivedli k rozumu. Je ovšem otázka jestli na tohle všechno ta škola má finance a jestli by to mohly vykazovat jako nutné náklady:-).  

0/0
11.11.2007 20:39

brouzdalka

Re: Re: Obcházení zákona

Jelikož vim, co si zač, tak tě musím poučit, že ten canc, který zcela jasně obchází zákon, je dle OZ neplatný, tudíž neexistuje žádné "rozumné" obcházení zákona.

0/0
11.11.2007 22:28

berunel

Re: Re: Re: Obcházení zákona

Ale už je tady zase ten právní mozek lidstva, respektive jen té drobné části lidstva s deformovaným právním cítěním. Ale já to také nevidím jako ideální, tady někde píšu že daleko lepší by bylo dohodnout se z pojišťovnou a uzavírat na ty akce krátkodobé pojistky a na výlet by jeli jenom žáci nebo studenti kde by to rodiče uhradili. Potom už by žádný právní mozek lidstva nemohl namítat že to je neplatné. Tady já spíš chválím snahu pana ředitele tu neúnosnou situaci s eventuálním odškodňováním nějak řešit a chránit tak školu a provozovatele, což osobně vidím jako rozumná snaha manažera. :-)

0/0
12.11.2007 7:33

imunita

Re: Re: Obcházení zákona

No, vy jste se asi o tak postižené dítě starat nemusel. Tady bych o hyenách opravdu nemluvila. Nebo mají dítě doživotně odsouzené k bezmocnosti "utratit"? Problém pro školu a obec jistě, ale hyenismus, to promiňte. Nevíte, o čem mluvíte. Rv

0/0
12.11.2007 10:33

berunel

Re: Re: Re: Obcházení zákona

No zlikvidovat školu, popř. celou obec to je silný kafe. Pokud jde o tu péči tak pokud dítě není při vědomí a prakticky nic nevnímá tak mu je ta domácí péče opravdu k ničemu, je to kruté ale tady by byl na místě ústav, ten je určitě bezplatný, takže by nebylo potřeba likvidovat školu a obec, a dále lékařská péče pro tu šílenou matku aby ji pomohli se odpoutat se od toho prakticky nežijícího chlapce a aby si mohla pořídit třeba další dítě, takhle bude nešťastná až do smrti. Osobně bych tohle doma mít nemohl, pokud by manželka na tomhle trvala to bych musel určitě odejít.

0/0
12.11.2007 11:19

berunel

Re: Re: Re: Re: Obcházení zákona

Potom je potřeba si uvědomit jedno, ta zodpovědnost za celou škodu ta by měla být jen u úmyslných trestných činů, kde to zavinění je jen a jen na straně pachatele. U těch neúmyslných nehod nikdy není ta vina jenom na tom jediném který to má potom podivně zaplatit za všechny. Dejme tomu učitelé nedávali pozor, ale tady jde o to že tady také evidentně neposlechlo dítě, což je chyba matky protože má nevychovaného spratka, potom třeba chlapec neuměl nebo špatně plaval, což zase není chyba školy, a potom u takových nehod bývá i nějaký ten zásah vyšší moci. Takže já vůbec nechápu proč tu škodu celou má hradit obec, pokud by matka sama šla s chlapcem se někde koupat, chlapec neposlechl matku a takto se přitopil tak by matka nedostala od nikoho nic.

0/0
12.11.2007 11:19

dislektik-idnes si na mě zasedla

klasika česká a co tak přestat dávat děti do školy hmm

0/0
9.11.2007 20:36

berunel

On to trh vyřeší ale bohužel

to nebudou platit učitelé a školy jak si to zdejší přívrženci vysokých odškodnění představují ale zase jenom ty rodiny s dětmi. Zřejmě potom bude normální že rodiče dostanou zprávu že třeba lyžařský výcvik stojí tolik a tolik + k tomu je nutno zaplatit pojištění tolik a tolik, z toho důvodu aby se eventuálně mohlo vymáhat cca 15 MEGA za neštěstí, je to vcelku jednoduché.

Mě to ale připadá jako dost nemravná státní loterie kde první cenu 15 MEGA vyhrává ten komu se podařilo přijít o to dítě. :-©

0/0
9.11.2007 19:41

vovov

Vykašlat se na výlety!

Proč pořádat nějaké výlety, k čemu je to dobré? Dětičky netouží po tom, aby byly na výletech a exkurzích vzdělávány, oni se chtějí hlavně ulít ze školy a chtějí na výletě dělat prostě bordel. Učitele neposlouchají, učitel na ně nemá celkem žádné instrumenty jak je k poslušnosti přinutit. A neposlušnost dětí se stejně obrátí proti učiteli. Navíc učitel zodpovídá za žáky soustavně teřba po 3 dny, ale zaplaceno dostane jen 8 hodin. Takže: Komu a co přinesou výlety a exkurze dobrého? Nic! Vykašlat se na ně!

0/0
9.11.2007 19:10

astrix

Mně to tedy smysl dává, a to naprosto zřetelný

Čecháčkové byli vždycky mistři v tom, jak něco ojebat...:-)

0/0
9.11.2007 16:47

berunel

Re: Mně to tedy smysl dává, a to naprosto zřetelný

A ty jseš "Moraváček" nebo co vlastně že tady hudruješ na nějaké "vyčůrané Čecháčky"

Obejít nějaké nesmyslné zákony to je je docela rozumné. Obejít by se to snad dalo bez problémů i lépe přes pojišťovnu, jednoduše uzavřít vysokou zodpovědnostní pojistku na takovouhle akci a oznámit rodičům že pokud někdo neuhradí škole tak si se svým nevychovaným a neposlušným  parchantem může jet na výlet sám. Nevím proč by škola měla nést zodpovědnost v situaci kdy nemá ta rodičovská donucovací práva, to je zcela absurdní.  

0/0
9.11.2007 17:01

ELAPHURUS

Re: Re: Mně to tedy smysl dává, a to naprosto zřetelný

R^R^R^

0/0
9.11.2007 17:40

pan_socka

Re: Re: Mně to tedy smysl dává, a to naprosto zřetelný

to vypadá rozumně. otázka ale je, jestli by vůbec český školy měly na takovýhle pojištění.

0/0
10.11.2007 20:11

berunel

Re: Re: Re: Mně to tedy smysl dává, a to naprosto zřetelný

Pokud by to pojistné takto vybrali od rodičů tak nechápu proč by ty peníze neměli 8-o

0/0
10.11.2007 20:31

i.xon

Re: Mně to tedy smysl dává, a to naprosto zřetelný

Učitel má zodpovídat za celou třídu a rodiče nejsou schopni zvládnout ani jedno své dítě. Kolik by měl brát pedagog za mnohonásobnou  zodpovědnost, než mají rodiče ????

0/0
10.11.2007 13:29

hasmen

Dává to někomu smysl?
Pokud se učitel rozhodne s dětmi v rámci výuky jet na exkurzi, poznávací či jazykový výlet, musí rodiče své dítě uvolnit z výuky
0/0
9.11.2007 15:42

_sluníčko

Re: Dává to někomu smysl?

Ne

0/0
9.11.2007 15:48

hasmen

Re: Re: Dává to někomu smysl?

Tož vitaj v klubu

0/0
9.11.2007 15:49

_sluníčko

Re: Re: Re: Dává to někomu smysl?

v klubu nechápajících? :-)

0/0
9.11.2007 15:50

hasmen

Re: Re: Re: Re: Dává to někomu smysl?

Jo ;-D

0/0
9.11.2007 15:53

_sluníčko

Re: Re: Re: Re: Re: Dává to někomu smysl?

tak to bude problém, já už jsem v klubu náročného posluchače, abych toho neměla moc ;-)

Jo a od včerejška jsem ještě v klubu, který razí heslo "Bijte ty černé svině" ( pro cenzora - jedná se o muže v černém) ;-D

0/0
9.11.2007 15:55

hasmen

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dává to někomu smysl?

Slyšel jsem,že se ho lidi ptali,jestli není Járy brácha ...;-D

0/0
9.11.2007 15:58

_sluníčko

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dává to někomu smysl?

ono tam toho bylo víc, ale to by mi cenzor nepustil ;-D

0/0
9.11.2007 15:59

hasmen

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dává to někomu smysl?

Já jsem v telce viděl posledních 15 minut a spíš jsem koukal do hlediště,kdo to křičel ;-);-D

0/0
9.11.2007 16:01

hasmen

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dává to někomu smysl?

V tom sektoru jsi byla k nepřehlédnutí ;-);-D

0/0
9.11.2007 16:06

_sluníčko

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dává to někomu smysl?

8-o no nekecej, že jsem tam byla vidět? 8-o

0/0
9.11.2007 16:07

hasmen

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dává to někomu smysl?

Ta barva bundy tam byla jediná... ;-D

0/0
9.11.2007 16:08

_sluníčko

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dává to někomu smysl?

A teď mi vysvětli čemu se tak chlámeš. Máš něco proti mně nebo nedejbůh proti mé bundě? :-P

0/0
9.11.2007 16:10

KecaK

Další učitelská vymoženost.

Praštěnej by byl rodič,který by takovou blbost podepsal.

0/0
9.11.2007 14:52

ELAPHURUS

Re: Další učitelská vymoženost.

Nadpis - nesouhlasím, další text - souhlas.

0/0
9.11.2007 15:19

berunel

Re: Další učitelská vymoženost.

Ovšem praštěná by byla i škola aby riskovala nějaké 15 MEGA odškodnění, školy se zkrátka to snaží zrovnoprávnit s výletem rodiny, tam když dojde k nešťastné události tak také nelze vymáhat 15 MEGA. Osobně když někam jela moje dcera po 15 letech věku tak bych řekl že zodpovědnost za sebe nese především sama, pokud ji nějaký spolužák ublíží měl by nést zodpovědnost spolužák a ne učitel že "prý" údajně špatně hlídal.

Definitivně a právně se tohle zřejmě vyřeší tak že školy nic pořádat nebudou, tahle vysoká odškodnění z nějaké údajné nedbalosti a z nějaké částečného zavinění to odnesou tedy jen ty rodiny a děti. :-©

0/0
9.11.2007 15:59

chatab

Ma to jednu podstatnou vyhodu

od ted uz se na skolnich vyletech a podobnych akcich bude moct beztrestne chlastat, fetovat a soulozit, protoze ucitele to nebudou moct zakazat ;-D;-D;-D

0/0
9.11.2007 13:48

ELAPHURUS

Re: Ma to jednu podstatnou vyhodu

Blbečku, zkus týden učit, pak jeď s dětmi na 1-2 dny na výlet a pak napiš příspěvek a nakonec ti dovolím udělat zase 3 pěkné obličejíčky, jestli na to budeš mít ještě náladu.

0/0
9.11.2007 14:45

pletiplot

Kdyz dite neposloucha

Kdyz ucitel naridi detem: "Vsechny deti ted vylezou z vody a nikdo uz se do ni nevrati". Pak deti spocita a deti jsou vsechny. A pak presto nejake dite do vody vleze a porusi prikaz ucitele a pri tom se utopi. Za to je ucitel zodpovedny? Ma snad děti přivazovat na řetez jako psy? A svazovat ruce, aby si neublizily navzajem? Asi jo. Kdyz si najmu na hlidani deti holku, zaplatim ji balik a dam ji do ruky nejake pravomoce vuci detem, napriklad ji dovolim deti trestat. Skola hlida deti zadarmo, nema k dispozici jediny takovy prostredek a pritom ma totalni zodpovednost. Jedine co muze, je stezovat si rodicum, kdyz je ale dite rozmazlene, tak rodice stiznosti skoly ignoruji.

0/0
9.11.2007 12:07

iuos

hmm

Skola hlida deti zadarmo - oni nejsou učitelé placeni?

0/0
9.11.2007 12:30

Korsičan

Re: hmm

no přesčasy jim nikdo nezaplatí:-(

0/0
9.11.2007 12:59

Najdete na iDNES.cz