Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Česku chybí praktičtí lékaři. Letos jich nastoupilo sedm

Každý rok vyjde z lékařských fakult okolo tisícovky budoucích lékařů. Jenže loni přišli do praxe jen tři praktičtí lékaři a letos je jich jen sedm. Chybějí i posudkoví lékaři nebo patologové... Kam mizí všichni lékaři, kteří vyjdou z lékařských fakult?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

SlusnyClovek

Jednoduché řešení

Chápu, že ze začátku nemocnice do lékaře spíše investuje, takže po získání atestace chce aby nějakou dobu tam zůstal. Možností se nabízí více. Např. v USA se studuje 8 let, lékař po získání titulu má už určitou klinickou praxi. U nás neumí nic, tam už umí určité základy. Tj. buď prodloužit studium (co s takovými MUDr jako Langer), nebo dávat titul stejně, ale pak rok at stát nemocnici hradí část nákladů, jak kdyby šlo o studenta. Ovšem závazek lékaře zůstat v principu rozumný je. Měl by být  řešitelný tak, že nové pracoviště převezme povinnost splatit zbývající praxi. Nebo praktik to uhradí z plateb od VZP (má příjmy daleko vyšší, než jsou platy ve špitále, i tak bude výrazně bohatší).JIná věc je s atestacemi. Nemocnice asi těžko bude školit na praktika. Ale interna je podle mně dobrá průprava. Navíc na většině oddělení se kromě hlavního oboru léčí pacient celkově. Angínu na chirurgii léčí chirurgové, nebo internisté, kteří tam dochází.

0/0
3.9.2008 9:13

SlusnyClovek

Re: Jednoduché řešení

Dokonce si myslím, že praktický lékař by klidně mohl mít odbornou atestaci - s výjimkou určitých oborů (např. oční) by znalosti uplatnoval i jako praktik. Internista, kardiolog, chirurg, ORL apod. jsou obory určitě vhodné. Praktik by si samozřejmě dodělal i atestaci praktika, ale začít by mohl jako vyškolený internista nebo ORL.

I specialisté mívají někdy více atestací (nemyslím teď jen nástavbové, jako cévní chirurgie k chir. všeobecné). Nejlepší praktik by byl lékař, který působil řadu let jako internista a pak získal i ORL atestaci, např. Dělat praktika hned po fakultě se mi nejeví vhodné.

0/0
3.9.2008 9:23

chemba

praktický lékař -druhořadá kategorie

Prostě ještě před pár lety byli lékaři navzájem všichni téměř rovni co se týká platů.Nyní se dlouhodobě rozdělují co se týká výše platu.No a plánovitě to má skončit tak, že budou chudí doktoři co budou léčit chudinu ( jak zde na diskuzích říkáte socky ) a prominentní lékaři co budou každoročně kupovat nejnovější typ merdcedesu.Prostě tak jak jsou chudí někteří učitelé, někteří inženýři tak budou chudí někteří doktoři.Ale oni to ještě neví.

0/0
12.11.2007 8:21

SlusnyClovek

Re: praktický lékař -druhořadá kategorie

Praktik, pokud má svoji ordinaci a není zaměstnanec, tak má vyšší příjem než všetšina specialistů na pozici primáře či přednosty kliniky. Praktik ordinuje 4 denně, o pohotovosti zpravidla zájem nemá, peněz má dost. Specialista v nemocnici má v přijmu 40 h plus služby. Nebo i úvazek na fakultě, kde učí a další povinnosti. Vydělá si spíš špičkový specialista, který vedle praxe na klinice má i soukromou praxi (plastická, cévní, všeobecná chirurgie, např.). Nejde tak o kvalitu lékaře, ale o obchodní stránku věci. Vydělá si, kdo jde za penězi a má tady dobrý odhad.

0/0
3.9.2008 9:28

adapos

Stát vyžaduje razítko od praktického lékaře

Podle mě je to horší v tom, že stát nutí lidí mít razítko od praktika, na vstupní prohlídku do zaměstnání, na řidičák, na jiné věci a když pak někdo praktika nesežene, tak má smůlu. No a že má stát přísné podmínky na výkon ordinace praktika je sice hezké, ale lékař s tím může také "seknout" a jít dělat něco jiného. Takže se tam pak objeví třeba cizinec a jsem zvědav, jak se s ním ty babičky domluví. Je to celé na šarkana. A.P.

0/0
11.11.2007 22:06

sorgedoktor

B e r u n e l odkud jsi spadl, že to..nebouchlo..

Praktičtí lékaři co mají   tak 21 500  kapitovaných     jedincových pojištěnců už nikoho nechtějí...

  Jakápak  konkurence????

Co je to   za  šroubky do hlabvy??

0/0
10.11.2007 13:46

Jannynov

Re: B e r u n e l odkud jsi spadl, že to..nebouchlo..

ale kdepak 21000 ;-D;-D;-D;-D;-D

to nikdo nemá, ani to není technicky možné, mívají tak 2000, dejme tomu 2500 kapitovaných, my máme 2400

honička, denně štosy papírování a návštěv, protože lidi si o návštěvy neregulovaně volají a musíme vyhovět, denně tak 12O lidí v ordinaci....honička jako blázen

0/0
11.11.2007 13:33

sorgedoktor

Jde o P Ř E K L E P.

Lékaři  stačí k uživení 1 500    až 1700

kapitovaných pacientů.Pak už za každého   registrovaného  dostávají  menší paušální příspěvej, což jest právně ošetřeno

t.zv degresnímui  koeficienty..

0/0
17.11.2007 12:18

65c02

Re: B e r u n e l odkud jsi spadl, že to..nebouchlo..

21500 kapitovaných     jedincových pojištěnců jistě nemají, protože to by nebylo technicky zvládnutelné.

Pokud by jeden pojištěnec vykonal v průměru ročně 3 návštěvy svého praktického lékaře, tak by to v případě 21500 registrovaných pojištěnců znamenalo, že by k praktickému lékaři bylo vykonáno přibližně 250 návštěv denně a to nepočítám svátky! Jistě uznáte, že to je nějak moc.:-P

0/0
11.11.2007 22:14

captain cook

Re: B e r u n e l odkud jsi spadl, že to..nebouchlo..

berunela neber vazne, je to uchyl trpici incestnimi fantaziemi (viz debata pod clankem jak lide posilaji do Klokanku dopisy a dary pro ty dva tyrane kluky) a krome toho se plete do veci, kterym p*d rozumi.

0/0
12.11.2007 9:02

berunel

Ti politici jsou bez mozku

Ti  nic nevyřeší ani za 100 let. Přičemž řešení je jednoduché, udělat nějaké lékaře na "pokladnu" kde by se nic neplatilo, to by mohli dělat ti začínající nebo ti co se neuživí na trhu. Těm ostatním bych dovolil si dát na dveře ceduli "tady se vybírá 50% nebo 1000% nad platby pojišťovny" Potom by měl každý tři tržní možnosti: buď se obejít bez toho výkonu, nebo jít čekat do té dlouhé fronty na pokladnu nebo si připlatit. Ti dobří lékaři kteří mají dneska kvanta a fronty pacientů by si jednoduše přisadili cenu aby se nabídka vyrovnala s poptávkou. Stejně kvalitního péčí a stejně kvalitního lékaře pro všechny to je hloupost jako perpetum mobile. 

 

0/0
9.11.2007 19:21

berunel

Řešení je jednoduché

sebrat té zdegenerované organizaci zvané "lékařská komora" která prý hájí zájmy nás pacientů, to oprávnění stanovovat podmínky pro vstup do podnikání lékařů, protože oni dělají to co všechny komory tedy stanovují podmínky tak aby omezovali konkurenci a tím zvyšovali ceny a nikoliv chránili zájmy nás pacientů, zkrátka rozehnat a rozpustit nebo ať si to provozují jako nepovinné sdružení, o takovouhle "ochranu" nikdo nestojí, radši půjdu ke snaživému lékaři absolventovi než k nějakému starému lapiduchovi co patří tak do lazaretu s 20 letou praxí.

0/0
9.11.2007 18:44

j@ck

Re: Řešení je jednoduché

Ale prosimte, podnikani ve zdravotnictvi vubec nebrani lekarska komora, ale pojistovny a ministerstvo. Kdyby povolili neomezenou konkurenci, tak by se nedoplatili.

0/0
9.11.2007 18:49

berunel

Re: Re: Řešení je jednoduché

Hele nepleť si podnikání se závislou činností, konkurenci praktických lékařů neomezuje ministerstvo ale vyčůraná komora.

0/0
9.11.2007 18:54

j@ck

Re: Re: Re: Řešení je jednoduché

Konkurenci lekaru omezuje pojistovna, zejmena VZP, a to proste tak, ze neuzavira smlouvy s novymi lekari.

0/0
9.11.2007 18:59

berunel

Re: Re: Re: Re: Řešení je jednoduché

Tak to chceš jako říci že když bude nedostatek praktických lékařů tak pojišťovna bude omezovat uzavírání nových smluv ??? Neuvažuj podle svého humanistického mozku v těch pojišťovnách používají rozum, pokud nebudou mít pacienti kam chodit tak určitě uzavřou další smlouvy. Ordinací praktických lékařů i dalších lékařů je podle mě dost je potřeba platbami pacientů omezit ty výkony, potom když nějaký praktik skončí tak to svoje zřejmě prodá dalšímu.

0/0
9.11.2007 19:06

j@ck

Re: Re: Re: Re: Re: Řešení je jednoduché

1) ja nepisu o prakticich, ale o lekarich obecne. Mam par kolegu, co by uz davno sli do soukrome ambulance, kdyby s nimi VZP byla ochotna uzavrit smlouvu

2) v tvem puvodnim prispevku neni o prakticich ani slovo, pises obecne o konkurenci v medicine, a tak na to reaguju

3) plna konkurence v medicine by pojistovy financne polozila a velmi by narost objem penez vydavanych na lecbu

0/0
9.11.2007 19:11

sorgedoktor

B e r u n e l e kde žijete???

žijete  v   česku???

Hodně   věcí  je  neřešitelných, ministra Julínka to nezajímá...

Podívejte se:Třeba Křižanov....Morava..

Na   jednoho lékaře  moc...Na   dva  málo..

0/0
10.11.2007 13:11

Jannynov

Re: Re: Re: Re: Re: Řešení je jednoduché

berunel tady v našem regionu jeden praktik chybí, lidi se zde stěhují a přibývají

vzp ODMÍTLA smlouvu s dalším praktikem, jistě, používá rozum, šetří a lidi nemaj kam chodit, a část z nich prostě nechodí nikam

zda je toto šetření na pravém místě, nejsem si jist....ale odmítání uzavírat smlouvy je od vzp zcela běžnou praxí, bohužel

0/0
11.11.2007 13:35

sorgedoktor

Re: Řešení je jednoduché..Aby omezovali konkurenci..

a   zvyšovali   ceny. V tom máte pro změnu pravdu...Ovšem počet lékařů je limitován tvořením   zdrav.sítě.Ta je děravá, že za komunistů to bylo asi 3 x lepší

0/0
10.11.2007 13:48

papazian

Vůbec se nedivím,

platové podmínky žalostné, systém nefunkční. Je třeba zvýšit inflaci na deset, dvacet procet, pak se rychleji budou hledat řešení. Uměle udržovaná nízká inflace nikam nevedle, zakonzervovala nesystémová opatření, díky kterým jsou platy lékářů, resp. české pracovní síly, trapné až legrační. Klubko je třeba odmotávat systémově, niko-li jen na oko..., nová generace již nestojí o převlekače kabátů!

0/0
9.11.2007 18:33

berunel

Re: Vůbec se nedivím,

Ty jseš zřejmě také humanitně vzdělaný, 20% inflace ta opravdu prospěje ekonomice a všem zaměstnacům8-o, řekl bych že s tímhle myšlením, že existuje nějaké perpetum mobile na peníze  bych ti víc jak minimální mzdu nedal.:-(

0/0
9.11.2007 18:48

iDaddy

No, udělali toho pro lidi politici, co se týká zdravotnictví

za těch 18 let hodně! Takže: děkuji Klausi, Paroubku, Topolánku, Zemane, Grossi.....:-©:-©:-©

0/0
9.11.2007 12:39

belgian chocolate

nezoufejte, ke Kanárským ostrovům právě připlulo 150 imigrantů z Afriky

to by v tom byl čert, aby mezi nimi nebylo aspoň 15 lékařů

0/0
8.11.2007 20:33

Yaroukh

Re: nezoufejte, ke Kanárským ostrovům právě připlulo 150 imi

ROFL

0/0
11.11.2007 0:47

biofyzik

Jediné řešení pro naše lékaře vidím v odchodu do zahraničí:

Snadnější možnost získání atestace, mnohonásobně vyšší plat při stejných nebo nepatrně vyšších životních nákladech, vyšší odborná úroveň, vyšší společenské uznání, možnost získání plného úvazku ihned po škole (většina zahraničních nemocnic bere naše absolventy všema deseti)

0/0
8.11.2007 15:25

Pan Navratil

.

Ano, to je vskutku příkladné - německé (a jiná) zdravotnictví získá kvalitní pracovníky, jejichž výchovu zaplatili Češi. ;-D

0/0
8.11.2007 17:02

biofyzik

Re: .

čaši si za to můžou sami

0/0
8.11.2007 17:07

captain cook

Re: .

zatimco Cesko bere doktory, za jejichz vzdelani zaplatili Ukrajinci, Rumuni a Nemecka, protoze ti jejich zase odesli tam, kde jim vic zaplati

0/0
12.11.2007 8:56

biofyzik

Re: Re: .

Problém je v tom, že ani Ti z Kazachstánu k nám nechtějí. Když už tak jdou do Německa. Ani Čečenští lékaři k nám nechtějí.

0/0
12.11.2007 9:21

jbuchtic

Bude to velký problém

V současné době je průměrný věk PL 54 let.Je jich cca 5000.Tzn. ročně by bylo třeba odatestovat 300-400 nových.Pokud ne,tak vymřou.Nikomu to asi nevadí.Odatestovat se prakticky nedá. Nebo dělat zadarmo, a někde si i platit.Všichni PL jsou OSVČ.Tzn. důchod cca 8-9000.Proto budou dělat co nejdéle. tužku.Možná by nedělal, ale nemá možnost svoji ordinaci prodat, tak aby se zabezpečil na důchod-potřeboval by tak 4 miliony.Nově odatestovaní PL nebudou mít kam nastoupit-vyjma -děděných ordinací.Stávající PL nemá možnost přijmout nového, protože by na něho nevydělal.Je to uzavřený kruh.Těch slibovaných 25000 od ministerstva moc neřeší.Cituji z www.zdn.cz :Pozor, tuto úžasnou státní dotaci může získat jen žadatel,který vyplní složité desítky stran žádosti o dotaci a zároveň se musí zavázat, že sám pokryje 30% navíc (neboť uvedených 25 000 má tvořit maximální výši dotace tzn. 70%)a též musí splňovat akreditační kritéria pro postgraduální vzdělávání v daných oborech.

0/0
8.11.2007 12:47

Kachnicka21

Re: Bude to velký problém

No důchod bude mít OSVČ podle toho, kolik platí. Znám dost obvoďáků, kteří makají 4-5 hodin denně a mají se fajnově. Nicméně s Vámi souhlasím v tom směru, že reforma je nutná. Pořád jedeme v socialistických kolejích.

0/0
8.11.2007 13:33

Dezo-Conka

Re: Re: Bude to velký problém

a ty tuny papíru vypisují opelichané slepice jako jsi ty,ne ?Viděl jsi básníky?

0/0
8.11.2007 13:56

jbuchtic

Re: Re: Bude to velký problém

Jako všichni-OSVČ- platí co mají! Ale neplatí za ně zaměstnavatel, jako u zaměstnanců.Proto bude ten důchod malý.Tak to je! Ty 4-5 hodin? No snad v ordinaci, i když i tam musí být minimálně 5 hodin. A co to další?Návštěvy, práce pro sociálku,dopisování výsledků do karet-PC,banky,pojišťovny...a třeba školení o sobotách. Ty se snad taky počítá! Nebo ne?Mají se fajnově? Normální střední obvoďák má tak max 25000 čistého.Do nákladů načerno toho moc nedá.Všechny příjmy přes účet, cash velmi málo.A do 30 let prakticky nic nevydělá.Možná i něco zaplatí.Kolik vydělá běžný maturant maturant za 11 let?2 miliony a víc! A teď co třeba doktorka. Kdy odatestuje, bude mít čas na děti atd,atd. Dělat doktora, a PL, to je opravdu "poslání" a v dnešní době pro mladé totální blbost!

0/0
8.11.2007 13:59

Dezo-Conka

Re: Re: Re: Bude to velký problém

máš pravdu ale těm lopatám jako ta opelichaná slepice to nevysvětlíš.Nejsem praktik.Co komunistu lopaty řvaly:"já se bez penicilínu nevyléčím".Dnes stejné lopaty řvou"proč mi píšete antibiotika".Z doktorů se stali otloukanci a sluhové dělnické třídy.ODS získává body štvaním proti lékařům.Viz Lenka Petrášová.

0/0
8.11.2007 14:47

brezzinka

Re: Re: Re: Re: Bude to velký problém

Lenka Petrášová je někdo !! Držím jí palce !!!

0/0
8.11.2007 17:07

sorgedoktor

Držíš palce???To je tak na pár

facek..

0/0
10.11.2007 13:56

Pan Navratil

Re: Re: Re: Bude to velký problém

Pokud PL přiznávají malé příjmy, budou mít malé důchody.

To si opravdu myslíte, že jako zaměstnanec nemusím na odvody zaměstnavatele vydělat?

0/0
8.11.2007 17:04

Pan Navratil

Re: Re: Re: Bude to velký problém

25000 čistého je fajnový příjem na práci s řekněme omezenou odpovědností.

0/0
8.11.2007 17:05

sorgedoktor

Re: Re: Bude to velký problém..Kachnička...Nepltte si

prosím   ordinační   hodiny, práci a pracovní  dobu...

Prakt lékař vypisuje také   důchody, bezmocniocsti, formuláře pro pohištzovnu...

Jenom 30-40 minut trvá, než se práce natočí na disketu

0/0
10.11.2007 13:53

Pan Navratil

.

No co? Medici holt budou víc praktikovat a méně se učit telefonní seznamy typu farmakologie. Je-li medicína na dnešním stupni tak rozsáhlá, je třeba uspíšit specializace. Člověk, který se na povolání od maturity připravuje jedenáct let? No to snad ne.

0/0
8.11.2007 11:07

_Aleister_

Re: .

bez farmačky ani ránu v moderní medicíně, strkáním prstu do (Y) cukrovku nevyléčíš, z čeho si myslíš, že plyne většina mých příjmů? :-)

0/0
8.11.2007 11:13

McCheese

Re: Re: .

krome gestacniho diabetu se, pokud vim, cukrovka nevyleci, ale da se lecit...

0/0
8.11.2007 13:10

Tomas!

Re: Re: Re: .

co transplantace pankreatu?

0/0
8.11.2007 13:27

_Aleister_

Re: Re: Re: Re: .

ehm, transplantace mají nevýhody, nejslibnější je implantace Langerhansových ostrůvků z tkáňových kultur do jater nebo svalů pánevního dna...

0/0
8.11.2007 13:31

BenediktSpinoza

Naprosto uprimne

ti takovyho nedovzdelanyho "praktika" preji jako osetrujiciho lekare:-) jinak si bud jistej, ze farmakologicke seznamy nejsou zdaleka to nejdulezitejsi a ani nejtezsi pri studiu mediciny

0/0
8.11.2007 12:44

Pan Navratil

Re: Naprosto uprimne

To jsem si všiml, že jsi pěkný plantážník.

0/0
8.11.2007 17:01

loginname_

Tak se na doktořinu vykašlete.......

......a ono se to časem spraví samo. R^

0/0
8.11.2007 11:04

Pan Navratil

.

Hm, a proč stát nedotoval mé zapracování?;-D

0/0
8.11.2007 10:28

_Aleister_

Re: .

četl jsi můj příspěvek, 2 cm dole?

0/0
8.11.2007 10:32

Najdete na iDNES.cz