Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Výměna řidičáků vázne, půjde o ně žádat poštou

Pro více než 700 tisíc šoférů, kteří si musí do konce roku vyměnit řidičský průkaz a dosud to neudělali, to je převratná novinka. S největší pravděpodobností totiž nebudou muset trávit hodiny či dny ve frontách na úřadech. Bude jim stačit poslat poštou vyplněný formulář.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

jekkal

Jak

vidno, sem tam to i některýmu ouřadovi myslí.

0/0
4.11.2007 9:57

jbohac

Proč proboha nepošlou poštou nový ŘP?

Chození na poštu mne irituje. Každou chvíli z nějakého úřadu přijde nějaké nablblé lejstro, které mělo přijít e-mailem, nebo obyčejným dopisem, a já kvůli němu musím na poštu, protože ho ty trubky pošlou do vlastních rukou.

Konečně se najde rozumná věc, které by slušelo poslat ji poštou do vlastních rukou - nový ŘP. Odpadly by úplně veškeré fronty, ani ty budovy by si na to ranice nemusely zřizovat tak velké, počet úředníků by mohl být menší...

Ale to by nebyl Čechistán, aby si pro něj nemusel každý pěkně sám na úřad. Geniální :-(

0/0
3.11.2007 16:41

chroustík

Takže ti blbci poctiví

opět budou platit ty lemply, co na to s...i. Inu, není nad to, když stát přizná, že fandí těm, kteří ho podvádějí.

0/0
3.11.2007 16:00

Vaclav_S

Re: Takže ti blbci poctiví

Ale nač tak hrubá slova od člověka pracujícího na akademické půdě? Vždyť tady nikdo nepodvádí. Proč nezkusit řešení, které sice přichází za pět minut dvanáct, ale stojí za pokus? Třeba se to osvědčí a při příští výměně v roce 2010 to půjde jako po drátku a na úřad přijde jen ten, kdo se chce podívat na naše úřednice:-).

0/0
3.11.2007 18:52

gumidos

Tak to shrnu

státní úředník vymyslí nějakou za/je/banou vyhlášku, která nařizuje vyměnit řidičské průkazy. Tentáž státní úředník vyhrožuje řidičům, že pokud nesplní nařízení té za/je/bané vyhlášky, napaří mu 30 tis. pokutu. Řidičksý průkaz je pouze papír, resp. kousek plastu. Jeho stáří, okousání, počmárání nic nemění na způsobilosti držitele k řízení, protože příslušné zkoušky už udělal. Tentáž státní úředník má seznam všech, kteří se ŘP ještě nepředělali a bude je dokonce obesílat dopisem. Má tedy dokonalou evidenci protože i blbej "měšťák" se podívá do registru, jestli už je aspoň zažádáno o nový. Mám tedy jednoduchou otázečku - proč státní úředník nezadal výrobu všech ŘP pro všechny držitele starých ŘP, jejichž seznam má a proč nevydal pouze oznámení, že třeba od října budou ŘP na úřadu k vyzvednutí. Počítám že asi 0,001% už ŘP nebude chtít (třeba už jsou staří) takže škody nepatrné. Za/je/banej státní úředník by za to potřeboval pověsit za vejce do průvanu...

0/0
3.11.2007 12:15

doktor_bota

Re: Tak to shrnu

To procento bude podle mého vyšší, a to podstatně - odhaduji to na takových 10 - 15%. Což nic nemění na tom, že se to pořád vyplatí, protože by odpadly náklady na zpracování žádosti.

0/0
3.11.2007 12:24

Vaclav_S

Re: Re: Tak to shrnu

Určitě by bylo nejlepší rovnou rozeslat řidičáky nové. Jenom se bojím toho, kolik chyb je v systému a kolik by se tedy vydalo šmejdů. TO se ostatně uvidí, až se budou rozesílat vyplněné žádosti lidem, kolik v nich bude chyb. A určitě dopisy dostanou lidé, kteří umřeli (před Vánoci pro rodinu nic moc). A nevím, jak by ro bylo s fotkami - ne všichni mají nové občanky, z kterých by šlo fotku převzít. Osobně bych byl pro univerzální průkaz (občanku), kde by byly obsaženy všechny možné průkazy nebo osvědčení, které mi stát vydává.

0/0
3.11.2007 12:50

Reeve

PROČ TO NEŠLO UŽ NA SAMÉM ZAČÁTKU?!!!

0/0
3.11.2007 12:05

________________________________

přizpůsobení

"Aby to platilo, musí souhlasit všichni. Malé obce se budou muset přizpůsobit většině" - není to protimluv? Proč by se někdo MUSEL přizpůsobovat? A proč zrovna MALÉ obce?

0/0
3.11.2007 11:40

Vaclav_S

Re: přizpůsobení

Všichni souhlasit nebudou, to je logické, že z asi 200 obcí se najdou takové, které nebudou mít zájem (budou k tomu mít různé důvody - třeba organizační). Jsem zvědav, jestli se budou muset podřídit, nebo ministerstvo řekne - obec XY to nechtěla, proto se dopisy nebudou posílat nikomu?

0/0
3.11.2007 12:03

________________________________

Re: Re: přizpůsobení

Buď rozhoduje většina (prostá, kvalifikovaná), nebo se rozhoduje jednohlasně a v tom případě má každý právo být tím jediným, kdo nesouhlasí. Takže škodolibě doufám, že se nějaká taková obec XY najde.

0/0
3.11.2007 12:11

doktor_bota

Re: Re: Re: přizpůsobení

Ano, myslím, že budeš spokojený. Vždycky se najde nějaký degen, který - má-li možnost - sabotuje dobrý a všem prospěšný nápad.

0/0
3.11.2007 12:14

________________________________

Re: Re: Re: Re: přizpůsobení

Pokud se hlasuje většinou, je v pořádku, že někdo někoho přehlasuje. Pokud se má rozhodovat jednohlasně, není v pořádku provádět na někoho nátlak (třeba podle Václava_S: ministerstvo řekne - obec XY to nechtěla, proto se dopisy nebudou posílat nikomu).

0/0
3.11.2007 13:34

Jan.Emil.II

K čemu řidičák, když máme občanské průkazy a policajt má databázi?

Tak jestli by nemusela stačit občanka, kde je rodné číslo? Policajti jak vidět mají databázi, tak by přímo při silničmí kontrole si sami mohli zjistit zda má řidič oprávnění řídit vozidlo příslušné kategorie.

To je nápad! Musím to poradit ministrovi dopravy.

A taky to funguje. Jednou jsem zapomněl řidičák doma, ale měl jsem občanku a tak si policajt ověřil přes tu databázi, že řidičák vlatním a nechal mne jet, dokonce mi nedal ani pokutu. Tak když to šlo jednou, proč to tak nemůže jít vždycky? Řidičáky jsou jen zbytečné obtěžování řidičů. Podle mne by mohl každému stačit jen jeden doklad, když už policajti mají databáze pořízené za naše peníze.

0/0
3.11.2007 11:09

Projíždějící

Re: K čemu řidičák, když máme občanské průkazy a policajt má databázi?

Myslím, že v Evropě by s tím mohl být problém, ale při jízdách po České republice by to tak fungovat mohlo. Jenže to by český úřad musel chtít a mít přemýšlející úředníky. Myslících úředníků je jak šafránu. Většinou je takový úředník jen součást k compu.

0/0
3.11.2007 11:13

Vaclav_S

Re: K čemu řidičák, když máme občanské průkazy a policajt má databázi?

Myslím si, že to ministr dopravy ví. Jenom bude muset nechat změnit pár předpisů a zabezpečit to technicky - aby si to mohl každý policista ověřit na místě. Proč by občanka nemohla obsahovat čip, ve kterém by byly třeba i údaje o zdravotní pojišťovně, o zbrojním průkazu, rybářském lístku, loveckém lístku a o spoustě dalších věcí, na které stát vydává průkazy? Jen u toho řidičáku bude asi problém v tom, že v zahraničí by stejně musel být mezinárodně uznávaný průkaz.

0/0
3.11.2007 11:50

Reeve

Re: K čemu řidičák, když máme občanské průkazy a policajt má databázi?

Případně by - pro jistotu a pro městské strážníky - v OP mohl být jeden řádek s údaji o řidičském oprávnění. Pak by ani ta databáze nebyla nutná.

0/0
3.11.2007 12:04

CZE_Lecco

Všim

sem si, že na novym řidičáku (z r. 2005) je datum platnosti do r. 2015. To aby se asi lidi nemuseli pak vztekat...;-D

----------

!;-€

0/0
3.11.2007 10:46

belgian chocolate

jen klid

však se to za rok za dva bude kompletně vyměňovat zas

0/0
3.11.2007 10:43

pruchaj

Je to pořád dokola

Já osobně bych nedělal žádné speciální akce.Lidi měli jste na výměnu dost času a vykašlali jste se na to.Teď na poslední chvíli všichni brečíte.Osobně bych nekonal žádné extra úřední hodiny, ani speciální akce.Ale naopak od 1.1. kdo bude mít starý řidičák odebrat a šupem zpátky do autoškoly nebo chodit pěšky.

0/0
3.11.2007 10:18

ja_sedivim

Re: Je to pořád dokola

Čest soudruhu, typický příklad arogance moci. Pokud stát neustále nutí ty, jimž má sloužit, k tomu, aby neustále lítali po všech čertech a každou chvíli měnili kdejaký doklad, pak by mělo být jeho povinností neustále vymýšlet jak to svým zaměstnavatelům ulehčit. A ne hrozit pokutami za kdeco. Tohle usnadnění měli vymyslet už před rokem. Howgh.

0/0
3.11.2007 10:46

danny44

Re: Re: Je to pořád dokola

Spíš arogance lidí, jako jsity- takakorát dřepět v hospodě, a kvákat o čemkoli...

Termín se prodlužoval už jednou, protože "malej českej č.rá.ek" na všechno..., protože by ho to zdržovalo od zvedán půllitrů....

Času na výměnu bylo dost a kdo přišel včas, prostě přišel k přepážce, odevzdal papíry a pak si stejným způsobem ŘP vyzvedl...

0/0
3.11.2007 12:02

demon3

Re: Re: Re: Je to pořád dokola

A kdypak to bylo, ty chytráčku ?

Na úřadech jsou už celej rok fronty !

0/0
3.11.2007 16:03

Vaclav_S

Re: Re: Re: Re: Je to pořád dokola

U nás žádné fronty nejsou a navíc nemluvme o roce, ale o třech letech. Rok 2007 byl jen prodloužením termínu, aby se v prosinci 2006 netvořily fronty. Tolik k faktům. Ale je třeba uznat, že korespondenční zasílání žádostí je dobrý nápad a za pokus to stojí. Ono to bude mít také své mouchy, někteří to budou mít vyplněné špatně, přiloží špatonou fotku apod., takže budou na úřad stejně pozváni. A pro řidičák si stejně budeme muset přijít osobně, protože někdo musí zkontrolovat, jestli jsem k žádosti nedal cizí fotku (Ale dobře, že většina lidí aspoň jednu cestu ušetří).

0/0
3.11.2007 19:31

ja_sedivim

Re: Re: Re: Je to pořád dokola

Máš pravdu předsedo, přesně o tom to je - proč bych měl odcházet z hospody, když téměř vše jde vyřídit v podstatě online? Jen se musí chtít...Každý, kromě dannyho44, snad pochopí, že je lepší "dřepět v hospodě a kvákat o čemkoli", než lítat po úřadech a jednat s neochotným a arogantním úřednictem.

0/0
3.11.2007 19:10

mpes

úředníci

mám pocit, že úředníčci jsou pěkný kur/vy. Předtím pomalu vydávali prázdný formuláře u okýnka a dnes jde najednou žádat o řidičák poštou? Proč to nešlo před rokem? Se zase někdo bojí nesplnění úkolu...

Klidně mi cenzore dej ban, mně jsi úplně u prdele. A navíc ti určitě smrdí nohy :-)

0/0
3.11.2007 9:44

kenx

místní úřady

Už minimálně rok se tu divím proč není možné využít podatelny na místním úřadě stejně jako je tomu třeba u výpisu z rejstříku trestů. Z oficiálních míst jsem se snažil získat odpověď, ale vždy informace že to vůbec nepřipadá v úvahu. No a teď to najednou jde poštou! Tomu říkám bordel a buzerace lidí. Jak k tomu přijdou ti co si už vystáli fronty? Tímto stát přiznal svou vlastní neschopnost a to že mu na lidech nezáleží, ministerstvo chce jen snížít nějaké číslo ve statistice.

0/0
3.11.2007 9:17

kotatkoxxl

Hradec Králové

Ve středu jsem si zkontrolovala přes on-line systém fronty na řidičák, čekací lhůta max. 16´a tak jsem krátce před polednmem vyrazila. Na úřadě byla přede mnou jen 1 paní a já byla cca během 10ti minut venku i s vyplněním formuláře. Přijít si mám za 20 dnů a čekat ve frontě s pořadovým číslem už nemusím R^

Zvládla jsem i občanku, tam jsem šla hned ráno a trvalo to celkem 20´, když jsem si ji vyzvedávala, bylo to 5´. HK je dost velké město, ale fronty nejsou a to jely jen 2 přepážky.

0/0
3.11.2007 8:25

honza_457

Být líným lemrou se holt stále vyplácí...

Teda, není nad to se hned po ránu zdravě na**at. Jak k tomuhle přijdou ti, kteří nejsou taková líná lemra, starají se o své záležitosti a dávali si na to pozor, vzali si třeba den dovolené a o výměnu řidičáku si zažádali včas? Zase jsou za blbce? Asi ano. Protože lenoši a lemplové budou speciálně obeslaní a ti, co si to zařídili sami a bez "pomoci" ouřadů na tom vlastně vydělají.

O tomhle problému s výměnou ŘP se ví veřejně nejméně od jara, kdy to i idnes začla dost omýlat na svých stránkách. Času na výměnu měl každý dost! A zase na líné spoluobčany doplácejí ti slušní, poctiví a hloupí, kteří se spoléhají na to, že co je dáno zákonem, tak si má každý zařídit sám!

0/0
3.11.2007 8:20

Jablkon

Re: Být líným lemrou se holt stále vyplácí...

Přesně tak - "Vinu za to však nenese řidič, ale stát, který nedokázal zajistit rychlejší výrobu průkazů" - co je tohle za blbost ?! Vždyť se všude píše, že neni problém že by nestíhaly úřady nebo tiskárna, ale lidi na ty úřady prostě NECHODÍ !

Tohle úředníčci opravdu dělat neměli - prostě z principu. Kdo nedbá neustálé varování (určitě je to mnohem déle než od jara), ať si to pak hezky vyžere. Jen aby je ještě nenapadlo prodloužit lhůty... ;-€

Mě samotného by se býval týkal až pozdější termín, kdybych ovšem neměnil trvalé bydliště takže ho už stejně vyměněný dávno mam

0/0
3.11.2007 9:51

danny44

Re: Re: Být líným lemrou se holt stále vyplácí...

Naprostej souhlas.... bohužel českej člověk na všechno s..e a pak, když něco honí na poslední chvíli,tak se diví, že to nějakej ten den trvá...

0/0
3.11.2007 12:04

Bokvas

Nechápu,

proč z mých daní se má financovat poštovné na podbízení se s výměnou řidičáků liknavcům. Levněji vyjde, když každý kdo bude příští rok přistižen při řízení se starým průkazem, zaplatí nějakou pokutu a bude mu odebrán. Nešťastná byla informace, že každý kdo si nevymění průkaz včas (tedy i ten, kdo ho nepotřebuje), zaplatí až 30 tisíc. Tito lidé nyní zbytečně přidávají úředníkům práci. Jako já. Jinak jsem se objednal na internetu, žádost jsem měl podanou během pěti minut. Na vydání jsem si počkal 30 minut.

0/0
3.11.2007 7:59

PepaBob

Re: Nechápu,

A proč mně z mých daní stát pořád s něčím otravuje? Absolutně nechápu na co věčně musím lítat někde po úřadech a výsledkem je papír který má zas jen omezenou platnost. Já tím, že na tom cáru papíru přestane platit nějaké číslo neztratím schopnost řídít vozidlo, tak za co platit pokuty? Proto že darmožrouti se potřebují nažrat?

 Místo nadávání liknavcům si raději zjistěte který z úředníků ministerstva je v představenstvu tiskárny těchto dokladů.

0/0
3.11.2007 8:37

Bokvas

Re: Re: Nechápu,

A vy si zase zjistěte, kdo chce dohazovat kšefty notářům.

0/0
3.11.2007 8:46

PepaBob

Re: Re: Re: Nechápu,

I o tom právě mluvím. Dohazují si kšefty jeden druhému a my jako ovce jim to platíme. Kdy už mi konečně tenhle stát políbí prdel a nechá mně v klidu živit rodinu?  Podotýkám že jako soukromý živnostník platím daně řádně a včas.

0/0
3.11.2007 8:54

Bokvas

Re: Re: Re: Re: Nechápu,

jsem rád, že jsme se shodli a že jsme oba řádní a řádně platící živnostníci. Hezký den. R^

0/0
3.11.2007 8:58

PepaBob

Re: Re: Re: Re: Re: Nechápu,

:-)

0/0
3.11.2007 9:00

Tondach

Bylo to tak jednoduché.

Přes internet jsem se zaregistroval, přišel ve stanovený den a hodinu,  prakticky okamžitě jsem přišel na řadu, totéž při vyzvednutí !

0/0
3.11.2007 7:28

HU11

Je to vtipně uvedené.

Řidič nenese žádnou zodpovědnost, ale stát;-D;-D Já bych to udělal následovně. Když si většina řidičů ty průkzy mohla vyměnit, tak co se budeme žlučit s tou menšinou. Pokud to nestíhnou a měli na to poměrně dosti dlouhou dobu, tak prostě jezdit budou moci tak no koloběžkách. A to jim asi bude stačit (Y) Na silnicích je vozidel dost, tak proč se ještě zajímat o dalších pár řídičů, kteří to jsou třeba sváteční jezdci v klouboucích.

0/0
3.11.2007 6:45

Králík z klobouku

Jen ať se stát snaží, od toho ho máme

Pokud stát nedokáže průkazy vydávat na počkání a dokonce ani v zákonem stanovené nehorázné lhůtě 20 dnů, tak bych ho za trest rozpustil nebo poslal do konkursu.

Když já se opozdím s nějakou platbou státu, tak mi taky nepomůže kňourání, že tak rychle to nestíhám... Tak stát ať si taky nese plnou odpovědnost za to, co si vymyslel. Pokud se snaží svoji neschopnost aspoň částečně kompenzovat vstřícností, tak to můžu brát jako projev dobré vůle. Ale vstřícný by stát měl být nejen když žehlí svůj průšvih, ale vždycky a ve všem - od toho ho tu máme.

0/0
3.11.2007 7:03

jkzrt

Re: Jen ať se stát snaží, od toho ho máme

Nejsem zastánce úřadů,ale na výměnu řidičáků byl rok čas.Tak proč by měl obyčejný občan doplácet na lajdáky,jako jste vy!

0/0
3.11.2007 7:31

Kovis

Re: Re: Jen ať se stát snaží, od toho ho máme

Vaše argumenty jsou naprosto mimo. Dle zákona je čas na výměnu do 31.12. Lhůta pro zpracování 20 dní. Tolik zákon a příslušné vyhlášky. Nikde není stanoveno, že jsem tam měl být před půl nebo jedním rokem. Tak ať mi stát políbí.

P.S. Mě se ta výměna netýká.

0/0
3.11.2007 8:18

honza_457

Re: Re: Re: Jen ať se stát snaží, od toho ho máme

Člověk s fungujícím mozkem pochopí, že výroba ŘP nějaký čas zabere. Člověk bez mozku holt ne - však to sám znáte, ne? ;)

0/0
3.11.2007 8:21

Kovis

Re: Re: Re: Re: Jen ať se stát snaží, od toho ho máme

Ale to je problém státu, ne můj. Pokud mám třeba zaplatit daně a momentálně nemám z čeho, například proto, že mi odběratel tu fakturu ještě nezaplatil, tak mi taky na finančním úřadě nikdo nevyjde vstříc a akorát se mi vysmějí. Tak proč bych jim to měl ulehčovat já?!

Jednou jsou určena nějaká pravidla a ta se holt musí dodržovat. Když stát vyplodí blbost a není schoen zajistit jeji imlementaci v praxi, tak si musí nést následky sám. Ano, je to lajdáctví - ze strany státu.

0/0
3.11.2007 8:29

honza_457

Re: Re: Re: Re: Re: Jen ať se stát snaží, od toho ho máme

Vždyť to říkám - člověk s fungujícím mozkem pochopí, že výroba ŘP nějaký čas zabere. Člověk bez mozku holt ne - však to sám znáte, ne? ;)

0/0
3.11.2007 8:55

Jablkon

Re: Re: Re: Jen ať se stát snaží, od toho ho máme

Nikdo neříká, že kdyby se Vás výměna týkala, nemůžete jít podat žádost až 10.12. a ŘP vyzvednout 30.12. (no, asi nemužete, protože 30. je neděle, ale to teď nechme bokem)

Ovšem pokud Vám to aspoň trochu myslí, musíte počítat s tím, že když tohle udělá spousta dalších lidí, tak to na tom úřadě prostě NEPŮJDE BEZ ČEKÁNÍ.

Zrovna v tomhle případě myslím není úředníkům za co nadávat. Že se to musí udělat se ví přes rok. Rozumný člověk si to zařídí včas dokud ty fronty nejsou.

Navíc, jestli na někoho nadávat opravdu chcete, tak spíš na EU. Myslím že výjimečně nejde o buzeraci českým úředníkem, ale umožnění bezproblémového volného pohybu v EU.

Hlasoval jste v referendu PRO? Nadávejte i sám sobě ;-D

0/0
3.11.2007 9:59

honzakrivka

Re: Jen ať se stát snaží, od toho ho máme

jseš mimo mísu, o výměně řidičáku už se mluví od začátku roku - a pořád to samé dokola - "do konce roku zbývá vyměnit x set tisíc, lidi běžte co nejdřív nebo to ke konci roku bude trvat třeba měsíc, když si vzpomenou všichni najednou..." atd. takže za všechno může akorát tak lenost lidí a ne neschopnost státu, prober se!;-D

0/0
3.11.2007 8:18

kotatkoxxl

Re: Jen ať se stát snaží, od toho ho máme

projev dobré vůle bylo přidání roku navíc. Taky patřím k těm, kteří mají dost času, ale už i já jsem si o výměnu zažádala a bez fronty R^

I já jsem počítala s pokutou, pokud si to včas nezařídím. Myslím si, že času i kampaní bylo opravdu dost a nikdo se nemůže vymlouvat, že to nestihl.

0/0
3.11.2007 8:29

Bochi1

Zahraničí

A jak to mají řešit lidé dočasně (ale dlouhodobě) v zahraničí? Budou české úřady uznávat podpisy pitvrzené z jiných států a budou do těchto států nové řidičáky posílat?

0/0
3.11.2007 5:24

anai

Re: Zahraničí

ale to přeci záleží na tom, zda má ČR s dotyčnou zemí smlouvu o právní pomoci nebo ne. Pokud smlouva uzavřena byla, pak české úřady uznávají notářská ověření bez dalšího, pokud smlouvu nemáme a daná země je členem Haagské úmluvy, pak je nutné opatřit v cizině ověřený podpis ještě tzv. apostillou..bližší na stránkách ministerstva spravedlnosti www.justice.cz

0/0
3.11.2007 9:20

Najdete na iDNES.cz