Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Lékaři splní přání pacienta zemřít, už se chystá zákon

Ministerstvo zdravotnictví chystá zákon, který lidem umožní předem říct, kdy nechtějí další léčbu. Čeští pacienti budou tak moci sepsat notářem ověřené přání a lékaři je budou muset respektovat. Na jaké případy se bude zákon vztahovat a jak přesně bude fungovat, zatím ale není vůbec jasné.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Barca

eutanazie

!Zákon můžete chystat,ale jsem zvědav,kdo bude vraždit.Pochybuju,že by se k tomu snížil zdravotnický personál.

0/0
10.8.2008 23:02

obhájkyně zájmů pacientů

MZ v tom nemá jasno

Podle mezinárod. práva máme už dnes možnost zakázat si připojení na přístroje a stejně tak máme právo požádat o odpojení z přístrojů, podobně už dnes máme právo předem sepsat prohlášení, že pokud by nastala ta a ta situace, i kdybychom byli v bezvědomí připojeni na přístroje, lékaři jsou podle našeho prohlášení povinni přístroje odpojit (bez našeho přání nikoli, i pak musejí vynaložit všechny prostředky udržovat nás při životě). Takže MZ nechápe jasná pravidla platící podle úmluv - máme právo zakázat si jak resuscitaci, tak léky, tak přístroje atd., nebo naopak bez takto formulovaných přání máme právo být udržováni při životě - ač se lékařům jeví jako "nekvalitní".

0/0
31.10.2007 10:29

Dezo-Conka

Kauzy

8-o8-o8-oLékař rychle předjížděl,řidička v protisměru strhla volant doleva,došlo ke srážce vozidel ,lékař se stačil zařadit do pravého pruhu.....přesto byl odsouzen k vyplacení 1 mln Kč.Bez úhody přežila jen opička řidičky.Co by asi napsala Lenka Petrášová,pokud by si řidiči vyměnili místa/S opičkou by jel lékař/:Titulek:"Nezodpovědný lékař nechal řidit opici ".Vo tom to je soudruzi,genocida inteligence,jak říká pán profesor Radek Sarkozi.Rv;-D

0/0
31.10.2007 6:04

Dezo-Conka

Soudruzi,jak jistě nevíte

stále u nás platí zákon o zdraví lidu z roku 1966.Soudružka Lenka Petrášová všechny kauzy ve zdravotnictví interpretuje jako pochybení lékařů.Kdyby si soudružka Lenka Petrášová raději věnovala překladatelství.Stačí přeložit německé zákony a převzít je.Pak nebudou záměny děti v porodnicích apod.Psat o zdravotnictví může jen člověk s 20 letou praxi v oboru,nejlépe nabožensky založený.Z těchto stránek je vidět jak se všichni bojí bolesti a smrti.Ten pan co píše o vykloubeném rameni je bohužel idiot.Soudružko Petrášová,všimejte si naši zdravotnické legislativy a kašlete na lékaře.Vaše pusobení ma destruktivní vliv na mladé lékaře.Jack a Dennys,Pavel Helong.....etc.,už jsou v Německu.Od nás se chystají 2 mladí do Anglie.Vaši zásluhou.Blahopřeji

0/0
31.10.2007 5:57

Greybeard

Asi takhle?

Pokud se zásadní funkce mého života dostanou do natolik těžkého a bolestivého stavu, že už neexistuje možnost zlepšení, a pokud lze předpokládat, že tento stav už vede přímo ke smrti, požaduji, aby všechna opatření – jako například umělé dýchání, krevní transfuze, podávání antibiotik – vedoucí k prodloužení života byla opuštěna.

života dostanou do natolik těžkého a bolestivého stavu, že už neexistuje možnost zlepšení, a pokud lze předpokládat, že tento stav už vede přímo ke smrti, požaduji, aby všechna opatření – jako například umělé dýchání, krevní transfuze, podávání antibiotik – vedoucí k prodloužení života byla opuštěna. Léky proti bolesti a potížím ať jsou mi podávány v takové míře, že mùj subjektivní pocit bude co nejlepší, i když se tím zkrátí mùj život.

žím ať jsou mi podávány v takové míře, že mùj subjektivní pocit bude co nejlepší, i když se tím zkrátí mùj život.

0/0
30.10.2007 23:05

marmota

Sebevražda

Jakým způsobem nahlížíte na sebevraždu, potažmo na eutanasii?

0/0
30.10.2007 17:28

Vanislav

Re: Sebevražda

jako na dustojny odchod z nedustojeho konce zivota.

0/0
30.10.2007 21:03

marmota

Jděte do hajzlu...

Pokud budu chtít ukončit své bytí, teoreticky mám přehršel možností. Jest to má věc. Co ti novináři blbnou? Vhodná bublina. Doktor má průser.

0/0
30.10.2007 17:19

Vanislav

Re: Jděte do hajzlu...

souhlas....jen je trochu moralnejsi cloveku odobrne pomoci, s lekarskym dohledem ukoncit jeho trapeni nez ho nechat skakat z mostu nebo se travit praskama.

0/0
30.10.2007 21:04

Wurstchen

Re: Re: Jděte do hajzlu...

Jsem doktor - uz jsem par lidi umirat videl - a tvrdim, ze euthanasie se povolit nesmi. Odejit ze zivota je jiste rozhodnutim kazdeho jednotlivce a nikdo mu do toho nema co mluvit. Nikdo ale nema pravo po doktorovi chtit, aby ho zabil. Existuje plno zpusobu jak zemrit a ten, kdo o to stoji si to jiste muze zjistit.

:-/

To co pripravujou, tedy moznost nesouhlasu s komplikovanou lecbou je maximum, kam se da jit a je to spravne.

0/0
31.10.2007 1:37

Sudeten raus!

Založím sdružení,

které za poplatek poskytne radu a pomoc, která donutí pacienta k takovému jednání.

0/0
30.10.2007 17:00

marmota

Re: Založím sdružení,

Netřeba, byť takové sdružení by bylo ekumenické.

0/0
30.10.2007 17:23

Vanislav

Re: Založím sdružení,

jsem zvedavej jak pacientovi vnutite ze umira.

0/0
30.10.2007 21:04

p.sp.

...

tak ono nepodávání antibiotik, výživy, léků na podporu oběhu apod. se děje i dnes, říká se tomu bazální terapie a je to postup, který se dělá u nemocných s nulovou perspektivou. Nechají se na dýchacím přístroji, jsou hluboce tlumení a nechají se zemřít. Jen ono právní ošetření tomu tak nějak chybí.

0/0
30.10.2007 16:57

karel60

Tak nevím,

asi bude opravdu záležet na každém jak se rozhodne ještě za vědomí. Osobně bych spíše vystavil Plnou moc svému synovi nebo sestře, aby oni rozhodli co bude pro mně lepší. Tito lidé mají mojí plnou důvěru a nemají zájem na tom, něco mojí smrtí získat. Oni mohou v konkrétním případě rozhodnout lépe než já dnes, protože nejsem vědma abych v křišťálové kouli viděl co mně čeká, ani dnes nevím, jak daleko postoupí lékařská věda než bych svého případného souhlasu využil.

Ten notářsky ověřený papír mohu nosit v kapse týden nebo také 20 let, když již nebude čitelný.

0/0
30.10.2007 15:51

berunel

Já bych řekl že by bylo nejlepší

aby každý měl právo podepsat u notáře že ten a ten člověk má právo rozhodovat v situaci kdy dotyčný rozhodovat není schopen. Potom by odpadlo nějaké nejisté nošení papírů po kapsách a ten zmocněnec který dostal důvěru by rozhodl dle aktuální situace.

0/0
30.10.2007 15:49

vonDyke

pouzivani prostroje patri pod slovicko "lecba", stejne jako atb a jine leky

"Ale neléčí už pacienta antibiotiky, které jsou v těchto případech nezbytné, protože nehybné tělo napadá infekce, a nepodávají léky, bez kterých se tělo neobejde, protože třeba regulují krevní tlak. Což dřív nebo později vede ke smrti."

nehybne telo infekce nenapada vzdy. v posledni vete je VELMI dulezity obrat "driv nebo pozdeji".

jsem velmi rada, ze nevim, jaka je kvalita "zivota" cloveka, jenz stravi posledni mesice, nedejboze rok/y, sve existence lezic v komatu, aby jen zemrel. pravo a rozhodnuti cloveka je pro me prvorade, ovsem ekonomicka stranka cele veci neni zcela nezajimava, bohuzel.

0/0
30.10.2007 15:48

iuos

hmm

každý má právo se svým životem naložit jak je mu libo - pokud se chce zabít, pak ať se zabije - nikdo za nikoho život neprožije....     a fáze typu "život jsi si nedal, nemáš právo si ho brát" je naprosto dementní, protože podle této logiky by každý mohl přijít za rodiči s tím, že "jste mi dali život, já se vás o to nežádal a tak se o mne starejte" ;-)

0/0
30.10.2007 15:04

Wurstchen

Re: hmm

to je naprosta pravda, ale taky nikdo nema pravo chtit po doktorovi, aby mu s tou smrti pomohl

0/0
31.10.2007 1:41

Hzz

ANO ANO ANO

je par veci ktere nasi spolecnost muzou posunout malinko dal.. mimo jine treba i tenhle zakon, legalizace mariuhany, Kaplickeho knihovna na Letny atd atd.. jo a pak este si navzajem prestat zavidet a krast, milí Češi [>-]

0/0
30.10.2007 15:01

Si0

Takže kdyby to Jožo Ráž podepsal

a kdyby takový zákon už platil, tak je dávno po něm. Skvělá perspektiva.

0/0
30.10.2007 14:16

Axelroth

Re: Takže kdyby to Jožo Ráž podepsal

...no to nevim, nikde se nepise ze by splnil podminky pro odpojeni...

;-)

0/0
30.10.2007 14:22

karel60

Re: Takže kdyby to Jožo Ráž podepsal

Ono jde o to, že není kóma jako kóma. Jožo Ráž měl to štěstí, že zásobování jeho mozku krví sice pokleslo, ale zabezpečilo funkčnost mozkových buněk. A v jeho případě by k odpojení nedošlo (zkuste si ještě jednou přečíst ten článek), protože nebyla splněna podmínka smrti mozku.

0/0
30.10.2007 15:39

berunel

Re: Takže kdyby to Jožo Ráž podepsal

No dobře a i kdyby Jožo Ráž byl po smrti ??? zřejmě by se zbortila celá zeměkoule.:-) Denně přicházejí o život z důvodu cizího omylu nebo z nedbalosti tisíce lidí, proč bychom si měli dělat problém z toho že přijde o život někdo zbytečně z důvodu vlastního omylu.8-o

0/0
30.10.2007 15:44

Balada

Dopad reformy zdravotnictví?

Zdá se, jako by možnost regulérně skončit se životem za přispění lékaře šla ruku v ruce s připravovanými reformami ve zdravotnictví. Alespoň pro staré a nemocné lidi bude jejich vhodným a alternativním doplňkem. A pak že politici na staré a nemocné lidi nemyslíRv.

Tím samozřejmě neříkám, že už i dnes velká řada lidí odchází na Onen svět za vydatného přispění lékařů.

0/0
30.10.2007 14:14

Jannynov

zcela zavádějící titulek !!

IDNes je totální bulvár, titulek mluví o něčem zcela jiném než článek.

jinak "living will" aneb postup při případném komatu nemá s eutanasií nic společného a je dobré jej právně ošetřit.....neprodlužovat další péči je v souladu s etikou.....akorát idnes je zase zcela mimo RvRv

0/0
30.10.2007 13:50

lotosovy_kvet

Tak se šetří ve zdravotnictví

a potom stačí když lékař řekne pacientovi...uvědomte si pane(paní) kolik váš pobyt v nemocnici bude stát vaše příbuzné a daňové poplatníky, zajisté víte co je vaší povinností...

0/0
30.10.2007 13:25

Vanislav

Re: Tak se šetří ve zdravotnictví

lol, ty jsi dobrej hlupak. Ne ze bych ti to pral, ale predstav si, ze jsi v nemocnici, mas par tydnu zivota, leky na bolest nezabiraji (jestli si myslite ze prasky na bolste zaberou vzdy tak se seredne pletete) doslova hnijete zevnitr, pri kazdem pohybu vam tecou slzy bolesti a pak prijde sestricka a rekne ti, aby jsi zatnul zuby a choval se jako chlap/zenska a nerval jako maly dite :))) S bolesti mam sve zkusenosti a kazdy ma limit kdy dale nechce. Jednou jsem zazil kompetli vykloubeni ramena a k nejblizsi nemocnici 10hodin cesty. Byl jsem ve stavu kdy jsem do sebe rval ibalginy a zapijel je vodkou. Clovek ktere je v podobnem stavu dlouhodobem stavu moc na vyber nema. Jo pane, budete ted tri tydny dlouze umirat, svijet se v bolestech, rodina se na vas bude koukat, obcas se pri navsteve pos*rete atd....cloveka nechame chcipnout jako zvire, ale zvire zabijeme jako cloveka.

0/0
30.10.2007 13:47

repulsive

Re: Re: Tak se šetří ve zdravotnictví

to víš, jsou i tací, kteří, jakmile se objeví něco nového, už přemýšlí, jak toho využít/zneužít. a jak se říká, "podle sebe soudím tebe"..

0/0
30.10.2007 14:02

Axelroth

Re: Tak se šetří ve zdravotnictví

...a nato se pacient probere z komatu, podepise a zase do nej upadne...

;-)

0/0
30.10.2007 14:23

Majkyho_pupik

konecne

rozumny zakonR^

0/0
30.10.2007 12:54

Aveva

Legalizace vraždy !

Ten kdo schválí takový to zákon se stává vrahem. :-©:-©:-©

Vyjadřuje tak nejvyšší neúctu k životu a ztrácí kredit lidské bytosti. Rv

:-©:-©       S P R O S T Í    V R A Z I    !     :-©:-©

0/0
30.10.2007 12:51

barumkoudopatniku

Re: Legalizace vraždy !

No ty jsi se nějak rozčílil. Tobě asi ušlo, že se jedná o rozhodování o vlastním životě, ne životě nikoho jiného. A můj život je jenom můj, nikdo nemá právo mluvit do toho jak já s ním naložím.

0/0
30.10.2007 12:55

singlemalt

Re: Re: Legalizace vraždy !

nenuť ho za sebe rozhodovat nebo se z toho picne.:-)

0/0
30.10.2007 13:00

repulsive

Re: Legalizace vraždy !

nesouhlasím, evo

0/0
30.10.2007 13:15

iuos

hmm

předpokládám, že svá zviřátka na prahu smrti v bolestech nenecháváš uspat, abys jim ulehčila...

0/0
30.10.2007 15:06

Najdete na iDNES.cz