Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Osamělým ženám svitla naděje na umělé oplodnění

Ministerstvo zdravotnictví chce, aby o umělé oplodnění mohly žádat i samotné svobodné ženy. Dnes o něj smí požádat pouze pár: muž a žena. "Nevidím důvod, proč by o asistovanou reprodukci nemohla požádat jen sama žena," řekla náměstkyně ministra Markéta Hellerová.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

obhájkyně zájmů pacientů

Evropská charta práv pacientů

Škoda, že se MFDNES více nevěnuje právům pacientů z pohledu EU, existuje totiž Evropská charta práv pacientů, kterou WHO, EU a Rada Evropy chápou jako závaznou pro členské země, tedy i pro ČR. Charta obsahuje více než deset klíčových práv pacientů a my dosud tento základ nesplňujeme, ani Julínkovo ministerstvo dosud důsledněji tuto oblast neupravuje.  Jde např. o právo občanů na vysoce kvalitní zdravotní péči podle nejnovějších vědec. poznatků, podle mezinárodně uznaných standardů léčby, dále o povinnost státu zajistit rovný přístup občanů k péči bez ohledu na jejich fin. postavení, povinnost státu zajistit kontrolu kvality péče atd.

0/0
29.10.2007 12:26

Pan Navratil

Re: Evropská charta práv pacientů

A platit to zase budou ti "hnusní bohatí," ne? ;-D

0/0
29.10.2007 12:33

berunel

Další krok k úpadku a sebezáhubě

takže budeme množit ze zákona lesby protože prý

"Žádná studie neprokázala, že by to na dítě mělo negativní vliv."

To si dělají opravdu srandu podle mě je jasně prokázané že dítě které není vychovávané v úplné rodině kde je otec muž a matka žena si odnáší problémy na celý život:-©

0/0
24.10.2007 20:46

Kleki Petra

Re: Další krok k úpadku a sebezáhubě

Ty si odnáší i dítě svobodných matek, případně rozvedených rodičů. To není argument. Úplně největší problémy si pak odnášejí děti z úplných manželství, kde dochází k týrání nebo pohlavnímu zneužívání. Co navrhuješ pro tyto případy?

0/0
25.10.2007 11:32

berunel

Re: Re: Další krok k úpadku a sebezáhubě

To ale není argument, pokud má svobodná matka dítě nebo se rodiče rozvedou s tím se nedá dělat nic, ale nevím proč kvůli tomu uměle vytvářet a ještě k tomu za peníze ze zdravotního pojištění neúplné rodiny nebo dokonce rodiny kde otec a matka jsou stejného pohlaví. Tady není žádný seriozní vědecký průzkum který by prokazoval že by z těchhle podivných rodin vycházeli řádně vychovaní jedinci, kteří nebudou mít celý život psychické problémy a schvalovat zákony aby se dělaly takovéto pokusy na dětech to je opravdu nerozum, to bychom už na těch dětech mohli třeba zkoušet o nové léky. :-©Nevím co s tímhle má společného to že v nějakých patologických rodinách týrají nebo zneužívají děti od toho tady je snad policie a státní orgány aby se to nedělo.

0/0
25.10.2007 12:07

seppikub

Osamnela zena??

  8-o Spis samostatna, svobodna, sobestacici, ne? ;-)

0/0
24.10.2007 19:27

dislektik-idnes si na mě zasedla

pokud nemá chlapa tak adoptovat nic víc

!

0/0
24.10.2007 16:46

IoannesBaptist

Zrušit alimenty!

Ruku v ruce s tímto zákonem musí jít zrušení vyživovací povinnosti můžů, kteří jsou biologickými otci dětí, a nechat to pouze na jejich svobodném rozhodnutí. Jinak by to bylo nepřípustné zvýhodňování jedné skupiny dárců spermatu před jinou skupinou - takouvou diskriminaci určitě EU nedovolí!

0/0
24.10.2007 16:43

berunel

Re: Zrušit alimenty!

Jasně to by byl návrat od sociálních experimentů k přírodě. Matka ať se stará aby měla otce ochotného a schopného platit a starat se a hlavně ať se snaží i v případě rozchodu s ním udržet dobré vztahy aby dál platil. Psychopatická zrůda která vychovává dítě k nenávisti k otci a dítě spratek který v důsledku té výchovy odmítá otce by neměli mít nárok na žádné příspěvky od toho otce. :-©

0/0
24.10.2007 20:52

0100

Vzhledem ke zvýšení populace GO!

Oplodnit každou ženu, která si to zaplatí a přeje! Někdo na ty důchody musí vydělávat..;-D 

0/0
24.10.2007 13:15

kraxna

Re: Vzhledem ke zvýšení populace GO!

A co kdyby se do důchodu přestalo chodit a každý,kdo se dožije důchodového věku,by byl propuštěn z dosavadního zaměstnání a za poslaneckou mzdu nadále pouze oplodňoval ? :-)

0/0
24.10.2007 13:20

dislektik-idnes si na mě zasedla

Re: Vzhledem ke zvýšení populace GO!

jeli to tak navrhuji aby to stát ženám hradil a pak platil alimenty R^R^

0/0
24.10.2007 18:49

kraxna

Proč umělé ?

Stačí,když mi budou posílat fotky,nějak se vždycky domluvíme....;-)

0/0
24.10.2007 13:11

Ulrich

Ono to asi není zakázáno

Omezení stanovená trasplantačním zákonem a směrnicí ministerstva zdravotnictví o provádění umělého oplodnění se vztahují jen na případy, kdy se záležitost uskutečňuje v rámci léčebné péče.

Takže pokud úplně zdravá žena chce být uměle oplodněna a má peníze, právní překážky jí v tom nebrání. Jen tu zatím nevzniklo komerční zařízení, které by úkon nabízelo.

Fakticky ale moc ty ženy nechápu. Proč vlastně chtějí semeno ze spermabanky? Kvůli záruce zdraví dárce? No dobře. Ale to se týká jen fyzické stránky. A co osobnostní anomálie? Kdo normální ( ve smyslu standartní, obvyklý, neexcentrický ) by šel darovat své semeno?

0/0
24.10.2007 13:07

Bouše

Re: Ono to asi není zakázáno

A kdo normální jen tak oplodní známou s rizikem, že ta si to po čase rozmyslí a bude se domáhat jeho otcovských povinností? :-)

0/0
24.10.2007 13:12

Ulrich

Re: Re: Ono to asi není zakázáno

Je pravda, že riziko osobnostní anomálie u takového otce je tu vždy. Muž, který dá své sperma k dispozici ( ať už jako anonymní dárce nebo po dohodě s ženou, která chce mít dítě ) a je schopen žít s vědomím, že je otcem a své dítě nezná, úplně normální není.

0/0
24.10.2007 13:19

Axelroth

Re: Re: Re: Ono to asi není zakázáno

...proc to neni uplne normalni?...protoze to neni spolecensky prijate moto?...

;-)

0/0
24.10.2007 13:21

Ulrich

Re: Re: Re: Re: Ono to asi není zakázáno

Ty jsi daroval sperma nebo někoho jen tak nezávazně po dohodě oplodnil?

Pokud ano, jsi okolím hodnocen jako normální?

Pokud ne, byl bys něčeho takového schopen? Zamysli se nad tím pořádně. Jde o vědomí, že máš dítě a že a) se o ně nestaráš a b) nemáš vůči němu žádná práva a nejspíš žádný vlid na jeho život.

0/0
24.10.2007 13:28

Axelroth

Re: Re: Re: Re: Re: Ono to asi není zakázáno

...sperma sem nedaroval, ale nikterak by mi to nevadilo, ale ani po tom netouzim...lidi co darovali znam a neresim to, je to stejny jako darovat krev, jim to neublizi a nekomu tim treba pomuzou...a vedomi ze mam nekde dite...no i to je mozny, spoustu zenskych sem videl jen jednou a nijak me to netrapi...osobne v tom nevidim zadny problem nebo neco cim bych se mel nejak intenzivne zabyvat...

;-)

0/0
24.10.2007 13:32

Bouše

Re: Re: Re: Re: Re: Ono to asi není zakázáno

Souhlas, právě proto si myslím, že v případě dárce spermatu nemusí jít až o takovou osobnostní anomálii. Dokážu si například představit skupinu studentů, kteří darují sperma kvůli penězům a nijak to neřeší.

0/0
24.10.2007 13:33

ODSakEda

Jen zase přijměme zákon na podporu další skupiny lidí (osamocených...)

a pak svobodné matky živme!

I proto je rozvodovost již nad 60%, neb se podporuje vyčleněním peněz a zákonnou ochranou tohoto stavu právě generuje jejich zvýšené počty!!!;-€

čím více peněz především lidovecké vedení alibisticky na pomoc (né za svoje ale za peníze jiných! To se to pomáhá... ;-€) prý rodinám - ale defakto pomoc neúplným(!!!) rodinám!

No a tedy tato podpora vlastně neúplných(!!!) rodin, je defacto generuje, podporuje tento neutěšený stav! 

0/0
24.10.2007 13:04

Ulrich

Re: Jen zase přijměme zákon na podporu další skupiny lidí (osamocených...)

Proč se tak rozčiluješ? Problém není v oplodnění, nýbrž v sociálních dávkách.

Logické řešení: Zrušmě sociální dávky a umělé oplodnění nechť se uskutečňuje jako komerční služba ( na náklady a odpovědnost oplodňovaných žen ).

0/0
24.10.2007 13:11

ODSakEda

Re: Re: Jen zase přijměme zákon na podporu další skupiny lidí (osamocených...)

Pak leda tak, ale proč to má řešit politické vedení??? Protože je tospjaté se státní kasou a neexustuje zde zdravotní pojištění ale dan počítaná % z příjmu/zisku a o které rozhoduje stát!!!;-€

0/0
25.10.2007 11:25

ODSakEda

Egoitiscká zrůdnost!...

Dítě má mít pár!!!!! A i když jej mít nemohou ze zdravotních důvodů, jem pro pomoc oplodnění či adopci, ale né pro podporu jiné egoistické skupiny lidí, jako osamocené ženy (co je to kurnik za statut???...;-€, jak se prokazuje a bude se registrovat osamocení???...;-D) ani pro podporu ne heteroexuálního páru!;-€ Je to všeprotipřírodě!

(ono už i to, že se pomáhá nezdravím otěhotnět i jinak, je proti přírodě! Co je slabé má umřít, nepřežít aby se píše utlumoval jejich tav a né se počty nevyléčitelně nezdravých v tomto genetickém mylu, dokonce zvyšovaly!... To se může vymtít!!!)

0/0
24.10.2007 12:54

Bouše

Re: Egoitiscká zrůdnost!...

Ty jsi toho zářnou ukázkou. :-P

0/0
24.10.2007 13:08

Bouše

Tak ještě jeden vtip k tématu:

K lékaři přijde jeden mladý manželský pár, že nemůžou mít dítě. Lékař si vše důkladně prohlíží a pak povídá: "To není možné, vše je v pořádku. Ukažte mi jak to spolu děláte." Tak začnou před lékařem souložit, ten je obchází kolem dokola a vše je v pořádku. Najednou se mladý muž zvedne a povídá: "Už je to tu, zase na mne leze to divné čurání!" :-P

"To není možné, vše je v pořádku. Ukažte mi jak to spolu děláte." Tak začnou před lékařem souložit, ten je obchází kolem dokola a vše je v pořádku. Najednou se mladý muž zvedne a povídá: "Už je to tu, zase na mne leze to divné čurání!" :-P

0/0
24.10.2007 12:50

Bouše

Re: Tak ještě jeden vtip k tématu:

Pointu máte pro zvýšení efektu dvakrát. :-)

0/0
24.10.2007 12:51

Axelroth

...hmmm...

...pozor vtip...Na prednasce se profesor zabyva tematem rozmnozovani dobytka a rika ze byk je schopen styku az 30x denne, nato se zvedne z prvni lavice jedna slecna a povida "Nemohl byste to rici vice nahlas aby to slyseli i ti machri vzadu?" Profesor to zopakuje a ze zadnich lavic se ozve "A leze ten byk vzdy na tu samou kravu" profesor odpovida "Nikoliv, na kazdou kravu jen jednou" Zadni lavice: "A mohl byste to zopakovat aby to pochopily i ty v prvnich lavicich?"...neni moc smesnej ja vim, ale mam pred obedem a moc mi to nemysli...

;-)

0/0
24.10.2007 12:34

Pan Navratil

.

No já nevím, pořád se neumím zbavit dojmu, že IVF je hlavně pro páry, které mají s přirozeným oplodněním potíže.

Osamělé ženy si snad dokážou někoho sehnat aspoň na to oplodnění.

0/0
24.10.2007 12:15

gratitude

Re: .

Sehnat ve smyslu ulovit zhulence na diskotéce?

0/0
24.10.2007 12:16

utanův stín

Re: Re: .

V 45. R^

0/0
24.10.2007 12:17

Axelroth

Re: Re: Re: .

...za pytlik travy ji tam bude rikat mami kazdej...

;-)

0/0
24.10.2007 12:18

utanův stín

Re: .

Po mostem, ne? ;-) Jasně, že budou chtít Einsteiny, ne?

0/0
24.10.2007 12:16

Pan Navratil

Re: Re: .

Zrození člověka není žádná plemenitba!

0/0
24.10.2007 12:22

utanův stín

Re: Re: Re: .

Ne?

0/0
24.10.2007 12:24

parnassius

Re: Re: Re: .

I dva VŠ můžou mít blba a naopak.....

0/0
24.10.2007 12:24

Axelroth

Re: Re: Re: .

...no a co to je?...zenska hleda toho nejvhodnejsiho kandidata a listecek na kalisku toho zase az tak moc nerekne...no ale nehodlam branit v tom aby si zenska vybrala chlapa podle barvy plechovky, nebo podle mnozstvi titulu...

;-)

0/0
24.10.2007 12:27

Pan Navratil

Re: Re: Re: Re: .

Je to degradace.

0/0
24.10.2007 13:18

Axelroth

Re: Re: Re: Re: Re: .

...degradace chlapa na plechovku?...no mozna...

;-)

0/0
24.10.2007 13:34

Pan Navratil

Re: Re: Re: Re: Re: Re: .

Ne, degradace ženy na chovnou krávu.

0/0
24.10.2007 16:48

j@ck

Re: .

to bych si radsi vzal sperma ze spermabanky, kde mam zarucenou kvalitu - darci prosli dukladnou zdravotni prohlidkou a testovanim (mnohdy i na IQ) nez narychlo shanet buhvikoho. i kdyz i ve spermabance jsou rizika: co kdyz je v ni prave zamestnan homer simpson a vsechny vzorky nahrazuje svymi vlastnimi :-)

0/0
24.10.2007 12:20

Pan Navratil

Re: Re: .

Hm, nejsem ženská, ale kdybych do sebe nechal naprat takto vyprofilované sperma/embryo, tak bych si připadal jako kráva.:-)

0/0
24.10.2007 12:23

faiva

Re: Re: Re: .

A kráva, kterou obskočí celý kus býka není kráva?;-)

0/0
24.10.2007 18:46

Axelroth

Re: Re: .

...zarucena kvalita?...neco jako v Simpsnovejch, kde daroval i Barney?...o ty kvalite bych si vazne nedelal velky iluze...

;-)

0/0
24.10.2007 12:23

utanův stín

Re: Re: Re: .

Mrkni na další díl House, tímhle tématem se okrajově zabývá.

0/0
24.10.2007 12:26

Axelroth

Re: Re: Re: Re: .

...House je dobrej, ale ted uz ho moc nesleduju zdalo se mi ze ponekud vymekl...

;-)

0/0
24.10.2007 12:28

utanův stín

Re: Re: Re: Re: Re: .

Je fakt, že na první řadu to už nemá, ale tenhle díl má pár dobrejch momentů.

0/0
24.10.2007 12:30

Bouše

Re: .

O tom už jsem tady mluvil. Pro takového případného dárce neexistuje možnost, jak by se v budoucnosti mohl bránit tomu, kdyby po něm začala vymáhat alimenty. Nehledě k tomu, že on sám může v budoucnu na své zapřené otcovství změnit názor, což přinese jen komplikace. U anonymního dárce něco takového nehrozí.

0/0
24.10.2007 12:20

Pan Navratil

Re: Re: .

Tak to musí vyřešit na dovolené v Karibiku.

0/0
24.10.2007 12:21

Bouše

Re: Re: Re: .

To by možná byla cesta, ovšem není to pro všechny nátury. :-)

0/0
24.10.2007 12:24

Najdete na iDNES.cz