Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Kdyby chobotnice měla stát v Brně...

Chvilku, jeden den, to vypadalo, že bychom možná mohli mít Kaplického chobotnici v Brně. Když se prezident Klaus, primátor Prahy Bém a dominantní pražská ODS otřepali hnusem nad blobem, primátor Brna Onderka s kolegy z ČSSD vyjádřili chobotnici přízeň.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

sageorg

Náhodó,.......

na "špici" by byla fakt špicová!:-P

0/0
25.10.2007 15:39

kubas_carreras

->

Instituce typu Národní knihovny by měly stát v Praze. Nevím, proč by to mělo být jinak, je to hlavní město a jak už tady padlo, návaznost na další instituce pro to jednoznačně hovoří.

Pokud jde o to, jak Kaplického návrh vypadá, to už je úplně jiná pohádka. V principu každá průlomová a novátorská stavba působí hodně rozruchu a rozhodně se nelíbí všem. Řada takových budov se stane později kulturním dědictvím. Platí to ale pro každou stavbu, která se nám dneska zdá být jako ze zlého snu? To je otázka, že? Může si někdo ve své zpupnosti dovolit nakročit takhle daleko za hranici obecného vkusu?

Praha je příliš malá na to, aby futuristické monstrum mohlo vzniknout "v centru dění" a při tom  se nestavělo do kontextu s jejím historickým jádrem. Vzpomeňte si na budovy, které po světě vznikají při výstavách Expo, taky jsou hodně padlé na hlavu. Ale stojí v místech, kde to lidé neberou jako urážku dosavadní zástavby.

0/0
25.10.2007 8:49

Albert Nerom

S článkem souhlasím, až některé detaily

Není tak zcela pravda to, že by to byl ze strany primátora města Brna jen takový šťouchanec bez konkrétní úvahy o lokalitě, a že by pak v Brně byla obdobná hádka s ohledem na panorama s Petrovem a Špilberkem. Brňané pro případ, že by (zcela náhodou) byla tato varianta akceptována, navrhovali umístění v městské části Řečkovice s tím, že by to bylo podobně jako pražská Letná na kopci, ale nezastínilo by to či jinak neznehodnotilo v žádném případě "historické" panoráma města.

0/0
24.10.2007 14:06

Pan Navratil

.

No, bylo by to hezké. Nevím, asi nás není mnoho, ale takovýto projekt má přeci jenom dost odlišný charakter od rodinného domku Okál, který lze postavit kdekoliv. Na funkční potíže spojené s budovou NKP umístěnou v Brně nehledě.

Prostě se NKP a magistrát dohodli, že bude knihovna na Letné, vypsala se soutěž, ta má nějaký výsledek, tak se to na Letné postaví a Bém nebude ze sebe dělat blbce kecama o "obtížném prohlasování" a "chrlu".

Jo, mimochodem, je dobré, když metro má alespoň 2 stanice ;-)

0/0
24.10.2007 11:18

Ccecil

Re: .

metro s jednou stanicí je studna

0/0
24.10.2007 15:51

minutos007

Jen tak pro zajímavost,

celý kampus, který se staví v bohunicích bude stát 5 miliard. Ve srovnání s knihovnou je to mnohem větší stavba. Knihovna se mi zdá opravdu především jako Kaplického pomník a teprve potom knihovna. Proto Kaplický nikdy nebude souhlasit (nebo jen velmi nerad), aby stála jinde než v blízkosti pražského hradu....

0/0
24.10.2007 11:06

Pan Navratil

Re: Jen tak pro zajímavost,

A kde je problém? Větší kampus stojí víc peněz... Ovšem "mnohem větší" bych teda nepoužil.

0/0
24.10.2007 11:19

slv

No to jsem rád, že to v Brně nebude

Zaprvé se mi to nezdá příliš funkční a zadruhé se mi to nelíbí. Navíc, jako brňák, se domnívám, že by se našlo dost projektů, které by byly v Brně důležitější než pomník pro Kaplického za pět (do roka by to tam bylo) miliard.

Naprosto souhlasím s Klausem, že se tady formuje řada profesních skupin, kteří vymýšlejí nejrůznější typy "samospráv" a nechtějí, aby jim do toho jejich pískoviště někdo zasahoval. "Dejte nám prachy a my už si poradíme." Je dost zřetelné, že se to objevuje buď v dané profesi zcela nebo u části napojené na státní cecík. A je jedno, zda to jsou soudci, doktoři státní úředníci nebo architekti a stavební firmy. U těch posledních je jedno zda staví dálnici nebo jinou (pseudo)důležitou stavbu.

0/0
24.10.2007 7:17

Jean-Jacques

Re: No to jsem rád, že to v Brně nebude

Tak, tak. nejlepší je, když o penězích rozhodujou ti, kteří tomu vůbec nerozumí, ale jsou u zdroje. Každý politik a ministerský úředník si osobuje právo rozhodovat o tom, co která profese potřebuje a nepotřebuje. A výsledek? Fůra promrhaných peněz, žádný efekt a všeobecná frustrace z toho, jak nic nefunguje. Nemyslíte, že je opravdu nejvyšší čas přestat rozhodovat o jiných bez nich? Možná, že by pro začátek stačilo, kdyby se aspoň někdo začal zajímat o názor příslušníků jednotlivých profesních skupin, kteří - ať se to vám či jiným líbí nebo ne - o své práci vědí nejvíc.;-O

0/0
25.10.2007 12:24

marky24

Jsem pro Brno

i kdyz nejsem z brna, hlasuju pro Brno, jenze to by se prazaci posrali, aleje to knihovna vsecha Brno je napul cesty jak z Ostravy tak z Prahy ... v brne by si te budovy vazili a chapu ze do Prahy se az tak moc nehodi, takze Brno je nej varianta. A ze s ni musi pracovat dalsi instituce? notak se jako zbytek republiky projedou obcas do Brna, tak jak musi ostatni pro vse jeudit do Prahy ...

0/0
24.10.2007 1:51

TrueRobos

Re: Jsem pro Brno

No, v tom to je - i kdyby to vypadalo jako obří h@vn@, tak by to Brňáci chtěli - a to jen proto, aby to nebylo v Praze... :-P

0/0
24.10.2007 7:19

KecaK

Re: Re: Jsem pro Brno

Moje slova.

0/0
24.10.2007 8:08

Korejs

Re: Jsem pro Brno

Jsem z Prahy a jsem pro Brno. Je dost velký omyl myslet si, že by se pražáci pos.rali

0/0
24.10.2007 8:34

zapvit

Re: Jsem pro Brno

no to tezko v brne prazaci potrebujou umele vytvaret pracovni mista....

0/0
24.10.2007 9:26

bilajz

Re: Jsem pro Brno

jako prazak muzu do brna vzkazat, to zeleny houno si klidne nechte

0/0
24.10.2007 10:40

_m-

Re: Jsem pro Brno

Jsem z Prahy a hlasuju pro Brno. Jednak proto, že tu ohavnost v Praze nechci, a druhak je to stejn ě jedno, kde to bude stát. Nebo ty jezdíš pro knihy do Prahy? Je fakt, že netuším jak funguje knihovnísíť v roce 2007 - f době internetu a rozvinutého kapitalismu, ale za mého dávného mládí, jsem požádala o potřebnou knihu v Opavě v knihovně Slezského ústavu ČSAV a oni mi ji z Prahy objednali. Paradoxně to fungovalo na velmi nedostupné knihy - v běžné půjčovně nebyli, ale pro potřeby ČSAV se uvolnil svazek.

0/0
24.10.2007 10:46

_m-

Re: Re: Jsem pro Brno

;-€ ani jeden překlep ;-€

0/0
24.10.2007 11:22

Pan Navratil

Re: Re: Re: Jsem pro Brno

Cožé?;-D

0/0
24.10.2007 11:25

username

je to jaksi nesmysl

on je problém, že ta knihovna je jaksi i archív, který má celkem důležitou vazbu na archív na Chodově (jihovýchodní část prahy pro ty co neznají) a samozřejmě původní národní knihovny. Zároveň s ním musí spolupracovat další instituce, které vesměs sídlí v Praze. Prostě uspořené nervy by stály spousty nervů a benzínu následně.

Ale ty rošády jsou fakt groteskní. Holt to bylo první velké výběrové řízení dělané podle mezinárodních pravidel a bez účasti nějakých nedůležitých nastrčených postaviček v komisi a bez striktních pravidel šitých na míru některému zájemci, a tak se tam jaksi nenašla desátka pro důležité osoby a Kaplický je má všechny u zadku, protože mu nic nemohou, takže ji tam nikde nebude tvořit.

Nejlepší jsou ty návrhy, jak to umístit jinam. To pak jsou všechny architektonické soutěže výsměch. Nechám si schválit panelák na jižním městě a postavím jej u karlova mostu (a nebo naopak). Vždyť jeden z hlavních bodů soutěže bylo integrování budovy do okolí. No prostě Česko

0/0
24.10.2007 1:44

slatin

Re: je to jaksi nesmysl

přesně tak.Vypadá to tak,že soutěž vyhrál někdo,kdo se nelíbí papalášům,komise nebyla sestavena z koupených politiků,ale nezávislých odborníků,a to je neobvyklé v této zemi.

0/0
24.10.2007 10:12

Najdete na iDNES.cz