Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Armáda propustí v rámci reformy tisíce civilistů

Česká armáda zeštíhlí. V rámci reformy propustí postupně 3600 svých občanských zaměstnanců. Na konci reformy by mělo v armádě sloužit 26200 profesionálních vojáků, 8800 občanských zaměstnanců a 1800 studentů vojenských škol.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Júlinek šíšal

to jsem zvědav,

kdy se usoudí, že čížci se vlastně nemají šanci ubránit ... a kdy tak si čížkovina na obranu najme zadara amíky ...:-P

0/0
23.10.2007 13:29

karel60

Re: to jsem zvědav,

Proto jsme takticky vstoupili do NATO, aby za nás bojovali jiní. Tím ovšem nemyslím amíky, ti v roce 1945 v Plzni akorát "vyráběli" malé černoušky jako to teď dělají v zemích kde mají vojenské základny.:-P

0/0
23.10.2007 15:51

QT1

Matematická fakta

Vážení novináři, politici a vojáci. Rozpočet na armádu se nesnižuje, ten se naopak každým rokem zvyšuje. To je prostě nepopiratelný matematický i ekonomická fakt.

Snižuje se poměr výdajů na armádu k celkovému HDP, to je samozřejmě pravda. Ale samotný rozpočet v absolutních částkách se zvyšuje. Nestačí to poznamenat v článku, je potřeba i přestat psát, že rozpočet se snižuje.

Jiná věc je - jak už mi tu dříve někdo vysvětlil - že se při plánování reformy počítalo s udržením tohoto poměru k HDP. Což ale přeloženo do matematiky znamená, že se počítalo s větším růstem výdajů, nikoliv stabilizací, protože rozpočet armády stabilizovaný je a pravidelně roste. Je to ale chyba plánovačů nebo spíš těch, co to dojednali, že počítali s poměrem k HDP a neoperovali s absolutními částkami.

To je ale problém celé ČR, tady se furt operuje s nějakými procenty a ne absolutními částkami a pak se vytrácí smysl pro realitu (= pro reálnou hodnotu prostředků).

Jenže za procenta si nikdo nic nekoupí...

0/0
23.10.2007 13:18

cejkis

Re: Matematická fakta

Vážený QT1,

reforma armády je už poněkolikáté měněna. Nejprve 2,5%HDP, pak 2 a nakonec 1,4. Vždy bylo kalulováno s růstem absolutní částky dle růstu HDP i inflací.

Chyba není na straně plánovačů, nýbrž politiků, neboť dodnes nebyli schopni dát zadání, které by vydrželo déle než 2roky!

0/0
28.10.2007 21:24

Kocourek69

V první řadě by měli vyrazit Parkanovou.

Tato prodejná svazačka která mění politické strany podle plnosti korýtka a volebních preferencích by za pár měďáků prodala i vlastní mámu. Kdyby šlo do tuhého tak si jí první agent za pár grošů koupí na svou stranu. Jak zpívával pan Kryl. Lidé bez svědomí a bez páteře.

A to se ani nezmiňuji o tom, že Parkanová nemá o fungování armády ani ponětí a co jí předhodí to podepíše protože tomu vůbec nerozumí.

0/0
23.10.2007 12:56

karel60

Re: V první řadě by měli vyrazit Parkanovou.

Kocoure, jak můžeš být takový na kočičku Vlastičku. Původem z vojenského města Tábora, města s husitskou tradicí, a s intimními zkušenostmi s tamní generalitou je pro ministrini obrany přímo předurčená. Ty sis ještě hrál v uhláku na horníka a Vlastička již těšila svým zpěvem (kočičím) účastníky Vojenských plesů a na soukromých pitkách generálů.;-)

0/0
23.10.2007 15:59

General-

Snizovani vydaju

To jsem zvedavy kdy vojakum sahnou na prispevek na bydleni. 20.000 vojaku x 10.000 Kc (prispevek) x 12 (mesicu v roce) = 2,4 mld Kc. Vetsina techto prispevku neni opodstatnena a funguje pouze jako nahrada mzdy.

0/0
23.10.2007 12:31

Kožíšek

Re: Snizovani vydaju

Dobrý nick generále! Ale měl by jsi si uvědomit, že bez tohoto příplatku na bydlení by jsi buď šel na vojnu nebo chodil pravidelně na cvičení. Tento příplatek znamená, že máme dobrovolnickou a ne záklaďáckou armádu! Nebo si snad myslíš, že by někdo byl v armádě za podprůměrný výdělek? Asi ne, že? Anebo víš co? Když to tak závidíš, tak pojď do armády! Rádi tě tam uvítají! A rádi ti ten příplatek dají! [>-]

0/0
23.10.2007 12:40

General-

Re: Re: Snizovani vydaju

Uz jsem na vojne byl ;-D Jen se pozastavuju nad tim ze ten prispevek dostane opravdu kazdy kdo o nej pozada - tzn. ze se mi nelibi ze je zneuzivan.

0/0
23.10.2007 12:57

karel60

Re: Re: Re: Snizovani vydaju

Ano, ten příspěvek JE zneužíván, ale ještě dodej, že na něho mají za určitých podmínek nárok jen vojáci, nikoliv civilní zaměstnanci o kterých ten článek je. Nedávno zde byla diskuse ve které jsem tvrdil, že civilní zaměstnanci budou propouštěni a nahrazeni "levnějšími" vojáky z povolání a byl jsem napaden, že je to lež. Jak vidíte není. Armáda je takový "frajer", že umožní civilním zaměstnancům převléknout se do uniformy. Už vidím, jak všichni ti skladníci, sekretářky, účtovatelky, pomocný technický personál (prostě lidé, kteří nejsou nasazováni přímo do akcí, ale bez nichž se neobejde žádná organizace a armádu nevyjímaje), oblékají uniformu. Jak tito lidé, kteří mají ve své sféře bohaté zkušenosti (nejvíce jich mají na Stavebně ubytovacích správách, především s úplatky za transparentní výběrová řízení) splní podmínky pro přijetí z hlediska zdravotního, tělesné zdatnosti a psychotestů. Jen škoda, že ministerstvo je a bude civilní organizací. Takové přezkoušení...

0/0
23.10.2007 16:27

karel60

Re: Re: Re: Snizovani vydaju

...z tělesné zdatnosti Vlastičky a jejích náměstků by si zasloužilo přímý televizní přenos. Lepší estrádu TV ještě nevysílala.;-D

0/0
23.10.2007 16:29

karel60

Re: Re: Re: Snizovani vydaju

Omlouvám se, že jsem se nechal unést vidinou neskutečného a odbočil jsem od tématu příspěvku na bydlení. Uvedu konkrétní příklad. V Bechyni byl vytvořen nový vojenský kolos (kdo chce, dohledá si sám) do kterého bylo umístěno i několik desítek vojáků a civilních zaměstnanců od zrušených útvarů z Tábora. Tito lidé musí denně dojíždět těch 35km do práce, ale nejsou jediní, kdo za prací jezdí a oni jsou rádi, že práci mají. Proti tomu nic nemám. Ale! Vojáci dostávají příspěvek na bydlení, aby dojíždět nemuseli. Jenže proč by si platili v Bechyni podnájem nebo pronájem bytu, když za dojíždění zaplatí 1000 Kč a 8000 Kč dostanou na příspěvku a tito lidé na něj mají ze zákona nárok. Civilní zamětnanci také zaplatí za dojíždění a nic nedostanou. Je tu ještě jedna možnost, že organizace zajistí dopravu na své náklady (ten autobus útvar má), ale v tom případě by vojáci ztratili nárok na příspěvek. Doufám, že je jasné, kdo tu velí! Ten příspěvek by měl být až od určité vzdálenosti z bydliště.

0/0
23.10.2007 16:41

Terzi

Re: Re: Snizovani vydaju

dobrý příspěvek, do české armády nikdo jít nechce, protože tato armáda má tu nejhorší pověst, za posledních x staletí neplnila svoji funkci a že měla příležitostí, vždy se bez výstřelu vzdala. Zrušení takové armády by znamenalo vyrovnaný až přebytkový rozpočet, což by bylo velkým přínosem pro všechny. A jak jste podotknul, od armády kam lidé chodí kvůli nadprůměrnému výdělku a né kvůli vlastenectví, nemůžeme čekat nic lepšího.

0/0
23.10.2007 12:58

karel60

Re: Re: Re: Snizovani vydaju

8-o Asi jsi chtěl napsat, že se tam drží zuby-nehty staří papaláši kvůli vysokému výdělku. Ti, kteří do armády přicházejí sotva dosahují na průměrný plat (např. řidiči těch monster za 12tis. hrubého). Už zase sypeš všechny lidi do jednoho pytle, poctivé s vyčůránky (to pro ně bylo zřízeno velitelství ve Staré Boleslavi a zrušeno v Táboře), statečné s posralbotky. Jako voják základní služby jsem druhým rokem zažil srpen 1968. 90% vojáků se chtělo aktivně postavit okupantům, ale těch podělaných 10% (generální štáb, vojenská velitelství a političtí pracovníci) vítalo okupanty květinami a soudružským objetím. Přesto se našla řada velitelů, kteří se nebáli okupantům postavit (např. v Benešově u Prahy) nebo jim postup na našem území co nejvíce ztížit v bláhovém domění, že tak dají vládě čas k rozhodnutí o obraně. Sloužil jsem u pluku REB v Kolíně a mohl bych vyprávět, ale stejně bys nevěřil.

0/0
23.10.2007 16:14

QT1

Re: Snizovani vydaju

Armádě se žádný rozpočet nesnižuje, v absolutních částkách dostává každý rok více a více. Snižuje se pouze poměr těchto výdajů k HDP a to ještě neznamená, že to je špatně. Špatně je to, že někdo kdo plánoval reformu počítal s těmito procenty a nikoliv s reálnými penězi, protože se mu tak lépe tlačilo na navyšování rozpočtu, ale pak se nemůže divit, že když nikdo nevyčíslil tu částku absolutně, tak že se růst výdajů zpomaluje...

Ale je taky si třeba uvědomit, že máme prostě jiné priority než armádu. Troufnu si říct, že kdybychom ji rozpustili, tak to nepoznáme na bezpečnostní situaci. Porušili bychom sice pár mezinárodních smluv, ale to bychom přežili. Horší je, že ty vojáky bychom stejně platili ze soc. dávek jako nezaměstnané, ale ti schopní by si našli práci jako specialisté u PČR a HZS.

0/0
23.10.2007 13:21

karel60

Re: Re: Snizovani vydaju

A co by se stalo s těmi stovkami firem, které si založili bývalí vojáci, kteří udržují styky s bývalými "spolubojovníky" a jejichž firmy na armádě parazitují? Ani PČR a HZS nejsou nafukovací a o úředníky nestojí, potřebují mladé a fyzicky zdatné lidi a těmi příslušníci štábů a velení armády nejsou.

0/0
23.10.2007 16:47

QT1

Re: Re: Re: Snizovani vydaju

Přesně tyto mladé lidi, které zmiňuješ, mám na mysli, že by se uplatnili. A taky píšu, že zbytek by zůstal na dávkách, což je bohužel silné negativum mého návrhu :-)

Ale principiálně jde o to, že armáda nás stojí strašný peníze a přitom její služby nepotřebujeme. Na většinu věcí se dají najmout soukromé firmy, až když to bude potřeba. A příčí se mi, že civilní věci (povodně) u nás supluje armáda, to má dělat PČR a HZS. Nijak nezpochybňuji, že to armáda dělá dobře, ale pokud je tohle její úkol, tak to pojmenujme jinak a ne armáda.

Samozřejmě plní armáda i sociální (zaměstnává lidi) a ekonomickou funkci (utrácí peníze). Ale myslím, že moji nadsázku v původním příspěvku chápeš...

0/0
24.10.2007 10:12

SocPredator

O.Z. tam ještě jsou?

 8-o

0/0
23.10.2007 12:29

Voyager999

Re: O.Z. tam ještě jsou?

Jisteze, co by delaly gumy po odchodu do duchodu?? Jako OZ jsi musel od urcite doby byt exguma, jinak jsi nemel sanci se tam dostat...Rv

0/0
23.10.2007 12:34

karel60

Re: Re: O.Z. tam ještě jsou?

Nemáš pravdu a čiší z tebe závist. Řada civilních zaměstnanců (uvědom si, že nepracují na funkcích, které by se přímo účastnily bojových akcí) je u armády zaměstnána od ukončení vzdělání. Ať už jsou to absolventky středních škol jako sekretářky a spisovenské, absolventky ekonomických škol jako účetní a zúčtovatelky, vyučení elektrikáři, instalatéři atd.. Znám jich mnoho, protože Tábor byl městem plným vojáků. Bývalo jich více, ale došlo, mně nepochopitelným změnám. Dříve např. byly na Velitelství uklizečky, poté byly odejity, založily si společnou firmu a uklízejí dál, jen armáda platí více peněz těmto firmám, než dříve vlastním zaměstnancům. Stejný osud postihl i ostatní profese údržby. Oba dva elektrikáři, kteří nestíhali měnit žárovky, zářivky, vypínače, zásuvky ... a dělat údržbu rozvodů a revize za 15tis. hrubého, byli propuštěni a místo nich nastoupil úředník-koordinátor, který zadává práce civilním firmám, které nejsou nikterak operativní jako vlastní zamětnanci, ....

0/0
23.10.2007 17:05

karel60

Re: Re: O.Z. tam ještě jsou?

...přijedou až pojedou okolo (a jestli mi bábo z VSB z toho nic nekápne, hledej si jinou firmu, já si vydělám na stavbách domků dost). Ano, armáda opticky zeštíhluje, ale také se prodražuje. Ty peníze, které do ní přitékají každý rok více, však nejsou na investice, výzbroj a platy zaměstnanců, ale vyhazují se za udržení objektů v obyvatelném stavu.

0/0
23.10.2007 17:10

Najdete na iDNES.cz