Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Poláci půjdou volit, opozice má šanci porazit Kaczynské

Poláci půjdou v neděli k předčasným volbám, které mohou přivést k moci opoziční liberály. Vládní konzervativní Právo a spravedlnost premiéra Kaczynského se sice snaží do poslední chvíle hrát na remízu, nicméně favoritem řady politologů, ekonomů i západních médií je Občanská platforma Donalda Tuska.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Ulrich

Posledení prognóza výsledků

Právo a spravedlnost 34%, Občanská platforma 29%, Demokratická levice ( bývalý Svaz demokratické levice ) 15%, Polská lidová strana 7%, Pravice Reczpospolité ( koalice zahrnující mj. Ligu polských rodin ) 6%, Sebeobrana 4%.

MImochodem, také Pravice Reczpospolité pléduje hlavně za snížení daňové zátěže.... A z průzkumu vyplývá, že obě médii neoblíbené formace ( Liga polských rodin a Sebeobrana ) mají naději na překročení pětiprocentní hranice nutné pro zisk poslanecjých křesel. Přesněji, Liga polských rodin je velice blízko, Sebeobrana má solidní naději.

0/0
17.10.2007 20:42

Ulrich

Pravice versus pravice

Tak lze charakterizovat duel dvou hlavních rivalů polských voleb. Právo a spravedlnost i Občanská platforma jsou pravicové strany. To lze říci s klidem, aniž byste zkreslovali pojem pravice, jak mu rozumí lidé třeba i v České republice. Když si pročtete programy obou jmenovaných stran, zjisttíte, že si v ničem zásadně neprotiřečí. V obou najdete přibližně totéž, tzn. ( heslovitě a stručně ): tržní principy, nízké daně, snahu o vyrovnaný rozpočet, snížení byrokracie, vynutitelnost práva, potlačování korupce.... Téma takzvané solidarity, jíž má levice tradičně plná ústa, je v obou programech evidentně doplňkové. Soupeři se liší v některých akcentech a v image. Právo a spravedlnost se rétorikou a některými body programu snaží získat přízeň venkova. Akcentuje sílu Polska a spolupráci s USA. Občanská platforma má program více intelektuální a propracovaný. Hodně mluví o soukromém vlastnictví jako základním prvku ekonominky.

0/0
17.10.2007 18:37

Ulrich

Re: Pravice versus pravice

Ještě doplňuji, že Občanská platforma je principiálnější, jednoznačně pravicově liberální. Nabízí např. rovnou daň z příjmu. Sazbu uvádí nezávazně slovy "např. 15%".

Poněkud mě překvapilo, že nejen Právo a spravedlnost ( u kterých bych to čekal  ), ale i Občanská platforma hodně hovoří o vlasti, silném postavení Polska v EU a také o náboženství. Leckoho, kdo slyšel různá klišé o prokatolické povaze PaS a naopak sekulárním akcentu OP, by překvapilo, že Občanská platforma mluví o biblickém Desateru jako o základních principech fungování společnosti.

0/0
17.10.2007 18:43

medanek

Re: Re: Pravice versus pravice

takhle pekne orientowany;-D strany a nejsou schopny se dohodnout;-(

0/0
18.10.2007 11:33

Najdete na iDNES.cz