Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Diplom - stále nedostižný sen mnoha studentů

Vysokoškoláků každý rok přibývá. Ale i tak má u nás diplom stále o polovinu lidí méně než v zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Zatímco v Česku dosahuje vysokoškolského vzdělání 13 procent obyvatelstva, v zemích organizace je to 26 procent.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Hurrys

Statistika

Kdo na základě těchto čísel říká, že u nás stále studuje málo vysokoškoláků, tak vůbec nerozumí statistice. To číslo vzniklo tak, že se vydělil počet všech obyvatel s vš vzděláním ku počtu všech obyvatel. Vzhledem k tomu, že dříve mělo diplom (tenkrát také něco znamenal) tak 2% lidí, tak i kdybychom po dobu pěti let nahnali všechny lidi ze základek na vš, tak se stejně nemůžeme dostat k těm 26%. Skutečnost je taková, že dnes z vycházejících ročníků už minimálně třetina lidí na vš jde. Takže nelze vyvozovat z jednoho čísla to, že u nás studuje málo vysokoškoláků. Je třeba rozumět tomu, jak to číslo vzniklo. Pokud jde o bc obory, nic proti tomu, ale mělo by jít zejména na technických oborech o tzv paralelní studium. Student by si vybral, zda chce 3 roky - bc, nebo 5 let ing. Samozřejmě bakaláři by si po složení vyrovnávacích zkoušek mohli dodělat ing. Současný systém navazujícího dvouletého studia je změna k horšímu - mohu posoudit z vlastních zkušeností.

0/0
19.9.2007 14:17

Kocour Bobule

Re: Statistika

Naprosto souhlasím. Jen jsem si někde přečetl, že na VŠ v současnosti nastupuje nikoliv třetina vycházejících ze SŠ, ale polovina celého populačního ročníku, tedy valná většina čerstvých maturantů. Jejich počet a počet míst pro prváky na VŠ se už téměř vyrovnal. Další roky budou počty maturantů už jen klesat, a za 10 let to bude teprve soda. Dnešních jedenáctiletých dětí je dohromady okolo 90 tisíc, tedy zhruba stejně, jako je počet míst pro prváky na VŠ. Pokud VŠ nezačnou brát studentů míň, tak budou muset do prváků nabrat i mentálně zaostalé a k nim přidat ještě pár tatínků a babiček.

Zkrátka mě dráždí, jak se pořád kecá o nedostatku lidí s papírem a předvádí se dramatická čísla, když realita VŠ je úplně jiná. Ve skutečnosti studuje každý, kdo právě vylezl ze SŠ a nechce se mu do práce, včetně lidí, pro které je VŠ ve své původní podobě nezvládnutelná ("moc těžký").

Úroveň samozřejmě klesá, i proto, že VŠ nemají dost pracovníků, kteří by se studentům mohli věnovat (nejsou peníze).

0/0
19.9.2007 19:01

Fidel Castro v plne sile

bakalář se doufám nepočítá

:-)

0/0
19.9.2007 12:59

IceLander

Re: bakalář se doufám nepočítá

obavam se, ze pocita .. standardni VS vzdelani napr. v UK je Bc, druhy stupen studuji jenom ti, co chteji ucit a PhD maximalne ti, co se chteji venovat vyzkumu .. pro "normalni" praxi Bc bezne staci .. to jenom u nas to funguje tak, ze Bc "neni" titul .. a pak lide zacnou pracovat v 21letech a ne jak u nas v 25.. coz si myslim, je naprosto v poradku

0/0
19.9.2007 13:12

argonix

Re: bakalář se doufám nepočítá

na některých fakultách je bakalář 80 % magistra

0/0
19.9.2007 13:14

lobo

Diplom

Jenom aby v honbě za vyrovnáním procent diplom nedostával každý jenom za docházku. Kvantita a kvalita vesměs nejdou dohromady.

0/0
19.9.2007 12:55

wildge

Hmmm

Co ale s diplomem, ktery ma polovina obyvatelstva? Stava se z nej car papiru k nicemu.

0/0
19.9.2007 12:49

Bratus

Maturita

Ty čísla jsou zajímavá. Můj subjektivní dojem je ten, že poukazují na problém středních škol. Maturitu dostane (na soukromých školách "koupí") skoro každý. Státní školství není dobře placené a soukromé školy nemají, bohužel, ještě tradici. Místo toho, aby těžily hlavně na různých projektech a spolupracích s jínými institucemi, tak vydělávají hlavně na školném. Máme tu i dobré soukromé školy, těch je ale poskromnu.... :o/

0/0
19.9.2007 12:47

pav32

Re: Maturita

Co to meleš? přečti si to pořádně. Píše se o středoškolským vzdělání, tedy i o učnáku. To je špatně, že se lidi i vyučí? Já mám za to, že je to spíše  dobře, že tu nejsou jen lidi, kteří se umějí sotva podepsat.

0/0
19.9.2007 13:07

Deleter

Re: Re: Maturita

Né more to je dyskrymynáce!

0/0
19.9.2007 13:29

Bratus

Re: Re: Maturita

No asi jste mě nepochopil, možná jsem se špatně vyjádřil. Nic o tom, že je špatné, že se někteří lidi "jen" vyučí, nemělo být vůbec smyslem mého příspěvku. Jde o to, že dnes dávají maturitu skoro každému, což je podle mě chyba!!! Je hrozně velký rozdíl mezi studentama, kteří mají maturitu i na školách se stejným zaměřením. Což je veliká chyba.

0/0
19.9.2007 13:51

Najdete na iDNES.cz