Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Soud osvobodil lékařku, za smrt tříletého hocha nemůže

Lékařka ostravské fakultní nemocnice Andrea Hladíková, která byla obžalována ze zavinění smrti tříletého pacienta, je bez viny. Čtyři znalci, kteří případ řešili, se totiž nakonec shodli, že při léčbě postupovala správně. Soud v Ostravě ji zprostil obžaloby z ublížení na zdraví.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

mhh

lékaři by měli dostávat vysoké platy

aby si byli schopni platit pojištění pro případ "způsobení škody", měl by existovat systém, kdy se do výše platu i pojištění lékaře promítne také jeho kvalita jako odborníka, atd.

a měli by si lidi zvyknout na to, že "vyoperovat slepáka" není jako skočit naproti za Frantou s kusem železa, jestli by mi to "tadyhle neufiknul" /zadarmo samozřejmě..

<<rodinu toho kluka chápu>>

:-/

0/0
14.9.2007 14:13

Jabadů

Hmm,

Po takovém justičním výroku, by zřejmě bylo neúčinnější vrátit se ke středověkým praktikám. Při takové operaci se tomu dá jen stěží uvěřit.;-€

0/0
14.9.2007 9:24

_m-

Re: Hmm,

Znala jsem paní, které zemřela dcera po banální plastické operaci nosu...... Ono to není až tak jednoduché.

0/0
14.9.2007 15:27

roddie

o Bohu

Chápu smutek rodiny, ale medicína je obor, ve kterém jde vždy o život a i když doktor chybu neudělá, příroda si to vymyslí jinak. Až bude doktor stejně mocný jako Příroda (Bůh, chcete-li), pak bude přežívat 100% pacientů. Ale do té doby se prostě musí doktor rozhodnout pro řešení, které je v lidských silách. Když má rodina pochybnosti, může se obrátit na soud, který prověří postup. Pokud  byl v rámci současných znalostí a možností správný, není důvod lékaře kamenovat. V těchto kauzách se neustále hovoří o tom, že někdo doktorovi umřel, ale nikdy se nezmíní, kolik lidí NEUMŘELO díky jeho zákroku ...

0/0
14.9.2007 9:01

falknovsky

Re: o Bohu

Ano, nikdo v článcích o podobných kauzách nic takového nenapíše.

Dík přítelství s několika léklaři záchranky  mám jakous takouis povědomost o to, co vše lze zachránit, s trochou štěstí. Ale příroda je  mocnější než nejdokonalejší medicina a lidský organismus je ve své složitosti nevyzpytatelený. Souhlasím s Tebou, ano,  stane se, že zemře pacient. Ale spousta z nich se  i po vypjatém boji lékařů o ně, vrátí  zpátky do běžného života. O tom se opravdu nepíše, nejspíš to není mediálně vděčné.

0/0
14.9.2007 9:05

falknovsky

In dubio pro reo.... To: Bůh Nejvyšší (7),

Prestože napúrosto  chápu pocity rodinných příslušníků, rodičů a prarodičů toho  hošíčka,  nemůžu nic jiného, že Tobě poděkovat za  názor, který je věcný a  není názorem obsahujícím byť jediný náznak volání po pomstě. Právě  "in dubio pro reo",  tedy  v pochybnostech ve prospěch obhajoby,  ono vyjádření presumpce neviny  je tím, co velká část  české populace nehodlá akceptovat, zčásti dík své frustraci, zčásti dík  černonbílemů viděí světa, zčásti v tomto konkrétním případě i dík některými medii (Nova, bulvární plátky, aktuálně.cz, novinky.cz) živené  nenávisti vůči kvalifikovaným lidem, jejichž příjmy jsou  byť i jen lehce nadprůměrné.A pokud takový bulvár o někom napíše, že něco zavinil, je to svaté, přestože soud, ten jediný, kdo o vině má právo rozhodnout, rozhodně jinak, než   hlas takměř boží, tedy hlas bulváru - uvedl, pak   se za vším hledá cosi zlého. Ona zásada  in dubio pro reo  platí v justici(chvála bohu), leč mezi lidem prostým  nikoliv.

0/0
14.9.2007 8:49

brouzdalka

Re: In dubio pro reo.... To: Bůh Nejvyšší (7),

In dubio pro reo znamená v pochybnostech ve prospěch obžalovaného doslova a souvisí to s důkazním řízením, kdy není nade vší pochybnost prokázána vina. Ale s presumpcí neviny (obžalovaný je považován za nevinného, dokud nebyla vyslovena jeho vina soudem) to teda zrovna moc nesouvisí...

0/0
14.9.2007 10:34

loginname_

2 chcípáci se rozhodli

se množit a diví se, že genetika funguje. Slabší kusy holt odpadaj........

0/0
14.9.2007 8:41

administrator_xxx

"Nelze trestat lékaře za to, že si vybrali povolání, kde se umírá,"

Myslim, ze toto mluvi za vse. Pokud se opravdu 4 odbornici shodli o nevine, neni duvod o tom pochybovat. I kdyz je pravda, ze ti odbornici jsou vetsinou take lekari a tak trochu si jdou vzdy na ruku. Znam to i z praxe.

0/0
14.9.2007 7:55

Brainwashington

Ale, ale, no ták! Vždyť víte, co se říká:

Operace dopadla dobře. Pacient umřel ... ( ale za víc peňáz)

;-)(Y)[>-]

0/0
14.9.2007 3:34

Já, McCarthy mám z vás radost!

Ať pánbůh chrání tento národ před českou justicí!

Nejsem lékař a soudní znalec a pžípad neznám. Ale dovedu si představit, jak bych reagoval jako zdrcený rodič dítěte, které šlo do nemocnice s banalitou (a nikoliv na transplantaci srdce!), když bych se za týden dověděl, že je mrtvé. A pak bych viděl jak se ty bílé pláště vykrucují jako hadi a každý mi o příčině toho neštěstí tvrdí něco jiného, aby pak nakonec u soudu zaznělo zase něco úplně jiného. No nevím, nevím ...

Nedivím se, že zdrcení příbuzní stále nechtějí uvěřit, že lékaři v nemocnici udělali pro chlapce všechno, co mohli. "Pan soudce, ač není odborný lékař, zcela zpochybnil závěry soudních znalců. Ať pánbůh chrání tento národ před českou justicí," vyjádřil své rozčarování dědeček zemřelého dítěte Miroslav Svačina.

0/0
14.9.2007 2:42

Bůh Nejvyšší (7)

Pan soudce má k dispozici vyjádření znalců.

Pokud sám není dostatečně erudovaný v tématu obžaloby, nezbývá mu než se v odborné stránce kauzy řídit jejich názory. Pokud jsou znalecké posudky nejednoznačné, vypracuje se jich víc a na základě výpovědí znalců se musí soudce nějak rozhodnout. A, v neposlední řadě, in dubio pro reo.

0/0
14.9.2007 4:02

Mablung

Re: Ať pánbůh chrání tento národ před českou justicí!

A teď si představte že jste lékař který má hodnotit práci druhého. Jsou více méně tři možnosti situací před které můžete být postaven

1) Lékař chybu neudělal. Možná jeho zákrok nebyl v souladu s tím co byste udělal vy, ale jeho metoda by měla také fungovat.

2) Lékař udělal chybu. Nicméně byla to chyba běžná. Sám jste jí už udělal a nebo jste k ní byl velice blízko. Jak říkal myslím že doc. Pafko "lékař který nikdy nikoho nezabil, nikdy neoperoval"

3) Lékař udělal zbytečnou hrubou chybu či hrubě zanedbal své povinnosti

Jak byste se vy stavěl k takovýmto případům?

0/0
14.9.2007 8:08

BedlamW

hmm

hmmmm a ted babo rad !!!:-(

0/0
14.9.2007 2:22

Najdete na iDNES.cz