Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Šest let ta válka trvá, přitom teprve začala

Den před šestým výročím útoků na Ameriku, tedy v pondělí, hlásilo americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti toto: hrozba teroristického úderu v USA je zvýšená neboli žlutá. Což je třetí z pěti možných stupňů na škále.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Master Yoda

Mediální propaganda USA (i u nás) se opět rozjíždí na plné obrátky

S naprosto stejnými argumenty jaké kdysi použil u Iráku (nesmí se opakovat další 11. září, zbraně hromadného ničení a spojení s Al-Kajdou, které se nepotvrdily) teď Bílý dům ve spolupráci se stanici FoxNews odstartoval novou mediální propagandistickou kampaň, tentokrát za útok na Irán:

http://www.youtube.com/watch?v=1-eyuFBrWHs

A my se budeme těšit na články pana Marjanoviče, ve kterých bude zasvěceně psát "Útok na Irán bude připomínat baseball"...

http://zpravy.idnes.cz/osobnost.asp?r=osobnost&c=A030129_091607_osobnost_kot

0/0
11.9.2007 17:41

QT1

Re: Mediální propaganda USA (i u nás) se opět rozjíždí na plné obrátky

To že se nepotvrdily neznamená, že nebyly. Ne vždy se najdou důkazy, zvláště když byl čas je zničit. Hussein něcím musel likvidovat Kurdy, něčím útočil na Irán, něčím útočil v první válce v Zálivu (české jednotky bojové plyny zaznamenaly, ale taky se to prokazatelně nepotvrdilo), něčím útočil na Izrael...

Jediné, z čeho bych Irák skutečně nepodezříval, je spojení s Al-Kajdou, protože pro kajdovce byl Hussein v podstatě ateista, ale důvodů pro odstranění Husseina bylo dost i bez ZHN.

BTW jak se vyrovnáváte s faktem, že Indie ani Pákistán nepracovaly vůbec, ale vůbec podle MAAE na jaderných bombách a inspektoři to tvrdili až do doby, než obě země provedly jaderný test? KLDR se už vůbec tahat nebudu, kde podle MAAE také není jiný než civilní jaderný program, byť s možností výroby obohaceného uranu.

BTW kde jsou chemické ZHN, které Irák od USA prokazatelně nakoupil pro válku proti Iránu??? Vypařily se??? Nebo jsou v Sýrii či zahrabané v poušti?

0/0
11.9.2007 20:43

Master Yoda

Re: Re: Mediální propaganda USA (i u nás) se opět rozjíždí na plné obrátky

Kde ty zbraně jsou? Pod dohledem inspektorů je Irák po první válce v Zálivu velmi neochotně a s prskáním zničil. Některé zničil tajně sám.  Některé z nich dokonce tajně a bez vědomí Saddáma zničili sami iráčtí vědci. Jiné zase leží zapomenuté a pohřbené v poušti tam, kde probíhaly boje mezi Irákem a Iránem. Mimochodem, informaci o tom, že byly přestěhované do Sýrie, považují někteří členové americké výzvědné komunity za dezinformaci pocházející z Izraele. :-)

0/0
11.9.2007 21:13

QT1

Re: Re: Re: Mediální propaganda USA (i u nás) se opět rozjíždí na plné obrátky

Já nevím kde ty zbraně jsou, ale vím, že nebylo možné prověřit, zda je Hussein nebo vědci sami zničli, zato vzhledem k tomu, jak často Hussein lhal, bylo možné předpokládat, že lže i v tomto případě, což v kombinaci s jeho výhrůžkami o napadení Izraele, Kuvajtu nebo přímo Saúdské Arábie i přes obranná postavení těchto států opravňovalo k zásahu.

ZHN se použily částečně jako zástěrka, aby prošly rezoluce v OSN, protože na menší hrozby OSN odmítalo reagovat (obdoba situace mezi světovými válkami, kdy Společenství národů nereagovalo na porušování mírových sluv ze strany Německa, což vedlo až k válce). Kdyby se takto Iráku ustupovalo, mohlo to vést k podobným důsledkům. Proto bylo potřeba ukázat, že ustupovat se nebude, za žádnou cenu. A to se povedlo. Irák je sice destabilizovaný, ale pár dalších režimů si nadělalo do kalhot.

0/0
11.9.2007 21:25

Master Yoda

Re: Re: Re: Re: Mediální propaganda USA (i u nás) se opět rozjíždí na plné obrátky

Když myslíš...:-)

0/0
11.9.2007 22:48

duhastrecht

Re: Re: Mediální propaganda USA (i u nás) se opět rozjíždí na plné obrátky

Jen na okraj:

Hussajn nenakoupil chemické zbraně v USA a už teprve ne prokazatelně, Hussajn od Američanů vůbec žádné zbraně neměl.

ZHN vyráběli iráčtí vědci sami s použitím komponentů a zařízení dodaných z Francie, GB, Nizozemí, Belgie, NSR. Ty samé státy se podíleli na vývoji pákistánské jaderné zbraně (pouze Belgií nahradilo Švýcarsko a ze seznamu vypadli Britové), rovněž tam kde jsou ZHN v rukou horkých režimů hledej západoevropské státy - a hledej úmysl, nikoli neopatrnost. Dodávat komukoli ZHN nenapadlo nejen USA, ale dokonce ani SSSR neblahé paměti.

V případě šíření ZHN máme máslo na hlavě my, tady, u nás - a přitom jsem signatáři smluv o nešíření ZHN.

0/0
12.9.2007 14:46

Harry_sportsman

Trochu zvláštní uvažování pana Marjanoviče

Ano, v USA (dejme tomu)  od  11.  září  2001 žádný teroristický útok  nebyl.  Ale  byly teroristické útoky velkého rozsahu v  Madridu  a  v Londýně.  Tedy  ve dvou  zemích,  které  se  po  boku  USA  nejvíce  angažovaly  ve válce v  Iráku. Je tedy opravdu správné obhajovat Bushův způsob boje proti terorismu ?

0/0
11.9.2007 17:12

QT1

Re: Trochu zvláštní uvažování pana Marjanoviče

Znáte lepší? Útoky byly i za Clintona. Dá se tvrdit, že kdyby zmíněné země (Španělsko, Velká Británie) vůči muslimské komunitě utáhly doma šrouby takovým způsobem, jako u sebe USA a kdyby zavedly taková opatření, jako jsou v USA, tak tam možná k žádným útokům nedojde.

Ale ono je v zásadě jedno, jakým způsobem terorismus potlačí, důležité je, aby každý stát nějakou strategii měl a nepolevoval v jejím prosazování pod některým z útoků jako byl v Madridu nebo Londýně. Každému vyhovuje něco jiného, tak ať si zvolí. Ale fakt je, že tvrdá cílená represe a ano, i porušování práv podezřelých menšin, zatím vždy vedlo k cíli.

Mimochodem, byl to Clinton, kdo v 1998 nařídil raketové útoky na Súdán a Afghánistán jako odvetu za USS Cole. Přijde vám jeho způsob boje proti terorismu efektivnější??? Bush byl v té době guvernérem Texasu a o zahraničí nevěděl vůbec nic, kdyby jste to náhodou chtěl hodit na něj...

0/0
11.9.2007 20:37

str222

mimochodem vy tupci, ktery rikate jak USA pomahala Evrope

Tak ve skutecnosti pomahala sama sobe pred Evropou. To je dobry si uvedomit.

0/0
11.9.2007 14:39

str222

Vždyť válka o svobodu trvá jen šest let, vlastně teprve začala.

Ne, ta bohuzel skoncila prohrana hned po vedomych lzich o ZHN atp.

0/0
11.9.2007 14:32

syncerus

Souhlas

Přesně tak. Díky za článek.

0/0
11.9.2007 11:24

vasekpasek

Souhlas

Ano, celkem mi ten článek mluví z duše

0/0
11.9.2007 10:22

vver440

hm, to je blábol

:-©

0/0
11.9.2007 9:06

cervantes

celkem vzato

sprostá propaganda

0/0
11.9.2007 8:44

briza

Celkem se to dalo cekat

Ze tohle vyroci leckdo vyuzije pro smichani  hrusek a brambor dohromady a na obhajobu cehokoliv co se zastituje heslem "valka proti terorismu". :-/

0/0
11.9.2007 8:40

wiki5

Pane autore

vy vite neco co vetsina lidi nevi? Bush ma brzo umrit, nebo jak je to? Jestli ne, pak po demokratickych volbach odejde 20. ledna 2009 a at se na to divam jakkoliv to je podstatne vic nez pul roku.

0/0
11.9.2007 4:09

clickman

FREEDOM

VUSAV

0/0
11.9.2007 2:07

clickman

Smekam

R^

Ziji v USA me nove vlast a kdyz vidim tu neskutecnou nenavist a osocovani USA za vse co se malem na zemi stane tak me je na :-©.

Nikdo na svete to za vas neudela nikdo !

Vazte si svobody nebot o ni muzete prijit ,jednou toho budeme mit v USA plne zuby a evropo pomoz si sama 8-o?!

0/0
11.9.2007 2:06

cervantes

Re: Smekam

už aby to bylo

0/0
11.9.2007 8:45

vver440

Re: Smekam

di i se svou novou vlastí do prdele

0/0
11.9.2007 9:04

Kewl

Re: Smekam

A já myslel, že za všechno, co se na Zemi stane, může Al-Kajidá 8-o

0/0
11.9.2007 9:20

weneto

Re: Smekam

Vrátil jsem se z USA do své staré vlasti ( ve které již zůstanu ) a v jednom s tebou musím souhlasit - Evropa by si už dávno měla pomáhat sama, jenže to by ji USA musely nechat a vzhledem k tomu že USA jsou jedinou supervelmocí a tato role se jim velmi líbí ( i když existují i názory, který si právě předvedl, že ta velmocenská politika je vlastně od USA oběť pro svobodu světa ) tak ta chvíle hned tak nenastane. Nebo mi vysvětli jak se má Evropa bránit sama, pokud jí USA rozdělují na novou a starou a v té nové chtějí budovat proti vůli staré základny atd. atd. Věř mi celé to rozhodnutí o nové  struktuře světa leží na USA a ne na evropě, která má být podle tebe za vše vděčná, ale USA zatím nedělají nic jiného než posilují svou dominanci ve světě - od nich to není oběť

0/0
11.9.2007 9:30

QT1

Re: Re: Smekam

V celých dějinách USA se prolínají období izolacionismu s obdobím angažovanosti. K angažování byly USA vždy přinuceny tím, co se děje ve světě. Primárním zájmem USA je volný světový obchod, protože USA jsou přesvědčené, že se v něm dokáží nejlépe prosadit a jejich ekonomice období volného obchodu vždy prospívala. USA se vždy zdráhaly angažovat mimo své území, s výjimkou latinské Ameriky.

USA ale vždy zasahovaly, když viděly, že ostatní jsou nečinní nebo problémy prohlubují. Dvakrát byly usilovně žádány o osvobození Evropy. Angažovaly se proti SSSR, protože to bylo ohrožení jejich zájmů, po pádu opony se krátce stáhly. Angažovaly se v Kuvajtu, poté co Evropa jen přihlížela.

Bush nastoupil jako izolacionistický prezident, oproti Clintonovy, který chtěl dělat "světový mír" to byl obrovský rozdíl. Až útoky z 11. září postoj změnily. I proto, že Evropa vyznává appeasment. A i to je důvod dělení na novou a starou, protože nová ví, o co jde.

BTW jak řekl Kissinger: Jaké má Evropa tel číslo?

0/0
11.9.2007 10:11

vasekpasek

Re: Re: Re: Smekam

Souhlasím, poměrně přesně popsáno. Jen totální prablbové s neznalostí historie mohou neustále házet nějaké kydy o špatnosti USA...

0/0
11.9.2007 10:22

str222

Re: Re: Re: Re: Smekam

to jsi asi nemocnej. O spatnosti USA mluvi historie zcela jasne, stejne jako o jakekoliv jine zemi.

0/0
11.9.2007 14:36

Harry_sportsman

Re: Re: Re: Smekam

"USA ale vždy zasahovaly, když viděly, že ostatní jsou nečinní" -tak proč tedy nezasáhly v roce 1968 proti naší okupaci ? 

0/0
11.9.2007 16:52

QT1

Re: Re: Re: Re: Smekam

V roce 1968 byla americká armáda plně vázaná ve Vietnamu (550 tisíc vojáků), prezident Johnson byl doma nenáviděný, pro další vojenskou akci by nezískal podporu Kongresu a Senátu, v NATO zrovna probíhaly spory kvůli de Gaullovy, v USA bylo před volbami a panovala pacifistická nálada veřejnosti, v Německu taky před volbami a vojenské jednotky v SRN v té době stačilo sotva na odražení invaze ruských jednotek. Navíc by musely armády NATO zaútočit přímo na Rudou Armádu, což mohl způsobit jadernou válku (probíhalo v té době jednání o smlouvě SALT).

Pro Rusy to byla výborná situace, pro nás byla mezinárodní situace nejhorší možná (horší než před Mnichovem). A navíc naše vláda rusáky "pozvala", takže spokojeno bylo i OSN, kde se o nás hlasovalo...

A co vlastně chcete? Teď vám vadí, že USA něco dělají, v roce 68 vám vadilo, že neudělaly u nás nic. Nejde vám jen o kritizování???

Hodnotit USA bez znalosti jejich historie a kontextu, je velmi laciné a zbytečné. Protože výsledek je pak mimo.

0/0
11.9.2007 20:30

Harry_sportsman

Re: Re: Re: Re: Re: Smekam

Rozhodně mi nejde jen o kritizování, ale na druhé straně mi vadí, když někteří lidé (jako např. pan Marjanovič) vždycky USA ve všem chválí, protože jsou pro ně jakousi modlou.

P.S. Když jsme u těch znalostí historie - v roce 1968 to rozhodně nebyla naše vláda, kdo sem Rusáky pozval.

0/0
11.9.2007 22:33

QT1

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Smekam

Pardon, máte pravdu, nebyla to Černíkova vláda, ani Dubček, ani Svoboda, tedy alespoň v okamžiku překročení našich hranic. Nicméně pozdější "dělnicko-rolnická" vláda vstup vojsk legitimizovala. Pozvání samozřejmě zařídilo pár vysokých představitelů komoušů v čele s Indrou. A kdyby to nebyli oni, sehnal by si Brežněv podpis pro zvací dopisy jinde. Takže se omlouvám za zjednodušenou interpretaci.

K Mjartanovičovi - ano, jeho články, zejména proslulý rozhovor s Bushem, který se liší od zvukového záznamu na whitehouse.gov, jsou silně jednostranné a ukazují spíše na "užitečného idi----ota" než na novináře, který by se prosadil jinde než v MFD... Ale já jsem jen reagoval na jiný příspěvek, ne na samotný článek.

0/0
11.9.2007 22:52

Harry_sportsman

Re: Re: Smekam

R^ Velmi pěkné a výstižné.

0/0
11.9.2007 16:47

str222

Re: Smekam

My si svobody vazime, proto tak nejak nechapem proc se chlubis stehovanim do USA:)

0/0
11.9.2007 14:35

Najdete na iDNES.cz