Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Železnorudští bojují s parkem o Šumavu pro lidi

Podnikatelé i radnice ze Železnorudska vyrazili do boje proti Národnímu parku Šumava. Obviňují park, že chce Šumavu zakonzervovat a brání rozvoji cestovního ruchu. Poslední kapkou bylo rozhodnutí správy parku, aby provozovatelé sportovního areálu na Špičáku zrušili sjezdovou dráhu pro cyklisty.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

iDaddy

Ochranáři přírody, Zelení a pod. již dávno prokázali, že zneužívají náctileté

k terorizování normálních obyvatel pod záminkou ochrany přírody, aby pak sami rozhodovali o tom, kdo kam smí, kdo co vytěží, kdo si kde co postaví - jasně, že zadarmo to není. Ostatně - proč nechávají KFC na pokoji a McDonald jim vadí??? Protože KFC financuje jejich aktivity! Tedy to, o čem ti náctiletí nemají ani potuchy!

0/0
16.8.2007 18:18

egidi

Ochranáři

Jednou jsem jednoho z nich potkal na Svarohu. Na jeho otázku co tam dělám jsem odpověděl, že se kochám. ;-D To prej nesmím...během našeho rozhovoru asi 200 m dál tak 3-tunový traktor rozrýval zem výmoly a všude ječely motorovky dělníků...tomu říkám odborná ochrana přírody...:-/

0/0
16.8.2007 13:47

Monstrum Anonymič Anonymov

Cože ?

Zelenorudoši ? 8-o

0/0
16.8.2007 13:28

snehul

Umite cist?

Co to melete jaky motorky , tady se jedna o jizdni kola na kterejch se jezdi kolem sjezdovky dolu. Proberte se deRvmenti.

0/0
16.8.2007 13:20

strejdakrnak

Juránkova chata

Nechápu, když nechtějí otevřít cestu k bývalé Juránkově chatě, rozumím tomu tak,že ji nechtějí proznačit, protože chata/Svaroh jsou přístupné (legálně), NPR v okolí tam nezasahuje (byť je nejasné jeho vyznačení a Shocart/KČT ho kreslí každý úplně jinak).

0/0
16.8.2007 13:15

papazian

Fandím národnímu parku, nikoli motoristům

jezdící po národním parku jako po tankodromu... Zainteresovanost města Železná Ruda o soukromé aktivity soukromého subjektu je zarážející. Návštěvnost Šumavy klesá, protože prožívá kocovinu. Až přliš byla namyšlená, že byla kdysi téměř zakázaná a tak se jaksi patřilo sem po roce 89 jet. Jenže tato motivace je pryč a hory, které nabízí tankodrom mne rozhodně neosloví.  Stabilizovat počet návštěvníků se musí jiným způsobem.

0/0
16.8.2007 12:28

Si0

Re: Fandím národnímu parku, nikoli motoristům

Tankodromem jsou tam hlavně krajské silnice.

0/0
16.8.2007 17:50

Kleki Petra

Re: Fandím národnímu parku, nikoli motoristům

Kolo má motor?

0/0
17.8.2007 10:50

falda

Šumava proti lidem

Já bych nadpis opravil na "Šumavu pro motoristy". Jim totiž jdou provozovatelé všemožných zařízení nejvíce na ruku, oni jsou nejvíce vidět a slyšet. Když jsem byl po létech v údolí Otavy a Vydry, nestačil jsem se divit. Provoz na silnici skoro jako v Praze ve špičce, mezi auty se pachtí a kličkují cyklisté, kteří kdyby se projížděli doma za humny, udělali by prosvé zdraví více. Vlastní Šumava návštěvníky (zejména motorizované) ani moc nezajímá - dále než kilometr od rekreačních středisek typu Špičáku už skoro nikoho nepotkáte, snad s výjimkou Černého a Čertova jezera a pár dalších zprofanovaných lokalit. Kolik lidí zná horní tok Křemelné? A další krásná místa? Opravdovou Šumavu nezná z dnešních návštěvníků skoro nikdo a do známých středisek snad jezdí jen proto, že tam vede silnice, od níž se příliš nevzdaluje. Takový návštěvník v šumavském středisku ani moc neutratí, protože si většinu jídla nakoupí v supermarketu. Kdyby národní park takovouto formu turismu omezoval, fandil bych mu.

0/0
16.8.2007 12:08

egidi

Re: Šumava proti lidem

Říkáš nesmysly ! Koukni se na silnici spojující Arber s Bodenmais nebo Regenem v Německu. Koukni se na vybavenost pro turisty (noclehárny, bistra a hospůdky) u každého ze 3 jezer na německé straně. Všimni hustoty stezek a tím myslím stezek pro pěší, které vedou lesy a ne jako u nás po vyasfaltovaný cestě, kde se motaj lidi s cyklisty (viz Poledník). Bavorský n.park totiž ví, že to musí dělat pro lidi. V Česku to ochranáři vedou pro uspokojení vlastního ega. Jsou k smíchu a k pláči Rv;-€

0/0
16.8.2007 13:41

falda

Re: Re: Šumava proti lidem

To nepopírám, ale zároveň tvrdím, že lidi o Šumavu stejně moc nestojí, kromě nejznámějších míst. Jistě jsou výjimky. Já na rozdíl od většiny procházím krajinou pěšky a tudíž vím, kudy kdo chodí a kde nepotkám ani nohu, protože to je daleko od parkovišť. Návštěvníci chtějí hlavně zábavní park, příroda je na druhém místě - to jistě platí i v Bavorsku. Když mám přejít silnici v Rejštějně, abych se rozhlížel víc než v Praze. Češi nemají zájem moc chodit, ale dojet autem na nějaké místo a pak tam předstírat sportovní aktivity. Poláci, ale nakonec i Němci chodí víc! Jsem názoru, že příroda má sloužit turistům, kteří ji chtějí poznávat, a ne motoristům, kteří znehodnocují."Zelené" mozky taky neuznávám, jsou to z velké části pokrytci, ale jsem pro rozumnou regulaci. Třeba říci, že za Rakouska-Uherska si uměli přírody vážit daleko více než nyní a byli prozíraví. Příkladem je ekologická dopravní infrastruktura ve Vysokých Tatrách (z počátku 20. století), která se trochu blíží švýcarské.        

0/0
17.8.2007 10:43

falda

Re: Re: Šumava proti lidem

Jo a k těm vyasfaltovaným cestám: ty jsou na naší části Šumavy bohužel časté, ale když někdo ví kudy, z velké části se jim vyhne. Určitě ale ne na hlavní červené značce... Je to zase hlavně "o tom", kam se kdo chce podívat a nakolik je závislý na autě. V okruhu 5 km od parkovišť moc jiných než asfaltovaných (a ještě často blbě) cest není, to je fakt.

0/0
17.8.2007 10:47

jarzv1

hurá

jasne, chci si zajezdit, tak znicim i to co je jeste neuplne zniceny...ze tyhlety radovanky neni mozny provozovat treba nekde v severocesky hnedouhelny panvi..jo, tam zas neni ta pekna priroda vlastne. 

0/0
16.8.2007 11:46

Tregold

Šumavákům proti zelené totalitě fandím

Bohužele, podobná situace je téměř všude. Ikdyž mezi ochranáři je i několik rozumných lidí, kteří vědí, že chránit přírodu bez lidí nemá smysl většina z nich jsou naprostí fanatici.

Je to i sociologický problém. Dle zkušeností problém vytváří nižší až střední personál ochranářských organizací - ten se většinou rekrutuje z nýmandů, kteří v životě nic nedokázali a buzerováním lidí si řeší vlastní komplexy výči "zlým" podnikatelům. Oni nemají žádnou zodpovědnost a placka nějakého ochránce jim dává pocit důležitosti stejně jako dříve placka pomocníka VB. Vedení pak  má strach z různých ekologických organizací a radší dává těmto gaunerům volnou ruku (viz i tento případ, vše se alibisticky teď hodí na Bursíka aby si každý umyl ruce).

jediná šance je, že se lidi proti této vznikající totalitě postaví. Nenechte si už všechno líbit - 90% ekologických iniciativ hájí beztak jen nějakého soukromého vlasníka, co chce za pozemky více peněz a nebo nechce aby mu za domem chodili lidi.

0/0
16.8.2007 11:28

Si0

Bikery ne.

A potrhlé cyklisty na turistických trasách taky ne.

0/0
16.8.2007 11:01

Si0

Takže:

Juránkovu chatu jasně ano, Můstek jasně ano, Černý sloup jasně ano. Nevím, co ti ekofašisti furt řeší.

0/0
16.8.2007 11:00

darkhalf

....

Někteří ochránci přírody jsou spíš jen zaslepenci, kteří vidí jen nedotčenou přírodu...nejraději by ji obehnaliostnatým drátem a zakázali vstup...a pak se kochali, jakmají nedotčený kus přírody....

Totéž platí o památkářích....Rv

0/0
16.8.2007 10:18

bomich

To samé se děje v Krkonoších

Když tak čtu tenhle článek, musím konstatovat, že to samé je na druhé straně Čech, v Krkonočích. Správa KRNAP se tam chová jako sibiřský gubernátor. Všem rozkazuje a dělá si co chce. Pod rouškou ochrany přírody terorizuje vlastníky nemovitostí a turisty. Připadá mi to jako: Zachráním Tě i kdyby jsi měl zemřít".

0/0
16.8.2007 10:14

jacobsen

Šumava ať si nestěžuje

Na Moravě chtějí ochránci přírody úplně uzavřít Pálavu pro turisty. Takže kdo má zájem se tam podívat, měl by hned. Příští rok se tam možná už nikdo nedostane. Příroda je totiž pouze pro zelené mozečky, nikoliv pro lidi.

0/0
16.8.2007 10:14

Si0

No a co.

Když nebudu moci Pálavu na své cestě přeběhnout, tak ji prostě oběhnu, bude to tak o 10 min. delší.

0/0
16.8.2007 10:57

Sarka-3

Šumava zase až tak nádherná není

Je to uměle vysazená polantáž smrků a uměle se udržuje mýtus o její jedinečnosti.

0/0
16.8.2007 10:11

nejchytrejsi

Re: Šumava zase až tak nádherná není

hele me se taky botic plnej pneumatik a sprcek libi vic jak zapraskana vydra, co nadelas, nicmene spicak a zelezna ruda je stejne mesto trpasliku, se sumavou jako NP uz nema moc spolecnyho

0/0
16.8.2007 10:23

armyshop

Re: Re: Šumava zase až tak nádherná není

Vůbec se nedivím, že turistů na Šumavě ubývá. Byla jsem v ŽR před 20 lety a letos a byla jsem hodně zklamaná tváří ŽR, všude kam se člověk podívá Vietnamci se svým "zbožím", po ulicích se nedá projet ani projít. V mnoha domech různé "night cluby". Šumava není samozřejmě jen ŽR, ale tyto věci dojem také kazí. A co se týká bike parku, vede také přes turisticky značené cesty, není pořádně označen a proto je velmi nebezpečný. Na nic netušícího chodce vyletí z lesa cyklista řítící se velkou rychlostí z kopce - pořádný adrenalinový zážitek, ale už bych to znovu zažít nechtěla. Nemám nic proti bike parku, ale pořádně vyznačenému a zabezpečenému!!!!! 

0/0
16.8.2007 10:57

vecra

Re: Šumava zase až tak nádherná není

Musela byste se podivat trochu výš - Šumava je ceněná hlavně kvůli svým pláním, ty jsou nádherné.

0/0
16.8.2007 12:40

me2di

Prvni zakazou kola, pak bezky, pak lyze

a nakonec i chodce:-)

0/0
16.8.2007 9:57

Buster

Re: Prvni zakazou kola, pak bezky, pak lyze

A úplně nakonec i zvířata, protože chodí po trávě a žerou kytky.

0/0
16.8.2007 10:18

kalisz

Filosoficka otazka pro ochrance prirody:

Kdyz bude zachovana priroda, do ktere ale nikdo nebude smet, protoze to zeleny mozky oplotej a nikoho tam nepustej, kdo to oceni? Pro koho to pak je? Neni lepsi nejaky kompromis?

0/0
16.8.2007 9:55

BořekŠikula

Re: Filosoficka otazka pro ochrance prirody:

No přece pro ně - oni tam můžou klidně v off-roadech, oni jsou si rovnější.

0/0
16.8.2007 10:15

FrantaKibyc

Re: Filosoficka otazka pro ochrance prirody:

Ale Šumava není oplocená, máš tam desítky možná stovky kilometrů, kde můžeš chodit i jezdit na kole naprosto bez problémů a přírodou se kochat. Naopak, takové ty zábavné parky ala sjezdovka pro horská kola nemají se zážitkem z přírody nic společného, takže kromě zisku pro provozovatele není jediný důvod, proč by musely být zrovna v národním parku.

0/0
16.8.2007 12:39

_Karel_

Všichni mají pravdu :)

Pravda je, že lidí na Šumavě přibývá, jezdím tam dvacet let, tak to dovedu posoudit, ale chápu i to, že zákazníků v restauracích a hotelích ubývá, protože těch restaurací a hotelů přibývá mnohem víc:)

0/0
16.8.2007 9:44

Najdete na iDNES.cz