Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Höschl: Pacientovi jsem v eutanazii nemohl zabránit

Mladý muž, který před rokem podstoupil na švýcarské "klinice" asistovanou sebevraždu, byl dříve pacientem psychiatra Cyrila Höschla. Netrpěl psychickou nemocí, ale náruživý sportovec se nedokázal vyrovnat se životem na vozíku poté, co se těžce zranil.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

melodie1

Můj otec to chce podstoupit také

.... a já se mu nedivím, je v konečném stádiu rakoviny jícnu a pomalu umírá hlady. Péče o něj ze strany lékařů byla a je ubohá, nezajistěj mu ani bazální výživu. Neschvaluju mu to,ale chápu ho a v jeho rozhodnutí ho podpořím, chce zemřít důstojně.

0/0
7.8.2007 16:07

sexxbommba

Svoje názory na zrůdné utrácení starých a nemocných jsem napsal v diskuzi k článku "Za eutanázii plaťte předem""

To nemá chybu ! Klip ( je již třetím od různých autorů a interpretů), který výstižně vystihuje názor většiny občanů ČR na radar.Je možné ho stáhnout v audio i video verzi  a dá se posílat i mailem. Lze ho zdarma stáhnout zde :  [>-] w w w . d r a g o n i . z d e . c z  [>-]  Jinak prvním klipem na toto téma byl taktéž  výborný a najdete ho zde: http://zpravy.idnes.cz/multimedia.asp?m=a&styl=&c=A070326_103139_domaci_pei&r=domaci&idAudio=070326113117368 Ten třetí zrovna nemohu najít, ale časem ho sem umístím nahodile do různých  diskuzí.Můžete mi věřit,že co slíbím, tak držím slovo.V...

0/0
5.8.2007 13:30

natelius

Re: Svoje názory na zrůdné utrácení starých a nemocných jsem napsal v diskuzi k článku "Za eutanázii plaťte předem""

Zdechni na plochý nohy.

0/0
5.8.2007 17:38

petrucciani

Höschl: Pacientovi jsem v eutanazii nemohl zabránit

Řekl mi, že chápe, že jiní to zvládají, ale on toho má prý plný kecky.

A to mu nemohl dat Höschl pres hubu? Je to jedna z nejlepsich terapii.

0/0
5.8.2007 10:02

dislektik-idnes si na mě zasedla

Re: Höschl: Pacientovi jsem v eutanazii nemohl zabránit

a ty jsi v které knajpě dostal přes gsicht?

0/0
5.8.2007 16:04

josef vyskocil

blisty

http://www.blisty.cz/art/35641.htmlRv

0/0
5.8.2007 9:29

josef vyskocil

Odcizeni a rutina

Zlata era rodinnych lekaru je davno za zenitem a prispiva to k odcizeni pacient/lekar.Dochazi tudiz apriori k neduvere, smerujici k unahlenym, casto zavadejicim rozhodnuti.Docent Tosovsky byl nas rodinny lekar a jako praktikujici katolik byl ulehcil DUCHOVNE i zivotni lekci, zvanou invalidni vozik. Po ososbni zkusenosti, kdy suita soucasnych cyniku,nerozeznala banalni slepak,odvezla nebozaka na infekci,kde skomiral v osameni. Nebyt rodicu,byl 22 lety zivot utracen,nebot opozdene nastala kyzena operece.Stalo se na BULOVCE, kde jiz take v symbioze vegetuje prosperujici pohrebni ustav. [>-]

0/0
5.8.2007 8:59

moebius

Re: Odcizeni a rutina

problémem současné medicíny je to, že nemá jasně definovaný záměr, čeho chce dosáhnout. Mým záměrem je být zdravý, ale doktoři mě chtějí léčit, což je něco úplně jiného. Léčit lze jedině nemocné lidi, takže současná medicína je vyrábí, jinak by něměli doktoři do čeho píchnout. To je nefunkční. Za prvé je to nesmírně finančně náročné a za druhé je to proti záměrům lidí.

Doktoři jsou naprosto nekompetentní rozhodovat o životě a smrti, maximálně tak své vlastní. Je to totiž něco, co je mimo jejich zodpovědnost.

I tenhle pan psychiatr jasně ukazuje, že to nemá vyřešený. Když mu ten pacient řekl, že chce zemřít, mohl mu pomoci tohle rozhodnutí změnit nebo se s tím sám smířit. Tyhle ciráty kolem jasně dokazují jeho nekompetentnost. Má před sebou chlapec ještě hodně práce, ale obávám se že v současné psychiatrii řešení nenajde, to je tak plochá disciplína, že opravdu lituju každého, kdo se do rukou psichiatrů dostane, viz Terezka Smutná, zavřená na celý prázdniny.

0/0
5.8.2007 10:10

natelius

Re: Re: Odcizeni a rutina

Nejsem psychiatr, ale myslím, že to je hodně zjednodušené. Psychiatrie není dneska nijak plochá disciplína. Spíš mám pocit, že u nás spoustě psychiatrů ujel vlak a že občas naráží na nedostatek prostředků (a samozřejmě že psychiatrie spoustu případů ještě řešit moc neumí, ale to je i u jiných medicínských oborů).

0/0
5.8.2007 12:12

Estébák

Smrt

Nechtěl  bych být  v příštím  životě "lékařem",který vraždil, ani tím kdo spáchal sebevraždu.:-(V

0/0
5.8.2007 8:13

kalifkaca

Euthanasie?

Me spis prekvapuje, ze Svycarske zakony o euthanasii dovoluji ji podstoupit nekomu, kdo je 'jenom' na voziku.  I kdyz nezname rozsah poraneni (jestli byl paraplegic nebo treba quadraplegic). Ve vetsine zemi, ktera euthanasii dovoluje je podminkou opravdu nevylecitelna nemoc, pri ktere pacient trpi. Nerikam, ze ten kluk netrpel psychicky, ale mam pocit, ze netrpel fyzicky krome nemoznosti chodit.

Me uz to v tomto pripade neprijde jako euthanasie, ale jako sebevrazda/vrazda. (Coz jiste euthanasie je svym zpusobem take, ale trosku jinak).

0/0
5.8.2007 7:35

patockajan

Bezmocnost

Pokud ten mladík cílene vyhladával pomoc, tak podle mne zemrít nechtel. Nikdo nechce, jen ten náklad uz byl prílis tezký a on to nedokázal nést. Chyba je v nasem systému hodnot a idejí, který dotycnému nedokázal dát nadeji a duvod. On proste pomoc hledal, ale nase civilizace má 2 základní hodnoty - rozkos a uspech. Z tech byl vyrazen. 

0/0
5.8.2007 7:21

natelius

Re: Bezmocnost

Existují psychoterapeutické směry, které by mu mohly pomoct (např. logoterapie, která pracuje právě s hodnotovým systémem). Jenže ten, kdo má podstoupit psychoterapii, musí mít zájem se změnit a problém řešit. Zmíněného mladíka by musel někdo nebo něco přesvědčit, že to stojí za pokus.

0/0
5.8.2007 9:39

moebius

úcta k životu?

usilujeme o smrt a umíráme už dávno mrtví. Je důkazem úcty k životu, když těžce nemocného člověka s bolestmi, který prosí o smrt, necháme několik let přežívat na morfinových injekcích? Jak si můžeme vážit života druhých, když si nevážíme ani toho svého? Když ani netušíme proč žijeme, co je smyslem našeho života? Když nemáme nejmenší ponětí, co je to ŽIVOT?

Současná filozofie, medicína i věda nás přesvědčují, že smrt je konec života a my se bojíme konce. Takže tahle celá debata je ovládaná strachem a kdo se bojí, je velice snadno manipulovatelný. Opakem strachu je láska. Kdo miluje Život, sám sebe, vesmír,kdo chápe, že Život nikdy nekončí, ten vyhlíží smrt s radostí. Protože smrt je změna formy života. Takový člověk je plně zodpovědný za svůj život, jehož je smrt součástí.

V současnosti ale většina lidí se ráda zbavuje své odpovědnosti za svůj život a háže jí na druhé, a na druhé straně kecají do věcí, za které zodpovědní nejsou."vy politici rozhodněte". Tohle je nefunkční.

0/0
5.8.2007 7:09

Imperial_Technocrat

Right to die

Pravo na smrt je jedno z nejzakladnejsich lidskych prav. Neni duvodu, proc by sebevrazda jednoho cloveka mela byti zalezitosti druheho cloveka.

0/0
5.8.2007 2:27

wobler

Re: Right to die

Souhlasím s Tebou, jen mám za to, že v "našich" končinách a při "naší" povaze, by někteří "odešli dobrovolně". Což ovšem nic nemění na podstatě práva svobodné volby.

0/0
5.8.2007 5:53

Abdéřan

Re: Right to die

Souhlas, svobodný člověk má právo svobodně rozhodovat o svém životě i případné důstojné smrti. Vždy mi připadalo absurdní, proč sebevrahové umírají ve zbytečných a trýznivých bolestech (věšení, střílení, skoky z mostů, pod vlak etc.).

0/0
5.8.2007 15:57

MoUdrostrak

Smrt v dreSSu sociopatu z ODS

Vzhuru za vetsimi zisky nasich sponSSoru ze SOUKROMYCH pojistoven.

Zavedenim povinne euthanasie pro prestarle a dlouhodobe nemocne zajistime spokojenost nasich sociopatickych sponSSoru v dreSSech :-©ODS(Y) a akcionaru pojistoven.

Vzhuru k privatizaci i VSECH zdravotnich pojistoven.

Euthanasie, je vedle zRADARu, nejlepsi cestou jak naplnit moUdrou stranickou sociopatickou pokladnu :-©ArciHulwatha(Y) Mirka Talmana-Toopolanka 

0/0
4.8.2007 21:45

Targuinius_Superbus

Re: Smrt v dreSSu sociopatu z ODS

Bože, ty jsi duševně ochořel? NejSSi náhodou SSám trochu SSociopat? Nemáš nějakou divnou obSSeSSi? Cítíš se jinak dobře?

0/0
4.8.2007 22:16

nnattalli

Re: Re: Smrt v dreSSu sociopatu z ODS

asi mu nikdo neumiral dlouho v bolestech

0/0
5.8.2007 0:15

Martin Kostera

Re: Smrt v dreSSu sociopatu z ODS

Jasně, nácku!

Vzal jste si již své psychofarmaka?

0/0
5.8.2007 1:28

wobler

Re: Táhni na rudý web "Novinky"

Rv

0/0
5.8.2007 5:47

enpassant

Solidní rozhovor

Po dlouhé době solidní, věcný rozhovor. Také osvěta, že ne všechno podivné konání musí být duševní porucha.

0/0
4.8.2007 21:17

milchama

Re: Solidní rozhovor

 To lze pochopit i z trestního zákona, který různá podivná konání trestá...

0/0
5.8.2007 0:04

our_city

Máme právo rozhodovat?

Postavit věechny zastánce k lůžku toho,kdo se pro smrt "rozhodnul" by možná mělo větší účinek,než podobné rozhovory.Možná beru věci příliš emotivně,ale byli jste někdy u euthanazie psa,drželi ho v náručí v ten šílený okamžik?Nepochybovali jste o tomto rozhodnutí,nekladli si otáku,zda nebylo jiné cesty,zda to bylo správné rozhodnutí,i když třeba ten psí kamarád trpěl?A tady mluvíme o lidech.Umožněme hledat cestu,jak co nejvíc zmírnit fyzickou bolest,ale  nesouhlasme se smrtí,když máme pochyby.Cesta zpět není,jen naše svědomí.

0/0
4.8.2007 20:33

Beldor

debil..

tim srovnanim s popravci cetou to trosku prehnal dement.Pokud je toto priklad prumerneho ceskeho psychiatra tak buh s nami..:-©:-©

0/0
4.8.2007 20:03

f-fect

Re: debil..

Ach jo...

Ale nadpis následovaný tvým jménem to vystihuje vcelku trefně.

0/0
4.8.2007 21:01

Beldor

Re: Re: debil..

To je teda vyplodRvnejaky dalsi radoby inteligentni kec?:-©

0/0
4.8.2007 22:12

f-fect

Re: Re: Re: debil..

Radši ani ne, diskuzí s tebou bysme se za chvíli dostali až k samé podstatě hmoty a energie.

0/0
5.8.2007 9:05

sexysadie

:-)

no bóže že si někdo dobrovolně vzal život..co říkáte albánský kukačce?

0/0
4.8.2007 20:02

Biřmovač

takhle to dopadne, když doktor supluje práci kněze

hlavně, že doktoři tvrdí, že by psycholog uměl rozpoznat důvody euthanasie a negativní vliv okolí ;-D;-D;-D, viz. online rozhovor s ateistickým hlupákem s titulem MUDr.

0/0
4.8.2007 19:10

Widlák

Re: takhle to dopadne, když doktor supluje práci kněze

a ty jsi zase hovado ;-)

0/0
4.8.2007 19:11

milchama

Re: takhle to dopadne, když doktor supluje práci kněze

Pěkně napsáno...R^

0/0
4.8.2007 23:57

dr. John Zoiberg

lékařské tajemství??

Zdá se to jenom mně, nebo dr. Höschl vyzrazuje o pacientovi víc, než by

měl? Pochybuju, že měl jeho svolení povídat o něm do novin. Některé

"celebrity"(přitom nechci zpochybňovat jeho odbornost) jsou s novinami už spojeny až nezdravě.

0/0
4.8.2007 17:44

jirikxxxxx

Re: lékařské tajemství??

Nechci se pana kolegy zastávat, ale on rozhodně svého pacienta nejmenuje. Navíc je dotyčný po smrti, což do jisté míry, spolu s neupřesněním dotyčné osoby, snižuje míru právní odovědnosti.

0/0
4.8.2007 17:48

zbynek._s

Re: lékařské tajemství??

Samozřejmě, že vyzrazuje, chce aby byl vidět. ABY SE PŔEDVEDL SE SVOU MEDIÁLNÍ MASÁŽÍ OBYVATELSTVA. JAKO ZA NACISTŮ-PSYCHIATRIE VEDE!

0/0
4.8.2007 18:30

iuos

hmm

šimůnku, šimůnku, ty jsi ale vůl;-D

0/0
4.8.2007 18:34

f-fect

Re: Re: lékařské tajemství??

To víš, že jo. Všechno je kryptofašistickej buržoazní škvár, nejlepší je žít v sudu a nahatej. ;-)

0/0
4.8.2007 21:03

Abdéřan

Re: Re: Re: lékařské tajemství??

;-D!

0/0
5.8.2007 16:02

natelius

Re: lékařské tajemství??

Myslím, že nic intimního nevyzradil.

0/0
5.8.2007 9:41

Hujajá

Euthanasie

Clovek, ktery se rozhodne zemrit, musi byt natolik statecny, aby svuj zivot ukoncil sam. Treba pohybem ruky-stisknutim tlacitka. Technika je tak vyspela, ze je mozne spustit smrtici mechanizmus trebas tim, ze by dotycny mel zavrene oci po dobu jedne minuty. Kdo tuto minimalni statecnost neprojevi, vlastne zemrit nechce a nechava zodpovednost na jinych. Postup, navrhovany v CR Borisem Stastnym je neprijatelny. Zanedlouho dojde k zneuziti tohoto postupu. Je to rovnez dukaz o posledni verolomnosti. Pachani dobrych skutku ze spatneho duvodu - "lekar" k usmrceni se najde a udela to s odvolanim na svuj "humanismus". Hnus. Vy mladi, co nevite co se muze prihodit vite malo. Skoncit na invalidnim voziku muze kdokoli, ktereho pak z titulu "vyzirani  dani" oznacujete za "socku". Zivot musi mit zachovanu urcitou kvalitu, jinak se zivocich degraduje na zvire, ovladane instinkty. Zneuzije se vse. I OP, kreditni karta, cokoli. Protoze nekteri lide si demokracii nezaslouzi.

0/0
4.8.2007 17:28

Nazdar blbci

Re: Euthanasie

Tys ale mamlas. To ti nedošlo,. že tento server slouží jen k vyřvání puberťáků a nadávání na komouše? O nic jiného nejde.

0/0
4.8.2007 18:26

yxarinka

psychiatři

nemají to jednoduché? Něco se jim nepovede, tak řeknou prostě "nešlo tomu zabránit". A hotovo. Myslím, že MNOHDY berou prachy za nic, pomohou jen v málo % případů (a jestli vůbec)

0/0
4.8.2007 16:52

Lisinha

Re: psychiatři

Pfffft.

0/0
4.8.2007 17:02

yxarinka

Re: Re: psychiatři

co to?

0/0
4.8.2007 17:13

jirikxxxxx

Re: Re: Re: psychiatři

Ono i radit zdravým je dost obtížné (třeba, že by neměli kouřit), natožpak magorům !

0/0
4.8.2007 17:45

f-fect

Re: psychiatři

Taky názor.. Ale jak už psal kdosi přede mnou - vysekávat člověka s duševní chorobou, která může být způsobená tolika faktory, není žádná procházka. Opravdu berou zasloužené peníze.

Neříkám, že všichni jsou bohové, ale rozhodně nedělají lehkou práci.

0/0
4.8.2007 20:57

milchama

Re: Re: psychiatři

Formálně s někým pokecat a pak ho nadopovat haldou psychofarmak do stádia zombie, případně mu přiložit elektrody na spánky - to zase není tak těžká práce. Zvláště, když výdělek není odvislý od výsledků oné "léčby"...:-/

0/0
4.8.2007 23:54

JBetak

Velmi

se mi líbí předposlední odstavec - pokud někdo má zemřít, neměl by do toho skutečně tahat lékaře. Ať jsou role jasné. Ať to vykoná někdo jiný, říkejme mu třeba čarodějnice. S těmi umělými potraty je to podobné - nemělo by to být součástí medicíny.

0/0
4.8.2007 16:43

yxarinka

Re: Velmi

trochu středověk, ne? 8-o

0/0
4.8.2007 16:52

Najdete na iDNES.cz