Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Houslista z Gipsy.cz: Ať Romové něco dělají

Pětatřicetiletého Vojtěcha Lavičku bylo možné během jednoho měsíce vidět dvakrát ve zcela odlišné roli. Nejprve jako vynikajícího houslistu skupiny Gipsy.cz a o pár dní později jako aktivistu, když oznamoval podání trestního oznámení na senátorku Lianu Janáčkovou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Sarka-3

Proč pořád házet prachy do kanálu ?

Přišli Vietnamci, Číńané. Nedostali státní byty, neřešila se vietnamská problematika, čínské děti, které se tu narodily, jsou ve škole premianty. Rodiče neznali jazyk, kultura a mentalita ve Vietnamu i Číně zcela odlišná od té naší a během jedné jediné generace se bezmála bez problémů integrovali. Pracují, neřvou o razizmu a dyzkryminaciji. Neměli už cikáni dost času na to, aby se za několik generací vyhrabali ze srabu ? Necítím vinu za jejich postavení a už mě s.re do nich stále nalévat peníze, nové byty, státní integrační programy, romské poradce,.... Přestaňte mi podsouvat, že jim musíme stále pomáhat. Kdo pomáhal asiatům ?

0/0
8.8.2007 15:30

tenisovejloket

Re: Proč pořád házet prachy do kanálu ?

R^

0/0
8.8.2007 15:39

jespper

jen tak dál

nejsem Rom, ani cigán, ale i přesto klukům z Gipsy.cz fandím - jen tak dál kluci! aspoň někdo je tu optimista a snaží se svým lidem pomoct. né že je omlouvá, ale pokouší se jim otevřít oči!R^ nebude to snadný, ale máte můj respekt, že ste se do toho pustili!!!R^R^

0/0
25.7.2007 8:57

Tessien

:)

Hej, cikáne, co se tady válíš...? No chytám bronz panko.. Tak pojď se mnou, budeš chytat olovo....:-P

0/0
25.7.2007 7:24

Bhans

Re: :)

vo židech to nezkusíš?

0/0
8.8.2007 12:59

Jirka__Krovi

dobry clanek..

ale romku si stejne brat nebudu! ;-D

0/0
24.7.2007 19:06

Sagita

Na stlačený tmy musí bejt přísnost!!!

Se Stlačenejma tmama alias Kofolama je potíž, musí na ně bejt přísnost. Jsou to děsně vychcaný parchanti, nic nedělaj a ještě se jich politici zastávaj. Češi makaj jak blbci, platěj daně jak šílený  a politici  na ně s e r o u .

0/0
24.7.2007 18:58

Bhans

Ještě jednou a pořádně, né jako Čech:

""Češi makaj jak blbci, platěj daně jak šílený  a politici  na ně s e r o u"""

Češi makaj přesně kolik musí, platí na daních jen co musí a konečně pravda: politici na ně dlabou

0/0
8.8.2007 12:58

Beranal

Souhlasím ať se těm Romům davá 100x dokola další a další šance

Ale ať si tohle pan Lavička a ostatní nepoučitelní financují za své a hlavně ať ty lidi netahají mezi nás ostatní. Šanci integrovat se měli za minulého režimu 40 let, u koho se to za 40 let nepodařilo tak patří do gheta, pryč od ostatních. Takhle to funguje v západní Evropě i v USA a nevím proč my bychom měli dělat zase nějaké nesmyslné pokusy. Ona ta "integrace" to lze provádět jen a jen v diktatuře, tohle v demokratické společnosti není jaksi možné, tam bydlet společně s nepřízpůsobivými a dělat jim nějaký pozitivní vzor to jaksi nejde nikoho nutit.

0/0
24.7.2007 17:34

polarna

....vtip ze života.

Cikáni demonstrujou. "Chceme práci!"

"Chceme práci!" Najednou přijede mercedes otevře se okno a ruka ukáže na jednoho cikána. "Ty, mám pro tebe práci." Cikán na to: " A proč já? Co jsem udělal?":-/

0/0
24.7.2007 16:57

so01

Opakuji ze včerejška

Pokud se 99% Nováků bude chovat tak nepřizpůsobivě, vulgárně, sprostě, násilnicky, budou srdět a, krást, vyvolávat hádky a rvačky, budou vzbuzovat hrůzu a děs, budou vybydlovat domy, terorizovat okolí tak, jak to evidentně dělá jistá skupina obyvatel, bude zásah proti takovéto skupině Nováků oprávněný a nepůjde o rasismus. Pokud by ti samí Nováci byli oranžoví (modří, hnědí, žlutí, fialiví atd.) je to rasismus, Nováci by se stali chráněnými a podobní de bilové jako Šabatová, Uhl a pod. by se jich veřejně zastávali.

Pokud řekne někdo pravdu o bezbarvých Novácích je to v pořádku, pokud přiřadíte te verbeši barvu = rasismus!

Opravdu absurdní.

0/0
24.7.2007 16:51

Tessien

Re: Opakuji ze včerejška

Rasismus....? "ONI" ale nejsou rasa. V tomhle případě by to byl spíš "Špínismus"....

0/0
25.7.2007 7:29

Montaigne

Re: Opakuji ze včerejška

tož tak R^:-)

0/0
7.8.2007 16:46

papullus

článek je docela zajímavý

ba dokonce téměř objektivní.Jediné co bych jeho autorům vytknul je ignorování faktu,že na to aby i za komunistů mohlo být jakékoliv,opakuji jakékoliv dítě přeřazeno na zvláštní školu,musel být písemný souhlas,OPAKUJI , PÍSEMNÝ SOUHLAS OBOU RODIČŮ ČI ZÁKONNÝCH ZÁSTUPCŮ DĚTÍ.   Tohle je skutečnost kterou zavilí ochránci práv romského i cikánského etnika (mezi tím je rozdíl,cikán je ten který chodí dělat alespoň s lopatou nebo zametat či uklízet,romové jsou ti ostatní,zejména pak ti profesionálové typu Ščuky,Veselého,Růžičky) raději zamlčují,když to přímo nezatloukají nebo,ti z nich kteří už vědí že to všichni znají-nezapomenou podotknout že rodiče sami nevzdělaní tomu špatně porozuměli a že je všichni přemlouvali.A dodnes je všichni přemlouvají,protože toto nařízení platí dodnes.

0/0
24.7.2007 13:25

Pan Navratil

.

Vono by úplně stačilo, kdyby se věnovali předškolní přípravě svých četných dětí, a to zejména výuce českého jazyka.

0/0
24.7.2007 14:51

Virus2

Re: článek je docela zajímavý

Souhlas rodičů se začátkem 70. let získal snadno. Tenkrát si nikdo  moc nedovolil vyskakovat. Rodiče navíc byli  buď úplně nebo téměř negramotní. K čemu jsou školy moc nevěděli. U lopaty se daly tehdy vydělat slušné peníze. Když soužka ředitelka řekla : klukovi bude ve zvláštní škole líp, učení bude lehčí a bude tam mezi "svými", tak rodiče podepsali...A tvrdit, že to zavinili nějací ochránci, je pitomost. Byla to buď bolševikem promyšlená akce, vychovat si lidi na ty nejpodřadnější práce nebo spíš blbost, či lenost někoho na ministerstvu, kdo  vydal příkaz: ty děti pořádně česky neumí, je s nimi pak jen  práce navíc, ať jdou do zvláštní. A šli. Nejprve postupně všichni sourozenci a po pár letch další generace, už to bylo zaběhnuté

Vy si myslíte,že když dneska děcko u zápisu  nebude mít dostatečnou slovní zásobu, neumí držet tužku..., že se to neřeší: tak ho dáme do zvláštní, Tam se to pomalu naučí...bude to pro něj lepší

0/0
24.7.2007 16:06

Beranal

Re: Re: článek je docela zajímavý

Ono bohužel to že je těm dětem ve zvláštní škole líp to je holá skutečnost, měl jsem v 80 letech jednoho spolupracovníka cikána, vcelku pracovitého a slušného a dobře se pamatuji na to jak sám usiloval aby kluk šel do pomocné školy, protoše v té normální se vyloženě trápil. Ono lepší se naučit něco málo ve zvláštní škole než se nenaučit nic v normální škole. Oni i ty zvláštní školy potom dávají možnost se něčím alespoň vyučit, popř. i dávají možnost dodělat tu zákl. školu normální.

Osobně jsem si vzdělání doplňoval po r. 1989 když jsem viděl že to je nutné a taky jsem mohl ležet jako nezaměstnaný a svádět nedostatek vzdělání na fotra.:-)

0/0
24.7.2007 16:40

Bhans

Re: Re: článek je docela zajímavý

jednoduše myslím, že o tom, jak to bylo hovnovíš a jenom vymýšlíš

0/0
8.8.2007 12:55

opportunity

Re: Re: článek je docela zajímavý

Pěkně kecáš, moje matka byla učitelka na 2. tupni běžné základky a učila celé klany cigánských rodin (a to nebyla škola ve špatné čtvrti). Děcka byla čistá, ale holt neměla samé jedničky a sem-tam nějakou třídu i zopakovala.

0/0
8.8.2007 15:42

mikeeY

1

Po dlouhé době na iDNES výborný rozhovor... příspěvky typu "to je jeden z mála, všichni ostatní kradou a nic nedělají" jsou opravdu k smíchu... bohužel, jsme xenofobní národ. a ten, kdo dává za vzor elitu národa  - automechanika Čuňka a jeho bandu Janáčkovou a Neprašem, je u mně totální idiot... :-©

0/0
24.7.2007 13:25

Ahaman

Toto je možná poslední

cikánská diskuze.:-)

0/0
24.7.2007 11:48

celim

Konečně jakžtakž rozumné názory!

Lavička mě mile překvapil. Má pravdu. Ale je jen jedním z těch několika málo procent Cikánů, kteří pracují. A co ti ostatní? Nesouhlasím s ním, že Čunek to provedl špatně. Provedl to tak, jak to ještě provést šlo. Ba šel nad rámec poviností radnice. Zařídil a sehnal jim bydlení zadarmo, nebo za velmi nízké ceny. Já kdybych neměl kde bydlet, tak bych to bral všemi deseti. Barák bych si společnými silami celé rodiny dal rychle dokupy, aby měl přijatelnou úroveň a časem ho ještě vylepšoval. V takovém případě to zase není tak nákladné. Ale to oni většinou neudělali a začali místo erárního devastovat vlastní a teď se chtějí vrátit do Vsetína.Jednou ale už musí svůj život uchopit do vlastních rukou!

0/0
24.7.2007 11:45

ptáček

Re: Konečně jakžtakž rozumné názory!

Tady bydlí v slušném domě, který postupně devastují. Někdo z těch pár partají 5x během měsíce založil požár v půdním prostoru. Policajti samozřejmě nic a nikoho nezjistili. Takže, pak  zbylo na majitele opravit střechu.Rv Zažil jsem taky jejich folklór při stěhování. To se všechen nábytek v bytě rozmlátí a odnese se pouze televize a hadry v igelitkách. Samozřejmě to odvezou vlastním autem.

0/0
24.7.2007 14:50

mischap

ať jde do hajzlu....

0/0
24.7.2007 11:32

Yesname

Ten článek je vyjímečně objektivní

Jediné, co tam nespělo k řešení, je odpověď na otázku A co s těmi, kteří by to nesplňovali? - Tak potom pardon a na shledanou.?Ale co pak dál? Mám pocit, že právě současná společnost si říká to "Pardon a na shledanou". Nebo spíš naneshledanou.

0/0
24.7.2007 9:48

opportunity

Proč?

Proč není diskuze pod článkem, jak se čunkovi vracejí Romové do Vsetína? A co to napadlu tu Džamilu, že měl postavit jeden plecháč navíc? Za prvé to byli neplatiči, za druhé jsou to peníze města a za třetí by to zase bylo koncenrtování menšin, proti kterému sama jinde vystupuje.

0/0
24.7.2007 7:38

maroons

Re: Proč?

byla tam ještě před 15 minutama ale lehce se to zvrhlo, tak to zabalili.... ;-D

No a tady se mě líbí, jak říká, že to ne jenom rómuvé, ale také Uhl a Šabatová se bouří....

WTF.... !

0/0
24.7.2007 8:10

pavouk

Re: Re: Proč?

Myslím, že trockista Uhl není dobrým příkladem, protože to je profesionální buřič, který se bouří proti čemukoliv, co ho právě napadne.

Takový novodobý multirevolucionář, jako byl třeba Che Guevara. Akorát nemá jeho schopnost strhnout davy, takže není nebezpečný. Je jen směšný

0/0
25.7.2007 7:39

Hanns1111

Re: Proč?

džamila - myslíš tu kazašku ? ;-€

0/0
24.7.2007 9:47

Captain-Morgan

to je správný Indočech

ten má aspoň lidské pudy

0/0
24.7.2007 1:53

King_Feanor

není rasistické

říkat ať cikáni pracují???;-D

0/0
23.7.2007 20:06

dislektik

CENZOR MÁ DOVČU jak tak koukám co holoto

0/0
23.7.2007 17:51

Warhead_AiB

hmm

1530 bez zruseni to je rekord ;-D

0/0
23.7.2007 17:06

mhh

to řekl dobře, ten houslista..

0/0
23.7.2007 16:52

suntikous

poslatr do pracovnich taboru! Nejlepsi by byl v Letech!

at tam krmi aspon tu prasata.

0/0
23.7.2007 14:04

so01

Re: poslatr do pracovnich taboru! Nejlepsi by byl v Letech!

kým, jimi??

0/0
23.7.2007 14:52

Sudeten raus!

Re: Re: poslatr do pracovnich taboru! Nejlepsi by byl v Letech!

R^;-D

0/0
23.7.2007 14:54

mhh

Re: poslatr do pracovnich taboru! Nejlepsi by byl v Letech!

dobrá pi čo vi na. A teď vážně.. (?)

0/0
23.7.2007 16:54

e.h.

Re: poslatr do pracovnich taboru! Nejlepsi by byl v Letech!

Pracovní tábor nikoho nenaučí pracovat. Pracovat naučí cigány (ať se neurazí někdo, komu tak strašně vadí označení romové) jenom tehdy, když nebudou dostávat přídavky za nic a když budou mít šanci na práci a vzdělání, čini pozitivní diskriminace. Pracovní tábory = otrokářství se zkoušelo v USA a k ničemu to nevedlo, jen k válce.

0/0
24.7.2007 9:43

Bouše

Přijde cigán do trafiky

a ptá se prodavačky: "Brej den, jako sem se přyšel zeptat, jestly jako neznaš Tondu Kykolku..??" Prodavačka se zamyslí a praví: "Je mi líto pane ale Tondu Kykolku opravdu neznám..." "Oukej dža, ale Jaru Kykolku znaš?" "Ne pane, myslím, že neznám ani pana Jaru Kykolku." Cikán začíná běsnit a povídá: "Ty fole, ale Lojzika Kykolku už ku®va znaš ne?" "Nezlobte se pane ale ani Lojzika a ani žádného dalšího pana Kykolku neznám..." A cigán nas®anej na ní začne řvát: "Ty dylino tlustá, tak proč maš venku ceduli jak je barak, a na ni napsane Známkykolky ?" 8-o

0/0
23.7.2007 13:20

pepe999 from Manchester

Re: Přijde cigán do trafiky

znam, ale dobrej...R^:-)

0/0
23.7.2007 13:27

Heralik3

Re: Přijde cigán do trafiky

Je to opravdu pouhý žert. Nebo snad někdo znáte cikána, který by si přečetl u trafiky ceduli a pak tam vešel hlavním vchodem?:-o Za prve, v noci na cedule není videt a za druhé, nebývá tam prodavačka...

0/0
23.7.2007 13:29

Captain-Morgan

Re: Re: Přijde cigán do trafiky

v noci cedule nenápadně mizí

0/0
24.7.2007 1:51

Mikásek

Re: Přijde cigán do trafiky

A znáš nějakýho, kterej by dokonce vylezl na Kikolku? (vrch v Beskydech - kousek od Ivančeny):-P

0/0
24.7.2007 14:43

pája_

Re: Re: Přijde cigán do trafiky

Neznám, to není možný - Kikolka není romský jméno

0/0
25.7.2007 8:03

pakoss

Nechci být diskriminován.......................

...........proč mám být označován jako GADŽO ???:-©

0/0
23.7.2007 13:16

YamahaOnly

Re: Nechci být diskriminován.......................

musíš bejt gádžo, protože jinak bys diskriminoval cigány víš! ;-D;-D

0/0
23.7.2007 13:20

Ahaman

Re: Nechci být diskriminován.......................

Nejsi Rom (tj. člověk;-D), takže pro cigoše budeš vždy jen gadžo.:-)

0/0
23.7.2007 13:20

pakoss

Re: Re: Nechci být diskriminován.......................

:-© nechci být "jen něco...." a zvlášť ne pro ně !!!!

0/0
23.7.2007 13:26

YamahaOnly

Re: Re: Re: Nechci být diskriminován.......................

tak se staň aktivistou proti diskriminaci...:))) a budeš jejich hodnej bílej. No ale vlastně furt gádžo, takže to si nevybereš..;-D;-D anebo bílá svině.. ( nic osobně jo )

0/0
23.7.2007 13:28

Najdete na iDNES.cz