Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Nad somálskou konferencí smíření létají granáty

Po šestnácti letech nepřetržitého násilí se Somálsko pokouší o konferenci smíření. Úspěch vlády opřené o USA a Etiopii je ale ve hvězdách. Zatím totiž nekontroluje ani Mogadišo, nad kterým létají granáty. Někteří klanoví vůdci prý navíc nemají peníze, aby na konferenci přijeli.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

abysser

sexbombo

V celém západním a středním sahelu a subafrice se USA nikdy neangažovaly a jak to tam dopadlo? Zair, Kongo,Uganda, Rwanda, Mosambik, ... mám pokračovat? Problém Afriky není Amerika, ale odlišná sociální kmenová struktura, která byla na severu překonána před 2000 lety....

0/0
19.7.2007 17:51

sexxbommba

Re: sexbombo

Já spíše psal obecně, kdyby USA nepodporovaly Ladina a spol. např. v Afghanistánu, tak tam třeba dodnes vládnul Babrak Karmal nebo Nádžibuláh se svým reálným socialismem na který Afghánci a hlavně Afghánky vzpomínají jako na zlaté časy, kdy se mohly vzdělávat, vystupovat v TV a kdy každý měl co do huby. Představa USA, že v tamní oblasti vybudují demokracii dle mustru USA se ukázala naprosto zcestná - nakonec tam USA vybudovaly středověký režim Talibánu a víme, jak se to nakonec USA vše vymstilo 11.září. Naopak USA měly pomoci Sovětskému svazu ( když už se tam začal - což také nebylo zrovna moc šťastné - vojensky angažovat) zlikvidovat a pozavírat extrémisty, nakonec dnes řeší vojensky to, co samy podporovaly a  zasely.....

0/0
20.7.2007 6:50

sexxbommba

Re: Re: sexbombo

...A v Africe bych mohl jmenovat řadu zemí, kde se USA zase s.r-aly do věcí, do kterejch jim nic není - stačí jmenovat Mugabeho, který ji neleze do řiti, Angolu - kde USA  podporovaly UNITU - tedy teroristy, kteří unesli dokonce naše čs.občany a někteří tam přišli o život... Abyssere, mohl bych pokračvat, tak mě nes.er nesmysly. USA nikdy neměly za cíl stabilitu a prosperitu konkrétní země, vždy jim jde o to, aby tam byl režim, který jde USA na ruku a aby z dané země měly zisk. Proti jakémukoliv jinému režimu USA vždy štvaly tamní opozici proti vládě, která tam byla u moci.

0/0
20.7.2007 6:51

sexxbommba

Jak krásný a klidný by byl svět....

Představte si, že přijedete do Afriky do dnes nejchudších zemí (denně dnes na světě hlavně v Africe umírá hladem až 18 000 dětí) a v těchto zemích by Vás vítaly úsměvné tváře nepodvyživených dětí, které zdarma chodí do školy, do školní družiny, do pionýra, kde mají zdarma zdravotnictví, dokonce vysoké školství... jako kdysi u nás v ČSSR, kde není nezaměstnanost a kde až na pár výpadků v zásobovaní toaletním papírem je dostatek všeho zboží, zejména potravin  a kde každý rok na 1. máje lidé dobrovolně povinně oslavují své "diktátory" typu Husáků, Honeckerů, Caučesků... a pár tamních Havlů by tam sedělo v base.  Nebylo by to krásné ? Já vím, že namítnete Fidela nebo Kima z KLDR, ale ani tam jsem neviděl podvyživené děti.Když se tak často píše o hladomoru v KLDR - že tam bylo katastrofální sucho, o tom již se píše méně. Řada problémů, se kterými se tam potýkají pramení v mnohém z hosp. embarg a umělé izolace , ale i pomluv  těchto zemí.... .  

0/0
20.7.2007 7:32

sexxbommba

Re: Jak krásný a klidný by byl svět....

xx

0/0
20.7.2007 7:42

sexxbommba

Re: Jak krásný a klidný by byl svět....

......A že tam nemají internet, ke _cy - klikněte si na skype, yahoo messenger, live messenger, icq... a zjistíte, že jsou to přehnané kecy. Nechci obhajovat reál.socialismus, ale pro řadu nechudších zemí je to systém (a inovovovan do čínského modelu), který by tam pasoval. Pár tamních Havlů světu přece nestojí za to, abychom v řadě zemí koukali na hn_us, sv _rab, neštovice, AIDS, fil _cky a sedmibarevné blechy a aby na světě přibývalo států, kde po té co se tam n_ as.r_aly USA - Afghanistán, Irák... si můžeme jen nechat zdát o svobodě a př_ip o.s _r.aní si dnes sedali do letadla , či metra !V

0/0
20.7.2007 7:44

2.jirka

16 let nepretrziteho nasili?

to je nesmysl. somalci se bez vlady meli lepe nez obyvatele okolnich africkych zemi s existujicimi a (mozna bohuzel) fungujicimi vladami. hezky je vyvoj somalske anarchie popsan v tomhle clanku:

http://libinst.cz/tl/tl_01_02_2007.pdf

0/0
19.7.2007 11:56

svarak z krabicoveho vina

Re: 16 let nepretrziteho nasili?

Velice zajímavý článek, díky za odkaz. R^

0/0
19.7.2007 15:11

sexxbommba

Re: 16 let nepretrziteho nasili?

Zajímavý článek, zajímalo by mě však, odkud bere Světová banka statistické údaje ze země bez státu (vlády, statistického úřadu...), kde je živelná tržní anarchie. Tím ale nechci popřít, že zde relativně mohl být zaznamenán ekonomický růst. Nicméně já problém vidím jinak. V rozvojových zemích není místo pro demokracii a už vůbec ne pro tu vnucenou západní. Zrovna tak jim  nesednul až tak úplně na míru rovněž i mnohdy vnucen cizí model socialismu. V každém případě však v nejchudších zemích, model socialismu třeba i s diktátorem  či monarchou, kde je ale u moci světský režim a ne náboženské kliky je ku prospěchu dané země i světa. Jakmile se však do všeho n.as.e-rou USA, jde vše do h..a.jzlu....

0/0
19.7.2007 16:05

sexxbommba

Re: Re: 16 let nepretrziteho nasili?

...Můžete stokrát nazývat různé africké vůdce diktátory (nejvíce vadí, když jsou socialističtí) a i přes pro nás třeba dle našich měřítek jejich "krutou" vládu, je v dané zemi pořádek, náboženští fanatici sedí v base a nikdo neumírá hladem. Myslím, že bychom hodně dlouho počítali, kde USA ať již přímo, či nepřímo svým vměšováním rozsévají po světě jen zkázu a chaos. Nakonec se vše obrací proti nám a čím více jim polezem do řiti, tím více se za chvíli budeme muset bát sednout do letadla, či se jen svézt metrem. USA, zejména pod vedením samozvaného vůdce světa Jyrkou Wydlákem z Buše jsou rozbujelým rakovinovým vředem planety země !

0/0
19.7.2007 16:05

sexxbommba

Re: Re: Re: 16 let nepretrziteho nasili?

A ještě bych dodal. V zemi, kde je anarchie a chaos a je  problém neumřít hladem, není až tak důležité na prvním místě mobilní telefon, či internet. Uvědom si, že denně na této planetě zemře hladem až 18 000 dětí (také řada dospělých) a věř, že mobilní telefon ani internet je bezprostředně nenasytí. Koneckonců i autor článku zde píše, že kde je chudoba a hlad, je nutná pomoc státu. Já dodávám - třeba i kasárenský komunismus dle učení V.I. Lenina.

0/0
19.7.2007 16:17

sexxbommba

Re: Re: Re: Re: 16 let nepretrziteho nasili?

A ještě k té demokracii. Uvedu příklad Alžírska - což není nejchudší země. Ale když jim byla vnucena demokracie, tak ti, co prohrali volby je neuznali, řeknou, že byly zmanipulované, ozbrojí se a teče krev - dobře víme, jaké krváky v Alžíru byly. Prostě v některých zemích demokraticky žít nechtějí a neumějí, vyhovuje jim více, když jim vládne tvrdou rukou monarcha, či diktátor. No a když vyhraje v kterékoliv zemi na světě volby někdo, kdo neleze USA do řiti, tak zase za neplatné označí volby USA a po jejich vzoru dnes už i EU a rozdmýchají konflikt zvenčí podporou tamní opozice. Myslím, že svět by měl být v méně vyspělých zemích vděčný za jakoukoliv vládu, pokud tam nebují anarchie a lidé mají co do huby. Tedy nemyslet na zisky v tamních zemích a jestli jim tamní vlády jdou na ruku, ale myslet na to, že tam, kde začne bujet achaos a bida se nejlépe verbují sebevražední atentátníci.

0/0
19.7.2007 16:34

jkkj

Re: 16 let nepretrziteho nasili?

Panum z liberalniho institutu unikl jeden "drobny detail", mobilni telefony zaznamenaly v Somalsku raketovy vzestup hlavne proto, protoze system sit pevych linek se diky anarchii prakticky rozpadla (i kdyz nebyla na nijak vysoke urovni). Podobne se v Somalsku rozvinula letecka doprava proto, ze silnice jsou na delsi vzdalenosti nesjizdne. Podobne se rozpadla elektricka rozvodna sit, nefunguje zadna vetsi elektrarna, vse bezi na naftove agregaty.

0/0
20.7.2007 5:18

Najdete na iDNES.cz