Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Hrozí Turecku puč? Vojáci vyčkávají

Když před deseti lety výhrůžně zvedla obočí, vláda raději odešla sama. I letos fakticky přiměla premiéra, který se jí nelíbil kvůli náklonnosti k islámu, aby vypsal předčasné volby. Turecká armáda se totiž zdaleka neomezuje jen na obranu hranic své země. Zdejší vojáci vždy bojovali o duši a charakter Turecka.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

IoannesBaptist

Kvalita života

Je otázkou, zda lze trvale nastolit sekulární, nebo dokonce ateistický režim. Tam, kde se to na čas povede, mohou mít lidé "co do huby" a relativní klid, ale ke spokojenému životu to stejně nevede. Viz čerstvý průzkum subjektivní životní spokojenosti, kdy se nejvíce ateistické země, Česko a Estonsko, ocitly na samém konci žebříčku subjektivního vnímání kvality života. Člověku prostě něco chybí, i když to třeba nedokáže ani pojmenovat.

0/0
20.7.2007 10:13

blazir1

Re: Kvalita života

Subjektivni vnimani kvality zivota v CR nema nic spolecneho s absenci viry, ty trubko krestanska/muslimska. To je dano absenci moznosti slusnyho zivota - 9 z 10 lidi bud maka od nevidim do nevidim za mizerny plat a nema cas na sebe(max. skouknout mizernej film a jit spat). Zbytek ma zas hafo casu na sebe ale nema ani vindru...

Jinde maji slusny plat aniz by museli drit od nevidim do nevidim a tudiz maji na sebe(konicky/zaliby/sport ap.) i dost casu. Je jasny ze budou spokojenejsi.(Y)

0/0
22.7.2007 20:37

sexxbommba

Zajímavé hodnocení armády

Realita je realita, ale v článku prezentované a obhajované hodnocení role armády názorně demonstruje dvojí metr. Když jde režim západu na ruku, může zde klidně "vládnout"  i armáda, či diktátor.... Já souhlasím, ale jak by bylo na světě krásně, kdybychom nechali zejména v zemích (kde vměšováním zejména USA dnes vládne chaos, anarchie, hrůzy a hlad) vládnout "diktátory"  i ty, co USA nelezou do řiti, třeba i socialistické či komunistické, kteří v zemi nestrpí bordel a lidé mají aspoň co do huby i za cenu toho, že řada náboženských extrémistů a tamních Havlů bude bručet v base. 

0/0
20.7.2007 9:05

sexxbommba

V širších souvislostech - překopíroval jsem z článku o Somálsku

...Můžete stokrát nazývat různé africké vůdce diktátory (nejvíce vadí, když jsou socialističtí) a i přes pro nás třeba dle našich měřítek jejich "krutou" vládu, je v dané zemi pořádek, náboženští fanatici sedí v base a nikdo neumírá hladem. Myslím, že bychom hodně dlouho počítali, kde USA ať již přímo, či nepřímo svým vměšováním rozsévají po světě jen zkázu a chaos. Nakonec se vše obrací proti nám a čím více jim polezem do řiti, tím více se za chvíli budeme muset bát sednout do letadla, či se jen svézt metrem. USA, zejména pod vedením samozvaného vůdce světa Jyrkou Wydlákem z Buše jsou rozbujelým rakovinovým vředem planety země !

0/0
20.7.2007 9:10

sexxbommba

Re: V širších souvislostech - překopíroval jsem z článku o Somálsku

...A ještě k té demokracii. Uvedu příklad Alžírska - což není nejchudší země. Ale když jim byla vnucena demokracie, tak ti, co prohrali volby je neuznali, řeknou, že byly zmanipulované, ozbrojí se a teče krev - dobře víme, jaké krváky v Alžíru byly. Prostě v některých zemích demokraticky žít nechtějí a neumějí, vyhovuje jim více, když jim vládne tvrdou rukou monarcha, či diktátor. No a když vyhraje v kterékoliv zemi na světě volby někdo, kdo neleze USA do řiti, tak zase za neplatné označí volby USA a po jejich vzoru dnes už i EU a rozdmýchají konflikt zvenčí podporou tamní opozice. Myslím, že svět by měl být v méně vyspělých zemích vděčný za jakoukoliv vládu, pokud tam nebují anarchie a lidé mají co do huby. Tedy nemyslet na zisky v tamních zemích a jestli jim tamní vlády jdou na ruku, ale myslet na to, že tam, kde začne bujet achaos a bida se nejlépe verbují sebevražední atentátníci.

0/0
20.7.2007 9:12

sexxbommba

Re: Re: V širších souvislostech - překopíroval jsem z článku o Somálsku

kdyby USA nepodporovaly Ladina a spol. např. v Afghanistánu, tak tam třeba dodnes vládnul Babrak Karmal nebo Nádžibuláh se svým reálným socialismem na který Afghánci a hlavně Afghánky vzpomínají jako na zlaté časy, kdy se mohly vzdělávat, vystupovat v TV a kdy každý měl co do huby. Představa USA, že v tamní oblasti vybudují demokracii dle mustru USA se ukázala naprosto zcestná - nakonec tam USA vybudovaly středověký režim Talibánu a víme, jak se to nakonec USA vše vymstilo 11.září. Naopak USA měly pomoci Sovětskému svazu ( když už se tam začal - což také nebylo zrovna moc šťastné - vojensky angažovat) zlikvidovat a pozavírat extrémisty, nakonec dnes řeší vojensky to, co samy podporovaly a  zasely.....

0/0
20.7.2007 9:13

sexxbommba

Re: Re: Re: V širších souvislostech - překopíroval jsem z článku o Somálsku

...A v Africe bych mohl jmenovat řadu zemí, kde se USA zase s.r-aly do věcí, do kterejch jim nic není - stačí jmenovat Mugabeho, který ji neleze do řiti, Angolu - kde USA  podporovaly UNITU - tedy teroristy, kteří unesli dokonce naše čs.občany a někteří tam přišli o život...mohl bych pokračovat. USA nikdy neměly za cíl stabilitu a prosperitu konkrétní země, vždy jim jde o to, aby tam byl režim, který jde USA na ruku a aby z dané země měly zisk. Proti jakémukoliv jinému režimu USA vždy štvaly tamní opozici proti vládě, která tam byla u moci.

0/0
20.7.2007 9:15

sexxbommba

Jak krásný a klidný by byl svět....

Představte si, že přijedete do Afriky do dnes nejchudších zemí (denně dnes na světě hlavně v Africe umírá hladem až 18 000 dětí) a v těchto zemích by Vás vítaly úsměvné tváře nepodvyživených dětí, které zdarma chodí do školy, do školní družiny, do pionýra, kde mají zdarma zdravotnictví, dokonce vysoké školství... jako kdysi u nás v ČSSR, kde není nezaměstnanost a kde až na pár výpadků v zásobovaní toaletním papírem je dostatek všeho zboží, zejména potravin  a kde každý rok na 1. máje lidé dobrovolně povinně oslavují své "diktátory" typu Husáků, Honeckerů, Caučesků... a pár tamních Havlů by tam sedělo v base.  Nebylo by to krásné ? Já vím, že namítnete Fidela nebo Kima z KLDR, ale ani tam jsem neviděl podvyživené děti.Když se tak často píše o hladomoru v KLDR - že tam bylo katastrofální sucho, o tom již se píše méně. Řada problémů, se kterými se tam potýkají pramení v mnohém z hosp. embarg a umělé izolace , ale i pomluv  těchto zemí....

0/0
20.7.2007 9:16

sexxbommba

Re: Jak krásný a klidný by byl svět....

......A že tam nemají internet, ke _cy - klikněte si na skype, yahoo messenger, live messenger, icq... a zjistíte, že jsou to přehnané kecy. Nechci obhajovat reál.socialismus, ale pro řadu nechudších zemí je to systém (a inovovovan do čínského modelu), který by tam pasoval. Pár tamních Havlů světu přece nestojí za to, abychom v řadě zemí koukali na hn_us, sv _rab, neštovice, AIDS, fil _cky a sedmibarevné blechy a aby na světě přibývalo států, kde po té co se tam n_ as.r_aly USA - Afghanistán, Irák... si můžeme jen nechat zdát o svobodě a př_ip o.s _r.aní si dnes sedali do letadla , či metra !V

0/0
20.7.2007 9:16

IoannesBaptist

EU má dilema

Armáda brání v prosazení vůle většiny tureckých voličů, kteří si přejí (po 80 letech sekulárního státu - světe div se!) větší příklon k islámu. EU je ve velmi choulostivé situaci - má dostát svým ideálům a hájit demokracii, přestože by v tomto případě pravděpodobně vedla k odklonu od evropského způsobu života? Nebo pragmaticky zapomenout na ideály demokracie a podpořit armádu, což by zvýšilo naději na možnost europizace Turecka? Zatím z Bruselu jasné slovo nezaznělo, což je nakonec pro současnou podobu EU nejpříznačnější...

0/0
20.7.2007 8:38

Kanadan

Drive nev Turecku,

se muzeme dockat puce v Pakistanu.Tam to bude horsi.V Pakistanu totiz maji jaderne zbrane.

0/0
19.7.2007 19:23

belgian chocolate

ať si jsou tam, kde jsou

jen ať nám sem nelezou

0/0
19.7.2007 14:40

=Raswan=

Otázka je zda vstup do EU Turecku v konečném důsledku spíše neublíží

,tlak multikulturních paltalů a regulovčíků z Bruselu by se negativně projevil na moci armády a na růstu síly musulmanských frakcí.

0/0
19.7.2007 14:24

belgian chocolate

napřed by ublížil Turecku, a hned vzápětí i nám

protože pokud by byli v EU, všechny problémy bychom sdíleli

0/0
19.7.2007 14:39

Ahaman

Vojenská junta

zaobalená do řečiček o civilizaci, kde armáda stojí nad vůlí voličů.Rv

0/0
19.7.2007 11:59

Milkman_Dan

Re: Vojenská junta

Ono to bohuzel v nekterych zemich a kulturach nejde a v Turecku to jeden chytry clovek pochopil jiz pres temer 80 lety... A vule volicu se muze velmi rychle zmenit ve zvuli, viz unor 48 u nas. Tenkrat to take byla vule pracujiciho lidu jak hlasal KG.Takze v takovychto prohlasenich bych byl velmi opatrny.

0/0
19.7.2007 12:49

wildge

Re: Re: Vojenská junta

Tak on Kemal nebyl uplna lilie, ale tohle je tak ojedinela vec v islamskych zemi, ktera zaroven dost uspesne vede k prosperite a svobode, ze je pri nejmensim dobre to hned neodsuzovat.

Koneckoncu, mozna by podobny pristup pomohl i samotne EU.

0/0
19.7.2007 13:43

wildge

Re: Re: Re: Vojenská junta

zemich

0/0
19.7.2007 13:44

roba21

Re: Vojenská junta

Lepší než aby Turecko zničili islámem ovládaní magoři.

0/0
19.7.2007 13:05

Cauchyho-Binetova-věta

Re: Vojenská junta

není to junta. V Turecku je armáda garantem sekulárníhzo státu ;)

0/0
19.7.2007 13:12

tuccy

Re: Re: Vojenská junta

Což má zakotveno v ústavě. Je zajímavé že za těch 80 let co to funguje armáda nesáhla po moci (tak jako bylo poppulární třeba v Jižní Americe) a opravdu plnila jen svou zákonnou roli garanta sekularismu.

0/0
19.7.2007 16:37

wildge

Re: Vojenská junta

Pokud si mam vybrat mezi tureckou verzi, nebo nejakou arabskou, kde volic ma smulu, protoze neni de facto, a casto ani de iure, volicem, tak beru vsemi deseti tu tureckou.

0/0
19.7.2007 13:41

belgian chocolate

jenomže naše výhoda je, že si nemusíme vybrat ani jedno, ani druhé

já beru všema deseti parlamentní demokracii - není dokonalá, ale nic lepšího zatím nikdo nevymyslel (ani eurokrati)

0/0
19.7.2007 19:31

tuccy

Re: Vojenská junta

jen díky tomu z Turecka není diktatura jako z tolika jiných zemí v dané kulturní oblasti. Navíc to není vojenská junta - přečti si článek znovu, svou roli má zakotvenu v ústavě.

0/0
19.7.2007 16:36

Najdete na iDNES.cz