Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

OBRAZEM: Cyrilometodějská mše na Velehradě

Česko si připomnělo svátek Cyrila a Metoděje. Tito dva kněží, sourozenci ze Soluně, přišli roku 863 z Byzance na Moravu, aby tu na pozvání knížete Rostislava šířili křesťanství. Asi nejvýrazněji jejich výročí připomněla tradiční Národní pouť na Velehradě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Deleter

.

Bůh samozřejmě existuje. Je to imaginární kamarád pro dospělé, kteří v něj věří (byvše vychováni nezřídka hrozbou pekla atd.) a proto existuje.

0/0
8.7.2007 23:23

KocourkovNews

Diky Cyrile, Jarmilo, Hynku a Metodeji.

Cyrile a Metodeji, diky vam jsme slezli ze stromu kde jsme zili od sveho prichodu ze Sibire. Pristi velke oslavy bude podekovani Rakusanum ze nas naucili jist priborem [>-]

0/0
8.7.2007 9:05

Jan.Tleskac

Pro srovnání.

Lepší slušný ateista než sviňa pánbíčkář, ale platí to taky naopak. Lepší slušný pánbíčkář než sviňa ateista.

Kultivované náboženství je taky o snášenlivosti.

0/0
6.7.2007 22:47

zahorak1

Husité, zamysleli ste sa.... niekedy

0/0
6.7.2007 21:41

zahorak1

Re: Husité, zamysleli ste sa.... niekedy

... nad takou obyčajnou tekutinou, ako je voda, obyčajná H2O??

     A človek žasne. Božie dielo.

A na tému ateistov - sme ľudia slabí a často, veľmi často sa mýlime.  Najslabší, najzraniteľnejší a nakoniec najsurovejší sú práve ateisti.

0/0
6.7.2007 21:45

mlokie

Re: Re: Husité, zamysleli ste sa.... niekedy

Opravdu? Na telefonu mám video a islámské VĚŘÍCÍ bojovníky jak řežou za živa hlavu nějakému američanovi, mám doma pár knih o masakrech kterých se dopustila církev, denně se řežou různé náboženské skupiny s jinými. V historii se řazala jedna náboženská skupina slibijící ráj na zemi (komunisti) s jinou která slibuje ráj po smrti (křesťani). Nikde jsem ovšem v historii neviděl že by vznikla skupina bojující a vraždící ve jménu neexistujícího boha! Ateismus je jen a jen stav bez víry v boha, největší ateisté byli zároveň i velcí humanisté, podívej se dnes třeba na Dwakinsna, podívej se na Sagana, podívej se na Feynmana, to jsou lidé kteří milují lidskou bytost a život je pro ně to nejvyšší co existuje. Jsou to lidé na takové úrovni, že nad sebou nepotřebují policajta, tuto hrozbu něčeho a trestu naopak jak vidíme potřebuje velká část lidí a v praxi jsou to zejména teisté...

0/0
6.7.2007 22:13

vilhaus

Pro smýšlející typu mlokieho

Za prvé, Boha jsem definoval, špatně jsi četl, za druhé, nemusím nic dokazovat. Lidé, kteří přemýšlejí pouze materiálně a jsou tím neskutečně svázaní, nemají nikdy šanci to pochopit a za třetí lžeš, pokud tvrdíš pravý opak napsaného.

Jenže to, že jsi vychovaný naší hrdou ateistickou společností, která povětšinou takové názory uznává, jěště neznamená, že je to pravda. Ale i Ty máš šanci, stačí jen chtít a naslouchat.

0/0
6.7.2007 15:35

mlokie

Re: Pro smýšlející typu mlokieho

Nikdo nikdy nezadefinoval boha, neexistuje jednotná definice jen spekulace jako milosrdný a zároveň spravedlivý atd... Myslet nemateriálně znamená fantazírovat, foton má také nemateriální hmotnost ale pouze v klidu přesto ho dokážeme přesně popsat. Vědomí, myšlení je jen produktem našeho materiálního mozku, je to shluk synapsí a elektrických impulsů v neuronech, bez mozku zaniká i vědomí. Přečti si něco od Koukolíka. Dále nenazývej mne lhářem, ty tvrdíš že existuje něco tak komplikovaného jako je bůh tak jsi to ty kdo je povinen předložit důkazy ne já, lhářem jsi tedy ty protože to nedokážeš a přesto to tvrdíš. Můj postoj bude samozřejmě odmítavý do doby důkazu, stejně jako bude odmítavý v případě upírů či čehokoliv jiného. Za další, ateismus je nejvyšší forma poznání a hrdinné přiznání si naší konečnosti, víra v boha je jen berličkou a psychologickým únikem z této skutečnosti. BTW moje rodina je věřící a naslouchat by jsi měl ty ale ne blábolům v bibli.

0/0
6.7.2007 21:43

vilhaus

Re: Re: Pro smýšlející typu mlokieho

Ty jsi hroznej de.bil...;-D Grebenda by z tebe měl radost:-P

0/0
8.7.2007 18:46

mlokie

Re: Re: Re: Pro smýšlející typu mlokieho

Děkuji ti za věcnou argumentaci a přínos. Ukázal jsi se jako opravdový věřící, který neargumentuje a nediskutuje ale jedná pod vlivem emocí když mu někdo šáhne na jeho hračku, podobně jako muslimští radikálové i ty. Opět jsi mě jen utvrdil v tom že bůh je jen projekce vladstních přání a představ.

BTW rád bych aby jsi si navlíkl rukavice, dal chrániče do tvé nevymáchané huby a řekl mi to v mé tělocvičně... A jinak nevím o jakém Grebendovi mluvíš, jsem antikomunista a po této diskuzi s tebou i antiteista.

0/0
9.7.2007 9:49

vilhaus

Je to asi takhle...

Bůh samozřejmě existuje, jen někteří tomu nevěří. Bůh je pravda a láska, nic víc a nic míň. Je to synonymum pro život v morálce, opak sobectví atd, atd. Je to i slovo pro toleranci, výraz pro skromnost a pokoru. Pro lidi, kteří byli vychováváni komunismem je to velmi těžko pochopitelné a je na nás, abysme jim to uměli vysvětlit a nenásilně podat.

0/0
6.7.2007 13:52

pakoss

Re: Je to asi takhle...

!R^

0/0
6.7.2007 13:54

vratmesudety

Re: Je to asi takhle...

Bohužel asi 2-3 generace jsou pro Boží slovo ztracení. Nechtějí slyšet ani vidět. Pokud je košík plný, mají důkaz, kteří hledají.

http://www.youtube.com/watch?v=OzjSGJHebTw

0/0
6.7.2007 13:55

slidic

Re: Re: Je to asi takhle...

Tenhle sudeťák tady vystupuje jako svatoušek a přitom sousední článek

Terezu převezli z psychiatrie do léčebny, viděla maminku

"vylepšil" odkazy na pornografické stránky. Prostě typický paroubkovec, kovaný socanský soudruh klasicky beroucí úplatky zvenčí.

0/0
6.7.2007 14:26

mlokie

Re: Je to asi takhle...

je to asi takhle, pantheon řeckých bohů samozřejmě existuje, jsou to vládci světa nic míň jen pro lidi vychované v křesťansko židovské mytoogii těžko pochopitelné.

Bůh je pravda a láska je stejnébezobčasné heslo jako se sovětským svazem na věčné časy. Zaprvé definuj boha, za druhé dokaž jeho existenci, za třetí přečti si starý zákon a zjistíš že bůh není ani pravda a už vůbec ne láska.

0/0
6.7.2007 14:00

AKM

Re: Je to asi takhle...

Je to asi takhle... buh samozrejme existuje, ale jen nekteri v nej veri. A nekteri jini zase veri v jineho boha, a nekteri jini dokonce veri v bohyne. A vsichni existuji (pro danou hodnotu existence).:-) Ten tvuj zivot v moralce a opaku sobectvi, to tva cirkev ukradla od altruistu a slusne vychovanych lidi! Modlosluzebnici a plagiatori!!;-D

0/0
8.7.2007 15:52

blekkal

::: pakoss

psal jsi: "Já tě prosím o důkaz zě Bůh neexistuje."

fajn:

„Odmítám prokázat svou existenci,“ praví Bůh, „protože důkaz je v rozporu s vírou a bez víry nejsem nic.“ „Jenže,“ namítne člověk, „babylónská rybka, to byla smrtelná chyba. Nemohla se přece vyvinout náhodou. To je důkaz, že existuješ, a tudíž, podle tvého vlastního tvrzení neexistuješ. Q. E. D.“ „Ach jo, to mě nenapadlo,“ řekne Bůh a promptně zmizí v obláčku logiky.

No a ty mi teď na oplátku dokaž, že neexistuje babylónská rybka ;-)

0/0
6.7.2007 13:26

pakoss

Re: ::: pakoss

Nenajdeš jakýkoli důkaz Boží existence či neexistence....na základě poznatků současných vědních oborů....

Ty se dovoláváš písemého citátu či nějakého vtipu....to dovede každý.

Zkus najít důkaz neexistence Boha v rámci současné vědy :-)

Jsem zvědavý na tvou odpověď:-)

0/0
6.7.2007 13:53

mlokie

Re: Re: ::: pakoss

Ne nenajdeš, protože se tímto věda stejně jako vílami, duchy atd nezabývá. Věda boha pro vysvětlení chodu přírody nepotřebuje, bůh se nikde neprojevuje, neochází k opakovaným a nám nevysvětlitelným jevům kde by bylo možné o něčem podobném uvažovat, navíc tvůj křesťanský bůh je jen jedna z tisíců představ o bozích které lidé kdy měli. Navíc se z jeho pohledu nejedná o vtip, vtip je naopak z dnešního pohledu bible a její protimluvy.

0/0
6.7.2007 14:04

pakoss

Re: Re: Re: ::: pakoss

ěda se tím samozřejmě zabývá, stačí sledovat odborné časopisy.....asi ti schází víc rozhledu ;-)

0/0
6.7.2007 15:21

mlokie

Re: Re: Re: Re: ::: pakoss

Která empirická věda prosím? Fyzika nebo biologie? Který vědní obor přesně? Kteří představitelé a laureáti nobelových cen se vědecky tímto zabývají a přinesli vědecké důkazy a podklady hodné udělení Nobelové ceny? Rád se poučím, již dlouho se touto témou zabývám, ale zatím jsem na žádný vědecký obor nenarazil.

0/0
6.7.2007 22:16

AKM

to bych rad videl ty casopisy

:-)myslis straznou vez nebo probudte se?

0/0
8.7.2007 15:54

redback

Těm dvěma věrozvěstů můžeme být vděčni za to, že ...

nám tady nezanechali azbuku. :-)

0/0
6.7.2007 10:45

Daja.01

Merit

Opět vyšlo jak jsem zjistila a to v Evangeliu neznámého boha.  vydavatel Bibliotheca gnostica

0/0
6.7.2007 10:24

mlokie

Divadlo sklep- bible

http://www.youtube.com/watch?v=eOK9YDLfVBE

0/0
6.7.2007 10:08

pakoss

Pouť nám připomíná naše kořeny.......

........a pro ateisty možnost zamyšlení nad sebou, svou budoucností a to nejen na tomto světě.....

Je mně líto netolerantních lidí....co zde sprostě uráží církev.... Podle ústavy je svoboda vyznání zaručena....

Jako bychom nežili v demokracii, ve které má m.j. právo každý věřit či nevěřit čemu chce.....a má právo, aby jeho názory nebyly zostouzeny......!R^

0/0
6.7.2007 9:09

Moravský Slovák

Re: Pouť nám připomíná naše kořeny.......

Mně je zase líto netolerantních věřících, kteří pohrdají ateisty. A setkal jsem se s mnohými.

Ústavou zaručená svoboda vyznání připouští i možnost být bez vyznání.

0/0
6.7.2007 9:25

pakoss

Re: Re: Pouť nám připomíná naše kořeny.......

to máš bohužel pravdu, i věřící jsou pouze lidé...a lidé různí:-))

A být bez vyznání je jistě právo každého člověka.

Jen mně vadí....když si přečteš ty příspěvky předchozí.....jak se tady kydala špína na tu či onu skupinu :-/

0/0
6.7.2007 9:29

Moravský Slovák

Re: Re: Re: Pouť nám připomíná naše kořeny.......

No, a stojí to za čtení?

pokud vás věřící reprezetuje takový celtic, pak se nediv tomu, že na jeho idiocii někdo (velmi mírně a zdrženlivě)reaguje.

0/0
6.7.2007 9:32

pakoss

Re: Re: Re: Re: Pouť nám připomíná naše kořeny.......

:-) tak pozor :  CELTIC je známý internetový provokatér na různých debatách..... já mu říkám internetový parazit....a pochybuju, že  tahle kreatura, co dovede být neskonale sprostá a demagogická, má cokoli společného s náboženstvím.

Já osobně ho už delší čas ignoruju !!

0/0
6.7.2007 9:39

Moravský Slovák

Re: Re: Re: Re: Re: Pouť nám připomíná naše kořeny.......

Aniž bych jej nějak důkladně sledoval, myslím, že  máš pravdu.

A k té pouti? Mám to pár kilometrů, v podzemí kostela na Velehradě je zajímavá archeologická expozice, o kilometr dál v Modré letos otevřeli jakýsi skanzen. Na pouti jsem byl jedinkrát jako školák v roce 1970. I tenkrát byla každoročně mše po širým nebem pro desetitisíce turistů (netvrdil bych, že všichni návštěvníci jsou věřící). Ještě o dva měsíce později se po ulicích povalovaly papírové kelímky od piva  a tácky od uzenin. Doufám, že nyní mají pořadatelé lépe zajištěn úklid.

0/0
6.7.2007 9:47

mlokie

Re: Pouť nám připomíná naše kořeny.......

budoucnost nejen na tomto světě? On je i jiný svět než ten který můžeme vnímat svými smysly, mozkem?

Prosím o důkaz existence tohoto světa ať se nad ním můžu zamýšlet!

Prosím o důkaz že se nejedná o produkt lidské fantazie, o neschopnost a strach přijmout jednoduchý fakt, že existujeme v tomto vesmíru, žijeme a zemřeme. Konec, nic dalšího.

Prosím o důkaz že se nejedná o psychologickou berličku která pomáhá vyrovnat se s leckdy nelehkým životem na této zemi...

Ateismus je příteli stav bez víry v nadpřirozené bytosti, je to stav kdy vrcholem je uvědomění, že lidský život je to nejvzácnější a jediné co máme a je nutno ho chránit a nikdo jiný to za nás neudělá. Zamyslet by se měli hlavně teisté a neblbnout lidem hlavu že život zde je jen přestupné stanice a nevzbuzovat falešné naděje!

0/0
6.7.2007 9:47

Moravský Slovák

Re: Re: Pouť nám připomíná naše kořeny.......

Četl jsi Švejka? V knize se vyskytuje učenec, který tvrdí, že uvnitř naší zeměkoule je ještě jedna zeměkoule a ta je mnohem větší.

0/0
6.7.2007 9:52

mlokie

Re: Re: Re: Pouť nám připomíná naše kořeny.......

když se podíváme zpět do historie, tak uvidíme, že lidi jsou schopni uvěřit lecjakým blbostem...:-)

0/0
6.7.2007 10:07

pakoss

Re: Re: Pouť nám připomíná naše kořeny.......

jsi typycký analytický mozek....co neohmatám či nevidím na vlastní oči /třebas přes mikroskop, radar, teleskop..../

Já tě prosím o důkaz zě Bůh neexistuje.

Pokud nevíš, řada vědců jsou věřící /viz. u nás popolární astronom Grygar, A.Einstein a tak by se dalo pokračovat donekonečna/

Jsi vpostatě též věřící: tvrdíš, že Bůh neexistuje....to je víra, to není 100% jistota. A tak je to ale i obráceně: věřící věří, že Bůh neexistuje, ale nikdo to nemůže vědět na 100%. To poznají lidé až po své smrti...i my dva....  A pak už nelze podat jasný důkaz o tom jak to po své vlastní smrti je...  Je něco? není?   Kdo to je teď schopen říci opravdu, ale opravdu na 100%.....nikdo:-)

0/0
6.7.2007 11:42

pakoss

Re: Re: Re: Pouť nám připomíná naše kořeny.......

překlep.....:

.....poslední odstavec.......věřící VĚŘÍ, že Bůh existuje......

      místo nesprávného: věřící nevěří...

;-)

0/0
6.7.2007 11:48

mlokie

Re: Re: Re: Pouť nám připomíná naše kořeny.......

Chyba! Nelze dokázat neexistenci něčeho! Užíváš chybný závěr ad autoritatem stejně můžu argumentovat já že Russel, Feynmant, Gizburg byli ateisté. Přečti si prosím od Eisteina ,,Jak vidím svět,, a zjistíš že věřící minimálně v tom významu jak se zde snažíš prezentovat nikdy nebyl. Pravda se milánku dokazuje ne že za pravdivé předpokládáš to co by mohlo být. Analytické myšlení a empirie je to co nám umožňuje ověřitelné poznání, jinak si můžu vymyslet cokoliv a deklarovat to za pravdu, stejně jako ty posmrtný život. Stejně já můžu tvrdit že země je ten ráj a my jsme se sem dostali po naší dřívější smrti jako odměnou a potom už je nic. Tyto tvrzení nikdo nedokáže protože nelze dokazovat to co existuje jen v lidské fantazii. Religionistika, historie a psychologie nám dává jasné odpovědi na to proč si lidé boha vymysleli. Apropo, tvůj častý křesťanský omyl: opakem věřit v boha není věřit v ne-boha ale nevěřit v boha. Udělej si v tom trošku pořádek než někoho nazveš věřícím!

0/0
6.7.2007 12:37

Moravský Slovák

Re: Re: Re: Re: Pouť nám připomíná naše kořeny.......

Ta víra v ne-boha je zajímavá, ale nikoliv nová.

už před nějakými patnácti lety jsem zaznamenal prohlášení jednoho novináře, že nejvýraznějšími ateisty jsou čelní představitelé KDU ČSL, neboť právě oni se chovají tak, jako by si byli jisti, že nad nimi žádná vyšší autorita není.

0/0
6.7.2007 13:08

mlokie

Re: Re: Re: Re: Re: Pouť nám připomíná naše kořeny.......

A to je ta chyba, nejvyšší autorita je příroda ze které pocházíme a měli bychom ji velebit. Stejnou autoritou by měla být úcta k lidskému životu jelikož je jediný který máme. Problémem je že našim politikům ani tak nejde o jeho zkvalitnění ale o zkvalitnění svých na úkor druhých...

0/0
6.7.2007 13:24

pakoss

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pouť nám připomíná naše kořeny.......

:-)ale my nepocházíme z přírody...my pocházíme z neživé hmoty....Big Bang...Velký třesk.....a před ním singularita...to ti nic neříká? příteli.

:-P

0/0
6.7.2007 13:58

mlokie

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pouť nám připomíná naše kořeny.......

příteli, nikdo neví co bylo před velkým třeskem, jsme součástí vesmíru a máme ještě hodně co poznávat (zejména po době křesťanského temna) Ty víš kolik bylo big bangů? Ty víš umíš dokázat jak to bylo? Jelikož se jedná o pole neznámé a málo probádané, tak je zde hodně živné půdy pro vykladače ,,pravdy,, všeho druhu.

Apropo co si myslíš že je příroda, příteli? Vesmír není příroda? Příroda není součástí vesmíru? Na marsu není příroda?

0/0
6.7.2007 14:08

pakoss

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pouť nám připomíná naše kořeny.......

jenomže člověk nepochází z přírody Marsu....;-)

A jistěže nevím co bylo před velkým třeskem...jiné vesmíry?  nevím kdo "nastartoval" extrémně rychlé rozpínání našeho vesmíru....možná "příroda"....a taky možná Bůh.... Můžeš snad s určitostí tvrdit, že za tím Bůh nestojí??

já to netvrdím, ale ani nevylučuju....

Vyloučit něco či někoho natrvalo a definitivně je velice krátkozraké....

M.j. Big Bang je teorie, stejně tak i Darwinisnus je pouhá teorie.....Ovšem moderní soudobí křesťanští teologové nemají s Darwinovou teorií žádný problém, Bůh /ať se mu říká jakkoli/ není žádný fousatý dědeček kdesi na obláčku, ale nehmotný princip.....

0/0
6.7.2007 15:33

mlokie

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pouť nám připomíná naše kořeny.......

Ještě jednou, boha pro vysvětlení těchto věcí nepotřebujeme, samozřejmě nelze vyloučit, bohužel se nijak neprojevuje, kromě představ v lidském mozku. Big bang i Darwinismus jsou teorie založené na vědecké bázi, jsou dobře prokazatelné a fungující. Pokud bohem nazýváš nehmotný princip tak s tím  nemám problém, pak jsi panteista a jen potvrzuješ má slova o  přírodě a vesmíru jako samé podstaty všeho. Na druhou stranu nemáš důkaz že bůh není stařeček na obláčku...

0/0
6.7.2007 21:36

celtic

pohoda....

:-)

0/0
6.7.2007 8:30

NiHauMa

Re: pohoda....

Z Plzne? ;-DR^

0/0
6.7.2007 8:35

celtic

Re: Re: pohoda....

i z Plzně...:-)

0/0
6.7.2007 8:45

KecaK

Víra?

Každý člověk asi v něco věří.Já osobně věřím v přírodu,nikomu nic neberu ani nevnucuju.Nedovedu ale pochopit jak v dnešní době ještě někdo může věřit v nadpřirozené (nepřirozené) bytosti.

0/0
6.7.2007 8:01

NiHauMa

Re: Víra?

Jen nech bejt. Podivej se na nasi politickou a mafianskou spicku. Nadprirozene a neprirozene bytosti, pro ktere jsou i zakony kratky...:-/

0/0
6.7.2007 8:07

Kocourek69

Re: Víra?

Až budeš na smrtelné posteli budeš věřit také.

0/0
6.7.2007 8:10

wiigg

Zelené........

ZDAR !R^R^R^

0/0
5.7.2007 23:19

Najdete na iDNES.cz