Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Estonsko pohřbilo ostatky sovětských vojáků z Tallinnu

Estonsko uložilo s vojenskými poctami na vojenském hřbitově v Tallinnu ostatky osmi padlých sovětských vojáků. Donedávna spočívaly u památníku rudoarmějcům v centru metropole. Přemístění památníku vyvolalo v dubnu prudkou roztržku s Ruskem a několikadenní pouliční nepokoje.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Mirco1

Jak už jsem psal jinde...

... jde o dvojí metr, Rusové odmítají, že stalinský hladomor na Ukrajině z let 1932-1935 byl genocidou. Jakmile  to Ukrajina prohlásí (naposledy šlo o rezoluci ukrajinského parlamenu v roce 2003) okamžitě se naštětí a začnou prskat, že historie patří historikům a nemá se politizovat.

Potom je ovšem otázkou, proč řeší ve státní dumě formou nót odstranění památníku okupantů z estonského náměstí na hřbitov a dokonce zahaují ekonomickou blokádu dané země a umožňují napadání velvyslanectví (tedy svrchovaného území Estonska).

A v malém se to týká i toho pomníku v Brně. Někteří naši naivkové tvrdí, že jde o historický památník a odstraňovat srp a kladivo je trapné, jenže neuvědomují si, že Rusové si těmito památníky "označkovali" a "vykolíkovali" své državy, které jen "dočasně ztratili" (jinou hodnotu pro ně životy jejich vojáků nikdy neměly). A řeší to svrchovaně politicky - a zajímavé je, jak se dnešní "demokratické" Rusko hlásí ke komunismu jako "tradici" (viz text smlouvy o památnících).

0/0
3.7.2007 18:57

Stein-X

Re: Jak už jsem psal jinde...

V te dobe byl u moci gruzin generalisimo Jose Stalin a ten poveril kolektivizaci Ukrajiny zida Lazara Kaganovice, tak nevim proc by se meli Rusove omlouvat.At se omluvi gruzini a zidi.:-P

0/0
4.7.2007 1:47

KarelVohradnik

Re: Jak už jsem psal jinde...

Naprosto souhlasím, a hlavně nevím co je nepietního na tom, že se vojáci přenesou k věčnému odpočinku tam, kam patří, tedy na vojenský hřbitov. Celý ten problém je v tom, že Rusko je opět vysoce paranoidní a každé sebemenší uprdnutí bere jako útok na sebe.

0/0
4.7.2007 9:09

Richard 1. Lví srdce

Moskva provedla v květnu totéž, co Tallinn

Ve městě Chimki na severním okraji Moskvy byly v květnu slavnostně pohřbeny ostatky šesti obránců ruské metropole, kteří padli ve druhé světové válce.

V podstatě bez zájmu ruské veřejnosti a médií, která ostře kritizují podobný postup úřadů v estonském Tallinnu, byl památník zlikvidován a ostatky obránců ruského hlavním města přeneseny na hřbitov v Chimkách.

Šest vojáků, důstojníků a pilotů Rudé armády mělo původně hroby přímo u Leningradského šosé, rušné silnice spojující Moskvu s mezinárodním letištěm Šeremeťjevo a Petrohradem.

:-©

0/0
3.7.2007 18:55

noview

Rusaci se nemeni

Presne tak. Rusaci je prepadli a okupovali 50 let. Navic jim tam navezli rusky obyvatelstvo, aby je jako narod asimilovali. Dneska se divi, ze je v Estonsku (a nejen tam) nemuzou vystat. Co se takhle, soudruzi, omluvit? Na to Rusaci moc nejsou.

0/0
3.7.2007 16:47

roba21

Re: Rusaci se nemeni

Rusové se omlouvají jen se štěkajícím samopalem v ruce (případně na tanku).

0/0
3.7.2007 18:43

Nubiola

Re: Rusaci se nemeni

Rusove v pobalti zili od vek ziva- cesky Honzo,od 1720 Estonsko patri k Rusku  Svedove  kdyz prohrali valku tak  Estonsko preslo pod  Rusky vliv  az do 1917, kdyz  vyhlasilo nezavislost  no v 1918  Estonsko okupovalo Nemecko  po ukonceni prvni  svetove valky  Estonsko  znovu prohlasilo nezavislost  i na uzemi estonska Estonka vlada prohlasila diktaturu  ktera zmenila  v 1940 po okupace CCCP na sovetsky rezim po ukonceni valky Estonsko preslo pod vliv CCCP. A takove mesta Estonska jak Tartu i Narva od vek ziva patri Rusku a Estonsko fakticky nekdy ne bylo samostatnym statem bylo  pod Dany nebo Svedy nebo Polaky i Rusu tak ne chapu  kdo tam navezl ruske obyvatelstvo? Bylo tim od vek ziva- uci historii............

0/0
3.7.2007 21:28

Kanadan

Re: Re: Rusaci se nemeni

Zajimave je, ze Estonsko bylo okupovano Nemci hned na zacatku valky z SSSR ,ale hitlerovci se s nimi o zadne estonske samostatnosti nechteli ani bavit.Pritom tisice mladych Estoncu se dobrovolne hlasilo k SS.

0/0
3.7.2007 22:38

pakeeto

Re: Re: Rusaci se nemeni

tyjo, z toho skoro vyplyva otazka, kdo mel takovou drzost a navezl tam Estonce...

0/0
3.7.2007 23:02

Mirco1

Re: Re: Rusaci se nemeni

Ano, zhruba stejně by popsal nepříliš Čechům nakloněný Němec historii Česka. Nejprve součást Velké Moravy, pak od devátého století Svaté říše národa Německého, poté habsburskéhoo soustátí a poté rakouského císařství, po mnichovské dohodě česká vláda pod vedením strany Národní jednoty prohlásila diktaturu, která se změnina na protektorát, města jako Eger (Cheb), Reichenberg (Liberec) odjakživa patří Německu, Česko fakticky nebylo nikdy samostatným státem a nechápu, kdo tam navezl německé obyvatelstvo, to tam bylo odjakživa (ve skutečnosti od pozvání ke kolonizaci pohraničí Přemyslem Otakarem II).

Jinak podobně by Rus popsal i Lotyšsko a Litvu (přestože Kuronsko bylo ve své době pojmem a dokonce krátce i koloniální mocností) a nebo Finsko.

0/0
4.7.2007 1:38

Nubiola

Re: Re: Re: Rusaci se nemeni

Zajimave je to  co je nejsem Rus ale fakta je fakta. Estonce  bojovali na strane Ruska ( cara Petra Velikeho) proti Svedum a  chteli  pripojit k Rusku  nebo Svedy  dokonce malem ne znicili  Estonce jak narodnost. Ale myslim Svedum to  nikdo ne vzpomina i ne zazliva v Estonsku. Cesko jak Ceskoslovensko je samostatnym statem od roku 1918 Estonsko od roku 1920.  fakticky stejne.

0/0
4.7.2007 2:50

KarelVohradnik

Re: Re: Rusaci se nemeni

Je pravda, že po severní válce Estonsko připadlo pod Rusko, ale to neznamená, že by tam (možná kromě pár úředníků a vojáků) žilo ruské obyvatelstvo. Drtivou většinu obyvatel venkova tvořili nadále Estonci, ve městech pak Dánové, Švédové a Němci a taky Židi. Rusové tam pak po okupaci Estonska v roce 1944, když začali deportovat Estonce na Sibiř, začali stěhovat "za odměnu" ty nejuvědomělejší soudruhy a později se tam stěhovali penzionovaní důstojnící i s širšími rodinami. Stačí si přečíst Dějiny Pobaltí a tam je v kapitole o sovětské době krásně doloženo jak postupně stoupal každé desetiletí po válce podíl etnických Rusů, kterých tam předtím bylo jako šafránu.

0/0
4.7.2007 9:05

demokratsocialni

Jde o to, že Estonci narozdíl o levicově cítích Čechů nevnímají Sověty jako osvobodiltele,

protože pod jejich nadvládou je čekala téměř genocida, drastická kolektivizace estonského venkova a statisícové deportace.

0/0
3.7.2007 15:15

Mirco1

Re: Jde o to, že Estonci narozdíl o levicově cítích Čechů nevnímají Sověty jako osvobodiltele,

Ono v tom bude i kus historické nevzdělanosti (myslím na straně Čechů).

0/0
3.7.2007 18:52

Najdete na iDNES.cz