Diskuze

Viroložka: Ptačí chřipky se lidé zatím bát nemusí

V Česku se poprvé objevila ohniska nebezpečného viru H5N1, který způsobuje ptačí chřipku. Zlikvidovány už byly desítky tisíc kusů nakažené drůbeže. Máme mít z této choroby strach? I na to odpověděla viroložka Národní referenční laboratoře pro chřipku RNDr. Helena Jiřincová.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
BS

hplc2

1. 7. 2007 11:53
Za deset let na celém světě umřelo na ptačí chřipku ca 250 lidíí

a stačí to na vyplašení politiků. Ti  pak mrhají peníze na nákup neúčinného tamiflu. Nebo je účinný a pak má výrobce zmutovaný virus již v laboratoři vyvinutý a jen se chystá ho nenápadně vy pustit aby ještě zvětšil zisky a nebylo to něj. Není možné mít lék na budoucí zmutované cokoli bakterii nebo virus. Jen se bojím až farmaceutické koncerny tento systém propracují a budeme se nejvíce bát neexistujících budoucích patogenů. Dříve jsme se bali blesku, kterým šaman strašil. Dnes se bojíme ještě neexistující mutace viru, kterým straší marketingové oddělení výrobce.

0 0
možnosti
W

wcbaba

1. 7. 2007 10:14
Víc než ptačí chřipky

se bojím Topolánkovi reformy upravené pozmněňovacími návrhy géniů z PS

0 0
možnosti
AK

Homer1

1. 7. 2007 9:56
Ta paní asi pojede do Chorvatska...

... protože výrobce Tamiflu jí asi na cestu "nepřilepší"... :-)

0 0
možnosti
DK

racional

1. 7. 2007 9:06
panikáři museli článek přímo hltat

ale, jak správně prohlásila viroložka: 20 milionů vybitých ptáků ku 192 kusům lidí, a to ještě se slepicemi a pod. žijících a příp. v posteli spících. Tak nač ta panika? Vir zmutuje, aby neškodil hostiteli, ptáci získají imunitu a vše se zklidní...Když virus zmutuje do "lidské formy" coby hybrid s chřipkou klasika, je to špatné, ale v tom, že bude, díky lidskému faktoru naruby obrácen princip přírodní selekce, to jest, normální zdravá populace bez ochrany a naopak balastní jedinci budou maximálně chráněni. Toto nazývám: Člověk proti přírodě i proti sobě. Za posledních 200 let narostla nadprodukce lidí z set milionů na 6,5 miliardy a v dohledu není "měkká síla", která by lidskou populaci redukovala na snesitelné 1% dnešního stavu. To vše za předpokladu zachování přírodního výběru, aby zde v budoucnu nežili jen samí kriplové a zrůdy.

0 0
možnosti
B

Brloch

1. 7. 2007 9:44
Re: panikáři museli článek přímo hltat

Přesně tak. Vždycky si představuji tu komedii, jak po nějaké katastrofě vylezou z krytů představitelé vlád, umělci, státní úředníci a podobní trubci a začnou budovat novou civilizaci.

Myslím, že hlavním úkolem lidí, kteří by přežili katastrofu normálně, by bylo zamezení opuštění krytů do doby, než to nová civilizace snese - asi tak 2-3 tisíce let.

0 0
možnosti
MM

marmota

1. 7. 2007 8:52
Promoření

Jeden dotaz. Vím, že viry jsou mutagenní, jsou schopny, na rozdíl od bakterií, měnit chemicky svůj futrál. Je nutno vybíjet celý chov a ponechat karanténu 30 dní?  Není logicky nechat vychcípat po dobu 30. dnů veškeré fógly a zbytek ponechat? Vůči viru H5N1 získali imunitu.Mají antigen na konkrétní kmen viru, tedy na jeho futrál.Otázka, Tamiflu je schopno proniknout každým kmenem viru, či nikoliv? Nebo z nás dělá určitá skupina lidí blby? Nezmění vir futrál a nebudou nás experti oblbovat znovu?  Futrál viru (jeho obal) je v podstatě bílkovina, měnící svoji polaritu, tedy směr a umístění komponent. Proto je Tamiflu "víte na co", jenom na H5N1. Co když to nebude na H5N1? Na co to pak bude, bude to méně nebezpečné, tedy ten kmen viru? Ptám se

0 0
možnosti
DK

racional

1. 7. 2007 9:10
Re: Promoření

tamiflu je jen drahý podpůrný prostředek, proti konkrétní formě viru je účinná buď vakcína nebo jiný, selektivně působící prostředek, např. koloidní stříbro - prý se potajmu testuje.

0 0
možnosti
JK

babacek

1. 7. 2007 8:32
To je...

Viroložka: Ptačí chřipky se lidé zatím bát nemusí.

To je odborný popis situace jako kdybych napsal,že se nemusíte zatím bát AIDS dokut se nevyspíte z nakaženým jedincem.

0 0
možnosti