Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Sarkozy se vydal do Berlína oživit euroústavu

Novopečený francouzský prezident Nicolas Sarkozy se vydal v den jmenování na první zahraniční cestu. V Berlíně je na návštěvě u Angely Merkelové. Oba pojí přátelství i podobný postoj k Evropské unii. Oba chtějí také oživit evropskou ústavu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Jan Žižka z HK

Euroústava je dobrá věc

R^

0/0
17.5.2007 8:17

barumkoudopatniku

Re: Euroústava je dobrá věc

K čemu je dobrá? Čím mi usnadní život?

0/0
17.5.2007 9:55

Richard 1. Lví srdce

Machtkampf im Gazastreifen eskaliert

http://www.zdf.de/ZDFheute/inhalt/10/0,3672,5396202,00.html

:-)

0/0
17.5.2007 7:21

Pucmeloud007

za to, ze diky Sakrozymu

zsutane Turecko dal v Asii mu budeme jeste v budoucnu mnohokrat dekovat

0/0
16.5.2007 23:23

BobbyMr

začátek jeho prezidentování se mi líbí

kéž by tak i pokračoval, nemám o něm valné mínění, ale jen tak dál... R^

0/0
16.5.2007 21:31

Ulrich

Ústava = vytvoření společného státu

A o to tady jde. Francie a Německo chtějí vytvořit superstát, který by pohltil nynější národní státy, respektive z nich udělal jakési regiony - provincie, kraje. Proti nim stojí skeptici či národovci ( např. náš tatíček Klaus ), kteří navrhují opak, tzn. dezintegraci. Posledním návrhem z dílny euroskeptiků je takzvaná červená karta europředpisům, tedy veto ze strany kteréhokoli národního parlamentu. ČR dokonce navrhuje, aby parlamenty mohly vetovat jen jednou třetinou hlasů. Právo veta vůči všem unijním předpisům by měla např. ODS. To by fakticky zablokovalo zákonodárnou činnost Unie.

Můj názor je, že jednotný stát není špatný, ale má to dvě zásadní úskalí:

1. Hrozbu petrifikace socialismu, jak to naznačuje text nepřijaté euroústavy.

2. Obrovský nárůst administrativy. Čím větší celek, tím více stupňů řízení a úředníků.

0/0
16.5.2007 20:30

Cislo 2

Re: Ústava = vytvoření společného státu

Jsem euroskeptik a to také z důvodů dvou uvedených zásadních úskalí. Ve světě sice existují superstáty s federálním uspořádáním (kam asi míří představy eurooptimistů) jako jsou USA, Brazílie, Indie, Austrálie nebo Kanada, ale zatímco u těch je na federální úroveň vytažena zejména obrana, zahraniční politika, důchodový systém, systém veřejného zdravotnictví, tak ambice EU směřují do oblastí příslušících spíše na úroveň jednotlivých členů federace.

Navíc liberální silná ekonomika nepotřebuje řídící centrum, ale minimum překážek a minimum zásahů státu a to se postupně vytváří.

Euroskeptici jsou v argumentacích nazývání národovci nebo nacionalisty, ale spíše bych to nazval realisty, protože národnostní problém je reálný, lidé dělí (bohužel) problémy zejména podle národnostního klíče. Dokud se přirozeně nevytvoří z vůle většiny evropských obyvatel zdánlivě banální věc jako např. jedna sportovní representace, nespěchal bych se sepisováním nějakých superpravidel společného soužití.      

0/0
16.5.2007 21:09

Ulrich

Re: Re: Ústava = vytvoření společného státu

Dovolím si trošku oponovat. Pravicový liberál má důvody být pro společný stát. Prvním je zásadní upevnění zóny volného pohybu kapitálu, zboží a služeb. Dokud existují jednotlivé národní státy, mnohem snáze se zahajuje případný proces návratu k bariérám. Druhým důvodem je to, že národní státy se mohou stát platformou pro různé konflikty s destruktivními efekty pro ekonomiku a život občanů obecně, včetně ( jakkoli to může dnes znít nepravděpodobně ) konfliktů ozbrojených.

Není důvod si myslet, že nás národní stát ochrání před socialismem. Možná v konkrétní situaci, ale obecně ne.

Problém je v tom, že Francie a Německo jsou tvrdě socialistické a tuto povahu chtějí skrze Unii vnutit ostatním.

Euroskeptici národovci většinou jsou. Chtějí zachování národních států hlavně proto, že věří v existenci specifických na etnický původ vázaných potřeb uspořádat věci veřejné určitým způsobem. Ale to je blud. Německý komunista a pravicový liberál mají naprosto odlišné představy o činnosti státu.

0/0
16.5.2007 21:44

wiki5

Re: Re: Re: Ústava = vytvoření společného státu

"Chtějí zachování národních států hlavně proto, že věří v existenci specifických na etnický původ vázaných potřeb uspořádat věci veřejné určitým způsobem. Ale to je blud. Německý komunista a pravicový liberál mají naprosto odlišné představy o činnosti státu."

uf, uf... takze az vytvorime nadstat a pridame do toho mixu sicilskeho mafiana a spanelskeho etistu, tak to bude snazsi resit? skupiny etnicke a jazykove spojene maji vetsi sanci resit problemy nez direktivni Brusel. Nakonec tenhle koncept EU muze prerust v takovou nevrazivost mezi cleny, ze z toho bude jen dalsi konflikt. Vyloucit se neda nic.

0/0
17.5.2007 1:14

Cislo 2

Re: Re: Re: Ústava = vytvoření společného státu

O tom, že silný stát by byl větším garantem pravidel volné ekonomické zóny nepochybuji a souhlasím. Sám se považuji za pravicového liberála. Ale je tady ta Francie a Německo ... a tím tento silný superstát by mohl být stejně tak i garantem socialistického experimentu v celé zóně. To, že nacionalisti zastávají protiintegrační tendence, je logické a tím i splývají s euroskeptiky, ale právě je tady nemalá skupina obyvatel, euroskeptiků (kupodivu více zastoupená v pravicovějších zemích jako je Dánsko, Holandsko, Británie, Finsko - o odmítajících zemích jako Norsko, Island nebo Švýcarsko nemluvím), kteří s nacionalismem nechtějí mít nic společného, ale považují vnitřní konkurenci v určité míře v rámci EU za šanci jiné volby, kdyby se nadšení socialisté rozhodli budovat svoje vize.     

0/0
17.5.2007 8:18

jorbl

Re: Re: Re: Ústava = vytvoření společného státu

"Není důvod si myslet, že nás národní stát ochrání před socialismem. Možná v konkrétní situaci, ale obecně ne.

Problém je v tom, že Francie a Německo jsou tvrdě socialistické a tuto povahu chtějí skrze Unii vnutit ostatním."

Tohle vam neprijde jako konkretni situace?

0/0
17.5.2007 9:49

*spartan1

...

a nedaj s tou podělanou euroústavou pokoj a nedaj - ten dokument je prostě mrtvej a nemá nárok na úspěch, ale evidentně někteří papalášové to nejsou pořád schopní pochopitRv

0/0
16.5.2007 19:55

wiki5

Kdyz se

divam do historie Francie, nic positivniho se mi nevybavuje. Po nas potopa, gilotina, Waterloo, Mnichov, kolaboranti za 2. valky a ted dostali titul nejvetsich stezovatelu ve svete. No to nas asi cekaj veci :-/

0/0
16.5.2007 19:44

briza

Re: Kdyz se

Hlavne se nekoukat do historie vlastni. :-/

0/0
17.5.2007 9:17

Najdete na iDNES.cz