Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Policie stíhá prvomájové radikály, Brno odpovědnost odmítá

Prvomájová bitka mezi radikály a policií v Brně vyústila v trestní stíhání. Policie obvinila tři příznivce ultrapravice z útoku na veřejného činitele a jejich 20letého kolegu z propagace extremismu. Radnice Brna odmítá nést za divoký průběh odpovědnost, ruce jí prý svazuje měkká legislativa.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Ulrich

Utahování šroubů

Obávám se, že informace v článku ( zejména vyjádření městského úředníka a soudce Ústavního soudu ) potvrzují tendenci k plíživému omezování demokratických politických svobod. Zastávám názor, že svoboda slova by měla být přiznána i jejím faktickým odpůrcům, neboť je to jeden ze základních kamenů demokracie, jehož odstranění nebo omezení ohrožuje podstatu systému více než takzvaní radikálové.

0/0
2.5.2007 17:06

Vosta Jindra

Re: Utahování šroubů

Slovo plíživé je velmi zavádějící. Kdo má tuto tendenci a kdo ji plíživě prosazuje? Zákaz určitých hnutí je zcela transparentní a současně legitimní. Demokracie má právo i povinnost se bránit, to je evropská zkušenost z 20. století, jinak dojde k narušení rádu práv a svobod občanů v rozsahu nesrovnatelně větším. Podstatné je, aby omezení byla pouze nezbytná. A obrana proti neonacismu nezbytná je.

0/0
2.5.2007 17:13

Ulrich

Re: Re: Utahování šroubů

Plíživý je proces tehdy, pokud ke změně prostředí dochází postupně, změnou jednotlivých jeho prvků. V daném případě jde o to, že úředník a soudce se zmínili o možnosti dalšího, zdánlivě mírného zpřísnění pravidel výkonu shromažďovacího práva. Zatím zřejmě nehrozí zákaz shromažďování jako takového, ale "jen" změna principu legalizace z ohlášení na povolení. V tom je zpřísnění plíživé, ale o to ani tak nejde.

Zastávám názor, že obrana demokracie by neměla spočívat v jejím omezení. Jakmile je zakázán určitý názor ( jeho veřejné vyjadřování ), jsou tím pootevřeny dveře k narušení podstaty demokratického systému. Ten totiž bez možnosti kritizovat, volně argumentovat, nefunguje.

Zákaz hlásání nacistických názorů k obraně demokracie nezbytný není. Vždyť nacisté zjevně neplánují žádný převrat a ani k němu nemají síly.

0/0
2.5.2007 17:58

Vosta Jindra

Re: Re: Re: Utahování šroubů

Takhle šlo argumentovat ve dvacítých letech, ale ukázalo se, že to je jinak. Hlavní premisou je, že demokracie se ve jménu sebe sama není povinna nechat zničit. V jejím rámci je možno zastávat zcela svobodně široké spektrum názorů, i krajních, ale nelze připustit hlásání idejí, které směřují proti přirozenému řádu práv a svobod občanů. Není možno připustit, aby například vrah veřejně vychvaloval a propagoval sadistické vraždy. A s nacisty je to to samé. Tedy se jedná o pravý opak útoku na podstatu demokracie; jde o její zachování. Je pak na soudech, ne na výkonné moci, aby nastavovaly přesná pravidla pro to, co už se nesmí.

0/0
2.5.2007 18:05

Ulrich

Re: Re: Re: Re: Utahování šroubů

Neříkal jsem, že by zde měla být svoboda demokracii zničit. Ale zákaz určitých názorů není podle mého správný způsob obrany.Nebezpečí omezení svobody slova je pro demokracii mnohem nebezpečnější než hlásání nedemokratických názorů.

Zda je přípustné, aby někdo glorifikoval vraždění, je diskutabilní. Jakékoli omezení svobody hlásání názoru je nebezpečné. A mimochodem, např. propagátoři interrupcí postihováni nejsou, ačkoliv jde o vychvalování masového zabíjení pod pláštíkem hájení svobody matky rozhodnout o svém těhotenství.

Soudy jsou ve své činnosti značně determinovány zákonodárnou mocí. Např. skutková podstata trestného činu propagace hnutí směřujícího ...atd. je natolik vágní, že pod ni lze teoreticky zařadit cokoli.

Výkonná moc ( úřady, policie ) významně omezuje svobodu slova bez kontroly soudů. Např. včera v Brně.

0/0
2.5.2007 18:19

Ulrich

Re: Re: Utahování šroubů

A nejde jen o represe vůči nacistům. Ty by mi nevadily, pokud by zde nebyla tendence potlačovat demokratickou diskusi.

Zaznamenal jsem například, že ministerstvo odmítlo zaregistrovat Liberální stranu, kterou se pokoušel zaregistrovat brněnský student Václav Linkov. Důvod? zamýšlená strana měla v programu legalizaci marihuany. V této okolnosti spatřovaly úředníci i soudy, u nichž se zakladatelé strany domáhaly ochrany, ohrožení demokracie ( ! ).

Vzpomeňme též text tazvané Evropské ústavy, která nepřímo omezuje politický prostor v Unii tím, že deklaruje určité ideové prvky společné jejím státům. Jde o sociálně tržní hospodářství, takzvaný zákaz diskriminace a některá tazvaná sociální práva. Hnutí nevyznávající tyto principy by se tím stala ilegálními, což by se mohlo projevit v jejich násilném potírání. To je zcela reálné.

0/0
2.5.2007 18:06

Vosta Jindra

Re: Re: Re: Utahování šroubů

s LiRou to byla samozřejmě blbost, v podstatě exces, ale nakonec registrace tuším dosáhla. Co se týče Evropské ústavy, tak z toho nic takového nevyplývalo, ona popisovala, co je členským státům společné, a to vše (slovo takzvaný je mi stejně milé jako plíživý) už stejně platí. Kde se ovšem v určitých kruzích vzalo přesvědčení, jak budou pronásledováni všichni, kdo vyznávají jinak, mi není zřejmé. ODS by skutečně zakázána nebyla... Krom toho, EU nikdy nepřijala ani jeden nedemokratický a nesvobodný stát. Ve zbytku to jsou klausismy.

0/0
2.5.2007 18:13

Ulrich

Re: Re: Re: Re: Utahování šroubů

LiRA zaregistrována byla, ale ta není totožná se zmíněnou Linkovovou stranou. Podstatné na tom případu je, že stranu bylo možné zakázat ( nepovolit ) na základě jejího postoje. Jakmile jednou tento princip připustíme, ohrožuje to podstatu systému, neboť může vést k zákazu i zcela demokratických organizací a názorů. Proto jsem ten příklad uvedl.

Netvrdím, že by na základě textu Evropské ústavy nutně byla demokracie omezena, ale nepochyně by se pro to vytvořil prostor. Ústava má totiž povahu právního předpisu a je v tom smyslu závazná. Snaha o úpravy právního řádu v rozporu s ústavou by byla prostě ilegální, ať už by na to někdo poukazoval nebo ne. A já spíše myslím, že by to někoho jistě napadlo a domáhal by se pak zrušení parlamentem přijatých zákonů na základě rozporu s ústavní smlouvou.

EU zatím žádný jednoznačně nedemokratický stát nepřijala. Ale jednak je tady možnost přijetí Turecka a pak, demokracie je v Unii ohrožována i zevnitř jejím omezováním. Jako třeba u nás.

0/0
2.5.2007 18:27

Pan Navratil

Re: Re: Re: Re: Utahování šroubů

No, ústava to popisovala tak pravdivě, že ji i socialistická Francie řekla jasné adieu.

0/0
2.5.2007 18:29

Ulrich

Re: Re: Re: Re: Re: Utahování šroubů

Francouzi řekli ústavě ne ze zcela jiných důvodů. Ta inkriminovaná pasáž by určitě prošla.

0/0
2.5.2007 18:37

Pan Navratil

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Utahování šroubů

Což by bylo špatně. Já nechci existovat v prostoru, kde je zase ústavně stanovena "vedoucí úloha".

0/0
3.5.2007 10:04

Pan Navratil

Re: Utahování šroubů

No tady nešlo o svobodu slova, ale o shromažďovací právo. To není absolutní a může být omezeno zákonem. Tak se i stalo. Napříště by to mohlo dotknout i komoušů.

0/0
2.5.2007 17:35

Ulrich

Re: Re: Utahování šroubů

Ne, v podstatě nešlo o shromažďovací právo. K zákazu bylo totiž přikročeno na základě toho, co hodlali náckové při pochodu vyjádřit ( kvůli názoru, myšlence ), nikoli kvůli chování ( nebezpečí výtržnosti, násilí ).

0/0
2.5.2007 17:44

Pan Navratil

.

"Např. počátkem srpna 2005 prohlásil jeden z předáků NPD, který byl pořadatelem pochodu ve Wuensiedelu k uctění

památky Rudolfa Hesse, že pokud se pochodu chtějí čeští tzv. autonomní nacionalisté zúčastnit a vystoupit na něm s

projevem, musejí ve svém projevu přistoupit na tzv. navrácení Sudet Německu a Rakousku, a to výslovně větou: „My, čeští

nacionalisté přistupujeme na navrácení Sudet Německu a Rakousku“ .Tento požadavek vnesl mezi příslušníky českého

neonacistického hnutí rozkol. Část z nich ho označila za nehorázný a absurdní a vyzvala k bojkotu pochodu. Jiná část českého neonacistického hnutí, reprezentovaná organizací Národní odpor, však vydala výzvu, podle níž „chce společně s německými kamarády budovat novou Evropu a přenést se přes staré křivdy“ a bojkot pochodu odmítla."

0/0
2.5.2007 16:07

petr_sleder

Re: .

To je od nich politicky nekorektní. ;-D

0/0
2.5.2007 16:18

jardahorak

Diskriminace?

Hm, zda se mi to nebo se meri dvojim metrem? proc jedny debily (hnede) policie mlati, zatimco druzi dementi (rudi) si vesele vykrikuji sva hesla? Jak to ze za zdvizenou pravici a nacisticky pozdrav obusek a za cest praci, soudruhu a oslavu masovych vrahu nic? Pritom jsou to stejni hajzli, hnedi jako rudi... ;-€Rv

0/0
2.5.2007 16:05

martas38

Re: Diskriminace?

Ale kdeze. O 200km dal zas dostali pres drsku rudi (nebo cernorudi, ci jak se ta anarchisticka pakaz oznacuje), kdyz protestovali proti nackovske demonstraci.

0/0
2.5.2007 16:17

jardahorak

Re: Re: Diskriminace?

Necetl jsem ale nikde ze by komousi v celes Jakesem dostali nakopano do prdele. Jak to ze jejich demonstrace nebyla rozehnana? Jde o uplne stejne stado svini, jen vzyvaji jinou barvu a jine masove vrahy... Rv

0/0
2.5.2007 16:22

martas38

Re: Re: Re: Diskriminace?

Taky na ne jednou dojde. Za pet let jim vymre 80% clenske zakladny a zacnou byt politicky atraktivni asi jako Narodni otvor ;-D

0/0
2.5.2007 16:27

AnalProbe

Re: Diskriminace?

Nevim jak jinde, ale vcera v Brne nackove po tlame nedostali - videl jsem jenom jednoho s rozbitou hubou. Na to, ze litaly kameny, to byla slabota.

0/0
2.5.2007 16:42

Vosta Jindra

Re: Diskriminace?

a co z toho plyne? Že mají být náckové považováni tolerováni? Krom toho, jakkoli uznávám nechutnost KSČM, tak ona ve skutečnosti už hrozbou není. Tou byl její svaz mládeže, a ten byl rozpuštěn. Na těch srazech agresivních důchodců je stejně rok od roku míň a míň lidí.

0/0
2.5.2007 16:53

jardahorak

Re: Re: Diskriminace?

Jen nechapu podle ceho se meri? Kdyz nekdo vzyva Hitlera, dostane po tlame. Kdyz oslavuje Stalina ci Lenina, nevadi to. Kdyz vzyva k hnani Zidu do plynu, dostane po tlame. Kdyz vola po prevzeti moci delniky a po nahnani podnikatelu a ostatnich vykoristovatelu a imperialistu do dolu, je to v poradku... Hnus... Jsou to stejne svine se stejnymi cily a naprosto stejnymi metodami. Jen maji jina slova a jine symboly, jiny rozdil mezi temi dementy neni... Rv

0/0
2.5.2007 21:40

grandemi

Policie stíhá prvomájové radikály.

Pořád dvojí metr! 

Nebo snad viděl,že by policie zasahovala ze stejnou razancí proti těm co pěli INTERNACIONÁLU?

0/0
2.5.2007 16:04

jardahorak

Re: Policie stíhá prvomájové radikály.

R^ Problem je ten ze dve komunisticke strany, komuniste i komuniste lite (socdem) drepi v PS... A cca 50% populace jsou rudi dementi co je voli a k svinarnam komousu se hlasi... hnus... :-©:-©:-©

0/0
2.5.2007 16:06

morrissey

Re: Re: Policie stíhá prvomájové radikály.

takhle to vidíš?:-/

0/0
2.5.2007 17:13

grandemi

Re: Re: Policie stíhá prvomájové radikály.

Proto musím souhlasit s Topolánkem který řekl.

Cituji:

KSČM vymažeme nejlépe tak pokud je vymažeme z mozků našich dětí.

0/0
3.5.2007 5:34

morrissey

No byl to takovej policejní trénink...

..takže aby benga nemuseli nacvičovat sami proti sobě (dicky část dělá demonstranty a část benga) tak tu akci jako povolili a už počítali s tím že jakmile bude tréninkovej materiál na místě tak jim to utnou. Je jasný že se lebky jen tak nerozejdou...hmno a trénink může začít...v čele vodní dělo....pravé křídlo ...po Masarikově ...levá ..pravá...vrtulník...prstě ekšn, současně má republika taky svou velkou vlastní akci že, hm :-)

0/0
2.5.2007 15:29

Kombajn

brno

nejake fotky zde: http://www.fotos.cz/galery.php?id=980

jinak jsem rad, ze brno dokazalo takovy pochod zakazat.

0/0
2.5.2007 15:27

Vosta Jindra

Re: brno

já taky. Doufám, že to bude precedens a náckovská shromáždění budou zakázána všude. Na druhou stranu, když člověk navštíví jejich stránky, tak zjistí, že jsou stejně úplně bezmocní a jsou z toho frustrovaní. Ale nebezpeční jsou přesto dost a není důvod jim poskytovat veřejný prostor.

0/0
2.5.2007 15:30

pepe999 from England

Re: Re: brno

Muzes mi vysvetlit jako je rozdil mezi tim nackem na demonstraci a komunistou na jine demonstraci(nebo v PS)??? Dekuji predem za odpoved

0/0
2.5.2007 15:32

Pan Navratil

Re: Re: Re: brno

http://www.odpor.org/files/letter.pdf

0/0
2.5.2007 15:34

petr_sleder

Re: Re: Re: Re: brno

Takovej idealistickej dopis. :-) Ale některé věci v něm jsou pravda.

0/0
2.5.2007 16:16

doktor_bota

Re: Re: Re: brno

Celkem nechápu, proč to téma otevíráš, zatím snad každý ti tady odpověl, že by byl moc rád, kdyby si komouši zacvičili obuškyádu taky...

0/0
2.5.2007 15:35

pepe999 from England

Re: Re: Re: Re: brno

Tak proc si tu obuskyadu necvici??? Pokud je to stejna sebranka a tady tolik komunistobijcu, nechapu, jakto, ze jsou 3. nejsilnejsi strana v PS..8-o

0/0
2.5.2007 15:37

doktor_bota

Re: Re: Re: Re: Re: brno

Proč? No protože je u moci příliš mnoho komoušů, proto. A taky proto, že druhá nejsilnější strana je nepokrytě podporuje. A neptej se mě, co s tím - já to nevím.

0/0
2.5.2007 15:39

Pan Navratil

Re: Re: Re: Re: Re: Re: brno

Njn tak nějak.:-/

0/0
2.5.2007 15:41

Vosta Jindra

Re: Re: Re: brno

současní komunisté prostě nic nezákonného nepožadují. Nežádají likvidaci buržoazie, hromadné vyvlastňování ani kolektivizaci. Že sti to jinak myslí, o tom nepochybuju, ale nevyjádřená myšlenka nemůže být trestána. Krom toho když člověk vidí to jejich senilní shromáždění, tak přeci není možné ho vymlátit.

0/0
2.5.2007 16:56

barumkoudopatniku

Re: Re: brno

Ano zakázat veškerá shromáždění jak nacionálních socialistů, tak internacionálních socialistů. Anebo je oboje nechat žít svým životem. Nejde jedny nechávat být a druhé rozhánět.  

0/0
2.5.2007 15:44

Pan Navratil

Re: Re: Re: brno

Komunisté, pokud vím, nesouhlasí s navrácením Sudet Němcům. NO ano.

0/0
2.5.2007 15:51

barumkoudopatniku

Re: Re: Re: Re: brno

Když vytrhujeme jednotlivosti. Komunisti by nejraději ukradli všechno všem ( = znárodnili ). V tom už mají velice dobrou praxi.

0/0
2.5.2007 15:57

Pan Navratil

Re: Re: Re: Re: Re: brno

O tom žádná.

0/0
2.5.2007 16:04

morrissey

:)

Dobrej je takovej ten malej nacek na foce 36 uplně vpravo, ten tomu "maximálně věří";-D

0/0
2.5.2007 15:36

AnalProbe

Re: brno

Pekne fotky, akorat u fotky 28 to "lidé pochopily" :-)

0/0
2.5.2007 15:38

AnalProbe

Re: Re: brno

a 66 "Skini pozorovaly"

0/0
2.5.2007 15:39

Huffnaggelův duch

Brno si zaslouží pochvalu

...že jako první zamezilo pár blbečkům vykřikovat nacistická hesla!!! Doufám, že se ostatní poučí a bude se proti náckům, anarchistům a podobné verbeži zasahovat všude jako včera...;-€

0/0
2.5.2007 15:21

pepe999 from England

Re: Brno si zaslouží pochvalu

Jasne, Praha si zaslouzi pochvalu, ze umoznila komunistickym funkcionarum oslavit dustojne 1. maj. jenom nevim, zda je to ta sama Praha, kde vitali s kyticema Wermacht a posleze Rudou armadu v ulicich...

0/0
2.5.2007 15:25

Pan Navratil

Re: Re: Brno si zaslouží pochvalu

A pak kdo se bije za komunisty, pepčo. ;-D;-D;-D

0/0
2.5.2007 15:27

pepe999 from England

Re: Re: Re: Brno si zaslouží pochvalu

Tohle neni zadna bitva, pouze konstatovani, ze v Praze neco nehraje...:-P

0/0
2.5.2007 15:27

Huffnaggelův duch

Re: Re: Brno si zaslouží pochvalu

Máš v podstatě pravdu. Komunisti měli být rozehnáni taky. Jednou je na ně zákon, stejně jako na nácky, tak se to má dodržovat.

0/0
2.5.2007 15:28

pepe999 from England

Re: Re: Re: Brno si zaslouží pochvalu

O tom se celou dobu bavim, pokud jedny necham zit, logicky nemuzu prece umlcovat, ci rusit druhe. Takze bud vse povolim, nebo zakazu, nevim, co Navratil nechape...8-o8-o

0/0
2.5.2007 15:29

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.