Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Psychiatr Höschl: Do škol se musí vrátit tresty

Autorita učitelů ve školách klesá a agresivita dětí naopak roste. Psychiatr Cyril Höschl v rozhovoru s Michaelou Jílkovou vysvětluje, v čem jsou příčiny. Upozorňuje i na to, že učitelé mají stále méně možností, jak děti trestat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

celtic

problém je v rodině a nikoliv ve škole...

:-/

0/0
8.5.2007 8:56

hovnoval-

@@

myslim, ze trestni odpovednost by mela byt snizena na 7 let. Kazdy, kdo nekoho zabije po dovrseni veku 7 let by mel byt popraven. Loupeze a kradeze by mely byt trestany dozivotim. A je to.R^

0/0
8.5.2007 7:21

grandemi

Re: @@

13 nebo 14leté ,, dítě ´´ již není tak malé aby nerozeznalo mezi dobrým a zlým.A tak pokud je takový malý netvor schopen zabít měl by nést odpovědnost jako dospělí jedinec.

0/0
8.5.2007 7:52

hovnoval-

Re: Re: @@

vzdyt to rikam. deti dokazi velice dobre rozlisovat, co je dobre a co ne. proto by mely byt trestane i mnohem mladsi deti. a pokud nekoho zabije male dite, melo by byt take popraveno. zlo se musi nicit uz v zarodku.

0/0
8.5.2007 7:56

dislektik-idnes si na mě zasedla

Re: Re: Re: @@

A.HITLER by měl z tebe radost

0/0
8.5.2007 8:23

grandemi

Re: Re: Re: @@

Já neznám 7 leté vrahy možná tak z nějakého sci-fi filmu.:-/

0/0
8.5.2007 8:28

dislektik-idnes si na mě zasedla

Re: Re: Re: Re: @@

někdy se mi zdá že ČR je takové sci-fi

0/0
8.5.2007 8:29

grandemi

Re: Re: Re: Re: Re: @@

Když koukám na zprávy a vidím to svinstvo KSČ i Paroubka, tak je mi zle. Jsme asi národ volů, že to trpíme a nic neděláme. Nechápu to.To je opravdu České sci-fi.

0/0
8.5.2007 8:35

dislektik-idnes si na mě zasedla

Re: Re: Re: Re: Re: Re: @@

45-letou výchovu v komunistickém systému neodstraníš za 17 let to bude minimálně na dvě generace a podle toho jak vypadá generace za posledních 17 let tak to je tak na čtyři generace

0/0
8.5.2007 8:39

grandemi

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: @@

To ani nečekám,ale děsí mne to.

0/0
8.5.2007 8:41

dislektik-idnes si na mě zasedla

nejen tresty ale i uniformy žáků

!!!!

0/0
8.5.2007 7:01

grandemi

Re: nejen tresty ale i uniformy žáků

 Co řeší uniformovanost?8-o

0/0
8.5.2007 7:06

dislektik-idnes si na mě zasedla

Re: Re: nejen tresty ale i uniformy žáků

to co řeší v Japonsku,VB atd

0/0
8.5.2007 7:10

grandemi

Re: Re: Re: nejen tresty ale i uniformy žáků

Vím,že v některých zemích je to již tradice. Tady to však může být vnímáno jako návrat kdy jsme děti oblékali do pionýrských uniforem,svazáckých apod.

I toto kritérium je tedy nutné zvážit.

0/0
8.5.2007 7:44

dislektik-idnes si na mě zasedla

Re: Re: Re: Re: nejen tresty ale i uniformy žáků

toho bych se neobával já osobně jsem byl snad jen jednou v uniformě pionýra ve  škole ke všemu jsem nosil zelenou košily

0/0
8.5.2007 7:55

grandemi

Re: Re: Re: Re: Re: nejen tresty ale i uniformy žáků

Uniforma zahrnuje i barvu košile,a to by byl prohřešek,ne ?:-)

0/0
8.5.2007 8:26

dislektik-idnes si na mě zasedla

Re: Re: Re: Re: Re: Re: nejen tresty ale i uniformy žáků

dnes ne naštěstí už je vše jinak jen ty sociální rozdíly jdou vidět mnohem více a jak známo děti dokážou ublížit velice

0/0
8.5.2007 8:29

grandemi

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nejen tresty ale i uniformy žáků

To máš sice pravdu,ale nic nebrání tomu aby bohatí chodili na jiné školy než ty chudší.

0/0
8.5.2007 8:34

dislektik-idnes si na mě zasedla

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nejen tresty ale i uniformy žáků

to by nebylo dobré pro budoucnost

0/0
8.5.2007 8:35

grandemi

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nejen tresty ale i uniformy žáků

Uniforma ,ale nezakryje kdo je bohatý a kdo chudí.

0/0
8.5.2007 8:37

dislektik-idnes si na mě zasedla

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nejen tresty ale i uniformy žáků

jistě že ne ale nebude se nikdo smát chudšímu že nemá tenisky nike atd.a o tom to je.v Japonsku si děti uklízejí třidu samy,sami si vydávají obědy sami si umývají nádobí po sobě jde taky o to získa úctu k druhému a je jedno z jaké je třídní vrstvy

0/0
8.5.2007 8:42

grandemi

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nejen tresty ale i uniformy žáků

Ono v Japonsku se také na holčičky se pohlíží jinak jak zde.To budem také následovat?:-)

Ono Japonsko nemá komunistickou minulost,to je především rozdíl.

0/0
8.5.2007 8:52

grandemi

,,Školní výchova´´ je jen výsměchem.

Vím ,že nelze porovnávat minulost ze současností.Jedno je však jisté,i když jsme nebyli žádní svatoušci tak jsme měli větší obavu z toho aby se nějakou lumpárnu nedozvěděli ve škole.A tak si myslím,že abstinence pohlavků chybí ne jen ve školách.Nadarmo se neříká , škoda rány která padne vedle.:-/

0/0
8.5.2007 6:50

Ulrich

Poslušnost není hodnota

Permanentně se setkáváme s glorifikací poslušnosti dětí. To je přece fatální omyl. Proč by dítě mělo bez odmlouvání plnit pokyny dospělých? Vždyť obsah pokynů může být závadný. Ale především vynucování poslušnosti láme charakter dítěte. Jedinec, do nějž zabudujeme reflex uposlechnutí nadřízeného, se stává robotem. Nepostaví se zlu, pokud ho představuje autorita ( a tou autoritou se klidně může stát i fyzicky silnější spolužák s autoritativním chováním ), a to je zhoubné. Např. to vyhovuje každému totalitnímu režimu.

Je prostě třeba rozlišovat. Nevynucovat poslušnost jako takovou, nýbrž respektování určitých jasných pravidel, zejména zákazu útoku na majetek, osobní svobodu a fyzickou integritu druhých. Je rozdíl mezi banálním vyrušováním v hodině a patologickou šikanou. Pozornost rodičů a učitelů by měla být soustředěna na ty, kteří zmíněná pravidla soustavně porušují a nedají si říci. Takoví jedinci by měli být zákonnými prostředky izolováni od ostatních dětí. Stějně jako u dospělých.

0/0
7.5.2007 18:15

username

vychovávat

fyzický trest je opravdu zbytečný, navíc dotyčného puberťáka spíše povyšuje v očích vrstevníků, holky ho pak litují a chlácholí ...

Lepší jsou alternativní tresty, které jej budou zesměšňovat - vytírat toalety, běhání se zavázanýma tkaničkama, celodenní nošení rudého trika s nápisem "jsem ťulpas", posazení do vedlejší třídy nebo něco takového.

A když jsem byl na škole já, náš třídní se zeptal rodičů, jestli může dítě v případě že zlobí dát facku. Všichni myslím souhlasili. Mě se to stalo jednou, už nevím co to bylo, ale nabídl mi buď pohlavek nebo odpoledne po škole. Vybral jsem si pohlavek. Bolelo to, ale pamatoval jsem si to.

A dobrá je také možnost prostě ty zcela nezvladatelné co nepříznivě ovlivňují ostatní prostě vyhodit. V jiném kolektivu jim bude dlouho trvat než zapadnou.

A na mobily bych do školy nasadil rušičku. Stojí to pár stovek a máte po problémech. Případně komu v hodině zazvoní, ten musí třeba tancovat na stole do rytmu a podobně.

0/0
4.5.2007 14:38

grandemi

Re: vychovávat

Lepší jsou alternativní tresty, které jej budou zesměšňovat - vytírat toalety, běhání se zavázanýma tkaničkama, celodenní nošení rudého trika s nápisem "jsem ťulpas", posazení do vedlejší třídy nebo něco takového.

Toto je ve skutečnosti ponižování které může psychicky dítě poznamenat.Pohlavek jistě ne.

0/0
8.5.2007 6:53

hovnoval-

Re: Re: vychovávat

nebo treba vytirat zadek tridnimu uciteli...R^

0/0
8.5.2007 6:56

Montaigne

Konečně se někdo probudil

dobré jitro!R^

0/0
4.5.2007 10:39

Schei8e Katze

To je jasný.

Když ráno přijde učitel do třídy pokud je vše vpořádku a žáci nezlobí měl by v první řadě řádně hlasitě zařvat nějaké vtipné denní heslo .- nejlépe spojené s nějakou nepříjemnou činností nařízenou tímto žákům- třeba 250 kliků , učitel by samozřejmě měl vlastnit  vycvičeného agresivního psa a služební pistoli, minimálně, na výlety a školy v přírodě se hodí i sniperská puška nebo alespon automatická puška pro případ, že se nějací zmetci nedovoleně příliš vzdálí od střežení skupinky.Děti by měli nosit školní uniformy a modlit se, žádné mobilní telefony, žádné jídlo, žádné tekutiny, žádné kalkučky a osobní počítače, problémové jedince exemplárně ukřižovat na chodbě na očím ostatním a nechat tam jejich těla rozkládat aby si fakani nemysleli ,že se s nima bude někdo s*át. R^

0/0
3.5.2007 23:14

Beranal

Aby učitel mohl trestat fyzicky žáka to nelze

Osobně se pamatuji jak v dávných časem tohle zneužívali vyložení psychopati mezi učiteli. Pokud je spratek nezvládnutelný, nebo dokonce agresivní na to by snad ve školách měl dneska být nějaký pověřený pracovník, nebo zavolat  třeba městskou policii, škola by měla mít právo spratka vyloučit ten den z vyučování a rodič by měl povinnost si ho třeba na té policii vyzvednout. Tedy by rodiče měli dostat šanci aby situaci nějak řešili sami, pokud by rodiče neřešili a situace by se opakovala tak výchovný ústav, popř. nějaké speciální třídy v nějakých speciálních školách kde by byly schopní pracovníci s příslušnými mimořádnými právy aby spratky které nejsou schopni vychovávat rodiče vychovávali z pověření státu oni.

0/0
3.5.2007 20:53

Montaigne

Re: Aby učitel mohl trestat fyzicky žáka to nelze

na nic takového si nevzpomínám a že jsem prošel několik škol!:-/

0/0
4.5.2007 10:40

Beranal

Re: Re: Aby učitel mohl trestat fyzicky žáka to nelze

No my jsme jednoho takového psychopata měli za tělocvikáře také se dobře pamatuji jak nás jedna soudružka učitelka tak v první a druhé třídě kolektivně trestala za hříchy jiných necháváním po škole a jak vybrané jedince kteří nejvzorněji seděli bez hnutí s rukama za zády posílala domů a jak jsem to pociťoval za tak nespravedlivé že se to pamatuji dodnes. Osobně jako rodič bych nesnesl aby mi nějaký blázen fackoval děti, ty fyzické tresty ty jsou pouze pro výjimečné případy, na to mají právo jen a jen rodiče. Takovéhle věci by snad byly možné jen se souhlasem rodičů nebo v nějakých speciálních školách, pro děti kde rodiče nezvládají výchovu a o umístění by rozhodli na základě normálního řízení státní orgány a ne nějaký jednotlivec.

0/0
4.5.2007 11:27

morbidni_kreten

:-P

To nás řezali hlava nehlava a kam sme to dotáhli.

0/0
3.5.2007 19:13

morbidni_kreten

:-P

Do politiky by sem měly vrátit tvrdé tresty./jáchymov,atd../.Ti politici jsou čím dál horší...

0/0
3.5.2007 19:10

abysser

děcka má fackovat rodič...

... to je problém dneška... ne špatné školství de jure (pouze de facto)

0/0
3.5.2007 17:37

abysser

Re: děcka má fackovat rodič...

škola zde není od toho, aby se na ni delegovaly povinnosti rodičů... je-li někdo spratek, má tu být zákon, který poškodí rodiče a ten si příště dá pozor, jestli se svému dítku dostatečně věnuje...

0/0
3.5.2007 17:43

MYSAKSTUART

.....

Spratky řezat, řezat, řezat, bez rozdílu a při každým prohřešku a pořádně. Budou si stěžovat ? Seřezat ještě doma. Sebrat všechny hračičky, co nosí do školy, včetně mobilů. A za čas by byl klid. Za čas by si uvědomili, že pokud dostanou při každým průseru přes hubu, pak bude možná lepší ty průsery nedělat. A hlavně by měli dostávat přes hubu od rodičů.

0/0
3.5.2007 13:37

fr-mottl

nevisi uz v kazde tride obraz pana profesora ?

to by jako trest snad uz stacilo ...

0/0
3.5.2007 11:39

Vrchní našeptávač

Re: nevisi uz v kazde tride obraz pana profesora ?

Rikas, portret Narcise I. Velikeho ???;-D

0/0
3.5.2007 14:44

Júlinek šíšal

to se to psychiatrovi mluví,

když on sám byl a už je mimo ...za dělnické peníze ... 8-o

0/0
3.5.2007 11:11

Lisinha

Re: to se to psychiatrovi mluví,

To se ti to kecá a pracuje, když na tebe jiní studujou....

0/0
3.5.2007 11:20

Júlinek šíšal

Re: Re: to se to psychiatrovi mluví,

R^ ;-D

0/0
3.5.2007 11:22

grandemi

Re: Re: to se to psychiatrovi mluví,

R^;-D;-D;-D

0/0
8.5.2007 6:55

Almighty Cornholio

damy a panove

Bohužel myslí, že se opět řeší jednotlivcem neřešitelné - společnost se posouvá někam, kde si ji dnešní třicátníci před deseti lety nedovedli vůbec představit. Je mi 27 a přísahám, že bych před 10 lety neřekl to, co teď napíšu - puberťáci jsou dnes totálně mimo - je to o benevolenci společnosti, mase násilí a neskutečné vlně drog, která smrádky zaplavuje od jejich 14ti let. Ve společnosti, ve které bude běžné potkávat před školou děcka na perníku (věřte, že je tomu tak, mé vazby na stredni skoly skrz známé jsou už sice malé, ale dostačující) Marihuana je dle mě OK, ale ne u děcek kolem 15 - ale je to standart - kdo kouří nikotin, kouří trávu. Kdo chodí na RYCHTY polyká extošku, rozpoustí si pod jazykem tripy (LSD) a v horsim pripade si cpe na sliznice peří (které, pro zajímavost, má po střední evropě pověst levnějšího- to odjakživa, ale v poslední době hlavně KVALITNEJSIHO obeziva nez kterym je kokain). Děcka, která si myslí, že zvládají tvrdé drogy nezajímá nějakej učitýlek nebo úča

0/0
3.5.2007 10:40

Almighty Cornholio

Re: damy a panove

na ty děcka je nutný pohlížet z tohjoto pohledu jako na dospělé, a tak se k nim i chovat, ale ne jenom v tom co můžou, ale HLAVNE TAKY V TOM, CO MUSÍ. A jestliže nejsou děcka schopni přijmout tento model rovného zacházení, tak pak nemají mít nárok na jakoukoli resistenci v místech jako je škola, a ta by je měla tvrdě (nemyslím fyzicky) trestat za porušení pevně stanovených pravidel - je to hodně obecné , ale na konkrétní návrhy bych potřeboval 100 stránek - myslím si, že to s mladými lidmi učím - vystudoval jsem právo a vedle své standartní řehole firemního právníka se věnuji učitelství základů práva na středních školách a v prvním ročníku na pr. fakultě. Myslím si, že dokážu zaujmout posluchače tím, že se k nim nechovám jako autorita dosazená, ale přirozená - když někdo má problém, tak ho řeším - komunikuji s těmi lidmi stejně jako s manažery ve společnosti a oni sami během chvíle pochopí, že nejsou tam, kde si myslí, že jsou

0/0
3.5.2007 10:46

Almighty Cornholio

Re: Re: damy a panove

 že neví víceméně nic, a že jsou závislí bna tom, kdo se jim něco snaží vysvětlovat - dělám to již 2 roky a nikdy jsem neměl problém - nemám pajdu ani učitelské minimum, jsem prostě normální mladý člověk, který je schopen realitu vnímat jak z pohledu těch 17tiletých děcek, tak z pohledu "stařešin" - ale bach nekecal a nekecal - ty problémy nevznikají nikde jinde než v rodině - to, že naše školství je taaaaak slabounké, že nedokáže vývoj věcí zvrátit je věc systémová a jsem velice skeptický ke zlepšení .- když to nadnesu, tak myslím, že čekáme na první masakr v českých školách 

0/0
3.5.2007 10:49

Lisinha

Re: Re: Re: damy a panove

Přesně,školství je slabounké - ale problémy vznikají v rodině, protože mimo školu to dítě jaksi nežije v prázdnotě.

Myslím, že nejde šacovat každého spratečka u vchodu do školy, jestli s sebou nemá kudlu, alejak se na druhé straně nadává, že díťátka jsou přetěžována, páč mají v pondělí balet, v úterý angličtinu, ve středu modelářský kroužek atd. - tyhle děti nejsou ty, co pak šikanujou, kouří od deseti a zapalujou odpadkové koše.

Myslím, že je to tak, jak už to padlo: když před deseti lety dítě něco vyvedlo, tak se otřepalo, protože za odřené koleno by dostalo vynadané, že je nešika a za extra službu na umývání tabule vynadané, že je lotr. Dneska se spousta věcí moc řeší - a nejde o to, že stručná facka by byla lepší. Prostě se často rozkecávají blbiny a rezignuje se na zdravý rozum..... a přitom se skutečné problémy neřeší pod prapodivnými záminkami jako že v sedmnácti se má člověk radovat z mlácí a proto nemůže mít žádné problémy....

0/0
3.5.2007 11:20

ehad

Re: Re: Re: damy a panove

Mno co tak vim .... Ono se s nima dobre povida, ale jen do okamziku, nez po nich zacnes neco chtit ... nez je znacnes znamkovat, pak uz kamarad nejsi, pak jsi nepritel ... :-/

0/0
4.5.2007 9:48

celtic

dokud budou na děti srát rodiče....

tak ani rákoska ve škole nepomůže...., chyba je v rodině a nikoliv ve škole....!

0/0
3.5.2007 8:04

KlekiPetra

Re: dokud budou na děti srát rodiče....

Podívej se, nech svoje rodiče na pokoji. Máš ctít otce svého i matku svou, i kdyby opravdu mohli za to, co z tebe vyrostlo za spratka.

0/0
3.5.2007 10:51

Najdete na iDNES.cz