Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Senátora přišel zvolit jen každý desátý člověk

Znechucení politikou, pěkné počasí, ale i to, že se ve městě hrálo finále první hokejové ligy. To jsou zřejmě důvody, proč přišlo na Chomutovsku o víkendu k urnám málo voličů. ČSSD chce kvůli těsnému výsledku nechat přepočítat volební hlasy. Musí ale podat návrh k soudu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

chejava

Senát je pravicová pojistka.

Budme rádi, že máme Senát. Je třeba volit aby se tam žádný levičák nedostal!

0/0
16.4.2007 17:48

natelius

Re: Senát je pravicová pojistka.

Já bych zrušil poslaneckou sněmovnu namísto senátu, kdyžtak. :-) Senát má obecně lepší obsazení a to už delší dobu, je volen většinovým volebním systémem, po kterém strany volají, takže bychom zabili několik much jednou ranou. :-)

0/0
16.4.2007 22:19

pehlad

jděte s tím zbytečným senátem někam!!!!!!!!!!!!!!!!

K čemu je politický starobinec,spíše binec????(Y).Proč musíme stále živit zbytečné úředníky ,poslance a senátory???(Y)

0/0
16.4.2007 17:46

Ulrich

Re: jděte s tím zbytečným senátem někam!!!!!!!!!!!!!!!!

Je jistě třeba lišit mezi smysluplností určité insituce ( v tomto případě senátu ) a státu jako celku. V prvním případě je jistě legitimní tvrdit, že postačí jedna parlamentní komora. S tím souhlasím. Pokud jde o to druhé, je alternativou státu nestát - mocenské vakuum. To je ovšem pouze teoretická možnost. V praxi by bylo toto vakuum vždy někým zaplněno. Podle mě je lepší, když moc drží demokraticky ustavené orgány než kdyby ji drželi nikým nekontrolovaní samozvanci.

0/0
16.4.2007 18:15

mpes

Ti co chodí volit

asi věří na kouzelný babičky. Nebo už jste slyšeli o nějakém politikovi, který dal před volbama slib - a splnil ho? Když teď slyším Topolánka, je mi fakt zle z toho, že dopředu věděl o nereálnosti slibu a přesto uzavíral s voličema smlouvu a kdovícoještě. Divadlo... Divoký západ měl jednu výhodu - tam by to vyřídili rovnou.

0/0
16.4.2007 15:56

Ulrich

Re: Ti co chodí volit

I když téměř nikdo nesplní své sliby úplně, jsou politici, kteří je plní alespoň zčásti. V každém případě se politici od sebe liší z hlediska náplně své politiky i mravní úrovně. Není lhostejné, zda je premiérem Mirek Topolánek nebo Vojtěch Filip.

Kontrolu moci prostřednictvím voleb považuji za jedinou civilizovanou možnost. Věšet někoho kvůli tomu je barbarské s výjimkou případu, kdy dotyčný drží moc násilím a nechce se podvolit demokratické kontrole.

0/0
16.4.2007 18:21

zberanek

Kdy už konečně

Lidé chápou Senát správně, tedy Senát je dle voličů zcela zbytečná instituce. Trafikanti se snaží přesvědčit o důležitosti Senátu, ale moc se jim to nedaří. Zde by také bylo na místě referendum.

0/0
16.4.2007 15:35

mpes

Re: Kdy už konečně

ODS pokud vím Senát nikdy nechtěla. Mají příležitost ho zrušit!

0/0
16.4.2007 15:54

natelius

Re: Re: Kdy už konečně

Ale ne, ODS nechtěla senát jenom do té doby, dokud ohrožoval její mocenskou pozici. Stejně jako u přímé volby prezidenta - napřed proti, pak možná pro, protože parlament Klause pořád nechtěl zvolit a po jeho zvolení parlamentem jsou zase proti přímé volbě. A tak je to s většinou politiků, žene je hlavně touha po moci. Každopádně je jisté, že případné zrušení Senátu není možné bez přepsání celé ústavy. Referendum ani hlasování v parlamentu to samo o sobě nevytrhne.

0/0
16.4.2007 22:16

sageorg

Myslím,.....

že sluníčko za nízkou účast ve volbách může také,stejně jako hokej,ale hlavně, lidi mají politiky u (Y)!Aby volby neztratily smysl a věrohodnost,nezbude,než povinná účast!

0/0
16.4.2007 14:19

nergal

no to bych se urcite obtezoval chodit k nejakym volbam do senatu

duchodak pro politiky ;-D;-D;-D staci ze se premuzu z nechuti jit k volbam do snemovny ! :-©

0/0
16.4.2007 13:00

Ulrich

Re: no to bych se urcite obtezoval chodit k nejakym volbam do senatu

To mě moc těší. Já chodím k úplně každým volbám a můj hlas díky lidem jako jsi ty nabývá na významu.

Mám nápad: Nechoď volit ani do Sněmovny. My už to nějak rozhodneme. Neboj.

0/0
16.4.2007 13:07

kafy

Re: Re: no to bych se urcite obtezoval chodit k nejakym volbam do senatu

Rozhodně to nerozhodneš ty, chlapče naivní :). Volby jsou ignorovány mimo jiné i pro to, že se krom xichtů u koryt nic nemění ...

0/0
16.4.2007 13:15

Ulrich

Re: Re: Re: no to bych se urcite obtezoval chodit k nejakym volbam do senatu

Mluvil jsem o tom, že se zvýší váha mého hlasu, ne že to rozhodnu. A sám vidíš, že někdy je rozdíl jen pár hlasů.

Není prostě pravda, že je jedno, kdo tam je. Lidé se od sebe liší, a to někdy i naprosto zásadně. To je očividné.

0/0
16.4.2007 13:21

Ulrich

Re: Re: Re: no to bych se urcite obtezoval chodit k nejakym volbam do senatu

A volby jsou ingnorovány proto, že lidé nejsou schopni rozlišovat mezi kandidáty a pochopit smysl voleb a dopad jejich výsledku na své životy. Tyto věci jsou prostě nad jejich intelektuální schopnosti. Je dobře, že se takoví jedinci voleb neúčastní. To je ku prospěchu věci. Dokonce bych řekl, že čím nižší volební účast, tím lépe.

0/0
16.4.2007 13:26

lusee

Re: Re: Re: Re: no to bych se urcite obtezoval chodit k nejakym volbam do senatu

nesouhlasím. Politici chtějí co nejvyšší účast svých voličů, ale když někoho otráví, krájejí i ze svého.

A s tou účastí - 10 % je dobře??

0/0
16.4.2007 13:36

Ulrich

Re: Re: Re: Re: Re: no to bych se urcite obtezoval chodit k nejakym volbam do senatu

Někteří politici chtějí vyšší volební účast, protože to znamená vyšší podíl hlasů chátry, u níž především hledají oporu.

Je vynikající, že v chomutovském senátním obvodu šlo k volbám jen 10% lidí. Více by jich ani volební právo mít nemělo. Vždyť lidé jsou obecně nekompetentní sebranka.

0/0
16.4.2007 13:41

kafy

Re: Re: Re: Re: Re: Re: no to bych se urcite obtezoval chodit k nejakym volbam do senatu

Hele, klídek :)

Takže si každej prostě musí vybrat, jinak je podle tebe nekopetentní k demokratickému způsobu života? A co když tu prostě není výběr. Mám donekonečna přemýšlet kde je menší zlo ? Kdo asi napáchá menší škody? Já bych obečně chtěl vládu pravice. Tak jí volím. A ejhle, najednou tu máme pravo-levo nadpřirozený a bezuhlíkatý paskvil :). Mám pořád věřit že papírek v urně, byť pravidelně a poctivě vyplňovaný a v učené místo a čas do urny vhazovaný má nějakou váhu? Mě o tom nikdo nepřesvědčil. A do senátu? I kdyby tam poslali starou Vokurkovou, domovnici ... nic by se nestalo ... ba jo, stalo .. starej Vokurka by do hospody nejezdil ve škoduli ale v bavoru :)  

0/0
16.4.2007 13:51

Ulrich

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: no to bych se urcite obtezoval chodit k nejakym volbam do senatu

Jo, je to tak. Jde o menší škody, nikoli o dosazení Ježíše kříženého s Friedmanem a Churchillem do funkce.

Já věřím, že hlas určitou váhu má. Prostě to těm horším kandidátům zadarmo nedám. Jasná věc.

Plat senátora není zase tak úžasná věc. Kolik to po zdanění dělá? 50 000 Kč? Pokud by jinak měl houby a pořídil si na lesing BMW, byl by hlupák. Lepší jezdit ve Škodovce, nebudit závist a něco si naspořit.

0/0
16.4.2007 14:15

natelius

Re: Re: Re: Re: Re: Re: no to bych se urcite obtezoval chodit k nejakym volbam do senatu

Přesně tak, jednou za čas je člověk (volič) oprávněn o něčem rozhodnout. Pokud této možnosti využije, je ten den pánem, pokud programově volit nechodí, patří mezi lůzu, pro kterou je demokracie škoda.

0/0
16.4.2007 22:24

zpetak

Re: Re: Re: Re: no to bych se urcite obtezoval chodit k nejakym volbam do senatu

Zcela souhlasím.Kaji se, že jsem na volby zcela v pátek zapomněl a v sobotu jsem byl v práci.Ale trochu se sám sobě omlouvám, že můj jeden nepodaný hlas způsobil, že třeba se jeden slušný člověk nedostane mezi tu verbeš.Tudíž jedna poctivá zachráněná duše stojí za to, nezůčastnit se voleb.

0/0
16.4.2007 15:13

Ulrich

Re: Re: Re: no to bych se urcite obtezoval chodit k nejakym volbam do senatu

Fatální výsledky mnoha voleb vedou k úvahám o znovuzavedení volebního censu, tzn. o stanovení nějakých podmínek ( např. majetkových nebo vzdělanostních ) pro účast ve volbách.

Myslím, že už pouhá inteligence lidí je v tom směru poměrně významným filtrem, který naštěstí eliminuje volební právo určité části chátry.

0/0
16.4.2007 13:35

natelius

Re: Re: Re: Re: no to bych se urcite obtezoval chodit k nejakym volbam do senatu

Já jsem nad tímhle uvažoval, Ulrichu, a myslím, že by to nebylo dobré. Spíš bych zavedl pro začátek nějaký minimální poplatek, který by musel volič složit, pokud by chtěl vložit hlas do urny. A možná bych taky lidem, kteří pracují, resp. platí daně, dal 2 hlasy a např. celoživotním nezaměstnaným pouze jeden hlas. Tak by se sice všichni mohli podílet na demokratickém rozhodování, ale dalo by se jasně najevo, že práva mají zejména ti, kteří se o stát, byť malou měrou, zasloužili.

0/0
16.4.2007 22:28

chemba

Pokud nepřijde alespoň 50% oprávněných voličů v daném obvodu navrhuji, aby daný obvod za trest neměl svého zástupce v senátu.Oni by si voliči příště rozmysleli nejít k volbám do senátu..

Pro nás normální platiče daní jsou v senátu jen darmožrouti a vyžírky.Lidé nechápou, co ti lidé tam vlastně dělají a za co berou peníze. Tak bych byl k lidem shovívavý a nevyčítal jim, že nepřišli volit.Jen si matně vzpomínám, které strany v 90 letech měly ve volebním programu zrušení senátu.Člověk který dostane 2 hlasy ze 100 oprávněných voličů nemůže pochopitelně mluvit za daný obvod. Prostě voliče nezískal a proto nemůže být zvolen.

0/0
16.4.2007 12:19

lu2222

Re: Pokud nepřijde alespoň 50% oprávněných voličů v daném obvodu navrhuji, aby daný obvod za trest neměl svého zástupce v senátu.Oni by si voliči příště rozmysleli nejít k volbám do senátu..

kdyby ta hranice byla 50%, tak bysme asi moc senatoru nemeli. ;-D

0/0
16.4.2007 12:26

chemba

Re: Re: Pokud nepřijde alespoň 50% oprávněných voličů v daném obvodu navrhuji, aby daný obvod za trest neměl svého zástupce v senátu.Oni by si voliči příště rozmysleli nejít k volbám do senátu..

tak by v senátu seděli třeba 3 senátoři.A co by se změnilo. Nic. Pokud by ti  3 nazdárci náhodou nějaký zákon zamítli , tak je sněmovna přehlasuje jako obvykle.A je po ptákách.Senát bychom měli a ústava by byla dodržená.

0/0
16.4.2007 13:49

cejkis

Re: Pokud nepřijde alespoň 50% oprávněných voličů v daném obvodu navrhuji, aby daný obvod za trest neměl svého zástupce v senátu.Oni by si voliči příště rozmysleli nejít k volbám do senátu..

A já navrhuju, pokud nepřijde alespoň 50% voličů, tak senát zrušit!:-©(Y)[>-]Rv

0/0
16.4.2007 12:44

nergal

Re: Re: Pokud nepřijde alespoň 50% oprávněných voličů v daném obvodu navrhuji, aby daný obvod za trest neměl svého zástupce v senátu.Oni by si voliči příště rozmysleli nejít k volbám do senátu..

R^R^R^R^

0/0
16.4.2007 12:59

Ulrich

Re: Re: Pokud nepřijde alespoň 50% oprávněných voličů v daném obvodu navrhuji, aby daný obvod za trest neměl svého zástupce v senátu.Oni by si voliči příště rozmysleli nejít k volbám do senátu..

navrhovat to můžeš u piva od rána do večera. Co myslíš, že se stane?

0/0
16.4.2007 13:08

Picolik

škoda

škoda že není uzákoněno že pokud by volební účast klesla pod určitou hranici tak by se ono místo na které se volí zrušilo. Za pár let by bylo po senátu...

0/0
16.4.2007 12:18

mtis

Re: škoda

To jako myslíš, že by se dneska zrušil Chomutov a za pár let by bylo po senátu? ;-);-);-)

0/0
16.4.2007 12:41

plastovalahev

a já

dobrá účast, co chcou ....

0/0
16.4.2007 12:10

Homer _ 1

Řekl bych, že nevolit je taky volba...

již tradičně je supernízká účast v senátních volbách jasnou zprávou

pro politiky, že senát je vnímán jen jako zbytečná instituce ve které

parazituje několik desítek naprosto zbytečných příživníků... Jako vynucená trafika pro poslance z Federálního parlamentu svou úlohu již splnil, a tak bych byl pro to, tuhle  předraženou zašívárnu zrušit...

0/0
16.4.2007 12:07

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.