Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Revoluce u katolíků se nekoná, celibát zůstává

Římskokatoličtí kněží musí i nadále povinně dodržovat celibát. Papež Benedikt XVI. vyloučil jakýkoli posun v konzervativním postoji církve. Navíc potvrdil zákaz přístupu rozvedených či znovu oddaných katolíků k přijímání.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

celtic

tak to je v pořádku...

:-)R^

0/0
14.3.2007 9:53

Kleki Petra

Re: tak to je v pořádku...

My jsme poznali, že nešukáš. Však se ti to pěkně tlačí na mozek.;-D

0/0
14.3.2007 9:55

celtic

Re: Re: tak to je v pořádku...

nejsem kněz, tedy šukám....a nezáviď..!;-)

0/0
14.3.2007 9:56

Kleki Petra

Re: Re: Re: tak to je v pořádku...

S vaším panem farářem, to si nemůžeš počítat. Ten má celibát, tak to nesmíš prokecnout.:-)

0/0
14.3.2007 10:06

chamomil

Re: Re: Re: Re: tak to je v pořádku...

;-D;-D;-D

0/0
14.3.2007 10:06

Hekynen

Rozvedený

No s tím rozvedeným je to teda síla. Já rozvedený jsem, nechtěl jsem, není to z mé viny (našla si jiného), nešlo s tím už nic dělat, nechtěla s tím nic dělat (což dokonce uznala i ona sama u rozvodu). Takže kdybych byl katolík, což teda naštěstí nejsem, tak mám jako už navždy "smůlu"? No to je pěkná blbost... To bych ji měl teda zabít, abych byl vdovec? To už by bylo OK? 

A celibát nebyl prvních cca 1000 roků "povinný", ale jen doporučený. Osobně si myslím, že je lepší být ženatý, "legálně" si zasexit, než aby dotyčnému hučelo v klacku a tlačilo mu semeno na mozek. Nedělám si moc iluzi, že všichni 100% ten celibát dodržují...

0/0
14.3.2007 9:02

fomik

Re: Rozvedený

To se týká jen rozvodů, kdy byl předtím pár sezdán církevně. Pokud byl pár sezdán na radnici, je to z hlediska víra naprosto stejné, jako kdyby nebyl sezdán vůbec - čili žije v smilstvu a také nesmí přistupovat ke svátostem.

Co se týče celibátu, tak ten se v praxi ukázal jako velmi vhodný a kněží si jej pochvalují - prostě čas, který by museli věnovat manželce nebo dětem, pak věnují modlitbě, službě nemocným a potřebným atd.

0/0
14.3.2007 9:09

wildge

Re: Re: Rozvedený

Celibat mel jen jednu dulezitou funkci: Nedrobil se majetek.

0/0
14.3.2007 9:15

Shumway

Re: Re: Re: Rozvedený

to jsou jenom bolševický kecy, nemluv do čeho nerozumíš, my ti taky nekecáme do stanov milicí

0/0
14.3.2007 9:17

good_luck!

Re: Re: Rozvedený

ta první věta je hloupost. Církev uznává i sezdání jiné, nejen církevní, dokonce i oficiálně nesezdaní, ale žijící ve svazku obdobném může církev za určitých okolností považovat za problém pro další manželství...

Stejně tak je možný církevní rozvod při splnění určitých podmínek (schvaluje přímo papež)

0/0
14.3.2007 9:50

wildge

Re: Rozvedený

Nemel bys smulu, ale stesti, protoze bys mohl prozrit, jaka je to pakaz.

0/0
14.3.2007 9:15

Shumway

Re: Rozvedený

a proč tě to tak medí, nikdo si nedělá iluze o tom, že bys ty dodržoval 100% všechny zákony , vyhlášky a předpisy aniž by to cokoli měnilo na jejich platnosti , nebo to jakkoli svědčilo o tom, že jsi špatný člověk

0/0
14.3.2007 9:20

habit

... církve mají velkou setrvačnost...

...takže jim dopřejme ještě pár století a třeba nejen zruší povinný celibát, ale vezmou na milost i kondom... když už byli ochotni připustit, že země je kulatá...

0/0
13.3.2007 21:27

Králík z klobouku

Ustupování světu je cesta do pekel

Už tušej, že to byla velká chyba. Jednou liberálům a modernistům ustoupili v tom, že Země je kulatá, a příště někdo bude chtít, aby ti, co věří na kulatou Zemi, směli i vychovávat děti. Požadavky zkaženého světa nebudou brát konce, chybou bylo už první nepatrné slevení z jasných mravních zásad!

0/0
13.3.2007 21:31

JBetak

Re: Ustupování světu je cesta do pekel

Nejenže tušej. Už ve chvíli, kdy zvolili současného papeže, to věděli docela jasně.

0/0
14.3.2007 8:04

Bůh Nejvyšší (4)

Aspoň je jasně vidět, jak je katolická církev zkostnatěle zpátečnická.

Všechny katolíky je třeba postřílet, stejně jako muslimy.

0/0
13.3.2007 20:56

Ulrich

Re: Aspoň je jasně vidět, jak je katolická církev zkostnatěle zpátečnická.

Chceš střílet katolíky proto, že požadují po svých kněžích život v celibátu?

Pojem zpátečník ( častěji reakcionář ) je oblíbený výraz komunistické lžipropagandy. A já, pokud už bych někoho postřílel, tak komunisty.

Konzervatismus ve smyslu snahy o uchování a používání základních principů západní civilizace je pozitivní. Celibát k těmto principům nepatří, ale podstata křesťanství ano.

0/0
13.3.2007 21:19

Králík z klobouku

Re: Re: Aspoň je jasně vidět, jak je katolická církev zkostnatěle zpátečnická.

Katolíci po svých kněžích celibát nevyžadují, vyžadují ho pouze funkcionářské konzervy a senilní folkloristé.

0/0
13.3.2007 21:23

Ulrich

Re: Re: Re: Aspoň je jasně vidět, jak je katolická církev zkostnatěle zpátečnická.

To jo. Zvažoval jsem, zda mám být takto přesný, ale pro účely odpovědi na ten příspěvek nahoře jsem se nakonec spokojil s určitým zjednosušením, na které poukazuješ.

0/0
13.3.2007 21:25

J.

Dle ohlasu je videt ze katolicka cirkev ma stale velky vliv

Fakt ze nechce zmenit svuj postoj k celibatu atp je podle me spravne - fungovalot po staleti a cirkev mela behem te doby dulezitou ulohu zachovani kultury.

Je fakt ze si myslim ze co se planovaneho rodicovstvi, a AIDS tyka by cirkev mela zmenit postoj ke kondomum ale chapu ze jit primo proti bibli nejde.

Pokud chci cirkev ktera je benevolentni a vyhovuje mi lip tak si zalozim svoji a nekecam! 

0/0
13.3.2007 18:59

Shumway

Re: Dle ohlasu je videt ze katolicka cirkev ma stale velky vliv

R^ 

0/0
13.3.2007 19:19

Ulrich

Re: Dle ohlasu je videt ze katolicka cirkev ma stale velky vliv

Omyl je už v původní tezi. Celibát nefunguje ( kněží často vedou nějaký milostný život a mnohdy mají i neoficiální rodinu ).

0/0
13.3.2007 19:38

Vosta Jindra

Re: Dle ohlasu je videt ze katolicka cirkev ma stale velky vliv

no samozřejmě že nefunguje a nefungovalo. O kondomech se v bibli nic nepíše, ale to nesouvisí s AIDS. Jestliže církev není schopna přimět lidi, aby necizoložili, tak těžko může mít vliv na nošení kondomů.

0/0
13.3.2007 19:46

captain cook

katolicka cirkev ma predevsim prachy a majetek

Celibat vubec neni narizeny Bibli, troubo, ale je to vymysl jednoho papeze! A pokracuje jedine zase diky papezskym narizenim a  jenom zase papez to muze zrusit.

Podil cirkve na zachovani kultury???? To melo p*d co delat s celibatem! Naopak hodne s tim, ze katolicka cirkve mela a ma bohatstvi. Penize, klenoty, umelecka dila, pozemky, nemovitosti. Kdejaky kardinal nebo arcibiskup a tim spis papez chtel, aby se  jeho jmeno proslavilo, tak si najmul malire, sochare, stavitele a dal jim konkretni ukol co pro nej vytvorit nebo postavit a kolik za to. Zrovna tak si nekteri z nich drzeli privatni orchestry a hudebni skladatele pri sve rezidenci. Diky tomu svet ma klasicka dila, protoze to umoznilo aby se nejaky nadany chlapik mohl venovat hudbe pri dvore nejakeho princatka nebo arcibiskupa, namisto aby pestoval brambory, delal vesnickeho kovare prip. urednika ve meste.

 Podpora umeni nemela vubec nic spolecneho s virou v Boha, ale s jesitnosti a laskou ke svetske slave!!

0/0
13.3.2007 19:53

rmn

Re: Dle ohlasu je videt ze katolicka cirkev ma stale velky vliv

na jednu stranu sice církev byla nástrojem k udržení vzdělanosti, ale pouze pro úzký okruh vyvolených a - co je podstatné - týkající se pouze omezeného spektra informací.. TOTO, tedy TMÁŘSTVÍ   bych nikdy, ale NIKDY nepovažoval za úlohu "zachovani kultury"

0/0
13.3.2007 20:24

Králík z klobouku

V bibli je něco o kondomech?

V Bibli je něco o kondomech? Pokud se někdo chce angažovat ve spolku fanatiků, jejichž víra je založená na odmítání kondomů, oslavě staromládenectví a podobných ptákovinách, ať se angažuje, ale ať k tomu laskavě nezneužívá Ježíše, Bibli ani Boha, kteří s tím nemají nic společného. Ježíš takovéhle zákoníky nazýval plemenem zmijím.

0/0
13.3.2007 21:28

trampino

Re: Dle ohlasu je videt ze katolicka cirkev ma stale velky vliv

Jak uz tu nekdo napsal celibat nema zadny veroucny podklad. Je to jen velmi stare vnitrni "technicke" zarizeni. Duvod je prosty. Kdo nema deti, nema dedice a jeho majetek patri organizaci, do ktere spada. Prakticke reseni jsou u katolickych knezi farske kucharky a jejich nemanzelske deti, namisto napriklad zen evangelickych pastoru a jejich regulernich rodin.

Mimochodem celibat je vedle nauky o ocistci a uctivani ostatku svatych mucedniku asi nejkriklavejsi pripad nabozenskych praktik narizenych direktivne bez opory ve veroucnych textech a jak vychodni krestanska cirkev tak islam a judaizmus si kvuli tomu katolickou viru a cirkev uz cela staleti dobira. 

0/0
13.3.2007 21:29

Ulrich

Re: Re: Dle ohlasu je videt ze katolicka cirkev ma stale velky vliv

Znovu ten komunistický blud o majetkové motivaci celibátu. Upozorňuji, že církev není a zřejmě nikdy nebyla zákonným dědicem kněží. I bezdětný a svobodný zůstavitel má celou řadu jiných možných zákonných dědiců ( např. sourozence či rodiče ) a pokud ne, nic mu nebrání sepsat závěť. Kromě toho může kněz svůj majetek ještě za života komukoli darovat ( třeba svým nemanželským dětem ).

K věroučným námitkám proti celibátu: Římskokatolická církev se neopírá jen o bibli. Tvrdí, že zdrojem nauky je též Bohem inspirovaná církevní tradice.

0/0
13.3.2007 23:22

captain cook

Re: Re: Re: Dle ohlasu je videt ze katolicka cirkev ma stale velky vliv

V anglictine je hezky vtipek o puvodu celibatu. Bohuzel se tezko preklada do jinych jazyku protoze to je slovni hricka, ktera zavisi na zamene pismenek.

 Kazdopadne ale celibat rimsko-katolickych knezi a jeptisek je tradice, ktera zacala vymyslem papeze v davne minulosti a zase jenom papez to muze zrusit. Svetu je jasne, ze to nelze ocekavat of ultrakonzervativniho "papa Ratziho",  Benedikta XVI, kteremu se take prezdiva Bozi "Rotweiler", podle onoho psiho plemene znameho duslednosti v honu.

0/0
14.3.2007 1:33

rOnAd

Homoklády odsuzují

hlavně že je to spolek plný buzerantů. Osobně su zvědavý kdy nějaký zmetek zase začne v kostele obtěžovat děti.

0/0
13.3.2007 17:46

IoannesM

Re: Homoklády odsuzují

Jaké máte důkazy? Copak z několika případů vyplývá, že 100% katolických kněží je pedofilních? Proberte se, laskavě!

0/0
13.3.2007 18:12

Ulrich

Re: Re: Homoklády odsuzují

On především tvrdil, že mezi kněžími je nadprůměrné množství homosexuálů ( a to má asi pravdu, neboť by to bylo logické, když homosexuál se na rozdíl od heterosexuála snadno vzdá práva na manželství ). Jinak naznačování, že ti homosexuálové jsou vždy či většinou zároveň pedofilní, je samozřejmě hloupé a nedůvodné.

0/0
13.3.2007 18:18

Tryskomys Muf

Re: Re: Re: Homoklády odsuzují

zajimalo by mne na zaklade ceho tak soudis ? Zrejme jsi jeden z nich ... :-/

0/0
13.3.2007 20:04

Ulrich

Re: Re: Re: Re: Homoklády odsuzují

1. Kterou část mého příspěvku míníš?

2. Nejsem kněz, ba dokonce ani katolík.

0/0
13.3.2007 20:09

Feo

Re: Homoklády odsuzují

Prdlajs děti, berou všechno, asistentky,pomocnice v domácnosti i hospodyně na faře a to už několik set let. Proč by tedy onanovali, když jim to pánbíček zakazuje. To je jen potvrzení toho farizejství,zejména katolického. Já o jejich tzv. službu opravdu,ale opravdu nestojím A o hamižníky typu Vlčáka už vůbec ne.(Y)

0/0
13.3.2007 18:50

qoknu

Takže

zase jim nezbyde nic jiného než ošahávat mládež.:-(

0/0
13.3.2007 17:44

Ulrich

Posměváčkům

Podle mě je požadavek povinného celibátu nerozumný a nerealistický, nicméně má svoji logiku. Jeho důvodem je snaha, aby u kněze stála jeho služba v církvi na prvním místě. Pokud by měl rodinu, pak ta by nevyhnutelně byla pro něj přednější než církev a "ovečky" ve farnosti ( diecézi ). Ostatně, jako křesťan by byl i podle učení církve povinen věrně a s obětavě své rodině sloužit. Nerozumnost a nerealističnost požadavku celibátu je dána tím, že naprostá většina lidí má v sobě touhu po milostném vztahu a potomstvu jako nejvyšší prioritu či jednu z nejvyšších priorit. Proto velká část kněží celibát nedodržuje a  prožívá stres z života, který je v rozporu s učením církve. Navíc řada skvělých lidí, kteří by odvedli v církvi skvělou práci, nezvolí dráhu kněze jen pro onen požadavek, který se jim jeví jako neúnosný.

0/0
13.3.2007 17:44

holkazdaleka

Re: Posměváčkům

A evangelicti knezi, kteri se zenit smeji, jsou horsimi knezi? M.j. se angazuje s nim i jeho zena.

Celibat ma ten smysl, aby cirkev nemusela zivit jeho zenu a deti.

0/0
13.3.2007 17:51

Ulrich

Re: Re: Posměváčkům

1. Nestavím se za celibát, ale rozumím tomuto požadavku a myslím, že pokud by byl dobrovolný, je správný.

2. Evangeličtí kněží nejsou z podstaty věci horší. Naopak. Oni se samozřejmě mohou svobodně rozhodnout, zda budou mít rodinu či ne, a to je správné.

3. Myšlenka, že celibát byl zaveden z majetkových pohnutek, je komunistická propaganda ( pomluva ). K již uvedenému důvodu ( který je oficiální ) se dodává, že kněz, který nemá rodinu, snáze odolává hrozbám násilí či vydírání, které přicházejí v obdobích protikřesťanského útlaku.

0/0
13.3.2007 17:56

Ccecil

Re: Posměváčkům

nemusím to už psát...R^

0/0
13.3.2007 18:34

Vosta Jindra

Re: Posměváčkům

celibát je dobrý, je-li dobrovolný. Na druhou stranu není pravda, že křesťan musí sloužit nejvíce své rodině, z Nového zákona plyne, že musí sloužit všem, a vztahu ke Kristu nesmí vztah k rodině nadřadit, jinak nemůže následovat.

0/0
13.3.2007 18:48

Ulrich

Re: Re: Posměváčkům

Nový zákon přece neříká, že má křesťan sloužit každému stejně. Jen vyzývá k tomu, abychom každého milovali s maximální intenzitou a chovali se podle toho. To ale neznamená, že by měl křesťan chaoticky bloudit světem a nahodile sloužit každému, koho potká. Ve všech církvích patří k oficiálnímu učení, že kdo má rodinu, musí pečovat především o ni a až po splnění rodinných závazků někomu jinému.

0/0
13.3.2007 19:35

Vosta Jindra

Re: Re: Re: Posměváčkům

no ano, ale současná církevní fetišizace rodiny podle mě novozákonní není.  Je jasné, že se o své děti budu starat více než o cizí, ale to neznamená, že mi budou nade vše jiné. To jen pro upřesnění.

0/0
13.3.2007 19:44

Ulrich

Re: Re: Posměváčkům

Mezi službou rodině a Kristu není konflikt. Věnuji-li se s láskou rodině, je to forma služby Bohu.

0/0
13.3.2007 19:40

Vosta Jindra

Re: Re: Re: Posměváčkům

službu rodině dělají i pohané, Kristus říká, že kdo nedrží v nenávisti své rodiče, bratry.... , nemůže ho následovat. To není, že by je měl nenávidět, ale musí vědět, kdo je na prvním místě. A to rodina není.

0/0
13.3.2007 19:49

Ulrich

Re: Re: Re: Re: Posměváčkům

To je jinak. Zmíněná slova znamenají, že křesťan má především následovat Krista v duchovním slova smyslu. Má vše dělat s pohledem upřeným na Pána ( v Kristu ). To se pak projevuje ve všem, mimo jiné i ve způsobu služby rodině. Ta však má podle křesťanské tradice prioritu před ostatními činnostmi. V této souvislosti je nutno onen výrok vykládat tak, že rodině se nemá sloužit nekristovským způsobem ( např. opatřováním obživy pro rodinu kradením či podovdy ).

0/0
13.3.2007 20:03

Vosta Jindra

Re: Re: Re: Re: Re: Posměváčkům

to je velice extenzivní výklad. Já se sanžím neuměle vyložit, že křesťan má být sice dobrým otcem, manželem, ale že je špatně, že se tím jeho vztah k druhým vyčerpává, a to se stává.

0/0
13.3.2007 20:52

Ulrich

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Posměváčkům

Možná si jen nerozumíme. Rozhodně jsem nechtěl říci, že by se měl křesťasn omezovat na péči o rodinu nebo že by samotná tato péče byla nějakou základní ideou křesťanství. Na druhé straně opravdu vidím v rodině těžiště křesťanova osobního života.

0/0
13.3.2007 21:24

Vosta Jindra

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Posměváčkům

když jí má, což nemusí, protože to Nový zákon neukládá. Obecné těžiště by mělo být spíše v církvi.

0/0
13.3.2007 21:34

Ulrich

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Posměváčkům

Jasně, když ji má. Jinak v praxi se život rodin a církve hodně proplétá. Rodiny z jedné farnosti se často znají, tvoří určitou komunitu, jednu velkou Boží rodinu.

0/0
13.3.2007 21:41

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.