Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Kaddáfí si plácl s Američany na jadernou elektrárnu

Sbližování libyjského vůdce Muammara Kaddáfího se Západem pokračuje. Spojené státy prý čtvrté největší africké zemi nabídly pomoc s civilním jaderným programem. Washington se ke zprávě dosud nevyjádřil, ale podle Libyjců je dohoda na spadnutí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Richard 1. Lví srdce

Ježek

Koukám, že Ježek se tady přihlásil mimo jiné pod nicky Ahaman, Júlinek šíšal a vaclavj1. To je zase blázinec.

;-D

0/0
13.3.2007 16:33

4mzFva

Otázka

Kdo začal pomáhat Iránu budovat jeho jaderný program? Nebyli to náhodou taky Američané, ještě v době, kdy si mysleli, že iránský lid reprezentovaný svým osvíceným šáhem stojí pevně po boku amerického lidu? :-)

0/0
13.3.2007 16:07

4mzFva

Libyana

Pokud někoho zajímá princip, na jakém funguje americká zahraniční politika na blízkém východě, doporučuji film Syriana :-)

http://www.sms.cz/film/syriana

0/0
13.3.2007 14:59

Kentus

Hmmm...

Ten Kaddáfí, to je prostě vzorový skaut. Jdu blejt, velebnosti. :-©

 

                                         :-) Kentus si postěžoval :-)

0/0
13.3.2007 14:29

martas38

Re: Hmmm...

Skaut mozna bude, kdyz prijima delegace ve stanu. Ale jinak vypada jak Ozzyho bracha ;-D

0/0
13.3.2007 14:31

ruleta_

Re: Hmmm...

Jo, sice to potvrzene neni, ale fakt se o tom jedna. Jestli amici neco podobneho zamysleji otviraji Pandorinu Skrinku. Iran muze mit bombu, stredni vychod se rozjede, elektrarny bude mit kdejaky lidojed. Idealni pro cerny trh. ostatne viz zpravy z Konga.

0/0
13.3.2007 14:46

Kentus

Re: Re: Hmmm...

Ahoj Ruleto. Proliferaci jaderných zbraní v regionu nebude možné zabránit, pokud nezabráníme Iránu. A rozlišovat mezi nyní spřátelenými diktátory a znepřátelenými diktátory v tak nestabilním regionu... Můj názor znáš. :-)

 

                                     :-) Kentus s odporem :-)

0/0
13.3.2007 14:52

ruleta_

Re: Re: Re: Hmmm...

Souhlasim, jsem opravdu zvedav jak to dopadne s Iranem. Nedavno jsem si cetl analyzu CSIS, ktera byla pekne neprimo tvrda k analyze jejiz vysledky byly prezentovany i na idnes. nepokecame o iranu?

0/0
13.3.2007 14:58

Kentus

Re: Re: Re: Re: Hmmm...

Asi ne. Budu ještě muset zamakat - to na mých ramenech spočívá tíha světa. :-)

 

                                         :-) Kentus s lítostí :-)

0/0
13.3.2007 15:01

ruleta_

Re: Re: Re: Re: Re: Hmmm...

OK, nekdy priste.

0/0
13.3.2007 15:04

Tectosagos

KAŽDÝ jaderný reaktor dodává plutonium použitelné pro jaderné pumy.

Nejen těžkovodní reaktor. Ať už je vstupní palivo přírodní uran nebo obohacený uran („zahuštěný“ uran 235) ve standardně dodávaných palivových článcích nebo v oblázcích.

Bagatelizovat možnosti výroby plutonia výrokem: „těžkovodní reaktor Lybii nikdo dodávat nebude“ přičemž dotyčný zamlčuje jiné konstrukce které umožňují totéž, to vypovídá o silné potřebě manipulace.

Typů reaktorů je víc než jeden, i typů reaktorů které přetváří snadno dostupný přírodní uran na plutonium je víc než jeden. Dotyčný jedinec má elementární znalosti z oboru a proto zamlčuje úmyslně že GRAFITOVÝ reaktor, první a základní typ reaktoru, umožňuje zpracovat přírodní uran na plutonium ještě jednodušeji než vzácná těžká voda. (Použito m.j. pro výrobu britského plutonia v klasickém Magnoxu, ruského plutonia v RBMK,...)

0/0
13.3.2007 13:13

Tectosagos

KAŽDÝ jaderný reaktor dodává plutonium použitelné pro jaderné pumy.

Nenapsal jsem „Jaderná elektrárna z neobohaceného uranu dodává plutonium“, napsal jsem „Jaderná elektrárna _i_ z neobohaceného uranu dodává plutonium“. To je něco zcela jiného, „vykladač toho co jsem chtěl říct“ se zřejmě přehlédl, náhodou ve směru který potřeboval... Každý jaderný reaktor může vyrábět plutonium, z obohaceného i neobohaceného uranu, a některé dodávají HODNĚ plutonia.

Temelín také vyrábí plutonium, ze standardního paliva. Možnými dodavateli paliva jsou americký Westinghouse, Rusko a další - a prodávají ho rádi. I do hotových reaktorů postavených jinými firmami / státy /. Sehnat palivo je snadnější než technologii.

Libye může inspektory MAAE zablokovat kdykoli. Státy které se rozhodnou mít vlastní jadernou zbraň to dělají pravidelně - co potom se zprovozněným reaktorem a zásobami paliva?

Je obsahem smlouvy i slib že USA mohou Libyi bombardovat, po dvou letech dohadování o obnovení inspekcí, až nebude jasné v které lodní bedně se podařilo propašovat pumu do New Yorku?

0/0
13.3.2007 13:21

Tectosagos

i státy které vydírají odpalováním jaderných pum nemají ložisko uranu

„Lybie nema uran“ - že Libye nemá ložisko uranu je běžná situace, stejně je na tom většina států světa. I ty které průběžně odpalují jaderné pumy aby vydíraly okolí.

To že nebude dodán "reaktor těžkovodní" je jasné už z toho že ho dodávají USA (ne Kanaďané). S tím komu to dodávají to nemá nic. Je to čistě technologicko-obchodní rozhodnutí. O politice tohle nesvědčí nijak.

„Dnesni Lybie neni dnesni iran“ – to je divná sranda, vždyť to jsou ti samí lidi, ti samí teroristé. Včera teroristé zabíjející pro zábavu a kvůli ideologickým heslům, dneska titíž jedinci prý jsou záruka jaderné bezpečnosti... To chce velké úsilí k sebeklamům (a k zájmům USA). Včera ti samí lidé spílali Arafatovi že je to jednou terorista a tak teroristou zůstane, a Kadáfí je pro ně náhle záruka bezpečnosti. Jediný rozdíl je ta koncese na ropná pole pro americké koncerny. Arafat žádné ropné pole neměl, proto zůstal pro USA teroristou, jinak by byl podle Bushe holubicí míru.

0/0
13.3.2007 13:27

Tectosagos

Re: i státy které vydírají odpalováním jaderných pum nemají ložisko uranu

„dohoda by jiste“ – bylo by bývalo lepší neřídit se zbožným přáním a doufáním, ale řídit se fakty a rozumem. Od člověka znalého v oboru se dá očekávat doložení na příkladech jak standardní je prodávat někam jaderné elektrárny a palivo, a vozit cizí vyhořelý jaderný odpad na americké území, aby se o něčem podobném dalo aspoň spekulovat - ... 

O obsahu dohody není nic známo. Standardní to NENÍ a nic tomu nenasvědčuje, zato sklony Lybijského vedení lepit bomby a strkat je do letadel jsou dokázány.

0/0
13.3.2007 13:30

ruleta_

Re: Re: i státy které vydírají odpalováním jaderných pum nemají ložisko uranu

Dobry....sice jsme na idnes a tady se dopredu predpoklada to nejhorsi, ale ja jsem opravdu prehledl "i" tudiz ma konstrukce se od toho vyvijela.Takze sorry. Nikde jsem nic nebagatelizoval coz ostatne potvrzuje moje veta o moznosti ziskani plutonia i z lekhovodniho reaktoru o nemz je mnoho novinaru presvedceno, ze "nenabizi moznost vyuziti plutonia na vyrobu jadernych zbrani". Libye muze inspektory zablokovat kdykoliv  - to je pravda - jenom nechapu proc by to delala a proc by si vybirala pauzu mezi oznamenym programem a novym pri kterem se ukazuje jako "zlepsena" Libye. Nikde nepisi co je standardni a co neni. Jedna se o ciste spekulace, protoze zadna dohoda uzavrena nebyla.A za posledni bod ja bych  Libyi nic nedodaval - ostatne jsem to take napsal.

0/0
13.3.2007 14:23

Tectosagos

"o nemz je mnoho novinaru presvedceno, ze" ...

"moznosti ziskani plutonia ... o nemz je mnoho novinaru presvedceno, ze" - tuhle konstrukci rozebírat raději nebudu, asi bych se neudržel. Skupiny novinářů tvrdí ledacos, většinou hovadiny protože nic neví a ničemu nerozumí, jen opisují jeden od druhého, už od doby kdy s obtížemi prolezli střední školu. Zdůvodnění něčeho existencí názoru novináře - nemohu přijmout.

Aspoň jeden věcný argument proč u lehkovodního reaktoru je "zpracovani a ziskani plutonia slozitejsi". Technologicky, věcně. Myslí se nutnost rozbrousit kovový povrch článku, který candu nemá? Je to ta nejprimitivnější z operací. A třeba u magnoxu se kovový povrch rozbrušuje taky.

0/0
13.3.2007 15:53

Tectosagos

textilní stužka mezi Kadáfím a plutoniem

Za tím novinářským žvástem vytvářejícím fiktivní zdání je textilní stužka: na poklop lehkovodní reaktorové nádoby je možno plácnout pečeť, palivo vyměňuje jednou za rok takže inspektor pozvou na chlebíčky předem. Některé těžkovodní reaktory umožňují výměnu paliva průběžně, tam pečetit nádobu nejde. Přesto je palivo pod dohledem. Totéž platí i u jiných typů reaktorů, třeba grafitových chlazených plynem, ty také mohou měnit průběžně.

Vyzdvihuje se oblázkový reaktor, kde jsou zrnka paliva kryta vrstvou grafitu a tvrdého karbidu. Jenže zápalka zbaví grafitu a karbidovou kuličku čeká rozlousknutí s pomocí trochy chemie.

V okamžiku kdy Kadáfí vypoklonkuje sedmý pokus o inspekci skladu zůstanou všechna přání o bezpečnosti lehkovodních reaktorů vůči šíření jen prázdným žvástem u kterého zapoměli podstatu. Stužky pro pečeti mohou připnout na těžce radioaktivní hrudníky civilistů, jejichž znalosti prodali za trochu ropy do nenažraných aut amerických tupounů kteří se považují za vládce světa.

0/0
13.3.2007 15:56

Tectosagos

místo SEMTEXU - PLUTONIUM

„Nikde nepisi co je standardni a co neni.“ - Standardní v zacházení s vyhořelým palivem je popsáno na milionech stran, i obchodní a logistická stránka věci, která je tu předmětem. Když americká vláda prosadila dodávky Westinghouse do Temelína včetně paliva – vzala si vyhořelé zpátky? Ne. A těžko to udělá, m.j. soud zakázal vládě USA budovat trvalé úložiště pro jejich vlastní palivo. Vzali si Rusové odpad z Bohunic? Dodneška se tam válí. Tolik k těm „čirým spekulacím“.

Proč se Libye teď ukazuje jako polepšená? Vždyť to je přece to čeho chtěl tlak západu dosáhnout celé roky – ekonomicky přimět k lepšímu chování. Nedá se naráz vzpomenout? Libye nemá technologie, nemá přístup ke vzdělaným lidem. Tak bude chvíli sekat dobrotu. A až budou mít technologie a palivo, co udělají ti samí šmejdi sedící v těch samých strukturách, když jim dají místo semtexu plutonium?

0/0
13.3.2007 15:59

4mzFva

To je sranda

Američané se ptali, na co prý potřebuje Irán jadernou energii, když má takové ohromné zdroje ropy. Teď u Libye se neptají? :-)

0/0
13.3.2007 12:28

pinguinone

Re: To je sranda

;-)

0/0
13.3.2007 12:37

Hrdý Budžes

Re: To je sranda

Zkus si zjistit co je to lehkovodni reaktor a jak se lisi od uranoveho.

0/0
13.3.2007 12:38

Tectosagos

"jak se liší uranový reaktor od lehkovodního..." :-D

;-D  tak předveďte jak si představujete lehkovodní reaktor bez uranu 8-o 

čisté plutonium v matrici?    X!BUM!X    ;-D  ;-D

0/0
13.3.2007 13:02

ruleta_

....

Taky mate tendenci psat Lybie a ne Libye? :-)

0/0
13.3.2007 11:40

Hrdý Budžes

Re: ....

Jo :)

0/0
13.3.2007 12:38

fleret1

hovnovale@@,jeste na vysvetlenou,aby nedoslo k omylu

Dovedu si predstavit svet v nemz Turci diky sve tradicni naboz. vlaznosti (ve srovnani s jinymi muslimy) hraji prirozenou ulohu brzdy islams. extremis. v Evrope --- ale realnejsi se mi zda svet,v nemz se mladi Turci frustrovani evropskou realitou zradikalizuji napr. v nem. mesitach,kteri se tvari v tvar konzum. spol. rozpomenou na dedictvi svych otcu a dedu,tak jako se na nej rozpomeli ve Francii deti a vnuci kdysi vlaznych uprchliku z Iranu = nevidim zadny duvod,proc by tomu tak nemohlo byt v pripade Lybie,zvlaste pak Kaddafiho - jinymi slovy receno,placat se po ramenou s Kaddafim a jeho pochopy me neprijde nejstastnejsi - proto jsem vyjadril udiv nad USA --- ale mozna to maji dokonale zmaknuty,cert vi ---

 

0/0
13.3.2007 11:34

Ahaman

Re: hovnovale@@,jeste na vysvetlenou,aby nedoslo k omylu

Kdepak USA, na ty nemáš..... Mají to dokonale zmáknuté.:-)

0/0
13.3.2007 11:39

fleret1

hovnovale@@

mam tomu tedy rozumet tak,ze despota a diktator Kaddafi od ted bude sekat latinu,protoze neni duvod myslet,ze tomu bude presne naopak ?ta jeho "slavna" dzamahirije potrebovala pomoc vzdycky - ostatne jako vsechny ostatni urvane statecky,tvarici se sice navenek velice zarputile a tvrde,ackoli ve skutecnosti se jedna o psiky podvrataky.A diktator je dobry spojenec ? Mnojo,to uz tady vsechno bylo.

0/0
13.3.2007 10:40

fleret1

Re: hovnovale@@

opravnene si tedy myslim,ze je nutno podporovat i severokorejsky jaderny program a koneckoncu i iransky --- pokud je Kaddafi dobry spojenec,pak uz vsichni a neni duvod myslet si,ze je tomu jinak .

0/0
13.3.2007 10:42

fleret1

Re: hovnovale@@

a jeste malimkou poznameecku --- diktator a vrah /dnes tedy nas dobry spojenec/ zavede demokracii,nebo tak neco? 8-o Alespon v ramci sveho umeleho rezimu o tom neustale zvani,ten nas slavny spojenec.Demokracii a vladou lidu je tam preci mlaceno jako se slamou --- zeshora,zdola,zprava,zleva - ze vsech stran.

0/0
13.3.2007 10:48

fleret1

Re: Re: hovnovale@@

takze s Lybii to od ted bude jako s Cinou --- Cinsti komousi se hodi,pac je to dobry obchodni partner a na lidska prava a totalitni rezim se v takovem pripade se*e z vysoka,protoze by se Cinane na nas mohli zlobit --- je uplne jedno,ze zrychtovali Tibet jak zakon kaze,hlavne,kdyz jim tam prodame turbinu do nejvetsi uhelne elektrarny/takto znecistovatele ovzdusi/ --- tak tomu musim zatleskat - opravdu.

0/0
13.3.2007 10:54

Pan Navratil

Re: Re: Re: hovnovale@@

:-/R^

0/0
13.3.2007 11:13

on3

Re: Re: Re: hovnovale@@

jj, cina je dobrej partner pro amiky ... nalidsky prava maj podobnej nazor, v obchodech si rozumej, zrychtovat njakej stat umej taky oba a ekologie - tam je to snad taky jasny Rv:-)

0/0
13.3.2007 11:14

vaclavj1

Re: Re: Re: Re: hovnovale@@

Cina je dost dobry partner pro vsechny... mozna bohuzel, ale je to tak...

0/0
13.3.2007 11:59

Ahaman

Re: Re: Re: hovnovale@@

No vidíš, přišel jsi na to.:-)R^

0/0
13.3.2007 11:38

Pan Navratil

Hehe,

tak najednou je z teroristy kámoš. Jestli ovšem nebude skákat, jak bílý dům píská, skončí jako husajn, o tom žádná.;-D

0/0
13.3.2007 10:37

mtis

Re: Hehe,

Ano Kamile - podmínka byla, že přestane provozovat terorismus, ohrožovat sousedy a vůbec bude sekat latinu, jinak skončí jako Saddám. Přesně. ;-D;-D;-D

0/0
13.3.2007 11:04

Pan Navratil

Re: Re: Hehe,

Dost naivní.

0/0
13.3.2007 11:13

Júlinek šíšal

Re: Hehe,

...von kdyby salám torchu dýl vydržel, tak by dneska byl taky nejlepší ... a bushevici by dneska pěli ódy na jeho mocenské manýry ... ;-D

0/0
13.3.2007 12:54

Júlinek šíšal

Re: Hehe,

vono s tím pískáním je to u busheviků relativní ... protože nemají dobrý sluch, hodnotí to vždycky tak, jakože star je ten, kdo momentálně píská nejfalešněji ...:-P

0/0
13.3.2007 12:57

Monstrum Anonymič Anonymov

Tiber - otrokářství zrušeno 1959 nařízením ČLR

http://cs.wikipedia.org/wiki/Otrok%C3%A1%C5%99stv%C3%AD

8-o

0/0
13.3.2007 10:32

Monstrum Anonymič Anonymov

Re: Tibet - otrokářství zrušeno 1959 nařízením ČLR

Oprava Tibet

0/0
13.3.2007 10:32

ruleta_

noticka

To je for. Ted budou amici krtitizovani za sblizovani s Lybii. :)) Ne ze by jaderna elektrarna byla jasna vec, ale vezmeme si hypotetickou velmi podobnou situaci.  Iran ukonci svuj jaderny program, prizna, ze byl vojenskeho charakteru a po dohode s USA a VB zacne za x let budovat mirovy program pod prisnou kontrolou nejen MAAE. A nasi antiamis zacnou, ze se spolupracuje s nedemokratickym rezimem. (mimochodem nabidku na asistenci okolo lehkovodnich reaktoru dokonce Iran dostal). Maj to nasi antiami tezky :)

0/0
13.3.2007 8:15

mtis

Re: noticka

Vytí našich antiamis není zapříčiněno žádnou konkrétností, je to takový jejich setrvalý pocit marnosti a frustrace.

S tím nemůžou politici ani státníci nic udělat, snad psychiatři by byli schopní nebo případně noční sociální pracovnice ... ;-);-);-)

0/0
13.3.2007 10:03

Monstrum Anonymič Anonymov

Re: Re: noticka

Myslíš  Manažerky pro styk s veřejností ? 8-o

0/0
13.3.2007 10:05

on3

Re: Re: Re: noticka

:-P

0/0
13.3.2007 11:29

briza

Re: noticka

To si nevyberes. Zatim nikdo neprokazal, ze iransky program ma vojensky charakter. A nechtel bych videt ten rev kdyby to co ted s Lybii dohodli Americane udelali bez Americanu treba Francouzi.

0/0
13.3.2007 10:20

ruleta_

Re: Re: noticka

Jiste nikdo to neprokazal, ale lze mit opravnene podezreni, ze tomu tak je. Takovy vycet je napriklad ve zpravach MAAE, ostatne ani sef MAAE si neni jist a dava velmi velmi diplomaticka prohlaseni.  Nejaky rev je cista spekulace evropske staty hodlaji ci uz s Libyii obchoduji.

0/0
13.3.2007 10:47

Pan Navratil

Re: noticka

Američané s nedemokratickými režimy spolupracují již dlouhá léta, pako.

0/0
13.3.2007 10:38

on3

Re: Re: noticka

R^tak tak... amici s kymkoliv ...  protoze to nejdulezitejsi hledisko pro obchodovani (a vetsinou postacujici) sou prachy... jestli je satan, mame jistotu, ze s nim ami kseftujou;-)

0/0
13.3.2007 11:32

combett

Podobnost cisto nahodna...

V diskusii iDnes bolo napisane:

doufam (pavelthelong, mail, 23.02.2007 19:47 ) vlákno | reagovat

ze tento clanek je pouze dezinformaci z idnes. Pokud by to byla pravda, musel by bud slovensky narod Fica povesit za zebro jako Janosika nebo od zitrka vystoupit i s Ficem z EU. Doufam ale, ze to je  jenom kachna a ze se za Slovaky a Slovenky nemusim stydet

No a ja teraz pridavam:

Doufam, ze tento clanek je pouze dezinformaci z idnes. Pokud by to byla pravda, musel by bud americky narod Busha povesit za zebro jako Janosika nebo od zitrka vystoupit i s Bushem z NATO.Doufam ale,ze to je  jenom kachna a ze se za Americany a Americanky nemusim stydet:-©

0/0
13.3.2007 8:12

Najdete na iDNES.cz