Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

MF DNES: Ať se u lékaře platí, navrhuje vláda

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek včera poprvé představil návrh razantních změn v českém zdravotnictví. Označení velký třesk se sice brání, ale žádný z jeho předchůdců na ministerstvu s ničím tak revolučním ještě nepřišel.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Fridolinek1975

Spoustu peněz se vyplýtvá na lidi jako narkomani

kteří si nemoce způsobili zcela sami, nikdy neplatili pojištění a odčerpávají značné dávky. Asi bude platit odhad, že 10% lidí odčerpá 90% prostředků pojištění. Pokud jde o invalidy, vážně nemocné ne vlastní vinou, je to v pořádku. Pokud se ale cpou obrovské peníze na léčbu narkomanů, AIDS (nemyslím teď děti, co se tak narodily, ani pacienty, co to mají díky špatné transfuzi - těchto výjimek je pár), "léčbu" transsexuálů (v podstatě mrzačení lidí, jedno pohlaví se odstraní a udělá se plastická napodobenina opačného pohlaví). Tady tečou obrovské peníze, stejně jako zájmy různých farmaceut. firem. Normální pojištovna dává kladné bonusy i záporné body - např pojištění auta je nižší, kdo neměl nehodu. Netrestat za návštěvu lékaře nemocným - ale znevýhodnovat rizikové chování - kuřáctví, silnou obezitu, zanedbávání návštěv u zubaře atd. Kdo si sám ničí zdraví, ať platí o trochu víc.

0/0
2.3.2007 22:34

prorok.pravejj

Zdravotnictví je po 8 letech vlád ČSSD ve stavu trvalé nespokojenosti VŠECH! Chce někdo dát sockomoušům dalších 8.let?Poplatky budou mít strop ,takže skutečně nemocní zaplatí méně!Pouze zneužívači budou platit víc...Lékaři budou mít více času na opra

0/0
2.3.2007 9:55

prorok.pravejj

Re: Lékaři budou mít více času a elánu na pacienty. a peněz na péči.Obří sockomoušské plýtvání snad vidí každý....

0/0
2.3.2007 9:57

Sunny29

Re: Re: Lékaři budou mít více času a elánu na pacienty. a peněz na péči.Obří sockomoušské plýtvání snad vidí každý....

Každý kromě sockomoušů. :-/:-/

0/0
2.3.2007 10:00

Fridolinek1975

Zavání to kolektivním trestem

Pacient nemá být trestán za návštěvu lékaře. Jsou lidé, kteří opravdu chodí po doktorem - a nic jim moc není. To je ale věc lékařů, aby to vyřešili - pacientovi to řekli (to se bojí, mohl by přejít jinam...), poslali ho k  psychiatrovi apod.

Normální pracující člověk nemá moc na chození po doktorech čas, v práci to nevidí rádi, i když dle zákona na návštěvu lékaře nárok je. A práci za člověka taky jiný neudělá.

Po doktorech chodí asi nejvíc staří lidé - ale taky mají nejvíc neduhů. Ti mají teda nejvíc platit? Pak taky chodí po lékařích různí invalidé a zdravotně postižení - žijí z důchodu, tak at platí? Na koho tohle má být bič?

Za rozumné považuji příspěvek na stravu v nemocnici. Pacient má z pojištění dostávat léčbu, stravu by si aspoň zčásti mohl hradit sám. Klidně bych dal víc než 50Kč, prostě to, co takový důchodce normálně doma projí.

0/0
1.3.2007 20:55

Fridolinek1975

pokr.

řešit nadbytečné návštěvy jde jinak - ne trestat všechny. Byla to i ODS, kdo zavedl "solidární" pojištění, tj. fakticky další daň, za kterou dostanou všichni nevalnou lékařskou péči.

Pokud platím pojištění a nahlásím pojistnou událost, tak za to nikde neplatím, naopak inkasuju za škodu.

Proč dělat hybrida - jsem-li pojištěn, pak mít určité věci hrazené, nemusí jít o veškerou péči, to jde definovat. Ale dostávat pokutu za návštěvu lékaře - neplatit za úkon ale za administrativu je divné.

Není pak lepší povinné pojištění zrušit a zavést dobrovolné? Protože ze skutečného pojištění by takový poplatek nepřipadal v úvahu, stejně jako u plateb v hotovosti.

Např. kvalitní zubařskou péči i dnes člověk stejně musí platit sám, někde 100%, někde pojištění uhradí nějakých 10% a zbytek doplatit hotově.

0/0
1.3.2007 21:01

Fridolinek1975

Re:doplnění

Pro nějaké mé 2 návštěvy doktorů za rok by mě poplatek nezabil, ale vadí mi z principu. A nikdo neví, kdy může doktory potřebovat hodně. Na poplatku je divné, že vůbec nezávisí na poskytnuté službě. Proč radši nezavést zpoplatnění zbytečných návštěv?

0/0
1.3.2007 21:04

pavelthelong

Re: pokr.

dobrovolne pojisteni ma nevyhodu-ty "nepojisteni" lide (podnikatele, bezdomovci a pod) jsou zhruba stejne nemocni jako ostatni. Napr. v pripade ohrozeni ziovta stejne (v Evrope tradicne, ne tak v USA) musi byt osetreni-na ci ucet? No na ucet tech, kteri poctive plati. A dokazu si predstavit vycurane Cechy, kteri si zavolaji zachranku na kasel (duvod:"dusim se"), protoze nemaji pojisteni a u lekare by museli platit.....

0/0
2.3.2007 8:19

Fridolinek1975

Poopravím

Dnes je pojištění povinné, za důchodce, děti a invalidy platít stát - tj. peníze z daní. Pracující platí další daň - různá výše dle platu, ale službu dostanou stejnou. Říká se tomu "princip solidarity". U nás dost lidí neplatí - bezdomovci, feťáci, stíhaní policií atd. Nicméně mají nárok na stejné ošetření. Za ošetřební bezdomovce bez dokladů špitál nedostane peníze - ale ošetřit ho musí.

Jsem pro určité základní ošetření, ve smyslu zachránění života. Ale léčbu poskytovat těm, kdo platí. A za záchranku na kašel, nebo obdobná zneužití dávat plnou úhradu.

Můj návrh je jiný. Ne platit za návštěvu lékaře, volání sanitky - pokud je odůvodněné. Ale za zneužítí pohotovosti platit - vše, ne jen směšně nízký poplatek.

Mám-li ale pojištění, pak za čerpání bych neměl být pokutován. K zubaři se má chodit často, jednou za půl roku rozhodně nestíhám. A např. dializovaní budou platit za každou dialýzu - tj. 3x týdně, kromě normálních návštěv lékaře??

0/0
2.3.2007 22:26

Sunny29

Re: Zavání to kolektivním trestem

Nezapomeň na tu spoustu "pacientů", kteří si k doktoru chodí poklábosit. 8-o8-o

0/0
2.3.2007 9:59

Fridolinek1975

Re: Re: Zavání to kolektivním trestem

To jde řešit jednoduše. Doktrovi nepropláce proklábosený čas, ale skutečnou léčbu. Když bude mít dlouhou chvíli, tak si pokecá, ale nebude ho za to pojištovna platit. Já myslel, že platí za úkony, prohlídky atd. I když u psychiatra a psychoterapeuta apod se opravdu platí za to klábosení - oni myslí, že tím léčí.

0/0
2.3.2007 22:37

Zuza30

Zdravotníctví

Ať si páni poslanci platí sami - oni na to maj, vyhazovat plnýma hrstma - to by jim šlo, plejtvat penězma!!

0/0
1.3.2007 8:05

Heralik3

Re: Zdravotníctví

A ty na to, Zuo, nemáš? Tak šlapej chodník nebo toč porno, když se neuživíš jinak...

0/0
1.3.2007 8:20

Sunny29

Re: Zdravotníctví

Podnětný příspěvek, fakt. Rv

0/0
2.3.2007 10:14

vovov

Vše je jinak

Řeči o tom, že většina lidí chodí ráda k lékařům nejsou pravdivé. Pravý opak je pravdou, kdo nemusí, k lékaři nejde. Jenomže věc je složitější:

1) Pokud jdete s nějakým neduhem k praktickému lékaři, tak ten ho stejně neléčí, ale pošle vás k dalšímu specialistovi (specialistům).

2) Když někdo bere například léky na ředění krve, musí chodit k lékaři obvykle každý něsíc na kontrolu - není to tedy výmysl pacienta, ale nutnost určená lékařem. A takových důvodů, kdy lékař nařizuje pravidelnou kontrolu, jsou desítky.

3) Poplatky za návštěvu lékaře či za recept jen zvýší administrativu a donutí VZP či krajské instituce přijmout další úředníky a taky je platit. Jednodušší a solidárnější by bylo o nějaký zlomek procenta zvýšit zdravotní pojištění. Samozřejmě, že se to nebude líbit mladým, krásným a zdravým voličům ODS, pro něž slovo solidarita je slovem nemravným. Jenomže každý důchodce jim potvrdí, že: Kde jste vy, byli jsme i my, kde jsme my, budete i vy.

0/0
1.3.2007 2:14

Heralik3

Re: Vše je jinak

Jsi vůl. Proč si myslíš že voliči ODS jsou nesolidarní? Naopak, ty troubo. Tady jde třeba o to, že když máš peníze, nemůžeš si předplatit lepší lečbu, lepší nastroje, lepší doktory (myslím legalne) a tím klidně přispěl více. A tim vice zbyde penez na ty chudší. Jenže Sockomouši řekli NE, když blbě, tak všichni.... O to třeba jde.  A o to, že vy, socky se kroutíte si koupit paralen za par korun a radši votravujete u doktora a chrchlanim roznasite chripku dal. Ja si vzal dva dny pred vikendem volno, nakoupi ty sajrajty na chripku a do nedele jsem to vyležel. Ale vy radsi pro paralen a 14 dni se valet. A pak nejsou penize treba na ty duchodce, onkologii a podobne.

Zpoplatnit recepty a další věci, třeba jídlo v nemocnici.!! Kdo je tak chudý, že na to nemá, může si požádat o kompenzování na socialce!

0/0
1.3.2007 8:04

BedlamW

Re: Re: Vše je jinak

Naprosty souhlas!!!R^

0/0
1.3.2007 8:08

barbudo

Re: Re: Vše je jinak

... jste poněkud hloupý, hrubý a neměl jste chřipku ...

0/0
1.3.2007 8:14

Heralik3

Re: Re: Re: Vše je jinak

Na hrubý pytel hrubá záplata, co jsem měl nebo neměl je uplně jedno. A to, že tu budeš květnatě plácat, si chytrost nezískáš. Podomní prodavači vysavačů, Jehovosti, pojišťováci a další taky mluvěj jak když medu ukrajuje, ale to neznamená, že se z nich podělám... :-)

0/0
1.3.2007 8:20

barbudo

Re: Re: Re: Re: Vše je jinak

... co jste shledal hrubého na tom příspěvku?

0/0
1.3.2007 9:12

Juzko

Re: Vše je jinak

vovove naprosto výstižné. Nadbytečně navštěvují lékaře pouze osoby potřebující psychiatra, ostatní jdou jen v nutném případě. Početnost návštěv a vyšetření pacient prakticky vůbec - neovlivní - dostává se do kola přihrávek provátních lékařů při honbě úkonů - bodů a nemá šanci, především odborné znalosti k jejich ovlivnění. Tvrzení, že pacient jde k lékaři pro lék, jež vyhodí, či rozhodne o jeho druhu a ceně mohou prohlašovat pouze tupohlaví ODS omezenci - absolutní většina pacientů není odborně schopna ovlivnit či zhodnotit vhodnost daného léku. Julda rovněž prohlásil,že vybírat 50 koruny stát nebude pro údajnou pracnost, chce je ponechat lékařům, tedy žádný vliv na snížení nákladů pojišťoven.

0/0
1.3.2007 9:03

Heralik3

Re: Re: Vše je jinak

Hm, ja taky nejsem právník, ale než podepíšu jakoukoli smlouvu, tak se "hodně" zeptám. To samé dělám u lékaře, pokud mi odmítne vysvětlit, co se mnou chce dělat, odmítnu to a případně požádám jiného. To, že se někdo neumí zeptat nebo je tak blbej, za to já nemůžu. Takový lidi pak v TV Nova zoufale lomí rukama, když příjde exekutor s Providentem, a srdceryvně tvdí, že byly ošizeni (ač smlouvu podepsali).....

0/0
1.3.2007 9:10

barbudo

Re: Re: Re: Vše je jinak

U kolika procent výkonů vykázaných na Vaši osobu jste skutečně byl? Co myslíte?

Kolik procent receptů, které na Vás byly vydány a proplaceny jste viděl i Vy?

0/0
1.3.2007 9:29

Heralik3

Re: Re: Re: Re: Vše je jinak

To ale není problem muj, ale zdravotní pojišťovny a jejich kontrol. Proto jsem třeba i pro posílání ročního vyůčtování pojištěncům.

0/0
1.3.2007 10:11

barbudo

Re: Re: Re: Re: Re: Vše je jinak

... pojišťovny dělají co mohou. A jediné co mohou je to, že prokazatelně neprovedené výkony neproplatí ...

... nemůžeme přece kriminalizovat podnikání ...

0/0
1.3.2007 10:32

Sunny29

Re: Vše je jinak

No já bych to přebrala jinak. Důchodci mnohdy chodí k doktoru zbytečně, Ti, kteří tam musí pravidelně, se s tím smíří, jednou za měsíc to taková darda není. A jinak, jestliže teď tímhle způsobem doplácí na minulé chyby, může někdo spočítat, jak dlouho naše děti a jejich děti budou splácet dluhy, které tak rapidně narostly za posledních 8 let? Jsou viníky? Nejsou, ale doplatí na to mnohem víc, než pacienti, kteří teď zaplatí poplatek 50 Kč +  20 za recept. Alespoň to zamezí zbytečným návštěvám. V tom bude úspora.

0/0
2.3.2007 10:13

prorok.pravejj

Zdravotnictví "zadarmo" je pouze další obří lež sockomoušů!

Poplatkový strop zajistí ,že skutečně nemocní zaplatí méně ,zneužívači si budou muset připlatit nebo si to rozmyslet!Lékaři budou mít více času i elánu na skutečně nemocné!

0/0
28.2.2007 18:15

barbudo

Re: Zdravotnictví "zadarmo" je pouze další obří lež sockomoušů!

... zneužívači jsou důchodci, kteří si chodí dvakrát do měsíce pro recept?

0/0
28.2.2007 18:23

prorok.pravejj

Re: Re: Zdravotnictví "zadarmo" je pouze další obří lež sockomoušů!

Zneužívači jsou všichni kdo zneužívají bez ohledu na věk.....stojíš si na kabelu ,hňupe??? Potřebuješ to namalovat??:-/

0/0
28.2.2007 19:03

Pack_al

Re: Re: Re: Zdravotnictví "zadarmo" je pouze další obří lež sockomoušů!

jo jo, je to fakt, u nás se chodí s každým prodem k doktorovi..

0/0
28.2.2007 19:54

barbudo

Re: Re: Re: Zdravotnictví "zadarmo" je pouze další obří lež sockomoušů!

... a co těm důchodcům zbývá, když jim pan dochtor jejich životně důležité léky předepisuje jen na těch 14 dní? Hádejte, proč to dělá? Hádejte, co mají plánované platby omezit? Hádejte, na kolika procentech vykázaných návštěv lékaře byl přítomen i pacient ...

... mamr de ...

0/0
28.2.2007 19:57

Pack_al

Re: Re: Re: Re: Zdravotnictví "zadarmo" je pouze další obří lež sockomoušů!

kecy, babka si je nechává předepsat na tři měsíce

0/0
28.2.2007 19:59

barbudo

Re: Re: Re: Re: Re: Zdravotnictví "zadarmo" je pouze další obří lež sockomoušů!

... jak kde, jak kdo ...

... někdo si návštěvu napíše i bez pacoše ...

0/0
28.2.2007 20:08

Pack_al

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zdravotnictví "zadarmo" je pouze další obří lež sockomoušů!

to je věc druhá, pokud bude pacient za návštěvu platit a diktor mu bude muset nechat podepsat příjmovej doklad, bude to přece jen trochu průhlednější

0/0
28.2.2007 20:14

barbudo

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zdravotnictví "zadarmo" je pouze další obří lež sockomoušů!

... ano, dělá se to proto, že doktoři kradou, ale zaplatí to pacienti ...

... zavírat podvodníky a zloděje je přeci kriminalizace podnikání ...

0/0
1.3.2007 7:58

vovov

Re: Re: Re: Zdravotnictví "zadarmo" je pouze další obří lež sockomoušů!

Nazdar ODS-áku.

Jak jsem poznal kdo jsi?

Jednoduše: argumentem každího pravověrného ODS-áku jsou hrubé nadávky lidem jiného názoru.

0/0
1.3.2007 2:16

Heralik3

Re: Re: Re: Re: Zdravotnictví "zadarmo" je pouze další obří lež sockomoušů!

Nazdar paviane! Jak jsem to poznal? Mas rudej zadek a rude myšlení.

0/0
1.3.2007 8:05

Juzko

Re: Re: Zdravotnictví "zadarmo" je pouze další obří lež sockomoušů!

Barbudo jsi tupohlávek. Pro recept si chodí každý tak často, na jak dlouho mu léky předepíše lékař. NIkdo nemůže za to, že lékař v honbě za body předepíše dlouhodobé léky pouze na měsíc, aby si při psaní receptu mohl pojištovně přiúčtovat i neprovedené vyšetření. Ochrana je jediná- nařídit lékaři u dlouhodobých léků předpsi třeba na 1/4 roku, a paraleny,acylpiriny nevydávat na recept. To stačí nařízení Juldy a ne poplatky a sníží se bez keců i počty návštěv.

0/0
1.3.2007 9:10

barbudo

Re: Re: Re: Zdravotnictví "zadarmo" je pouze další obří lež sockomoušů!

... čtete rychle a chybně. Na konci mé věty je otazník, nikoli vykřičník ...

... pokud jde o neprovedené výkony, k těm není nutná přítomnost pacienta ...

0/0
1.3.2007 9:34

anna.hedvika

Re: Re: Re: Zdravotnictví "zadarmo" je pouze další obří lež sockomoušů!

!!Nejlépe by bylo,aby lékaři u chronických nemoci oředepisovali léky na 3 měsice.Předepisuji pouze na 1 měsíc,že by překročili limit. Tím by návštěvy u lékařů ubyly a nemusel by p.minister vydávat nová nařízení ,aby pacienti platili za návštěvu i recepis!!;-D!

0/0
2.3.2007 8:40

smutnymuz

Jen at se priplaci, lidi nebudou tak casto nemocni.

Dnes kazdy bezi s kazdou hlouposti k doktorovi. :-(

0/0
28.2.2007 18:09

Jerry97

Re: Jen at se priplaci, lidi nebudou tak casto nemocni.

R^R^R^

0/0
28.2.2007 19:49

misot

Vláda si asi nevšimla, že si lékaře každý platí ze svého

zdravotního pojištění.

0/0
28.2.2007 18:08

Pack_al

cha cha cha

si děláš p*del? ti co ho čerpaj nejvíc tam nedávaj prakticky nic....

0/0
28.2.2007 20:06

BenediktSpinoza

Mili (potencialni) pacienti

 ne ze bych vam to pral, ale protoze zatracene dobre vim jak to chodi jinde v Evrope, tak jsem si jisty, ze az vsechyn tyhle reformy probehnou, tak jeste budete na tenhle "socialismus" teskne vzpominat. Kdyz se srovna to co platite v prumeru na pojisteni+doplatky v lekarne nebo u zubare (prepocteno na eura) s tim co za to v prumeru dostavate, tak si zijete v jak prasat v zite a vsichni okolo i siroko daleko vam muzou akorat zavidet:-P

0/0
28.2.2007 14:57

brezzinka

Re: Mili (potencialni) pacienti

děkujem za správu z neznámých končin dobrodružný cestovateli. dobrodružství si užiješ i tady jen co se dostaneš do rukou zdravotníků ;-D

0/0
28.2.2007 15:34

oběšenec

Re: Mili (potencialni) pacienti

Opomněl jsi udat také platy jaké mají jinde v Evropě. Ovšem nesmíš brát ten průměr. Ten má málokdo. Řekl bych tak kolem 15 táců měsíčně. Ovšem hrubého. A důchodci tak kolem 9 tisíc. A teď se k tomu vyjádři;-O

0/0
28.2.2007 15:38

pavelthelong

Re: Re: Mili (potencialni) pacienti

proto se taky musi priplacet. Protoze zdravotni poece stoji zhruba vsude v Evrope stejne- leky a pristroje a energie a domy- tak jak se ma stejna pece nabidnout za 1/4 toho, co ma v zdravotni kase Nemecko? Leda tak, ze se zdravotnikum nezaplati vubec :-( Takze-cim nizsi platy-tim je -bohuzel-nutno vice dolpatit

0/0
28.2.2007 16:02

Ex-treme

no pokud z toho chtějí vyjmout důchodce a děti

tak ty úspory zas moc velké nebudou. Člověk pracující v normální firmě nemá čas na to, chodit k doktorovi, natož marodit

0/0
28.2.2007 14:38

oběšenec

Re: no pokud z toho chtějí vyjmout důchodce a děti

A co si vezměš na důchodci: Celý život platil a teď bude muset platit znovu. A doplatky za léky nejsou malé;-O

0/0
28.2.2007 15:40

Najdete na iDNES.cz