Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Ptačí chřipka se v Británii mohla dostat do potravin

Britské úřady přiznaly, že do potravinového řetězce v zemi se mohla dostat drůbež nakažená ptačí chřipkou. Zdraví veřejnosti je ale prý ohroženo minimálně nebo vůbec. Virus ptačí chřipky se objevil na začátku února na krůtí farmě ve východoanglickém hrabství Suffolk.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

gagaryn

***

První a nejdůležitější úkon je stažení kůže. Preparátor provede řez na hrudi až po břicho k řitnímu otvoru. Kůži opatrně rozhrne a vyjme nohy. Jakmile se objeví kloub, nohu odřízne a pokračuje stejně na druhé noze. Jakmile jsou uvolněny nohy, odřízne z vnitřní strany kostrč a může stahovat kůži ze zad až k ramenním kloubům křídel. Ty odřízne a postupuje ve stahování krku, až se objeví lebka. Kůži stahuje až ke kořeni zobáku. Pak provede řez v týlu a oddělí celé tělo od hlavy. Další úkon spočívá v oškrabání veškeré masité části lebky, vyříznutí jazyka a odstranění očních bulv. Nakonec odstraní mozek.

0/0
13.2.2007 8:34

kill7

Re: ***

Po očištění vnitřních stran kostí křídel a nohou ošetří kůži z rubové strany, což spočívá především v seškrabání zbytků tuku a vaziva. Kůže se pak z vnitřní strany dobře natře preparačním konzervačním roztokem, nejčastěji kysličníkem arzenitým, který dobře vniká do základu peří a dlouhodobě chrání vycpaninu před moly a jinými hmyzími škůdci.

0/0
13.2.2007 8:35

gagaryn

Re: Re: ***

Další prací je zhotovení modelu podle rozměrů upraveného těla. Chumáče dřevité vlny stlačuje preparátor kolem drátu, který tvoří páteř. Ovazováním nití zpevní model tak, aby do něj mohl zapíchat a upevnit dráty vedené z křídel a nohou. Je důležité, aby dráty byly upevněny anatomicky přesně v místech původních kloubů. Dráty v nohách procházejí v běhácích po zadní straně kanálem pro šlachy. Vycházejí ven chodidlem a slouží k upevnění ptáka na podložku.Podobně se vidličkou z drátu upevní k modelu ocas. Pak se doplní některá místa na těle vatou, aby preparát měl hladké a plynulé tvary.

0/0
13.2.2007 8:37

kill7

Re: Re: Re: ***

Po zašití řezu na hrudi přichází na řadu nejnáročnější operace: vytvarování postavy a hlavně přirozeného postoje zvířete. Ten musí preparátor pečivě odkoukat od živých zvířat, aby konečná poloha byla co nejvěrnější. Poslední operací, která dodá opravdové zdání života, je zasazení skleněných modelů očí. Pokud jsou dobře zasazeny pod víčka, dodají preparátu správný výraz. Pak už zbývá jen uhladit peří nebo je naopak někde načechrat a celý preparát nechat v suchém prostředí dokonale vyschnout

0/0
13.2.2007 8:38

gagaryn

Re: Re: Re: Re: ***

V případě nálezu ojediněle uhynulého hrabavého ptáka (drozd, kos, vrabec, holub apod.) v přírodě nebo na místech, kde není znám majitel ani správce území nálezu, je především nutné zachovat klid a k neškodnému odstranění přistupovat bez obav z nejhoršího.

0/0
13.2.2007 8:43

kill7

Re: Re: Re: Re: Re: ***

Občan má tyto možnosti:

zakopání na místě nebo na nejbližším vhodném místě (z hlediska ochrany zdraví lidí a zvířat a ochrany životního prostředí) spálení v kotli na pevná paliva odložení ptáka v igelitovém sáčku do nádoby s komunálním odpadem oznámení nálezu obecnímu úřadu obce, na jejímž katastrálním území místo nálezu leží.

0/0
13.2.2007 8:45

gagaryn

Re: Re: Re: Re: Re: Re: ***

Obecní úřad může:

kontaktovat k odvozu spádový asanační podnik, nebo kontaktovat k odvozu osoby, které mají povolení k výkonu veterinární asanační činnosti (např. osoby, které provádějí dezinfekci, dezinsekci, deratizaci), nebo kontaktovat soukromého veterinárního lékaře, který má v rámci své veterinární ordinace kafilerní box, nebo podá informaci o umístění sběrného kafilerního boxu. Obec je v tomto případě zodpovědná za neškodné odstranění uhynulých ptáků a úhradu vzniklých nákladů. 

0/0
13.2.2007 8:46

kill7

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ***

Veterinární asanace je řešena § 39 až 42 zákona č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně některé souvisejících zákonů (veterinární zákon).

Doporučená ochrana obyvatel přicházejících do styku s uhynulými ptáky

k manipulaci s uhynulými ptáky použijte přinejmenším ochranné rukavice, roušku a pevné boty, čepici zakrývající vlasy po provedené likvidaci si důkladně umyjte ruce mýdlem Dojde-li k nálezu uhynulého vodního ptáka (labuť, volavka, kachna apod.), bude o tomto nálezu nálezce informovat koordinátorku MVDr. Hanušovou na operačním tel.č. 606 646 537, případně na inspektorát KVS v Mostě tel. č. 476 703 089 nebo MVDr. Štýbr tel. č. 606 646 535. V tomto případě nesmí nálezce s kadáverem nijak manipulovat a místo oznámit na uvedená kontaktní místa.

0/0
13.2.2007 8:48

Jan Žižka z HK

U nás se dostala do vlády

;-€

0/0
13.2.2007 8:31

Najdete na iDNES.cz