Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Britská zpráva varuje Blaira před útokem na Írán

Vojenský útok na Írán by měl nepředstavitelné důsledky. Tvrdí to zpráva patnácti britských nestátních organizací. Premiéra Tonyho Blaira naopak vyzývá, aby tlačil USA k diplomatickému řešení. Amerika zatím přímá jednání s Íránem odmítá a útok nevyloučila.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

katerinann

Tri videa dokladajici, jak Americane siri takzvanou demokracii.

http://www.antiwar.com/blog/2007/02/04/why-they-hate-us-some-examples/

0/0
6.2.2007 14:27

katerinann

Tohle je ta zeme vrahu, jak se nam snazi media a vlada valecnych stvacu vsugerovat.

http://www.lucasgray.com/video/peacetrain.html

0/0
6.2.2007 12:57

Richard 1. Lví srdce

Ježek a jeho stovky nicků

Všimněte si, že Ježek se tady přihlásil mimo jiné pod nicky tajemník z létajícího ostrova a Filip II. Ježek si myslí, že je nenápadný.

:-)

0/0
5.2.2007 22:38

Kentus

Ahoj!

Už půjdu. Nazdar příště, asi zítra. :-)

 

                                        :-) Kentus se loučí :-)

0/0
5.2.2007 15:16

ruleta_

Re: Ahoj!

Caues, cyklisto!

0/0
5.2.2007 15:17

NWO.

NACISMUS 100 x JINAK !!!!!!!!!!!!!!

Bush "Developing Illegal Bioterror Weapons" http://www.truthout.org/cgi-bin/artman/exec/view.cgi/67/24622

Bush signs torture bill

http://sfgate.com/cgi-bin/blogs/sfgate/detail?blogid=15archive/&entry_id=9952

Dick Cheney is bracing the nation for a conflict that may span generations

http://whattheymeanttosay.blogspot.com/2007/01/vp-tells-america-to-expect-40-years-of.html

0/0
5.2.2007 15:08

ruleta_

Re: NACISMUS 100 x JINAK !!!!!!!!!!!!!!

tak konecne silena opozice

0/0
5.2.2007 15:16

Duck Donald

D E B I L E !

!:-© Rv

0/0
6.2.2007 0:00

mtis

A ještě jedno kolečko, prosím, prosím ...

;-);-);-)

0/0
5.2.2007 15:05

ahojky :-)

Re: A ještě jedno kolečko, prosím, prosím ...

ahojky! R^

VVV

0/0
5.2.2007 15:07

Kentus

Re: A ještě jedno kolečko, prosím, prosím ...

Třeba několik koleček navíc. Ty se tak pěkně otáčejí... ;-D

 

                                        :-) Kentus se zašklebil :-)

0/0
5.2.2007 15:09

ahojky :-)

Zadržování, nikoli appeasement

Amerika a svět se zaměřují na to, zda Bushova administrativa přijme doporučení Irácké studijní skupiny ohledně strategie stažení z Iráku. To sice je nejnaléhavější bezprostřední otázka, ale američtí lídři by měli myslet dopředu. Amerika potřebuje pookupační strategii pro Irák a Střední východ, která se bude opírat o životaschopnou strategii národní bezpečnosti pro jedenadvacáté století. Touto strategií je zadržování.

V rozběhu k invazi do Iráku Bushova administrativa odmítla zadržování jako zastaralý přežitek z dob studené války. Zbrojní inspektoři byli staženi a Amerika se rozhodla pro preemptivní válku. Bush byl vykreslen jako bojovník čelící s churchillovskou rozhodností novému Hitlerovi a zastánci zadržování byli obviněni z appeasementu. Teď však víme, že režim zadržování fungoval. Irák Saddáma Husajna nebyl s to ohrozit vůbec nikoho, natož Spojené státy.

0/0
5.2.2007 14:51

ahojky :-)

Re: Zadržování, nikoli appeasement

Nebylo to poprvé, kdy zadržování – strategie vytvořená Georgem Kennanem, ředitelem odboru politického plánování ministerstva zahraničí USA za prezidenta Harryho Trumana, v reakci na sovětskou hrozbu po druhé světové válce – bylo odmítnuto jako appeasement. Během kampaně před prezidentskými volbami roku 1952 Dwight Eisenhower a jeho budoucí ministr zahraničí John Foster Dulles házeli na zadržování špínu a vyzývali k „vytlačení“ Sovětů z východní Evropy.

Jakmile byla v úřadu, Eisenhowerova administrativa měla naštěstí dost rozumu a v Evropě se držela zadržování, takže setrvala u politiky, jíž se všeobecně připisují zásluhy za vítězství ve studené válce. Neústupnost prezidenta Johna F. Kennedyho od zadržování, navzdory mnoha radám, během kubánské raketové krize uchránila svět před atomovou válkou. Šlo o rozmyšlené odhodlání, nikoli o appeasement.

Cílem zadržování bylo bránit sovětské expanzi bez zatěžování USA neudržitelnými vojenskými závazky.

0/0
5.2.2007 14:52

ahojky :-)

Re: Re: Zadržování, nikoli appeasement

Dokud by SSSR neuskutečnil vojenský útok, bezpečnost zaručoval spoleh zadržování na hospodářský cukr a bič, rivalitu uvnitř světového komunistického hnutí, výzvědné služby a diplomacii a posilování životaschopnosti kapitalistických demokracií. Kennan měl pravdu: dysfunkční rysy sovětského systému a jeho přílišné mezinárodní rozšíření vedly k jeho zániku.

Když bylo od zadržování upuštěno, Amerika platila vysokou cenu. Eisenhowerova administrativa v roce 1953 svrhla íránskou volenou vládu, neboť se domnívala, že je příliš prosovětská. Nesmírně nepopulárního šáha, jehož dosadila k moci, smetla v roce 1979 islámská revoluce. Obdobné chyby Amerika udělala v Guatemale i jinde v Latinské Americe.

0/0
5.2.2007 14:54

ahojky :-)

Re: Re: Re: Zadržování, nikoli appeasement

Nejdražším americkým odklonem od zadržování byl Vietnam. Jak vysvětlil Kennan, když Amerika vstoupí do války kvůli něčemu menšímu, než je životně důležitý zájem, protivník – pro něhož jsou životně důležité zájmy v sázce – bude bojovat ještě dlouho poté, co už válka bude kvůli domácí nepopularitě těžko udržitelná. Bush tuto chybu zopakoval v Iráku.

Zadržování je stěží přežitkem studené války. Osvědčilo se vůči Libyi, když na konci 90. let přimělo Muammara Kaddáfího, aby přestal finančně podporovat terorismus, vydal atentátníky z aféry Lockerbie k soudu a vyplatil odškodné britským a francouzským obětem Libyí sponzorovaného terorismu. Tvrzení, že od svého jaderného programu ustoupil v reakci na invazi do Iráku pod vedením USA, vyvrátil Flynt Leverett,ředitel pro otázky Středního východu Národní bezpečnostní rady USA v letech 2002 až2003. Podle Leveretta padlo Kaddáfího rozhodnutí ještě před invazí a bylo odpovědí na explicitní podmínečnou nabídku ukončení mezinárodních sankcí vůči Libyi.

0/0
5.2.2007 14:55

ahojky :-)

Re: Re: Re: Re: Zadržování, nikoli appeasement

Zadržování vůči Libyi nebylo appeasementem. Mělo se stát modelem i pro Irák a nyní by mělo být vzorem v Íránu. Místo toho zastánci současného ekvivalentu „vytlačení“ obhajují útok na Írán, poněvadž vyvíjí jaderné zbraně. To dává smysl asi tolik, jako by dával smysl útok na Čínu v 50. letech.

Jednou z Kennanových skvělých myšlenek bylo, že USA prospívají střety mezi protivníky Ameriky. Uvítal Titův vzestup v Jugoslávii jako interní výzvu pro hegemonii Moskvy a doufal, že ji napodobí další.

Bushova administrativa toto ponaučení nepochopila a bez rozmyslu si Írán v roce 2002,kdy měli hlavní slovo umírněnci a spolupracovali v Afghánistánu, znepřátelila a zvrátila desítky let politiky USA, když trvala na tom, že každé urovnání na Středním východě musí akceptovat změněné „skutečnosti v terénu“ na Západním břehu.Administrativa má, zdá se, velké zaujetí pro seskupení svých protivníků do jednoho houfu– a proměňuje dystopii o „střetu civilizací“ Samuela Huntingtona v sebenaplňující se proroctví.

0/0
5.2.2007 14:56

ahojky :-)

Re: Re: Re: Re: Re: Zadržování, nikoli appeasement

Kennan zastával názor, že USA by měly usilovat o vybudování světa, jemuž nikdo nemůže dominovat, a že nejlepším způsobem šíření demokracie je prokazovat její nadřazenost. Cpát lidem demokracii do krku samo popírá svůj cíl. Tak jako to vedlo k mocné fúzi komunismu a protiamerického nacionalismu v jihovýchodní Asii a Latinské Americe, vytváří to podobnou směs radikálního islámu a protiamerického nacionalismu napříč Středním východem.

Teroristické skupiny lze omezit na minimum zadržováním států, které jim napomáhají. Obhájci Bushovy doktríny tvrdí, že to není možné, jestliže operují z rozvrácených států, jež nedokáží střežit své hranice. Avšak vzhledem k tomu, že Bushova doktrína problém rozvrácených států jen prohloubila, jde o falešný argument. Ať už před invazí Ameriky do Iráku existovalo sebevíc rozvrácených států, je jich teď o jeden víc.

Má-li být vybudován režim zadržování proti terorismu vycházejícímu ze Středního východu, je zapotřebí stanovit datum pro stažení Ameriky z Iráku.

0/0
5.2.2007 14:57

ahojky :-)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zadržování, nikoli appeasement

Má-li být vybudován režim zadržování proti terorismu vycházejícímu ze Středního východu, je zapotřebí stanovit datum pro stažení Ameriky z Iráku. Neexistuje jiný způsob, jak vyvrátit dojem rozšířený v celém regionu, že USA mají imperiální ambice. Dalším zásadním krokem je umístit řešení izraelsko-palestinského konfliktu do centra americké zahraničněpolitické agendy. Amerika musí naléhat na řešení, které dokáže přitáhnout podporu významných majorit všech národů mezi Jordánem a Středozemním mořem. Právě to je nejjistější způsob ochrany a šíření demokracie.

Ian Shapiro vyučuje politologii na Yaleově univerzitě a je autorem chystané knihy Zadržování s podtitulem Jak přepracovat strategii proti globálnímu teroru.

0/0
5.2.2007 14:57

bobr23

Re: Zadržování, nikoli appeasement

precet sem si celej tvuj clanek a musim priznat ze to je celkem spravnej naznor ale abych prihodil polinko do ohne ...ze v dnesni dobe a vblizke budoucnosti do toho nevyhnutelne zasahne spousta novejch faktoru jako napriklad silici vliv muslimu a jinych mensin v zemich evropy...nebo to ze driv nebo pozdejc bude cina cislem jedna na svete

atd..takze by se mohlo stat ze tato strategie bude poprve neuspesna....ale kdo vi necht hudba budocnosti hraje:-)

0/0
6.2.2007 11:06

Richard 1. Lví srdce

Ježek a jeho stovky nicků

Všimněte si, že Ježek se tady přihlásil mimo jiné pod nicky tajemník z létajícího ostrova a Filip II.

:-)

0/0
5.2.2007 14:44

briza

Re: Ježek a jeho stovky nicků

Pink (Y) v prechodu od schizofrenie (vydavani se za jine kradenim nicku) k paranoie (zlodeje nicku vsude kolem sebe). ;-D;-D

0/0
5.2.2007 14:50

Montaigne

Re: Re: Ježek a jeho stovky nicků

:-):-):-)

0/0
5.2.2007 15:43

morbidni_kreten

Re: Re: Re: Ježek a jeho stovky nicků

;-D;-D

0/0
5.2.2007 22:22

Ahaman

Re: Re: Ježek a jeho stovky nicků

;-DR^

0/0
5.2.2007 16:41

Hucinak

Re: Re: Re: Ježek a jeho stovky nicků

R^;-DR^

0/0
5.2.2007 19:35

jack_rupnick

.

irán je skvělá země, to by byli ideální spojenci pro čr R^

0/0
5.2.2007 14:34

mtis

Re: .

Perfektní nápad, měli bychom zadarmo benzínu, co hrdlo ráčí a radar by se místo k sestřelování raket mohl použít k jejich navádění ... ;-);-);-)

0/0
5.2.2007 14:41

ahojky :-)

Bushova poslední šance

Byť její vznik vyvolala potřeba vymyslet strategii úniku z irácké vojenské bažiny, chmurná zpráva kongresového výboru Iraq Study Group je zničující obžalobou celé zahraniční politiky Bushovy administrativy. Zpráva zpochybňuje stěžejní principy administrativy opřené o víru a prezidenta, jehož jeho politické evangelium zavedlo až k ostrému odklonu od kultury urovnávání konfliktů ve prospěch křížového tažení založeného na surové síle.

Válka, kterou nelze ukončit, je někdy horší než válka prohraná. Irácká zpráva je tedy víc než jen plánem na záchranu Iráku; je cestovní mapou k vyproštění Ameriky z chaosu války, již nelze vyhrát. Ať už se expertní výbor jakkoli stranil doporučením k překotnému odchodu a vyhýbal se časovým plánům na stažení, jeho zpráva není pouze jednoznačným zavržením Bushovy posedlosti „udržením kurzu,“ nýbrž také radou vzít nohy na ramena.

0/0
5.2.2007 14:12

ahojky :-)

Re: Bushova poslední šance

Vskutku, neexistuje realistická naděje, že irácká armáda a policie dokáží v brzké době převzít bojovou zodpovědnost a úkoly efektivní policejní práce. Celý bezpečnostní aparát v Iráku je zkorumpovaný a prosáklý vzbouřenci. Není ani jasné, do jaké míry si Iráčané udrželi zájem o myšlenku jednotného iráckého státu, za nějž stojí za to bojovat. Zpráva prakticky vyzývá k ukončení veškeré podpory irácké vlády, nedokáže-li se ujmout svých úkolů.

Žádný z problémů Středního východu nemá vojenské řešení a žádný nelze vyřešit jednostranným činem. Zpráva tedy právem vyjadřuje pochybnosti o Bushovo neústupnosti od nutnosti vyloučit Írán i Sýrii coby účastníky rozhovorů usilujících o nalezení stabilního regionálního řádu. Írán má v Iráku největší vliv a Sýrie se stala životně důležitou křižovatkou pro přesuny zbraní a povstalců na irácké bojiště.

0/0
5.2.2007 14:13

ahojky :-)

Re: Re: Bushova poslední šance

Neexistuje jednoduše způsob jak Irák stabilizovat, aniž by Amerika přešla od politiky stahování k politice angažovanosti s těmito dvěma hlavními regionálními škůdci.

Zpráva tedy vyznívá jako výtka celé Bushově filozofii „osy zla“. Odmítá připisovat íránskému uzavřenému státu ideologickou zkostnatělost, která nemusí existovat. Vždyť Írán nejednou prokázal svou schopnost jednat s udivujícím pragmatismem, v neposlední řadě vazbami na Izrael a Spojené státy během své války proti Iráku v 80. letech 20. století a pomocí poskytnutou Američanům ve válce proti Tálibánu v Afghánistánu.

Avšak podporu regionálních skupin k dosažení špetky stability nevyžaduje jen Irák. Všechny problémy Středního východu – Irák, arabsko-izraelská roztržka, potřeba politických reforem a islámský terorismus – spolu vzájemně souvisejí.

0/0
5.2.2007 14:13

ahojky :-)

Re: Re: Re: Bushova poslední šance

Na spojitost problémů vnějšího regionálního okruhu s problémy vztahujícími se k arabsko-izraelskému konfliktu ve vnitřním okruhu poukázala administrativa prvního prezidenta Bushe, která v říjnu 1991, po první válce v Zálivu, uspořádala významnou mezinárodní konferenci zaměřenou na zajištění arabsko-izraelského míru.

Od izraelské vlády ani od jejího blízkého spojence v Bílém domě nelze očekávat, že budou tleskat výzvě výboru Iraq Study Group, aby byla opět uplatněna tatáž logika, neboť to odporuje všemu, co dosud Bushova administrativa prosazovala. Skutečnost, že zpráva doporučuje mezinárodní konferenci ve stylu madridské mírové konference, není jen velice aktuální známkou vazby mezi izraelsko-arabským konfliktem a dalšími potížemi regionu, nýbrž také značně opožděnou připomínkou toho, že bilaterální rozhovory mezi zúčastněnými stranami nemohou přinést dohodu.

0/0
5.2.2007 14:14

ahojky :-)

Re: Re: Re: Re: Bushova poslední šance

Toto zjištění podnítilo celoarabskou mírovou iniciativu roku 2002, která připravila podmínky pro komplexní izraelsko-arabské urovnání.

Žel bohu, ač je zpráva kongresového výboru dílem zástupců obou politických stran, bylo by přespříliš očekávat, že Bush přijme všechna její doporučení a přizná krach celé své zahraniční politiky. Bush už ve skutečnosti vyjádřil nesouhlas s bezpodmínečnými přímými rozhovory s Íránem a Sýrií. Nezdá se ani, že by toužil vyvolat rozepři s Izraelem tím, že jeho vládu dovleče na mezinárodní konferenci, tak jak to učinil jeho otec s ministerským předsedou Jicchakem Šamirem v roce 1991.

Pro Bushe bude obzvlášť těžké změnit svou politiku vůči Íránu. Írán důsledně stojí v cestě Bushově misi region transformovat, aby si zajistil, že USA jsou příliš uštvané, než aby jej ohrozily. Zpráva naléhá na prezidenta, aby pochopil, že tito škůdci nepřestanou být kazisvěty, aby splnili podmínku pro vedení rozhovorů, ale až v jejich důsledku.

0/0
5.2.2007 14:15

ahojky :-)

Re: Re: Re: Re: Re: Bushova poslední šance

V sázce je Bushova bolestivá volba: vést Ameriku k soužití se státem, který považuje za ohavnou islámskou teokracii.

Bush ovšem nemá mnoho možností, má-li zabránit tomu, aby se jeho prezidentství zapsalo do dějin jako naprostý neúspěch. Jeho státnický projev měl sebevražedný charakter už od počátku. Nezmění-li v Iráku i mimo něj kurz, jeho prezidentství by mohlo na dlouhá desetiletí spustit oponu nad hegemonií Ameriky na Středním východě – k újmě jejích nejbližších spojenců v regionu.

Šlomo Ben-Ami, bývalý ministr zahraničí Izraele, byl hlavním vyjednavačem při mírových jednáních v Camp Davidu a v Tabě v letech 2000 a 2001.

0/0
5.2.2007 14:16

ruleta_

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bushova poslední šance

hele jezku staci jeden prispevek a odkaz ne?

0/0
5.2.2007 14:19

Kentus

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bushova poslední šance

To už jsem mu tlačil do mozku několikrát. Ještě mu to tam nedorazilo. Rv

 

                                        :-) Kentus konstatuje :-)

0/0
5.2.2007 14:21

mtis

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bushova poslední šance

Chce to použít tvrdší materiál na pálku. :-):-):-)

0/0
5.2.2007 14:42

mtis

Tajemnice měla asi dost bouřlivý víkend ...

... když ze čtyř příspěvků, kterými se mi to snaží nandat, použije čtyřikrát svou oblíbenou repliku o matlání .... zřejmě je nějak z formy, měla by zkusit občas to proložit nějakým svým chtřejším zvoláním jako třeba "Cože?" nebo "Kde" nebo třeba nějakým vtipným odkazem.

Co ona na to? ;-);-);-)

0/0
5.2.2007 14:07

tajemník z létajícího ostrova

Re: Tajemnice měla asi dost bouřlivý víkend ...

matlej ;-DR^

0/0
5.2.2007 14:14

mtis

Re: Re: Tajemnice měla asi dost bouřlivý víkend ...

Těší mne, Mtis. ;-);-);-)Rv

0/0
5.2.2007 14:16

Kentus

Re: Re: Tajemnice měla asi dost bouřlivý víkend ...

Nějak nestíháš. :-)

 

                                        :-) Kentus pokárá ;-D

0/0
5.2.2007 14:17

tajemník z létajícího ostrova

Re: Re: Re: Tajemnice měla asi dost bouřlivý víkend ...

co jineho mu mam napsat na to jeho matlani? zatim tady vyfantaziroval opet me domnele myslenky o tom, jak chci aby iran mel rakety schopne nas zasahnout nebo co... dyt je to magor, co jinyho mu psat? :-)

0/0
5.2.2007 14:22

Richard 1. Lví srdce

Re: Re: Re: Re: Tajemnice měla asi dost bouřlivý víkend ...

Ježku, ty se z toho neustálého přepínání nicků jednou zblázníš.

:-)

0/0
5.2.2007 14:43

mtis

Re: Re: Re: Tajemnice měla asi dost bouřlivý víkend ...

Možná jsi to ještě nepochopil Kenťo, ale tajemnice tady není od diskutování ... ;-);-);-)

0/0
5.2.2007 14:40

tajemník z létajícího ostrova

Re: Re: Re: Re: Tajemnice měla asi dost bouřlivý víkend ...

diskuzi tady zatim rozmatlavas ty svejma mimozama ;-D

0/0
5.2.2007 15:12

Filip II

bomba bude...

Nevim, jestli Bush uz zcela vyloucil vojensky zasah proti Iranu, nebo jeste ne, nicmene nedavno se uz vyslovil docela jasne, ze se utok proti teto zemi nechysta. Dve americke letadlove lode v oblasti tak nejsou demonstraci sily ale spise bezradnosti.

A Iran to dobre vi...

0/0
5.2.2007 13:57

mtis

Re: bomba bude...

Ehm, ehm, zkus to prosím vysvětlit tašemu iluminovanému expertovi NWO-termixovi, už je s tím prorokováním dost otravný ...;-);-);-)

0/0
5.2.2007 13:58

Kentus

Re: bomba bude...

Nebuď si tak jistý. Jednorázový útok proti Iránu nerovná se invaze do Iránu. :-)

 

                                       :-) Kentus upozorňuje :-)

0/0
5.2.2007 13:59

ruleta_

Re: bomba bude...

Dve letadlove lode pravdepodobne neznamenaji, ze utok bude, ale, podle mne, znamenaji menici se strategii v Iraku. Letadlove lode, vyplenene zastupitelske urady Iranu a Sudanu jsou uzce provazany vcetne baterii Patriotu. USA chce byt pripravena na vse (chces blokobat uzinu? atp.). 2 lode znamenaji..at zkusi Iran cokoliv my jsme pripraveni. K moznemu utoku pak opravdu staci povolat 1 ci 2 dalsi svazy a pak lze konstatovat, ze USA ma v oblasti mohutne ofenzivni sily, ktere budou schopny ustredrit Iranu poradne velky policek.

0/0
5.2.2007 14:08

Kentus

Re: Re: bomba bude...

Poslal jsem ti odpověď. :-)

 

                                        :-) Kentus upozorňuje :-)

0/0
5.2.2007 14:54

Kentus

Mníku, už se ti to rozleželo?

ANO-základnám? :-)

 

                                        :-) Kentus se zajímá :-)

0/0
5.2.2007 13:47

Najdete na iDNES.cz