Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

MF DNES: Anonym hrozí desítkám škol výbuchem

Anonymní hrozba výbuchem způsobila poplach na desítkách křesťanských církevních škol v Praze. "Vyhodnotili jsme ji jako velmi vážnou," potvrdil MF DNES vysoce postavený úředník z ministerstva vnitra. Tisíce dětí dnes zůstanou doma, nebo pro ně školy vymyslí náhradní program.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Tectosagos

západní svět stojí na řeckém ideálu demokracie, římském právu a židovském desateru.

Tvrzení že „křesťanství je základem západní civilizace a její prosperity“ už nepoužívají ani mnozí křesťanští filosofové. Západní svět stojí na řeckém ideálu demokracie, římském právu a židovském desateru. Což jsou sesbíraná mnohem starší pravidla, zaznamenaná už v civilizacích na úsvitu známých dějin, přecházející z prehistorických dob. S náboženstvím nemá jejich vznik nic společného, natož s křesťanským.

Náboženství sebralo dávná, všeobecně známá pravidla chování a k nim se přivěsilo. Lidé mohou pravidla slušnosti dodržovat i bez plazení se v prachu před preláty nebo smyšlenkou. Církevní propaganda se snaží vnutit dojem že křesťanství je podstata morálky a kultury. To je opět nesmysl. Ta pravidla jsou mnohem starší.

0/0
12.1.2007 14:55

Tectosagos

křesťanství jako "základ" kultury

Co se týče kultury třeba vánoce = od dávnověku svátky slunovratu. Zdobení stromečku = tradice pre-keltská, úcta k lesu = zdroji bohatství pro tehdejší lidi. (Pokud je možno připustit že nějací lidé existovali, že?) Zvyk se znovu rozšířil s končícím středověkem, z Německa, původně keltského území.

Obdarovávání, navštěvování příbuzných, hostiny, probírání rodinných záležitostí = dávný zvyk, pravděpodobně již z dob před Kelty, poznatky o dřívějších poměrech jsou kusé. Ryba k hostině již od Keltů. Houbová polévka od třicetileté války, lidi jedli kůru ze stromů. A křesťanství k tomu připláclo jesličky. Ať si slaví co a jak chtějí, Židi, machometáni, katolíci, ale neměli by jiným vnucovat nesmyslná tvrzení o jejich víře jako základu kultury, protože totéž by se dalo rozepsat o původu Svátku zesnulých, velikonočních zvyků...

0/0
12.1.2007 15:02

maai

Re: křesťanství jako "základ" kultury

No tý woe, ty máš dost. Juknul jsem jen na tuto stránku a musím konstatovat, když shrnu všechny tvé výlevy, že máš z náboženství celkem pěkné trauma, zřejmě si byl v dětství zneužit řádovou sestrou v okolí lesní studánky.;-)

0/0
14.1.2007 0:03

milchama

Re: křesťanství jako "základ" kultury

Vánoce a Dušičky ovšem nejsou křesťanské svátky. Byly zavedeny do zpohanštělé církve až po Konstantinově donaci (Vánoce se v Římě slavily poprvé v roce 354 za Constantia II., Dušičky byly zavedeny ještě později). V Novém zákoně o něčem podobném nenajdete ani zmínku. Jedině Pesach (Velikonoce) je v Novém zákoně několikrát zmíněn jakožto židovský svátek, nicméně neplyne z toho nutně, že by jej křesťané měli slavit. Spíše náhodou  se kryje doba  Pesachu počítaného dle lunárního kalendáře s některými zdejšími pohanskými slavnostmi jara...

0/0
14.1.2007 1:05

milchama

Re: západní svět stojí na řeckém ideálu demokracie, římském právu a židovském desateru.

To jsou vskutku perly: ideál demokracie, římské právo a židovské desatero jsou pravidla přecházející z prehistorických dob. !8-o Západní svět stojí na ideálu demokracie? Už jen z časového hlediska je to nesmysl. Demokracie ve starověku v řeckých polis fungovala  tak 3 století a v novověku funguje v části západní civilizace něco přes 2 století. Takže mnohem delší dobu zahrnují nedemokratická zřízení. Na desateru  tato civilizace rovněž nestojí, neboť si klidně staví jiné bohy před JHVH, nezachovává sobotu, bere Boží jméno nadarmo atd.

0/0
14.1.2007 0:54

milchama

Re: Re: západní svět stojí na řeckém ideálu demokracie, římském právu a židovském desateru.

Takže zbývá jen těch pár reliktů římského práva vtělených v občanských zákonících. Sounáležitost a prosperita západní civilizace je však dána jednoznačně křesťanstvím. Pokud jde o prosperitu, stačí odkázat třeba na klasické dílo Maxe Webera: Protestantská ethika a duch kapitalismu...:-)  

0/0
14.1.2007 0:56

Tectosagos

„Přínosní jezuité...“

Dnes je jezuitská cenzura opět oficiálně velebena: „dobře míněná péče o kvalitu textu.“

Přesně stejný výrok použil před pár lety komunista – poslanec usvědčený z účasti na cenzuře: „chtěl jsem pečovat o kvalitu textu. pomoci mu.“

Originální výrok jezuitského představitele z roku 2002: „Vždy jsme dbali o to aby jeden výtisk zůstal zachován v knihovně.“ Čili po spálení všech ostatních výtisků (a potrestání těch co chtěli vědět něco mimo dogmata) si schovali jeden výtisk ve střeženém archivu. Komunisti to dělali stejně. Teď se prohlašují za "zachránce kultury, oporu vědy a prosperity," protože v jejich archivu byly nalezeny jediné kopie spálených knih. Přiznávají že všechny ostatní spálili, a jedním dechem se chválí že oni zachránili kulturu pro další generace.

0/0
12.1.2007 14:09

Tectosagos

„Každá socializace v primární skupině je svým způsobem vymývání mozku...“

Na téma Děti tlačené rodiči do náboženství a církevních škol: „Každá socializace v primární skupině je svým způsobem vymývání mozku...“ Přesně přiznané, jenom zapomínají dodat že církev má na vymývání mozku v rodině důkladně propracované postupy, stačí si přečíst závěry jejich pracovního sjezdu „O úloze rodiny v evangelizaci“. Vědí, že rozšíření víry v rodinách lidí samostatných je velmi pracné a vyžaduje velké investice, příliš často je neúčinné. Kdysi se dalo použít násilí, momentálně je to nevhodné.

Zkuste se zeptat člověka který tu vystupuje pod jménem Fanatic kolik má sourozenců, na které škole studují jeho sourozenci a jak to mají s věroukou. Pro ty co neumí s vyhledavačem: je z osmi sourozenců, 5 z nich chodilo na církevní ZŠ, je to fanatik katolické pevné víry.

Vedení Firmy rozhodlo o nepoužívání antikoncepce u oveček a dobře ví co dělá. I když to způsobuje šíření nemocí a hladomory v Africe, utrpení bližního je nic v porovnání se zájmy Firmy.

0/0
12.1.2007 13:44

milchama

Re: „Každá socializace v primární skupině je svým způsobem vymývání mozku...“

Ovšem ono je zcela logické, že v křesťanské rodině jakožto primární skupině žijící ve vesměs ateistické společnosti se bude klást na výchovu dětí pro rodiče žádoucím směrem větší důraz než v rodině ateistické žijící ve stejné společnosti. Křesťanská rodina totiž musí jasně směrovanou výchovou nějak vyrovnávat ateistický tlak v sekundárních skupinách. Ateistická rodina tak činit nemusí, poněvadž její ateistické přesvědčení koresponduje s většinovým přesvědčením sekundárních skupin. Dříve to však bylo naopak. Pokud byly instituce a organizace společnosti vesměs křesťansky orientované, musel být v ateistické rodině dětem důkladněji  vymýván mozek ateistickou ideologií, aby rodiče vyrovnali tlak křesťansky orientovaných sekundárních skupin...:-) 

0/0
14.1.2007 0:36

milchama

Re: „Každá socializace v primární skupině je svým způsobem vymývání mozku...“

A pokud jde o kondomy, když Afričané neposlouchají daleko podstatnější a biblický příkaz, že nemají cizoložit, proč by poslouchali nebiblický příkaz, že nemají používat kondomy?8-o

0/0
14.1.2007 0:42

Tectosagos

„Ti co skončili na hranicích nebyli vědci...“

Takže se vlastně nic nestalo...? Náboženští demagogové odvádějí pozornost od podstaty věci: církev upálila člověka který se vyslovil jinak. Jestli se nějaký koumák mýlil nebo nemýlil je druhořadé. Prostě ho upálili. Mně je jedno jestli se mýlil nebo měl pravdu. Měl právo na názor a _přezkoumání_dosavadního_platného_názoru, to je základní pravidlo vědy: _přezkoumání_ dosavadního názoru. NAPROSTÝ PROTIKLAD náboženství a církve, protože ty pracují s dogmaty a vírou. Z principu slepou a nezpochybnitelnou.

Pokud na víru někdo dobrovolně přistoupí tak ať si to přizná a nevykládá pomatenosti o náboženské podstatě vědy.

Jestli se „upálený G.Bruno zajímal o víru Egypťanů v boha slunce Re, hlásal hermetismus a nebyl vědec,“ jestli se maník u kůlu mýlil a v jakého boha chtěl věřit, na tom může záležet jen lidem kteří sdílí toto vidění stále – jen jim dát příležitost prověřovat kdo se mýlí a kdo nemýlí. Je úplně jedno jestli se z těch statisíců povražděných lidí někdo pletl v názoru. Ať už to způ

0/0
12.1.2007 13:33

Tectosagos

věrouky křesťanské, muslimské, bolševické...

Ať už to způsobily věrouky křesťanské, muslimské, bolševické, a kdo na těch popravištích zrovna stál.

0/0
12.1.2007 13:35

fel_low

Re: „Ti co skončili na hranicích nebyli vědci...“

Je mi jasné, že vás to nepřesvědčí, ale "církev" sama o sobě, pokud v pozadí nestály ekonomické interesy světské moci, na hranici nikoho nepostavila.

Nebo si myslíte, že na templáře se pořádaly hony kvůli tomu, že se lišili v názoru na to, kolik andělů lze postavit na špičku jehly?

0/0
12.1.2007 13:49

milchama

Re: „Ti co skončili na hranicích nebyli vědci...“

"Takže se vlastně nic nestalo...?" === Jaktože se nic nestalo? Jasně jsem napsal, že upalování a jakékoli jiné zabíjení odpůrců evangelia je nepřípustné. Ježíš ani apoštolové nic takového nepřikazovali. Takže pokud tak činila středověká katolická církev, jednal v rozporu s učením Nového zákona. V tomto směru tedy rozhodně nebyla křesťanská. Takže v čem je problém?

0/0
14.1.2007 0:22

fel_low

to tectosagos obecně:

Musím bohužel konstatovat, že jsem nedocenil možnost, že mě někdo tak zoufale nepochopí.

Tím, že bolševici do klášterů stěhovali mukly, jsem měl na mysli, že se z klášterů stávala vězení.

Tím, že bolševici do klášterů stěhovali jezeďáky, jsem myslel, že v objektech vystěhovaných klášterů se zřizovala sídla JZD a chodilose tam v zahnojených gumákách po kazetových podlahách a do prvotisků z knihoven se balily vejce.

Všem, kteým nedošlo, že jsem nemyslel požadavek na zřízení škol spravovaných Společností přátel žehu, se omlouvám, jakož i Společnosti přátel žehu samotné.

0/0
12.1.2007 13:29

Tectosagos

"zda by empirickou vědu vytvořili nějací úpadkoví řečtí filosofové ...

„O tom zda by empirickou vědu vytvořili nějací pozdní víceméně úpadkoví řečtí filosofové kdyby k tomu měli dostatek času můžete jen planě spekulovat...“ Můžeme o tom jen planě spekulovat protože křesťanští vládci nechali zničit všechny odlišné školy. Vlna křesťanského diktátu začala ve 4. století, v tom Řecku zavřeli násilím poslední odlišnou školu ve století šestém. Vědci nedostali čas právě proto že je církev pronásledovala.

Dávno před naším letopočtem přišli vědci na to že země je kulatá a dokázali změřit / spočítat její průměr. A množství jiných zásadních poznatků. Pozorovali, měřili, počítali.

Ale pro někoho to není empirická věda, protože se to nehodí do demagogie. Na to musí přijít až "křesťanští" vědci.

Lidé znající fakta, kteří nemají výhled omezený náboženskými dogmaty nemusí spekulovat o empirické vědě. Ta tu byla dokud nepřišlo křesťanství.

0/0
12.1.2007 12:46

Tectosagos

vědci MUSELI být v církvi protože to byla povinnost vnucená násilím

Na kulatost země a heliocentrismus později znovu přišlo několik lidí v církví ovládané Evropě, byli pronásledováni církví, teprve po zatlačení církve to mohl někdo říct nahlas. A církevní demagogové tvrdí: no vidíte, byl to křesťan!

Na konci vlády církve byli vědci v církvi... protože MUSELI být křesťany, byla to povinnost. Vnucená násilím a všeobjímajícím tlakem. Darwin byl taky křesťan. Žil v zemi neovládané papežem a přesto byl z náboženských fanatiků podělaný tak že se 10 let bál vytáhnou lejstra z baráku, donutilo ho až oznámení mladíka který objevil totéž. Z církevních dogmat pro vědecké poznání neplynulo nic. Ta jsou dobrá pro sociology při zkoumání sebeklamů.

Že se na konci vlády katolické církve nic nevědělo a museli to vyzkoumat křesťanští vědci... To je argument pro katolickou církev? Že se na konci vlády katolické církve nic nevědělo... Nechte se vysmát.

0/0
12.1.2007 12:50

fel_low

Re: vědci MUSELI být v církvi protože to byla povinnost vnucená násilím

Vysmát... cím víc píšete, tím víc se odkopáváte.

Pokud vám nedochází, že samo slovní spojení "být v církvi" je naprostá pomatenost, je zle.

0/0
12.1.2007 14:07

milchama

Re: vědci MUSELI být v církvi protože to byla povinnost vnucená násilím

Pokud katolická církev vystupovala proti heliocentrismu, pak proti němu nevystupovala proto, že by bible někde explicitně nařizovala držet se geocentrismu, ale proto, že si velmi cenila děl pohanského filosofa Aristotela a soustavy pohana Claudia Ptolemaia. Tedy důvodem odmítání heliocentrické soustavy, s níž přišel křesťanský badatel Koperník, bylo lpění na autoritě pohanského filosofa. Celkem paradoxní, že? ;-D "Z církevních dogmat pro vědecké poznání neplynulo nic."===  S tím lze souhlasit. Dogmata vytvářeli lidé často deformací biblického poselství. Nicméně bez křesťanských předpokladů (příroda je jednotná, neboť ji stvořil jediný Bůh, který do ní vtělil přírodní zákony, které jsou poznatelné) je vznik empirické vědy těžko myslitelný...:-)

0/0
14.1.2007 0:05

milchama

Re: "zda by empirickou vědu vytvořili nějací úpadkoví řečtí filosofové ...

"Vědci nedostali čas právě proto že je církev pronásledovala."=== Církev nemohla pronásledovat vědce, jelikož vědci v dnešním slova smyslu ve 4. až cca 15. stol. neexistovali...:-) Že  např. Eratosthénes z Kyrény započal již někdy ve 3. stol. př. n.l. s měřením Země, ještě stále neznamená empirickou vědu v dnešním smyslu. Egypťané byli vynikajícími zeměměřiči již skoro 2500 let před Eratosthénem,ale empirická věda u nich ani do doby Eratosthéna nevznikla. A to je "nebrzdila" žádná křesťanská církev. Rovněž uměli na základě východu Síria tisíce let před Kristem určovat dobu nilských záplav, měli na svou dobu skvělý kalendář, ale k empirické vědě nedospěli, ačkoli na to měli takřka 3000 let. Takže o pouhý čas a nebránění bádání rozhodně nejde.Ono je třeba nemít výhled omezen osvícenskými dogmaty

0/0
13.1.2007 23:55

Tectosagos

Proč nemají svoje školy přátelé žehu?

Snahy o rozšíření diskuse ze strany nábožných: „Proč nemají svoje školy vesmírní lidé, Cthulhu, satanisti a přátelé žehu?“ (fel_low) : řeč je o církevních školách, je to i v titulku. Když potřebuje považovat přátele žehu za církev... Je jediný, ale Bůh mu ten účel schválí.

Aby někdo mohl založit školu musí mít v každé společnosti legitimnost. Jím vybrané spolky „vesmírní lidé, Cthulhu, satanisti“ nejsou uznané církve, takže k založení školy přistoupit vůbec nemohou. Uznaným církvím v založení škol nikdo nebrání a také je mají, pokud vyždímou dost peněz a mají snahy o šíření svých nauk. Shrnuto: nejsou to církve už z podstaty, nejsou u nás uznány, nemají peníze. Ten výběr je fakticky nesmyslný. Pro někoho je holt důležitý účel, na prostředku nezáleží.

0/0
12.1.2007 12:00

Tectosagos

"bolševický režim stěhoval do klášterů mukly a jezeďáky "

„bolševický režim stěhoval do klášterů mukly a jezeďáky a strhával s krku křížek po babičce“ (fel_low) : další nesmysly, jezeďáci byli členové bolševických Jednotných zemědělských družstev do kterých se režim snažil natlačit svobodně hospodařící rolníky. Komunistický režim zatýkal sedláky. Jezeďáky podporoval, JZD přišly od sovětů. Ony věřící babičky tomu říkaly kolchozy po sovětském názvu (a když v roce 1990 Havel přišel s nápadem zničit družstva tak ho ty věřící babky proklínaly, ale to je jiná část reality). Plete si sedláky a sovětský kolchoz, přesné opaky.

Navíc Jednotná zemědělská družstva byla forma která přišla mnohem později než zatýkání provázející odpor vůči kolchozům. Motá časy.

0/0
12.1.2007 12:01

Iridium

Re: "bolševický režim stěhoval do klášterů mukly a jezeďáky "

A co jste tím chtěl říct? Zastat se bolševiků? Nebo JZD? Havla? Kolchozů?

0/0
12.1.2007 12:23

fel_low

Re: "bolševický režim stěhoval do klášterů mukly a jezeďáky "

První JZD tzv. "prvního typu", která byla ještě prezentována jako "dobrovolná", protože do nich začaly vstupovat především tzv. kovorolníci nebo hlinorolníci (zaměstnanci hutí, strojírenských podniků, keramických závodů atd, kteří za prací dojížděli do města, ale bydleli na venkově a měli tam polnosti), kteří namnoze byli členy nebo sympatizanty KSČ, vznikala už v roce 1947.

0/0
12.1.2007 13:36

Hajný-lesa pán

Hele Iridium,

tak jsem pročet tvoje příspěvky a mám pocit, že jsi špatně pochopil můj příspěvek o vysvobození dětí- myslel jsem tím jen to, že dnes nemusí do školy a poslouchat ty žvásty, ne že je někdo bude zabíjet. Že nějaký studentík pošle na policii anonym, protože se bojí písemky, nepovažuji za ohrožení nebo dokonce za snahu někoho vraždit...;-)

0/0
12.1.2007 10:58

Iridium

Re: Hele Iridium,

OK, v tom případě jsem to pochopil špatně. Omlouvám se.

Ovšem moc se mi to nezdá. Spíš bych to tipnul na někoho psychicky vyšinutého. Student by to nespecifikoval takhle neobvykle, omezil by se nejspíš na tu svou školu. Leda by chtěl mást.

0/0
12.1.2007 11:02

Vážný

Re: Hele Iridium,

Kdyby to byl studentík, tak to nepošle poštou (aspoň podle médií), protože potřebuje konkrétní den. A napíše konkrétní školu.

Mimochodem, víte, že ve dvou ze 4 těchto škol které znám není náboženství.

0/0
12.1.2007 11:06

Hajný-lesa pán

Re: Re: Hele Iridium,

Vzpomeň si, jak Husák informoval o tom ožralovi v ruském letadle. Nakonec se zjistí, že i tohle je podobná hloupost.

0/0
12.1.2007 11:16

pkk

Za všechno svinstvo,

které se na světě dělo a děje, může náboženství, nic jiného.

0/0
12.1.2007 10:28

Correction

Re: Za všechno svinstvo,

;-Dto se nám to tady rozjíždí;-D

0/0
12.1.2007 10:30

killy

I když..lapidárně řečeno:

Pravda se nemusí zas nějak moc komentovat a rozvádět !

0/0
12.1.2007 11:12

Iridium

Re: Za všechno svinstvo,

Život musí být snadným, když tomuhle věříte.:-)

0/0
12.1.2007 10:33

Correction

Re: Re: Za všechno svinstvo,

Je všeobecně známo, že se vraždilo, loupilo a drancovalo pod hesly např. Gott mit uns, žejo?;-)

0/0
12.1.2007 10:37

celtic

Re: Re: Re: Za všechno svinstvo,

co měl Hitler společného s křesťanstvím....?8-o

0/0
12.1.2007 10:39

Correction

Re: Re: Re: Re: Za všechno svinstvo,

Chcete tvrdit, že Hitler nebyl věřící???

0/0
12.1.2007 10:40

celtic

Re: Re: Re: Re: Re: Za všechno svinstvo,

to je pro mne a svět naprosto nepodstatná věc....:-)

0/0
12.1.2007 10:43

mtis

Re: Re: Re: Re: Re: Za všechno svinstvo,

No Hitler věřil na Valhalu, starogermánské bohy, a na věčný led a tibeské nauky. Proto ostatně nacisté vyslali expedici do Tibetu hledat důkazy o tamním původu němců a árijské rasy ... ;-D;-D;-D

Katolíky neměl moc rád a dokonce plánoval likvidaci papeže, i když z toho nakonec sešlo ... ;-);-);-)

0/0
12.1.2007 11:22

Correction

Re: Re: Re: Re: Za všechno svinstvo,

A navíc, to byl jen příklad, co třeba křižácké výpravy?

0/0
12.1.2007 10:40

celtic

Re: Re: Re: Re: Re: Za všechno svinstvo,

takovej byl středověk....tehdy stačilo ukrást chleba a místní pán ti v lepším případě usekl ruku a v horším hlavu...:-)

0/0
12.1.2007 10:45

Iridium

Re: Re: Re: Re: Re: Za všechno svinstvo,

A co teprve vraždění Indiánů Američanama. Nebo Čingischánova vyhlazovací válka v Malé Asii...

0/0
12.1.2007 10:50

Correction

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Za všechno svinstvo,

Tak vidíte.

0/0
12.1.2007 11:18

Iridium

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Za všechno svinstvo,

Co vidím? Církev se za křížové výpravy omluvila a pokud vím, žádné už několik století neprovozuje. Tím neříkám, že je dokonalá, to ani zdaleka, nicméně neustále omílat jen středověk je trapné.

0/0
12.1.2007 11:28

Correction

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Za všechno svinstvo,

čemu vlastně věříte?

0/0
12.1.2007 11:44

Iridium

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Za všechno svinstvo,

Věřím v ideu, říkejme jí Bůh.

0/0
12.1.2007 11:49

mtis

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Za všechno svinstvo,

Ti katolíci ... ;-D;-D;-D

0/0
12.1.2007 11:26

mtis

Re: Re: Re: Re: Re: Za všechno svinstvo,

Jen tak mimochodem . proti komu byly pořádány křížové výpravy a jak se ti saracéní/arabové dostali z arabského poloostrova do Palestiny? Přenesl je tam snad Mohamed na obláčku? ;-);-);-)

0/0
12.1.2007 11:28

Correction

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Za všechno svinstvo,

Ti zase měli svoje jiné bohy .... chci jen poukázat na to, že jakékoliv náboženství je jen způsob, jak lidi ovládat.

0/0
12.1.2007 11:45

Iridium

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Za všechno svinstvo,

ach jo, to je furt dokola.

Co třeba zákony či samotná podstata státního zřízení, není to taky způsob jak lidi ovládat?

0/0
12.1.2007 11:51

celtic

Re: Za všechno svinstvo,

soudruhu, důležité je mít jasno...;-D

0/0
12.1.2007 10:37

Vysehradsky_jezdec

muslimové nás přišli kulturně obohatit

o některé aspekty svého života - sektářské násilí. A hned jsme o něco vyspělejší.

0/0
12.1.2007 10:27

Najdete na iDNES.cz